“E fajëson e tërë bota diplomatike”, Rama: Kurti të shpallë menjëherë zgjedhjet e reja dhe të tërheqë Policinë nga ndërtesat komunale

8 Qershor 2023, 12:11Politika TEMA

“E fajëson e tërë bota diplomatike”, Rama: Kurti

Kryeministri Edi Rama ka folur sot në një konferencë për shtyp, në  lidhje me zhvillimet e fundit në veriun e Kosovës. Ai u shpreh se me deklaratat e tij nuk po sulmon kryeministrin Albin  Kurti, pasi ky i fundit po fajësohet nga bota për veprimet e tij.

Kryeministri tha se situata në Kosovë aktualisht është e rëndë, ndësra shtoi se Kurti duhet të shpallë zgjedhje të reja në veri.

Pyetje: Pse po e sulmoni Kurtin,  po zbaton ligjin për komunat ne veri?

Rama: Unë nuk sulmoj Kurtin. Atë e fajëson bota e tërë demokratike dhe kjo mua më shkakton keqëardhje. Unë nuk jam për të gjykuar dhe sulmuar Kurtin. Unë nuk kam marrë përsipër që të hyj në mes të askujt, por kam marrë përsipër të kontribuoj për tryezën e dialogut.

Ishte gati për t’u bërë dhe tani janë kushet për t’u bërë. Njëri çon Policinë në godina bosh, tjetri çon ushtrinë për të kënduar këngë në kufi. Por tani duhet të zgjidhet marrëveshja  për Asociaiuionin, ky është thelbi. Dje i dërgova Macronit dhe Scholz Draftin për asociacionin.

Ndërkombëtarët janë të vetët e shtëpisë,ata kanë krijuar dhe kanë shumë për atë shtëpi. Ndërkombëtarët janë limfa e asaj shtëpie. Nëse ndërkombëtarët i kthejnë shpinën, Kosova mund të futet në ditët e saj më të errëta.Kurti është kryeministri i Kosovës, unë e respektoj, e kam mbështetur dhe kur e sulmuan pse u ul me Vuçiç në tavolinë. Do ta mbështes deri në fund për njohjen e ndërsjellë.

Unë nuk isha dakort me ata që i thonin Kurtit mos bëj zgjedhje.  Ato zgjedhje e mbaruan misionin e tyre, duhen shpallur zgjedhje të reja, duhet tërhequr Policia e cila rri kot në godina bosh. Nëse trupat e husj do të marrin veriun e Kosovës, çështja do të kthehet në tryezë kushedi pas sa kohësh.

Ky është një nga ato momentet në historinë politike, që minuti bën vitin, ora bën dekadën dhe dita bën shekulli. Këtë di unë të them. Nuk është punë emrash apo personash. Unë mendoj se një Aosciacion që është brenda kornizës kushtetuese të Kosovës, që është në sinkron me të gjithë pritshmëritë e komunitetit demokratik, që i jep vetëadminsitrim, atyre që e përbëjnë, pa e vënë në pikëpyetje asnjëherë autoritetin e institucioneve të Republikës së Kosovës.

96 Komente

 1. R
  Raimond vlonjati

  Mire e ke ti, por kujt ti thuash. Ne, "PATRIOTET" i biem shkurt: Ty te quajme NIPI I SPIRO KOLEKES, "VELLAJI I VUÇIÇIT" dhe e zgjidhim problemin duke shpallur maskarenjte heronj dhe "patriote" dhe duke kallur gjithe Kosoven.

  1. R
   Raimond vlonjati

   Ky e ka fjalen per Ptriotet e Serbise, se ky eshte sherbetor i politikes se Vucicit ne Ballkan, se kete e paska gjetur halli i Assosacionit, ne Kosove Ky patrioti i thekur , Rama hajduti, qe eshte tamam Esat pashe Toptani i Tiranes , pse nuk kerkon Asosacionin e komunave Shqiptare ne Luginen e Presheves ne Serbi ku jetojne mbi 150 mij Shqiptare qe jane 4 fishi i serbeve qe jetone ne komunat e Veriut te Mitrovices, a? Lere Kosoven o legen, se nuk te pjerdh populi i Kosves ty , se Asosacioni i komunave Serbe ne Mitrovice , behet kur te krijohet edhe Asosacioni i Komunave Shqiptare ne Luginen e Presheves . Ndaj mos u merr me punet e Kosoves, se Kosova ka qeverine e saj te zgjedhur nga Populli i saj. Ti more EDVIN RAMA shko merru me Vucicin, o spiuni SERBISE

   1. S
    Skenderbegasi

    Raimond, Albini eshte kataloge gabimesh historike dhe nje fabrike baruti per Kosoven dhe me gjere. Raimond dil nje xhiro nga çmendina e Vlores te kuptosh se "fakiret" qe jane brenda jane shume me te zgjuar se ti qe je jashte. Shume eshte kursyer Zoti me tru me ju.

    1. R
     Raimond Vlonjati

     Boll ti o rrot kari . Ti nuk e kupton dot Albinin se he krijese zvarranike si ky hajduti Kryeninister i Shqiperise , i ciki vetem zvarritet para komshinjve tane armiwesor Ndaj mos na ha shume rrakun , ok ? Edhe hiqe ate emrin e Skenderbeut sepse Skenderbeu ja nje fjali monumentale ne raste te tilla Ha ca ka thene qe ta mesish : Kur u be rrethimi i 3-te i Krujes , Sulltan Mehmeti mendoi se do fitonte dhe i dergoi nje leter Skenderbeut ku i thoshte : Po tani ca do besh ! Dhe Krye-Heroi yne ha ktheu me fjalet monumentale : “ Sido qe te jete fati i betejes , une do jem Mik i Virtutit , por jo i Fatit” Ndaj mesoje ne jete te jesh gjithmone Mik i Virtutit , i te Drejtes dhe ne kete rast e Drejta eshte ne anen e Albinit. Ndersa jeta minjte ketu qe flasin kunder Albinit jane keta spiunet e Rames qe paguhen nga Rana hajduti , ky arixhi i qelbur te cilit duhet ti shkerdhejne motren , pike . Edhe Fuck you , dhe gjithe ketyre ketyre , se per pak harrova lol

     1. K
      Kv

      Po mbylle halen e qelbet mer kar, mer bole, ti je zagar katundi, Vlores e vlonjateve i rruan bolet!

    2. A
     Arber

     Mbete ti saliqeni i vogël "na Vllora" të bësh avokatinë e pseudo-kryeministrit të Kosovës...! Ik ore, pirdhu!

     1. M
      Maloku

      Po mor te qifte sali nongrata fisin sic ta ka qire o raimond pederasti

      1. T
       Tata luigji

       Maloku ti qifsha une ty listen e dasmoreve

      2. R
       Rrnofte LEXHENDA ! dhe ZAGARET

       Mond Vlonjati na zhgenjeve SALEN @

       1. Roberto

        O Rajmond te keqen nena si ma mbajte prasin mbrenda. Sa fatkeqesi eshte kur ti merr perendia mente. Akoma merreni me Ramen dhe nuk shikoni qe llumin e politikes se Albin Kurtit qe eshte ne unison te plote me Berishen dhe zagaret e tij. Rama ja ka perplasur Vucicit ne fytyre por qe te kesh mardhenie te mira nuk do te thote qe je ne sherbimin e tyre. Mjere ju per mendjen qe keni.

        1. X
         Xhimi

         Nuk e di cfare i ka bere Vucicicit po kjo e sotmja vjen era tradhëti ndaj Kosovës....nqs skishte këllqe ti bëhej krah Kosovës (sic e ka per detyre kushtetuese) të paktën mund te mos bëhej palë kundra Kosovës po të rrinte asnjanes...

        2. T
         Tersi

         ...ç'ja bëre mirë o moçi! Gjë nuk i le pa thënë... ja kshu trima i dunen vatanit! Po ku hanje m.... (miza se mos keqkuptohesh) o trim më 99 kur kta albinot e kosovës u dhjenë në brekë, ikën nga kosova njēsoj si ballistët qëmoti,dhe shurrosnin birra në parkun rinia!! As mos prit fare nga qy spiuni i serbve, i biri kristaqit, nipi i spiros por rrëmbe at patllaken e fishkur të plakarruqit sali (se vetëm ajo të ka ngelur sepse gjithë armatimin e ushtrisë së popullit e shkriu xeni) dhe yxhyym atje në preshevë e nish në mbrojtje të vatanit!

         1. A
          Afrimi,Gjermani.

          E sakte.Respekt per komentin tuaj.

         2. A
          Arjan

          SA POSHTE KEMI RENE SI KOMB PRANDAJ NUK BEJME HAJER SE ARRIJME TE NXJERRIM UDHEHEQES TE TILLE SI RAHMUT HALEJA SALI KERMA E LIKE FLORIRI,HASHIMI I BROJES DHE ISA MUSTAFA KOMUNISTI SERB ALI AHMETI DHE ARTAN ABAZOVIC,CFARE I BASHKON KETA TE GJITHE SE JANE MERCENARE TE DEVOTSHEM DHE TE PAGUAR NGA BOTA SERBO-RUSE -GREKE PËR ASGJESIMIN E KOMBIT TE TYRE.EDHE EUROPA KESHTU I DO TE BINDUR ZJARRFIKES TE “SHQIPERISE SE MADHE”DHE MBESHTETES TE SE DREJTAVE TE PAKICAVE SERBO-GREKE E KUSHEDI CFARE.RAHMUTI SI GJITHMONE DEL SI MUTI MBAS SHIUT I KA DHENE BESEN HASHIM KUISLINGUT DHE VUCICIT SE KOSOVA DUHET TE NDAHET.

          1. P
           Pilo Lala

           Edi Rama ka disa informacione nga Amerikanet, qe po nuk nderhyri ne kete moment, Kosova do abandonohet nga Amerika dhe Europa. Edi e di koston e kesaj nderhyrje, por nuk ka zgjidhje, perndryshe Kosova do ngelet jetim, si Palestina.

           1. A
            AB

            Perendimi tani po do edhe darke me mish e gjak nga i joni po do edhe tua shtrojme po ne me duart tona... Ashtu ska! Ti bejne duart pis vete edhe publikisht...edhe tu mbetet njolle perjete ne balle... Sidomos kur tu bejne naften serbet ....se do ja bejne eshte e sigurte

           2. R
            RAIFI

            Nuk e shpëton jo Rama Himarë duke ia bërë argatin Vuçiqit,Himara fatkeqësisht iku,por aksioni grek po vazhdon!

            1. 2
             2

             Raif bolja, shqiperise nuk i nevoiten idiotat e kallepit tend. Shko puno token se per ate pune te ka bere zoti.

            2. P
             Pilo Lala

             Vjosa Osmani dhe Albin Kurti jane persona qe Europa dhe Amerika nuk do te ulet te bisedoj, sepse jane frikacake, nuk marrin vendime. Ky moment kerkon burra te mencur, te gjykojne cfare fitojne sot, dhe cfare ndodh nese terhiqet Europa nga zgjidhja. Nqse Europa nuk e zgjidh ceshtjen e Kosoves ne keto 2 muaj, Kosova do katandiset si Palestina, anarshia do pushtoje gjithe zonat e Veriut, ekziston mundesia e nje lufte guerile ne Veri.

             1. R
              Rrofshin ppp

              Zotni rajmond Ky ka bere draft asociacini per shqiptaret e presheves apo per serbet e kosoves? Kjo tregon ne menyre uleritese se ku ndryshon nje km i zgjedhur nga populli dhe nje km i emeruar nga larg Qe te dy i pergjigjen secili sovranit te vet albini popullit ky nderkombtareve dhe po bejne aq shum zhurme se gjoja populli nuk eshte me albinin por eshte me vllain e vucicit Po mir ti km me shallvar kushtetuesja e kosoves e hodhi poshte zajednicen ashtu si kushtetuesja e shqiperise hodhi poshte paktin detar me greqine Pse ti vllai i vucicit nuk e emplementon paktin detar me greqine?

             2. P
              Per Vrimbythen bashkepenmbajtese

              Kurti ndofta e egzagjeroje, por ky servili histerik qe lepin vetem pendet e veta dhe bythet e te tjereve, eshte i neveritshem. Fatekeqsisht Shqiperia gjithmone pas 1990, ka qene nje vend, pa tru, oportunist, i nenshtruar dhe turpesisht servil ndaj Amerikes dhe fuqive te BEse, duke e shitur servilizmin si proeuropianizem dhe proamerikanizem i vendosur. Nuk e ka pare ne te njejten meyre BEja qe e ka lene Shqiperine "properendimore" prej 30 vjetesh ne koliben jashte mureve te saj. Me gjithe pafundesine e takimeve te Rames me kancelarite perendimore, asnjehere te vetme, ky i fundit, njesoj si parardhesit e tij, nuk i ka kundershtuar njehere, duke aprovuar pa asnje rezistence gjithcka i vinin perpara per interesat e shqiptarve. Dhe kjo eshte loja: kryeministrat shqiptare sillen si te shitur dhe firmosin gjithcka, ne kembim te "sukseseve" te takimeve intensive neper kancelarite perendimore.

              1. A
               Arti

               Po tallesh ti ? Si mund te futet Shqiperia ne Europe ? Nuk permbush asnje kusht. Krim, prostitucion, droge, pastrim paresh, exchange FX qe ska kuptim fare, PRONAT E PAZGJIDHURA, dosje te tera krimesh te pazgjidhura, nje infrastrukture komike, korrupsion ne cdo hallke te shtetit dhe sherbimeve. Sta ka fajin Europa fare por ke kta plera ne krye qe jane bere MILIARDERE

               1. L
                Lillo

                Me ne fund degjova nje debat me tru.

               2. x
                xyzzy

                sh mir e ke,sduhet ti qasim fare keta te huajt,hajde ta ndertojm vendin vet me drejtsi,ekonomi prosperitet.te dalim edhe nga nato se ska ca na duhet te jemi te varur e tu lepihemi ketyre,rrokim armet dhe mbrojm vet kufit tane edhe te kosoves. vaj medet..

                1. A
                 AB

                 Se ka nga sevdaja ate punen e servilizmit jooo...me duket se ka te njejtin hall si Hashimi: i kane dosje edhe sja mban tu ktheje fjale! Qofsha i gabuar po ja erdhi rasti qe ta kuptojme nje here e mire...mjafton te lexojme kete draftin e famshem se aty do te jetë edhe e verteta...

                2. V
                 Visi

                 Gjithëmonë në shërbim të vëllait të tij Vuçiç. Para disa kohësh në një takim A Vuçiç kishte thënë:" Me vëllanë tim binjak (Prandaj thashethemet se Mugosha e Miladini kan lënë shumë kopila në Shqipëri janë të vërteta) po merrmi vesh për çdo gjë ndërsa me ata në Prishtinë për asgjë.

                 1. V
                  Visi

                  Ka kohë që Ti ke marë rolin e avokatit të Serbisë.

                  1. V
                   Vip o tahip

                   Vetem kaq , po kur thote qe fut ketu greqi dhe vendet e lindjes jane bote demokratike.

                  2. D
                   Dardan

                   Pavaresisht nga kundershtimi i hapur i gazetarit Mero Baze ndaj drejtimit te gabuar te Albin Kurtit te diplomacise se shtetit problematik te Kosoves, une nuk pashe ndonje gjykim "antikombetar" te tij. Autorit te ketij shkrimi, Bardhyl Reso, do t'i kujtoj se kur Ballkani ishte nen sundimin e Perandorise Osmane pa kufij, shqiptaret ishin kaloresit fisnike te gadishullit. Kur shtetet nacionaliste te shtypura sllave e greke u mobilizuan, luftuan dhe krijuan shtetet e tyre te fuqishem, i ndane shqiptaret me forcen e armeve ne pese shtete. Prandaj, e vetmja rruge qe shqiptaret te behen perseri fisniket e Ballkanit eshte diplomacia e heqjes se kufijve ekzistues. Kete aksion historik te shqiptareve te favorizuar nga globalizimi i ekonomise boterore nuk e kupton provinciali kokeforte Albin Kurti.

                   1. N
                    Neutrino

                    Fisnikë leshi.

                    1. a
                     andi

                     ..."shqiptaret ishin kaloresit fisnike te gadishullit ne perandorin osamane" -- te pjerdhsha trurin o dardan. ...edhe themi pse nuk behemi.

                    2. o
                     orion

                     KOSOVA eshte e pavaruar dhe kshu do jete gjithmone

                     1. t
                      tetovari2

                      Ku e sheh o qorr-orioni pavarsinë?

                     2. T
                      Teo

                      Nese ndodh kjo hje mbase edhe tensionini krijuar arrin te zbutet

                      1. K
                       Klea

                       E gjithe bota nuk eshte dakort me veprimet e kurtit.Ai duhet te reagoje sa me shpejt

                       1. J
                        Jona

                        Nese shpallen zgjedhje te reja ne veri kjo ceshtje mund te mare fund

                        1. D
                         Donika

                         Kjo situate mund te perfundoje vetem duke bere zgjedhje te reja dhe kete gje e ka ne dore albin kurti

                         1. K
                          Kalec Dega

                          Ramut, ty te pysin shume……. Je ba si Kimetja , fut hun ku ste takon, o Global Gamor… lol

                          1. m
                           mateo

                           Sa bukur shkruan o Kolec Gega! I zgjedh fjalet ne vend te argumentit. Fjalet fyese jane argument per ty. congratulations!

                          2. q
                           qamil

                           Rama ja thote te gjitheve ne sy cdo gje dhe nuk mban ane dhe kjo eshte gjeja me e mire

                           1. L
                            Llogje

                            Po çfare tha more qamul Kte e ka thene gjithe bota Edhe Vjosa edhe Kurti jane dakord per zgjedhje e kane thene boterisht. Hap veshe e sy or kungull. Rama do te beje shpetimtarin se e ka vaj me Vuçiç .

                           2. w
                            wendi

                            Shume mire e ka thene rama...Kurti duhet ti terheq policat nga zonat komunale

                            1. l
                             lili

                             Sa mire qe kemi nje Kryeminister si Rama qe eshte asnjeanes dhe e tregon shume qarte se kush eshte e duhura dhe e gabuara

                             1. D
                              Drilon

                              Asnjanes me Kosoven? Paske nevoje per nje psikiater

                              1. A
                               AI

                               Po jane patronazhiste injorant kta qe komentojne nga bodrumet e PS e ne rroga shteterore...lexoni cfare shkruan...asnjeanes o zot...pra Rama I ka njesoj si Vicicin dhe Kurtin...

                               1. A
                                Arber

                                Po pra, po mendove si Rama, automatikisht je patronazhist...! Ore të pjerdhur nga trutë: nuk është e thënë të mendojmë të gjithë si saliqen krimineli. Ja, kemi ju për atë punë... Ai alBini kokëpagurja duhet të dëgjojë aleatët, USA, BE. Asnjanës? Po, patjeter! Nuk do mendojmë si Kokëpagurja al-Bin. As nuk do mbeshtetim pa rezerva çdo aventurë të budallait alBin. Ai do rrahur me shpulla, idioti !

                                1. A
                                 Arber

                                 Po pra, po mendove si Rama, automatikisht je patronazhist...! Ore të pjerdhur nga trutë: nuk është e thënë të mendojmë të gjithë si saliqen krimineli. Ja, kemi ju për atë punë... Ai alBini kokëpagurja duhet të dëgjojë aleatët, USA, BE. Asnjanës? Po, patjeter! Nuk do mendojmë si Kokëpagurja al-Bin. As nuk do mbeshtetim pa rezerva çdo aventurë të budallait alBin. Ai do rrahur me shpulla, idioti !

                                 1. A
                                  Arber

                                  Po pra, po mendove si Rama, automatikisht je patronazhist...! Ore të pjerdhur nga trutë: nuk është e thënë të mendojmë të gjithë si saliqen krimineli. Ja, kemi ju për atë punë... Ai alBini kokëpagurja duhet të dëgjojë aleatët, USA, BE. Asnjanës? Po, patjeter! Nuk do mendojmë si Kokëpagurja al-Bin. As nuk do mbeshtetim pa rezerva çdo aventurë të budallait alBin. Ai do rrahur me shpulla, idioti !

                                  1. A
                                   Arber

                                   Po pra, po mendove si Rama, automatikisht je patronazhist...! Ore të pjerdhur nga trutë: nuk është e thënë të mendojmë të gjithë si saliqen krimineli. Ja, kemi ju për atë punë... Ai alBini kokëpagurja duhet të dëgjojë aleatët, USA, BE. Asnjanës? Po, patjeter! Nuk do mendojmë si Kokëpagurja al-Bin. As nuk do mbeshtetim pa rezerva çdo aventurë të budallait alBin. Ai do rrahur me shpulla, idioti !

                                 2. L
                                  Luli per lilin

                                  O te qift gomari o lili. Edi , asnjanes ? Po çfare po pjerdh Edi o lope. Pike per pike ate qe ka nje jave qe e thone Shba dhe Be . Se aty ndihet me rehat ai.

                                  1. P
                                   Poli

                                   Edi shkon dot ne USA? Po Lulushi?

                                 3. a
                                  alfred

                                  Kurti duhet ta degjoj Ramen pasi Rama vertete flet tamam dhe fjale te verteta

                                  1. B
                                   Blerim

                                   Rama flet gjithmone ashtu sic duhet sepse mendon per te miren e atij shteti

                                   1. A
                                    Arjan

                                    O BLERIM SHOKU CARIT TIM AI SHTETI ESHTE GJAKU YNE ESHTE PJESE E SHQIPERISE ETNIKE QE EUROPA KURVE E NDAU .

                                   2. L
                                    Luena

                                    Ben shume mire qe nuk flet per Albinin por per situaten e Kosoves duke i dhene asaj mbeshtetje dhe rendesi

                                    1. F
                                     Frenki

                                     E rendesishme eshte qe ju i keni dhene mbeshtetje gjithmone Kosoves

                                     1. J
                                      Jona

                                      Gjithmone ke folur ashtu sic duhet

                                      1. T
                                       Tea

                                       Shpresoj qe kjo situate te zgjidhet sa me shpejt

                                       1. S
                                        Sandri

                                        Secili nga ne duhet te zgjedhe: e do Kosoven me troje te pacenuara apo duke bere ater qe do Vucici.

                                        1. O
                                         Open Ballkan ose New Yugoslavia

                                         Rama derdellit kot se e ka te qarte qe nuk e pjerdh askush ne Kosove sa kohe e shohin aty poshte shaleve te Vucicit ne Open Ballkan, por i pelqen te luaj rolin e Zarit te amerikaneve.

                                         1. S
                                          Sionisti

                                          Rama duhet te mbeshtes FORT Albin Kurtin dhe te ngreje zerin para nderkombetareve sidomos kurvave franceze e bullareve gjermane se serbet po e marrin Mitrovicen, Trepcen e Ujmarin. Po nuk kundershtove do te na e bejne me keq se 1914 qe na ndane ne pese shtete dhe pastaj na shpopulluan si ne Cameri, Maqedoni, Mal te Zi , Kosove dhe ne luginat shqiptare ne Serbi. Prandaj boll me lepirje, por ngrini zerin fort per te drejten shqiptare kudo qe jeni ne cdo vend te botes.

                                          1. B
                                           Buda

                                           Ainshtain: E keqja me e madhe e Demokracise eshte ekuacioni: ne zgjedhje dy budallenj e mundin nje te mencur; pa le qe ne 5 milion shqiptare 499 999 jane budallenj, si komentursit e mesiperm.

                                           1. L
                                            Loli

                                            Bravo fatkeqesisht per ne politiken e bejne akoma njerez te vendosur nga ish komunistat dhe normalisht te lidhur me axhendat antishqiptare

                                           2. s
                                            shqip

                                            Sa Serb qe je,me serb se serbet.Tradhtaret e kombit si ti e kane rrudhur Ilirine ne nje grusht vend pa dinjitet.

                                            1. M
                                             Mondi

                                             Serbit ti I mban ekonomine gjalle.Je eksportuesi Mr I madh I produkteve serbe.Shko kurve serbe se eshte ul cmimi I miellit dhe hajde pastaj na u hap bythesh sa patriot je.

                                            2. U
                                             USA

                                             Edi Rama flet te verteten po ky kokloqja AlBin Kurti nuk degjen se i merr usdhezimet nga vete Serbia Kosova eshte ne shume rrezik dhe do vuaj shume aventurat e ketij idioti

                                             1. s
                                              shqip

                                              Ramut,Hajdut,serb kryekeput.

                                              1. D
                                               Durrsaku pej italie

                                               Fati cazzi tuoi...

                                               1. s
                                                sa per sport.

                                                Eshte nje fatkeqesi kombetare me shume dimensione, ku ka vend per te tere te diskutojne. Te paret qe diskutojne jane si gjithmone idjotet, qe kenaqen kur shohin se kane shkruar dhe jo cfare thone. Per keta nuk ja vlen te komentosh. Te dytet jane "trimat dhe herojte shqiptare" qe kane si simbol te shqiptarizmes Kurtin dhe Sali Berishen. Keta tipa ne strukturen e tyre njerezore jane perzjereje e mithollogjise dhe genit te heroit dhe jo te llogjikes dhe arsyetimit. Me ata nuk mund te diskutosh sepse menjehere ata perdorin fjale madhore dhe mburrin Albinin per qendrim heroik ndaj Amerikes, kur lufta behet kunder Serbise.... Ata jane mesuar me ajrin e paster te bjeshkeve dhe ajri qytetar i botes se civilizuar u shkakton alergji. Ata ju ngjajne atyre qe sapo marrin punen e re, sulmojne "bosin" per ti zene vendin. Ata nuk dine dhe nuk kuptojne nga bashkepunimi. Ketu po nderprese fantazine dhe shkurt po them se shqiptarizma po kercenohet keq nga Sali Berisha i shpallur non grata nga Amerika dhe nga Kurt Mavria qe ka rene pre e UDBES ne burgun serb. Ashtu fshehura dhe si skile te dy bashkepunojne dhe Sali Berisha i tregon Amerikes se Shqiptarizma eshte ai vet, ndersa Kurt mavria eshte i detyruar te hiqet si trim dhe bajloz ne lufte me Ameriken sepse ashtu e ka urdheruar Vuciqi. Fatkeqesia jone jemi ne vet dhe injoranca jone mendore. Me duket se ne shqiptaret kemi nje gen te panjohur qe na ka katandisur sa nje "koker miser" ne Ballkan...Etj...

                                                1. D
                                                 Drini

                                                 Jo o sionist jo nuk mbeshtetet komunisti al- bin saleh grerdalla, kur gjithe perendimi eshte kunder. Si thoni ju qypa te ngrihemi kunder perendimit.

                                                 1. z
                                                  zhaku i pamposhtur

                                                  Ore qorra shikoni apo nuk shikoni? ky gjakprishuri rama po i ben presion Kurtit,tonet e tij nuk I shkojne pershtat komunikimit te nje kryeministri shqiptar me nje kryeminister te Kosoves...nuk eshte here e pare qe rama ka probleme me kryeministrat e kosoves por ndryshe nga here e tjera qe rama u drejtohej me shperfillje apo me fodullek kete here ka dale si muti ne shi dhe po ben presion ne menyre absurde dhe skandaloze qe vetem nje gjakprishur do ta bente,po eshte turp qe kryeministri shqiptar te komunikoje me kete gjuhe me kryeministrin e kosoves pra eshte me teper se turp sepse ne jemi nje komb dhe ca gjera duhen respektuar na pelqen ose jo,pra rama ka derguar mesazh te gabuar duke dale foto vellazerore me vucicin apo me micotaqin dhe shume I ftohte apo kercenues me kurtin..ky eshte ky muti gjigand we ju hedh kockat ju militanteve makuter qe per hir te nje kocke harroni atdhe familje e cdo lloj krenarie..historia do ti japi hakun gjithesecilit si Albinit si edit e gjithkujt tjeter mirepo perpara se te shkruaj historia jemi ne bashkekombasit e tij(fatkeqesisht) qe e shikojme te sillet si nje rrugac e si nje kumarxhi e jo si nje kryeminister

                                                  1. J
                                                   Juristi i Kushtetutes

                                                   Vetem kjo shprehje ka rendesi: Unë mendoj se veprimtaria e e parashikuar ne Statutin e Shoqates se Serbeve (qe do te hartohet), që është ne pajtim te plote me Kushtetuten e Kosovës, që është në sinkron me të gjithë pritshmëritë e komunitetit demokratik, që i jep vetëadminsitrim, atyre që e përbëjnë, pa e vënë në pikëpyetje asnjëherë autoritetin e institucioneve të Republikës së Kosovës. Ka shembuj sa te duash ne Europe e bote.

                                                   1. M
                                                    Miladin Kurveleshi

                                                    Rama tuj dashte me u bo protagonist me zor ,megjithse s'po ia rras kerkush ;) C'fare klloshari i kompleksuem ,bile me primesa tradhtari ....

                                                    1. K
                                                     Kush ja shiti naften Sllobos?

                                                     Me ke flet ,me keto patriotat qe birishes qe i shiti nafte serbit ,fali detin ,dhe vuri ate alfredos bailamos per kandidat ne Himare ,i thojne patriot,kurse ty te shajne

                                                     1. T
                                                      Tirona

                                                      Edi Rama eshte politikan dhe diplomat race po kujt i flet Cobaneve te Kosoves qe gjysma jane pro serb ?Sot kane dale kundra Amerikes dhe ky ju duket akt patriotik Lereni keta koqe te perplasen me serbet se do e shofin sa ju vlen lekura dhe prap do sulen drejt Shqiperise per strehim

                                                      1. B
                                                       Bota shqiptare

                                                       Cope muti! Servil! Cfare po ben Kurti, per gjithe kete histerik?! Genocid? As kur ndodhen genocidi i boshnjakve dhe shqiptareve, perendimoret nuk ishin kaq te terbuar. Po qe se Kurti do terhiqet, i bie qe Serbia te bej ci do bytha me zgjedhjet e Kosoves. Eshte perpjekje e Kurtit qe tu thene serbeve: Po votuat do qeveriseni nga te zgjedhurit tuaj. Po nuk votuat, me shpresen se do varrosni Kosoven per llogari te Beogradit, do udhehiqeni nga shqiptaret. Histeria e Perendimorve eshte se shqiptaret po zgjohen dhe nuk pranojne me as sodomine, as moterqire te shitur si Rama, Berisha, Metà

                                                       1. F
                                                        Fatkeqësisht

                                                        Përderisa e ka Vučić- in mik nuk mund të propozoj Rama asgjë! Rama gjithmonë ka qenë krah i Vučić-it deri në rolin e zëdhënësit të tij, prandaj ky propozim është edhe 1 vetdenoncim se i shërben Vučić-it! Fatkeqësisht! Thjeshtë, kur humb besimi nuk kthehet më!

                                                        1. D
                                                         Dukagjini

                                                         Rama nje ze i fuqishem kunder Kosoves.

                                                         1. A
                                                          Arber

                                                          Rama, një zë i fuqishëm PRO Kosovës; një zë i arsyeshëm dhe largpamës! Kundër Kosovës janë zërat që kundërshtojnë Ameriken, aleatet.

                                                          1. A
                                                           Arber

                                                           Rama, një zë i fuqishëm PRO Kosovës; një zë i arsyeshëm dhe largpamës! Kundër Kosovës janë zërat që kundërshtojnë Ameriken, aleatet.

                                                           1. A
                                                            Arber

                                                            Rama, një zë i fuqishëm PRO Kosovës; një zë i arsyeshëm dhe largpamës! Kundër Kosovës janë zërat që kundërshtojnë Ameriken, aleatet.

                                                            1. A
                                                             Arber

                                                             Rama, një zë i fuqishëm PRO Kosovës; një zë i arsyeshëm dhe largpamës! Kundër Kosovës janë zërat që kundërshtojnë Ameriken, aleatet.

                                                            2. R
                                                             Renditja e hapave

                                                             Rama duhet të komunikoj me Kosovën, së pari! Rama e bën sepse më shumë kujdeset se çka mendon Vučić për te se çka mendojnë shqiptarët.

                                                             1. M
                                                              Mondi

                                                              Po mor shpellar do komunikoje me agjentin e udb.Nuk komunikoi dot me vllain e tij ,Sali kermen ,si do merret vesh me te njejtin material.Pune udbashesh.Ju te gjithe jeni te rrahur nga Serbia qysh ne bark te nenes o klysher komunistesh.

                                                             2. N
                                                              Nik

                                                              O "Tirana" ha mut bashke me Ramutin se kini te njejten gusto!

                                                              1. l
                                                               luani u.s.a.

                                                               Ne Shqiperi ne kohen e diktatorit Enver Hoxha populli shqiptar ishte i uritur ku per nje kg.buke dhe 1 kg. patate qytetaret ne dyqani kane prite ne rend me ore te tera per te blere buke dhe patate,pastaj nga kalim i i regjimit Enverist ne ate demokratike te brishte dhe ne formimin e partive politike ne Shqipri filloje vrasja,krimi,krimi i organizuar,korrupsioni,hajduteria nga ish anetareve te PPSH,kryetar te partive politike,ish president,ish kryeminister me pasuri marramendes ilegale qe shkaterruan dhe varferuan vendin dhe popullin me kete ne Shqiperi me dekada eshte anarki e kaos,kurse ky hajdut,sperma e Enver Hoxhes,Edi Rama propozon Asociacion per pakicen sebe ne Veriun e Kosoves qe eshte absurde dhe qesharake me ortodoksin Edi Ramen spermen e Enver Hoxhes ne te cilen Edi Rama nuk eshte kryeminister i Kosoves?!

                                                               1. l
                                                                luani u.s.a.

                                                                Ne Shqiperi ne kohen e diktatorit Enver Hoxha populli shqiptar ishte i uritur ku per nje kg.buke dhe 1 kg. patate qytetaret ne dyqani kane prite ne rend me ore te tera per te blere buke dhe patate,pastaj nga kalim i i regjimit Enverist ne ate demokratike te brishte dhe ne formimin e partive politike ne Shqipri filloje vrasja,krimi,krimi i organizuar,korrupsioni,hajduteria nga ish anetareve te PPSH,kryetar te partive politike,ish president,ish kryeminister me pasuri marramendes ilegale qe shkaterruan dhe varferuan vendin dhe popullin me kete ne Shqiperi me dekada eshte anarki e kaos,kurse ky hajdut,sperma e Enver Hoxhes,Edi Rama propozon Asociacion per pakicen sebe ne Veriun e Kosoves qe eshte absurde dhe qesharake me ortodoksin Edi Ramen spermen e Enver Hoxhes ne te cilen Edi Rama nuk eshte kryeminister i Kosoves?!

                                                                1. A
                                                                 Arber

                                                                 ..."...me ortodoksin Rama..." Po ti mor mut, ku jeton ti: në Amerikë apo Arabi? Të zëntë fytin ajo bukë që të jep Amerika ty, o urrejtës i ortodoksëve dhe krishterimit!!!!!

                                                                 1. A
                                                                  Arber

                                                                  ..."...me ortodoksin Rama..." Po ti mor mut, ku jeton ti: në Amerikë apo Arabi? Të zëntë fytin ajo bukë që të jep Amerika ty, o urrejtës i ortodoksëve dhe krishterimit!!!!!

                                                                  1. U
                                                                   Universi shpresa ime

                                                                   E paske merak Ramën. Çfar e ke? Ramës me ktë deklarat i bien shum vlerat (jo se ka nai vler ,dava bojaxhiu i perpunuar në fŕanc sikur të gjith tradhtarët e shqipes )dhe e nxjerr veten cullak pro serbis. Ju që mbroni Ramën jeni më keq se ai sepse bëni 2 her gabim as ja keni iden se shkoni për inerci sa her ja fut kot Rama ju me krefjet i jepni krah budallikut sikurse dikur ja jepshit Salimutajt. Kthjellohu or Taj se për kurvlliqet e evropës të shpërbëhet e coptohet akoma toka Shqiptare. Mos e mer personale, ndoshta se ke gjë fare e asnë lagje se do ishe distancier me koh. Edhe patronazhist nuk dukesh se shkruan më shum se 2 fjali po nga mëndja qënķe tifoz me memorie peshku. Të fala SaliMutajt. Kumbarot e Ramutit.

                                                                 2. T
                                                                  Trotski

                                                                  Edi Rama eshte shtetari i pare Shqiptar qe perballet me Europen dhe me Gjere per Çeshtjen Shqiptare.Po pak u duket perplasja qe i beri Vuçiqit ne mes te Beogradit per Kosoven ? Albin Kurti eshte i Sojit "Dru me Pre".Ai e ka kthye te gjithe BE dhe SHBA kundra Kosoves !!! .Ka komentues qe e per♪mojne perpjekjen e Edi Rames per te stabilizue gjendjen ne Ballkanin Perendimor dhe i jep nje zgjidhje problemit te "Asociacionit " Ju qe e kundershtoni ti hani Mune .Ne menyre te veçante Kolec Dega -Raimond Vlonjati dhe ca Koqevare te rendomte.

                                                                  1. S
                                                                   Shkodra

                                                                   Edhe ky bastardi i bllokut, po e ben si varkari i bllokut, Sali kerma qe e shpalli luften per clirimin e Kosoves, terroriste. Ishte koha kur Perendimi i konsideronte kosovaret terroriste. Sepse keshtu kerkonte ti thithte karin Perendimit pas humneres ku hodhi Shqiperine. Sot thithkari i bllokut, Enverit, Milloshevicit, Greqise e cdo lloj muti, po vdes si vorioQimarjot dhe thithkar i Ferid Bejlerit. Nderkohe qe bucja e Vicidolit po ngordh si qen, ka lene nje pasardhes akoma edhe me te denje, qe dy here ne jave, vrapon ku e therrasin ne Evrope, qe tju thith karin me rradhe .

                                                                   1. P
                                                                    Papi

                                                                    Mos i vini faj e ka bere dhe her tjeter sa her eshte ne hall Ju mendoni se ai do linte komentuesit te merreshin me arrestimin e dakos?

                                                                    1. K
                                                                     Kombi

                                                                     Une e fus veten tek ata persona qe jane per rotacion politik ne ????????, pamvaresisht se nuk kemi nje opozite qe te jep shprese. Por duhet ta pranojme qe Rama ndoshta eshte I pari ne periudhen post komuniste qe na Ben te ndjehemi krenar per perfaqesimin e Shqiperise ne diplomacine nderkombetare.

                                                                     1. K
                                                                      Koli

                                                                      Kryeministri Spanjes po flet per Kosoven/ lol

                                                                      1. e
                                                                       emigranti

                                                                       Pas Ballkanit te Hapur dhe akuzave ndaj Albin Kurtit kjo leter derguar Gjermanise e Frances , me porosi te Vucicit, ishte thika e dyte pas shpine per Kosoven nga servili e tradhtari Rama. Si ka mundesi, edhe sikur te jete nisur nga qellimi I mire, sic thote, te mos e bisedoje me kryeministrin e Kosoves me pare. Nuk e di se c'ka katandisur per Asosacionin qe nuk mund te zbatohet pa i njohur dhe kerkuar falje Serbia per krimet e kryera nga ajo ne Kosove, por me kete veprim Rama i ka kaluar caqet e nje skandali diplomatik. Ka ardhur momenti qe ashtu si Saliu eshte shpallur non grata nga Amerika edhe Rama te shpallet non grata nga gjithe shqiptaret se edhe kete me vone kur te mbaroje pune do ta shpalle non grata.

                                                                       Lini një Përgjigje