Albin Kurti pranon pjeserisht propozimin e Ramës:KFOR na duhet për patrulla të përbashkëta vetëm në kufi me Serbinë.

28 Shtator 2023, 22:50Politika TEMA
Albin Kurti pranon pjeserisht propozimin e Ramës:KFOR na duhet për

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti i ka kthyer përgjigje propozimit të kreut të qeverisë shqiptare, Edi Rama që KFOR të marrë nën kontroll administrimin e veriut të Kosovës dhe të kufirit me Serbinë. Kurti tha se "ne kemi nevojë për patrulla të përbashkëta që përfshijnë policinë tonë dhe KFOR-in përgjatë kufirit Kosovë – Serbi."

Në një intervistë me një media boshnjake Kurti thotë se nevojat e Kosovës janë të tjera dhe se tashmë policia e Kosovës duhet të jetë pjesë e patrullimeve në kufi.

“Ne kemi nevojë për patrulla të përbashkëta që përfshijnë policinë tonë dhe KFOR-in përgjatë kufirit Kosovë – Serbi. Për sa u përket çështjeve të tjera, protokolli është përcaktuar tashmë. Kudo në Kosovë, policia jonë është reaguese e parë, e pasuar nga EULEX-i dhe më pas KFOR-i. Unë nuk besoj se ky protokoll duhet të ndryshohet” – ka thënë Kurti në intervistë.

Gjatë një konferencë për mediat gjatë paradites, Rama tha se KFOR duhet të marrë në kontroll veriun e Kosovës. Sipas Ramës, vonesa e këtij hapi mund të sjellë viktima të një konflikti të hapur.

“Formati i Brukselit, ku venë e vijnë dy burra nga andej dhe atje nuk ka asgjë për ti ofruar paqes në këtë situatë të re, kjo besoj është e qartë. Nga ana tjetër dua ta theksoj që gjërat mund të shkojnë larg dhe shpejt, më shpejt se nga se mund të mendosh në një ditë si kjo që nuk ndodh asgjë. Mungesa e këtij hapi mund të sjellë viktima, për ta parandaluar këtë konflikt, KFOR duhet të marrë në kontroll veriun e Kosovës”, – tha Rama.

16 Komente

 1. J
  Jimny

  O Tema, Titulli eshte komplet keqorientues! Ajo qe ka thene Kurti eshte qe policia e Kosoves t’i bashkohet patrullave te KFOR (keto te fundit gjithmone kane patur ekskluzivisht te drejten/pergjegjesine e ruajtjes se vijes se kufirit). Pra Kurti ka me shume besim tek policia e Kosoves se tek KFOR, per ruajtjen e kufirit… Qe te jeni korrekt me te verteten dhe me lexuesin, korrigjoni titullin.

  1. K
   Kryeminister boll se boll

   Meru me Shqiperine nuk je i zgjedhur te meresh me koqevaret Shiko rruget trotuaret qente e rruges koshat e plehrave te cmendurit rrugeve autobuzet cop cop vende pa tren pa tramvaje pa metro . Boll u more me tribalet e kosoves po behesh i peshtire . Edhe me idioti ne Shqiperi e ka kuptuar qe koqevaret jane beseprere ndyresira pallojne nusen e vllait . Meru me pensionet spitalet bolle se bolle

   1. M
    Mitrovice

    Patrulla te perbashketa ne kufirin e Veriut dhe te Serbise eshte e kunderta e asaj qe ka thene Ramoviq. Pra eshte shtrirje edhe me meritore e ingjerenvave shteterore te Kosoves edhe ne patrullimin e kufirit te Veriut. Sepse KFOR nuk e ka ruajtur kufirin sic duhet prandaj jane fut terroristat serb dhe armet i tyre. Prandaj ky artikull po mundohet deklaraten mut te Tames me e pastru me shurr.

    1. F
     Frat

     E ku eshte pjeserishtja ketu?

     1. T
      Transformin fjalësh

      Sa të paparë ju të Temës! E nxirrni me zor sikur Kurti pranon pjesërisht propozimin e Ramës!! E para, Ramën nuk po e pjerdh më njeri në Kosovë,atje po i thonë hesht se na çave trapin me deklaratat skandaloze, kjo është gjëja më e mirë që mund të bëjë Edvini. E dyta, Albini e tha qartë që rendin në territorin e Kosovës e ruan policia. Me ligj, KFOR ndihmon vetëm për ruajtjen e kufirit me Serbinë.

      1. e
       edmond( koder rreshen)

       Shoku ti ke te drejt,po Rama e ka then hapur : Ju e dini qe un skam Turp . Rama po keq perdoret nga interesat e atyre qe e zgjodhen per te qeverisur Shqiperin,dhe per te percar Kombin . Nje Profesor Shqiptar i Kosoves, i cili jepte leksione ne nje universitet Francez do te thonte para pak muajsh per nderhyrjet e Rames ne ceshtjen e Kosoves : Rama esht kaq komik dhe i pabesueshem,sa qe edhe po te thoj se nje plus nje bejn dy , nuk do ta besonte njeri,(mjafton se e tha Rama).

      2. b
       bobo

       Kjo ndodh kur duan te fusin turinjte gazetaret injorante te Tiranes tek punet e Kosoves. KFOR e ka detyrim atkualisht te patrulloje prane vijes kufitare me Policine e KS. Kurti s'ka thene asnje propozim te ri, thjeshte ka thene qe te vazhdoje keshtu sic eshte formula. Se ku eshte pranimi pjeserisht ketu, vec Meroja e di

       1. J
        Jimny

        Tema, Titulli eshte keqorientues! KFOR ka qene qe ne fillim pergjgjes per ruajtjen e vijes kufitare me Serbine. Kurti po kerkon qe atij t’i bashkohet edhe Policia e Kosoves (deri tani pergjegjese vetem per policimin e territorit te brendshem te veriut) pasi mendon se keshtu do te rritet forca e kontrollit. Kurti s’ka levizur asnje cm. Ne respekt te se vertetes dhe te lexuesit, korrigjoni titullin.

        1. e
         edmond( koder rreshen)

         Kot nuk i thon "Lider",ky vetem keshilla jep! Edhe Vucic nuk ka dhen nje deklarat kaq kercenuese per Kosoven pas vrasjes se Serbeve,perkundrazi kan qen viktmizuese...na vrisni te gjitheve ne nuk e njohim Kosoven ! Rama ne vend te solidarizimit kercenon Kombin e tij dhe ju ofron zgjidhje te huajt ! Po me keq se Mitrovicen ne kemi Himaren,ata nuk kan nevoj per arm,Himarjotet e kan ber zgjedhjen e tyre duke u deklaruar Grek ! Neve po na kthehet ne bumerang,keto kohet e fundit edhe komuniteti "Bullgar" ! Ambasada e Bullgaris,ne vend te armeve po ju jep si dhurat "Minoritetit" nje Telefon dhe nje kart sms ( kaq kemi,kaq ju japim,ne e kemi fondin e vogel,s´jemi te pasur si Serbet). Po Presidenti i Shqiperis a ka goj,te flas ne mbrojtje te trojeve Shqiptare,apo edhe ky si ish Presidenti tjeter Bamiri,qe nuk prishte qef dhe thonte : Un flas me heshtje !

         1. A
          Alb

          Kurti nuk i hap as telefonin rames. Dhe eshte e kuptueshme pse, - rama eshte mesuar kapadai ne shqiperi e ne surrel se shperndan favore, korrupsion, tendera, koncesione e krim. Por ne diplomaci e ne raportet jashte kufijve, per pislliqet qe lavderohet rama ne shqiperi “se eshte i zoti”, atje perbuzet dhe nuk e merr kush seriozisht. Rama nje despot i rendomte ballkanik shume shpejt do te marre ate qe meriton.

          1. f
           fisnik

           Idjoti Kurti deri sa qenke kaq i forte le te largohet KFOR nga Kosova dhe do shikosh se sa te vlrn lekura,mos mirenjohes i ndyre.

           1. 6
            600 vjet nuk u poqe, o shqiptar o kokloqe

            kenge e dikurshme...." o sa mire me jetue ne puke, ne kena dhe furre buke" ndersa sot " o sa mire me jetue ne Kosove , ne kena dhe kushtetute"

            1. V
             Vlora1912

             Mos u bëni kaq Qesharak me këtë lajm të pavërtet.. . . . . . Thirrini mëndjes, se nuk bëhet fjalë për një mbledhje të PD apo ps, Jan në mes interesa Kombëtare. . . .Propozimi i Ramës që KFOR të marr nën kontroll Veriun e Kosovës nuk ka të bëj fare me Faktin e patrullimet të KFOR në kufijtë e Kosovës. Janë dy gjëra Komplet të ndryshme. ################ ########## . Marrja e Kontrollit të Veriut nga KFOR, si propozon Rama(dhe Vuçiç), presupozon kryerjen e Detyrave Policore dhe të sigurisë, e cila do të pasohej nga largimi i Policisë së Kosovës nga komunat e Veriut. . . Automatikisht, dhe De facto, Shteti i Kosovës do humbiste kontrollin në komunat e saj, e cila do çonte më tej edhe në humbjen De Jure të këtyre Komunave---------pa marrë asgjë në këmbim, si psh Luginën e Preshevës. ####################### Propozimi që KFOR të marr në kontroll Veriun e Kosovës, është edhe më i çuditshëm, kur dihet Fakti se KFOR ka mandat për të gjith territorin e Kosovës. Pra KFOR, në çdo rast që e gjykon të arsyeshme, pa marr mendimin e askujt, mund të rris prezenën në veri kryej patrullime të vazhdueshme në Veri të Kosovës, por në asnjë rast detyra të policimit. Dhe në këtë kontekst, Propozimi i Ramës duket edhe më Absurd. ########################## Për sa i takon kërkesës së Kurtit për patrullime të përbashkëta me KFOR, në vijën kufitare, ka të bëjë me marrëveshjen që policisë së Kosovës nuk i lejohet të afrohet më shum se 1 km nga vija e kufirit të gjelbër. --------‐---------------- Kjo kërkesë e Kurtit është e hershme, dhe nuk është pranim i pjesshëm i propozimit të Rama/Vuçiç si aludoni ju, në mënyrë Turpësisht të Gënjeshtërt. ########################### ## Zotërinj të Tema-s, individ me emra si Sali, Edvin, Ilir, lulezim etc, pavarësisht karrigeve që i kan mbajtur sipër, janë kalimtar, të gabueshëm e të Harrueshëm. Interesat Kombëtare janë të Përhershme dhe të pa harrueshme. Kush harron apo anashkalon këto Interesa, edhe pa dashje apo nga padituria e megallomania, kalon në krahun e Kundërshtarit. Ky shkrimi juaj i sotëm është në këtë linjë Harrese.. . Ftillohuni Bre... "Ha pak gjiz Agush, se të bën Esëll", i tha Mato!!!

             1. $
              $$$$

              Nuk ka serb te Veriut qe deshiron te jetoj nen qeverisjen e shqiptareve....kjo eshte mese e qarte...duan apo nuk duan shqiptaret......policia e Kodoves nuk fo te jete ne gjendje te vere rregull e qetesi ne ate pjesecte Kosoves asnjehere....ashtu sic nuk oshte me gjendje policia serbe te vendoste rregull e qetesi ne Kosove pas vitit 1989 me heqjen e autonomis....keshtu we deri diku Rams ks te drejte me vendosjen e KFOR ne Veri per te vendosur nje fare qetesie e rregulli.....se perndryshe nuk ka kush e ben......deri ne statusin perfundimtare.....

              1. G
               Gozhda e mprehtë

               Edi Rama krenohet shpesh me disa gabime të vogla (si ajo e Ballkanit të hapur) dhe kjo na jep ndjenjen se nuk bënë ndonjë punë të madhe... Në këtë situatë që ne jemi liderët po tregohen të dobët, ata kanë një armë në dorë dhe është gabim sepse mendojnë se janë të fortë... Albin Kurti nuk ka plan, strategji dhe mbështetje nga bota demokratike dhe më e keqja është pa rezultate në punë...

               1. K
                Kot fare

                Po kur te behet cfare thote Rama o bole po pastaj cfare do dhisni nga goja?Rama nuk del jashte asaj qe thone nderkombetaret sidomos amerikanet sepse nuk eshte koqe si ai talebani.Eshte e thjeshte nuk mund te kundershtosh ata qe te kane bere shtet sepse pa ata te kollofit komshiu si qofte.Po shfrytezojne nje perplasje me demek nje fitore kur dihet qe prapa kraheve ka mbeshtetje i pame sa trima jane kur nje grusht luftonte e te tjere si bagetia u dynden nga te gjitha anet per te shpetuar bythen.Ku jane sot ata qe luftuan qe udhehoqen?Kush i futi brenda?E pra kjo nuk do te ndodhte qe nje polic humbi jeten dhe shfrytezohet si patriotizem kur fare mire mund te evitohej.Ku ishte profesionalizmi kur i kapen brenda territorit te Kosoves tre policet dhe i lidhen si dengje?Lerini prrallat dhe degjoni se nuk keni aq mend.

                Lini një Përgjigje