“Fshehu vëllain kriminel”, Alibeaj i përgjigjet Berishës: S'ka faj, ish-komunistëve iu djeg hapja e dosjeve

31 Mars 2023, 17:05Politika TEMA

“Fshehu vëllain kriminel”, Alibeaj i përgjigjet

Kreu i komanduar i PD-së, Enkelejd Alibeaj i është përgjigjur akuzave të Sali Berishës i cili tha se deputeti mbahet peng nga kryeministri Edi Rama për shkak të krimeve të vëllait të tij.

Në një reagim në Facebook, Alibeaj shkruan se akuzat e Berishes janë një refren i njohur në politikën shqiptare dhe se sipas tij akuzat ndaj familjarëve janë një rrjedhojë e shkollës politike të komunizmit që për dhjetëra vite persekutuan shqiptarët.

"Akuzat dhe shpifjet në gojën e Sali Berishës, janë refren i njohur në politikën shqiptare. Vazhdoj ti mbetem bindjes se një gjuhë e tillë meriton përçmimin dhe neverinë që tashmë shqiptarët dinë t'ja japin politikës së vjetëruar.

Ajo që Sali Berisha e quan bashkëpunim për ligjin e dosjeve, është thëngjilli që i djeg ish-komunistëve dhe ish-bashkëpunëtorëve të Sigurimit të Shtetit, që për vite me rradhë përdoren PD-në dhe të djathtën si mburojë të tyren.

Akuzat ndaj familjarëve, janë pikërisht rrjedhojë e shkollës politike të komunizmit dhe biografive, që për dhjetra vite persekutuan shqiptarët.

Ligji për dosjet dhe lustracionin janë domosdoshmëri për shoqërinë shqiptare. Është mënyra për të rivleresuar të shkuarën, për të ndërtuar të ardhmen pa pengjet e një të kaluare që i ka shkaktuar dëme të mëdha shoqërisë sonë", shkruan Alibeaj. 

29 Komente

 1. 1
  1

  Une kam 5 vite qe nuk flas me vellane.Puna ime dhe nuk i jap llogari kujt.Nese sot vellai im ben nje prapesi une duhet te mbaj pergjegjesi?Atehere Enveri e paskish mire qe per nje njeri denonte gjith fisin.Sali pervecse ke mbetur ai komunist extrem i spitalit ,je bere si plakat llazore te lagjes,jo plakat e fisme se atyre u mer te keqen ti

  1. A
   ARBI

   Forca Enkelejd te djathtet jane me ty ... Godite rende ish komunistin Sali sepse ka 30 vjet qe na ka futur thiken mbas shpine popullit tone. Ai do te hyj ne historin e Shqiperis si Ali Pash totani, si nje tradhtar

   1. D
    Dakord

    Une nuk jam as i djathte as i majte por e shoh si opoziten e se ardhmes kete z. Alibeaj. Sa me shume e sulmon saliu aq me shume bindem per ta votuar.

    1. e
     emer

     Te djathtet e Rilindjes jane te gjithe me Enkelejd bythen:)

     1. T
      Tanguli

      Dmth te djathtet ngelet me alibejbashen?turpe turpe per ata qe e quajne veten te djathte.

     2. R
      Real

      Po jo more Ali Basha jo. Doktori ka te drejte se ju keni qene tere kohen nje zagar ne sherbim te tije. Ai iu din ju edhe sa dhembe te prishur keni.

      1. e
       e verteta dhemb

       Edhe "doktori" ka qene nje zagar ne sherbim te Enverit e te Ramizit nja 15 vjet. Ata ia dinin sa dhembe te prishur kishte e bene edhe komunist edhe Sekretar Partie. Por delja e delet duan dash qe ta ndjekin se nuk mendojne dot vet. Jua vune komunistin ne krye te PD-se dhe "doktori" e zbatoi porosine; - i la pronaret akoma si ish-pronare mbas 32 vitesh. - e dogji shqiperine ne 97' - dogji Gazeten Koha Jone ku u dogj e dhe roja i gjalle - ishte kunder Rambujese haptazi - dogji kryeministrine ne 98' - sulmoi RTSH me Tank - beri kontrabande me Serbine - la te shkaterrohej baza materiale dhe infrastruktura industriale - e shqeu PD-ne vit per vit e pak nga pak duke gjetur armiq te brendshem (Ceka, Brozi, Meksi, Vrioni, Selami, Hajdari, Oketa, Topi, Patozi, Basha, Alibeaj) - vrau ne Bulevard me gjakftohtesi 4 persona - hodhi ne ere nje fshat e morri 24 jete ne Gerdec - E varrosi PD-ne me sulmin alla Sulltani mbi muret e kalase me sopata e shkalle si ne mesjete. E mban PD e ndare peng te hallit te vet personal. Por per delet eshte akoma Faji i Alibeaj e i Bashes qe i ka zgjedh doktori. O dele kuptojeni qe ai krijoi ate qe juve sju pelqen. Mos u merrni me pjellen por me Mitren qe i polli qe quhet BERISH

       1. E
        EDI

        bravo,, nje koment shum i bukur

       2. R
        Reptili

        Njesoj jane, por ky vlen te hiqet Sali nga politika. Sigurisht edhe keta sherbetoret e Salit duhet te hidhen ne kosh te plehrave.

       3. E
        Eh c'a na ka gjet.

        Enkelejdi nuk po merret me fene islame per te cilen ka marre edhe titullin "Haxhi", vite me pare ka qene peligrin ne Meke dhe emrin e ka Haxhi Alibej. Ky i ndershmi qe flet per antikomunismin ka qene Minister i Drejtesise ne qeverine e komunistit Sali, tani ke Alibej te besojmete te parin apo te dytin. Eshte bere modern i ndare nga gruaja e pare bullice dhe bashkejeton me nje kurve qe eshte ne organin me te larte te Padrejtesise.

        1. P
         PD ju takon demokratëve, jo bastardëve komunistë.

         Enkelejd, tregoja fytyrën e vërtetë bastardit komunist. Nxirrja në shesh gjithçka ka bërë ky hajdut me çizme për t'ja dhënë ARMO-n Rezart Taçit, një aventurieri me të cilin pa tjetër që ka ndarë të ardhurat me të nga shitja e ARMO-s. Nëse do të dijë se pse e shpallën nongrata për korrupsion madhor, le të marrë vesh çfarë ka thënë Rezart Taçi dhe Taçrat e tjerë, me të cilët nuk la gjë pa bërë sa ishte në pushtet. Sulmon një djalë të persekutuar deri në palcë si puna jote, ky spiun i rrjetit personal të Enver Hoxhës, me të vetminë qëllim se nuk do që PD të bjerë në dorë të atyre që u takon, të persekutuarve dhe të sakatosur e nga barbaria komuniste. Do t'ja lërë partinë Ilir Metajt,si Enver Hoxha që ja la partinë besnikut të tij Ramiz Alia që udhëhiqte rrjetin personal sekret të tij, dhe të sulmon ty, njëjtë si sulmonte Enveri Mehmetin. Por harron se kohët kanë ndryshuar. Kjo s'do të thotë të mos kujdesesh, vëlla, sepse ata dëmin në shtresën tonë e bëjnë, nuk gjenë gjë Tabakun e të tjerë vegla të tij në PD.

         1. V
          Vranakonti

          Kokat ngrençi dhe u befshi mut t'u hane pulat. Rrofte Edi Rama,rrofte PS-te.

         2. D
          Demokrat ne emigrim

          ZAlibeaj se pari uroj qe te fitoni , e dyta ta inkuraroj qe Salut mos i ler kusur per me mbrapa se ai po te vuri perpara nuk ndalet dhe treta uroj qe te keni hequr dore nga disa huqe te Sali qenit sepse ju jeni rritur ne koliben e tij keni ngrene ne nje tas e keni marre shume huqe nga ai , sa me pare te larguheni nga ai aq me te mire do te jeni per vete e per Shqiperine .

          1. M
           Marta

           Cfare prisni pse nuk e miratoni dy te shkretet ligje: 1. kush ka qene sekretar partie i diktatures enveriste te dorezopje mandatin e deputetit; 2. kush shpallet "nongrata" nga aleatja jone e madhe Amerika Demokratike, te ddorezoje mandatin e deputetit??!!

           1. H
            Hasan Spahiu.

            Zoti Ali bej Toska.Une kam qene ,jam dhe do te Jem komuniste.Kete e Ka thene Edhe Qemal Stafa ne gjyqin qe i beri gjukata zogiste.Kete e Ka thene dhe babai im,ish zv. komandant i batalionin te pare te grupir te pezes,atje balle per balle me gjyshin tend Isa Tosken,kriminel lufte,ish komandant i batalionin te Ballit Kombetare,bashkepuntor i ngushte i pushtuesve nazifashiste.Pra,bashke Jemi balle per balle,si te pareti tane.Une nuk kam frike nga hapja e dosjeve.Ti po',Saliu YT po',Ilir Hajduti po.Nese i qendron fjaleve te tua,si" trim" qe je hapini dosjet dhe bejini publike.Nese nuk ta mban bytha ,po' ta them une:-ti,Saliu,Iliri dhe disa te tjere ,perfshi dhe Ca qe Kane ikur nga kjo jete keni qene spiunet te sigurimit.Por kjo nuk eshte e keqja.E keqja ,antishqiptarja eshte ATA qe Ju i fshihni per ti mbrojtur.Te dy palet.Ata Jane agjente e asfalisr,te UDB,te SIM,te spiunazhit gjerman,te IS,te CIA,te KGB,sot Rusise,per te ciletju nuk flisni asnje fjale.Bejeni me ligje qe krahas ish spiuneve te sigurimit te perfshihen Edhe spiunet e agjentura e te huaja,qe i sherbyen idese per coprimin e Shqiperise.

            1. G
             Gent

             Arbi te djathtet nuk e votojne Alibeajn. Ai nuk ka asgje te perbashjet me te djathten. Gjyshi i tij ka qene kriminel. E urrente e gjithe Mallakastra, partizane dhe balliste. E vrane si nje qen te terbuar. Se sa e votojne te djathtet e treguan kandidatet e tij per bashkite qe u terhoqen. Pas zgjedhjeve ai do largohet. Me siguri do largohet edhe Berisha. Do behen zgjedhje te rregullta brenda PD dhe do realizohet bashkimi i saj. Alibeaj nuk do.kete asnje post ne PD e re.

             1. M
              Mese e drehte 1 dhe ARBI .

              Komentuesi 1 dhe ARBI Kane shume e shume te drejte... Por avash avash edhe atyre trure shpelaret e tjere qe i besojne kryekriminelit Sali do ta kuptojne nje dite qe Kryekriminel Si Saliu nuk do kete me besoje ...qe dogji nje Shqiperi te tere ,,vrau dhe i ndersuki te tjeret te bejne krime ..etj etj qe skane te mbaruar Krimet nga ky Kryekriminel ..

              1. T
               TROPOJA

               Jeni pjelle e Saliut te gjithe ju te PD. Kot mundoheni te dukeni ndryshe. Ujku qimen e nderon, por zakonin nuk e nderon. Prandaj ti Halebej je mut, por mutiiiiii Saliut ama. Deri ketu ju beri Saliu, mos ja humbni, se ju vret zoti.

               1. Q
                Qytetar i zakonshem

                Ne menyre te pa nderprere Berisha ka perdorur dosjet per shantazh ne politike. Nuk e njeh turpin per te arritur pushtetin. Edhe te tjere e kane perdorur por ky "miku qe te don te miren " e tepron deri ne peshtirosje. Sa here qe s'ka argument dhe kjo i ndodh shpesh, meret me familiaret e kundershtarit politik.

                1. Z
                 Zheni

                 Sali Berisha nuk ka qene vetem komuniste po sekretar partije dhe si i tille dhe bashkepuntor i sigurimit si te gjithe sekretaret e Partive

                 1. A
                  Ali Pashe Tepelena

                  O Ali Bej,kur e dinje qe Berisha ka qen i tille,pse rrinje ne nje parti me te? I besueshem do te ishe nese kerkon falje dhe thu qe jam fajtor qe isha me te . Tani nuk merrem me me politike se nuk ka sens. Hajde Ali Bej ,naten e mire..!

                  1. Z
                   Zagar enverist.

                   Po ti mor Ali Pashë Komunisti, kërkove ndonjëherë falje që i shërbeve si zagar Enver Hoxhës për t'i bërë gjithë ato që i bëtë këtij populli?

                  2. d
                   demo

                   O Alibeu shih dhente,se po te hikin dhente!Te rrofte Stani.Te kane mbetur vetem qente.

                   1. G
                    Goliku

                    Ka gallatë kur përplasen dy të liq, injorantë . Këta të dy janë shumë të ngjashëm me njëri-tjetrin. Sala shpellar, Alibeu shimpanze. Alibeu, në vend që të mbrohet duke e sulmuar Beishën, sulmon komunizmin. Majmun hesapi.

                    1. A
                     Anketuesi

                     Zoti Alibeja ne kohen e qeverise se komunistit Sali Berisha,sot antikomunist i thekur me 40 flamur sovraniste e patriot , u be minister i drejtesise jo per aftesit e tija , por per arsyen e véhtme se pershkat se . . . ?,! eshte tip plotesisht i shantazhuesem ,Saliu e promovoi por mundi i shkoje kote , besnik i partis qe ha te zotin e shtepis…. Liri -demokraci ✌️fitore , dje na myten komunistet , sot na e nxine jeten llafolloget e gjitholloget ,ka ardh koha me i dal zot vedit …

                     1. T
                      Trapajane hesapi

                      Gabon zheni.Komunistet ,me tu pranuar ne parti,nuk lejohen te rekrutihej Spiun i sigurimit .AQ me teper sekretaret e Partise.Rasti i Saliut?-bashkim " vullnetar ",i organizuar nga UDB Familjarisht ,Saliu,perfshi ne familjen Edhe Ca Berishes te Vicidolit,ishin agjente te UDB dhe sigurimit Pra loje te dyfishte.Saliy eshte rekrutuan ne te dy krahet nga xhaja i tij,agjent i dyfishte.Saliu u be antar i PPSH sepse si mjeke,duhej te futej ne grupin e mjekeve te Enverit.Nje nga rruget ishte Edhe lidhja me femijet e Enverit.Kjo nuk u realizuat per grupin e mjekeve te Enverit .Saliu u fut ne grupin e mjekeve te Bllokut dhe ne lidhje me mjekun e Hysniut ,si trapajane,u be mjek i Hysniut dhe me pas i Simon Stefanit.Detyra e UDB per Salinjte mjeke?Helmin me veprim te ngadalshem ,qe Fiqeretja e pruri nga Franca dhe Kadriu e hodhi ne WC.Pse?Nje vdekjes e ngadaleshme e Enverit ishte siguruar .Mjafton qe ti jepnje paracetamolin per ilac zemer,Pra nje ilac tjeter per tjeter.Nga UDB,personalità te te saj,eshte pranuar se Edhe gruppi i mjekeve te Stalinit eshte pergatitur prej tyre. Fjala eshte se Saliu ishte rast i bashkimit "patriotike" si agjent i sigurimit te shtetit.

                      1. A
                       ATDHEU

                       SALE : Populli nuk cuditet per ate qe ti shkruan per Alibeun sepse populli e dinte cfar kishin bere te paret e tij .Populli u cudit kur ti ish KOMUNIST fute ne swetullen tende pasardhesit e krimineleve te luftes .Ke te na thuash ndonje llaf per pasardhesit e HAMIT MATJANIT qe e bere Pishtar te demokracise po pishtare pa bishtuk ama IK tutje kerme e vdekur por e pa varrosur.

                       1. A
                        ABC

                        Po kur Alibeaj fliste per vëllain e Fatmir Xhafës a ndiheshe ndo pak komunist? A e besonte ne ate kohë se....Akuzat ndaj familjarëve, janë pikërisht rrjedhojë e shkollës politike të komunizmit dhe biografive, që për dhjetra vite persekutuan shqiptarët? A e meriton Alibeaj të ketë të njejtin fat si Saimiri apo Xhafa që kaq shumë i akuzonte për familjarët e tyre kur ishte ne krahë te Berishës?

                        1. M
                         Malo Kodra

                         Mendimi eshte se Alibeaj dhe madje edhe Luli, po tregohen te bute, per te mos thene frikacake kundrejt shpifjeve te Sali Berishes. Eshte koha per ta demaskuar feri ne fund dhe te terin, bashke me familjen dhe Ilir Floririn dhe servilet e tij! Duket sikur i thone: “Na fal Z. Sali, por do te te kritokojme pak”! Derri e do plumbin ne balle o Z. Alibeaj! Te jete per Saliun, po te kishte mundesi, ju rripte te gjalle dhe ne mes te dites!

                         Lini një Përgjigje