Kosovë e Shqipëri në një Kuvend, Rama: Sot marrëdhëniet mes nesh janë më produktive se kurrë më parë

27 Nëntor 2022, 12:12Politika TEMA

Kosovë e Shqipëri në një Kuvend, Rama: Sot

Kreu i qeverisë Edi Rama ka folur në mbledhjen mes dy Kuvendeve për marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Kosovës.

Rama tha se tashmë marrëdhëniet mes dy vendeve janë produktive dhe me marrëveshje konkrete, siç janë lëvizja e lirë, rritja e shkëmbimeve tregtare, abetarja e përbashkët.

"Marrëdhëniet nuk janë më të shkëlqyera, thjesht sepse jemi dy vende të ndara, por të bashkuara me një zemër, por janë edhe produktive më shumë se ç’kanë qenë më parë.

Këtë e tregojnë faktet e treguara nga vullneti  he rritja e aftësisë për ta zbatuar në praktikë bashkëpunimin në interes reciprok. Mjafton të shikosh të dhënat e shkëmbimeve tregtare, apo lirinë e lëvizjes, apo abetaren e përbashkët një tjetër ngjarje e rëndësishme dhe e realizuar, apo punën e përbashkët për fjalorin enciklopedik shqiptar.

Apo bashkëpunimin e përditshëm në fushën e energjisë, apo punën e nisur për të bërë realitet atë që është vepra më e madhe, portin dhe hekurudhën. Për hekurudhën themi tani më, ofertuesit që kanë ofertuar për të marrë përsipër studimin e fizibilitetit", tha Rama. 

20 Komente

 1. A
  Ari

  Te medhenj jeni. Po beni ate qe Nuk do ta donte Berisha: qe ju te refuzonit..dhe ai te luftonte, pasi Ai jeton nepermjet konfliktit permanent! Propozimi per ne sheshin Skenderbej, e "varros" endrren e Berishes per konflikt...

  1. M
   Mara emigrante ne Itali

   Ne shkrimet qe bejne gazetat besoj me shume gazeten Tema se eshte me e sakta deri tani .te lutem botoi te plota komentet e mia me shume besoj ju se sa gazetat e tjera .

   1. M
    Mara emigrante ne Itali

    Ne shkrimet qe bejne gazetat besoj me shume gazeten Tema se eshte me e sakta deri tani .te lutem botoi te plota komentet e mia me shume besoj ju se sa gazetat e tjera .

    1. E
     Eno

     Si gjithmone te bashkuar dhe krah njeri tjetrit

     1. A
      Ani

      I vetmi qe e bashkone vendin

      1. A
       Andi

       Padyshim pasi keni bere cmos per kete gje

       1. F
        Flamur

        Vetem vitet e fundit kemi marredhenie kaq te mira dhe bashkepunime produktive

        1. D
         Devi

         Bravo i qofte Rames

         1. F
          Flori

          Gjithmone te bashkuar dhe me te forte se kurre

          1. O
           Olti

           Bashkepunime sa me shume me kosoven

           1. G
            Goni

            Te bashkuar gjithmone

            1. J
             Joni

             Te bashkuar do jemi me te forte,ju lumte

             1. G
              Gimi

              Sa me shume bashkepunime aq me shume zhvillim kemi

              1. A
               Alfred

               Eshte shume e vertete qe sot marredheniet jane shume here me produktive se m perpara

               1. K
                Klodi

                Te tilla marredhenie paci gjithmon mes jush ????????????????

                1. D
                 Dea

                 Si gjithmon doni te kemi mardhenie sa me te mira me te gjithe

                 1. F
                  Flavio

                  Keni ber cmos qe sot te jemi kaq te bashkuar

                  1. A
                   Armand

                   Ishalla sa me shume bashkpunim mes vellezerve

                   1. O
                    Oligert

                    Sepse sot me shume se kurre jemi te bashkuar

                    1. G
                     Geri

                     Shpresoj qe mardhenie te tilla te kemi gjithmon

                     Lini një Përgjigje