Mero Baze: Audiot e 21 Janarit, janë prova që u fsheh për 12 vite. Kanë disa orë që kanë dalë dhe akoma nuk kanë nisur arrestimet (FOTO)

20 Janar 2023, 21:18Politika TEMA

Mero Baze: Audiot e 21 Janarit, janë prova që u fsheh për 12

Gazetari Mero Baze ka reaguar pas përgjimeve të Artan Hoxhës për 21 janarin.

"Gazetari Artan Hoxha ka publikuar sot audion e regjistruar nga komunikimi me radiot e Gardës së Republikës më 21 janar 2011. 

Audiot që dëgjohen nga regjistrimi i radiove, provojnë tërësisht se komandanti i Gardës Ndre Prendi ka urdhëruar vrasjet. Madje ai ka zgjedhur dhe kush duhet të vriste, duke ju drejtuar me emër dy gardistëve. 

Fakti që Sali Berisha zhduku serverin e kamerave të kryeministrisë më 21 janar duke u gdhirë 22 Janari, nuk e fshehu dot krimin. Pas 12 vitesh më në fund dolën në publik komunikimet me radio. 

Tani SPAK nuk ka më asnjë alibi për të mos hapur çështjen. Së paku Ndrea Prendi përveçse me figurë tani është dhe më zë si urdhërues i vrasjeve. Arrestimi mund të bëhet që sonte. 

Tani nuk ka më një kryeministër që nuk i lë të prekin gardistët. Janë të lirë të hetojnë. Madje dhe ish kryeministrin mund ta marrin", shkruan Baze. 

51 Komente

 1. R
  Referendum per arrestimin e koleres sali

  Ndre prendi ndegjohet,por prendit nuk ja mbante sumatricja te qellonte pa urdherin e tij qe nuk ndegjohet,sali vuk karaxhicit.

  1. b
   ben.

   Kjo audio verteton ate qe ka thene berisha, por verteton edhe zbatimin e perpikte te ligjit nga Ndrea Prendi. Ligji i gardes se republikes e ka te shkruar te zeze mbi te bardhe qe :personat e rrezikshem qe futet brenda perimetrit te sigurise se objektit qeveritar ,nese nuk ndalojne mund te goditen me arme. Ndrea Prendi mbas kesaj audio ,duhet te kerkoje pervecse demshperblim, por edhe dekorate per zbatimin e ligjit. Gjithashtu nga kjo audio del e qarte se nuk ka pasur urdher per te goditur njerez jashte rrethimit, dhe si rrjedhoje te vraret dhe te plagosurit jashte rrethimit ashtu si edhe nga ekspertiza jane goditir nga plumba rikoshte. Ajo qe nuk del nga kjo video eshte si si perfundoi plumbi ne xhamin e zyres se sali berishes. Ps : ne video duket qarte ky miku i rames qe u kap se fundmi me kokaine. Bete shume mire qe e botuat qe me ne fund shqiptaret te shikojne edhe 1 here kush jane vrasesit kush jane banditet dhe kush jane shtetaret.

   1. L
    Llesh

    O idjot qe kerkon te behesh interesant ne asnje vend te botes nuk qellohet per te vrare por per tè plagosur po', po' ju pjella e se keqes kerkoni vetem vrasje.. mallkuar qofshi brez pas brezi

    1. B
     Baftjati

     Nuk e ka kaperxyer asnje gardhin, vrasjet jane bere shume larg dhe kur protestusit po shpernadeheshin, kjo eshte e verteta. Te dy palet nuk duan drejtesi

     1. V
      Vranakonti

      Mire e kini ju zoti Mero,po kush do t'i arrestoi? SPAKU eshte akoma ne gjume dhe nuk e ka degjuar kete zbulim te ri per 21 Janarin. Ne te tjeret madje edhe kalamanjet e moren vesh,kurse SPAK apo institucionet e tjera te drejtesise nuk e kane degjuar akoma. Pse? Sepse eshte gjalle Sali Berisha dhe u shpeton shurra nga ai. Nuk jua mban bytha t'i shkojn ne vilen e lalzit dhe t'i hedhin prangat. Jane lepura dhe jo prokuror.

      1. S
       Sa plan i djallzume...

       Le ta djegun pemen, ska problem, se pse ne, shume shpejt do i vrasim. Dhe mbase andej gjem edhe justfikimin, se pse i vrame, o nëne o nëne, sa plan i djallzume. Poshte Ed Rame Turke hajduti Erdogani, Sali vrasi dhe batarica e tyre ilir spiun hajduti... Këta tre horra, Edi Rama, Sali Berisha dhe ilir Meta duhet të dalin para drejtesise sa më pare të jet e mundur....

       1. t
        tori

        Se prendi nuk eshte budalla te haj Burg per jete,,,dhe do tregoje sali karaxhixhin si urdherues,

        1. d
         der Albaner

         ketij populli duhet tia besh nenen , qe te te therrasin babe

        2. t
         tata luigji

         Deri me 12 shkurt salih bin laden eshte ne banken e te akuzuarve si i panndehur, se bashku me banditin Salih do te kemi fatin te shikojme Ilir meten perballe njeri tjetrit, shpresa eshte se akuzat nder vite te bera njeri tjeterit per vrasjet dhe me abuzimet me pushtetin do ti ndjekim live ne sheshin skenderbej HOPE HOPE HOPE

         1. K
          Kujt ja thua

          Po prandaj behet gazetaria keshtu or tata luigji qe trapa si ti. pa piken e llogjikes normale se juridike as qe behet fjale , te masturbohen para votimeve.

         2. L
          Lloji

          Liken e kapen me zë e me figurë dhe tha qe ishte montazh, imagjino ç”do thote ky Prendi…

          1. S
           Sa-Hale Breshkari

           Shume te drejt ke por tani s'kane me nga t'a luajn sumen, provat jan ven ne disposicion te organeve te drejtesise, po nuk vepruan, atehere ata ne krye te organeve te drejtesise do te mbajne vulen e tradhetise dhe duhet te denohen per mosveprim te provave te vena ne dispozicion qe jane te pakontestueshme. Prend Leshi, c'far do grade e ushtarake te kishte kurre s'mund te merrte ate vendim per te gjuajtur kunder turmes. Ate urdher e ka dhen ai GOMARI, LLAOPAQENI, NJERIU ME I URRYER, QOFT_LARGU qe e quajn SA-HALE KERMA, nje vrases ordiner, kriminel i pafytre, qe del e ben karshillik neper emisionet televizive dhe mediat e vendit. Bravo Artan Hoxha, por duhet t'i kishe nxjerr keto prova shume me perpara. Le te shpresojme se sistemi ligjor do te vej ne vend drejtesin per gjakun e kater njerzve te pafajshem qe u vran nga dore kriminale e SA-HALES mu ne mes te dites e ne mest te bulevardit.

          2. A
           Ardi

           Nese i fut ne burg njerin nga treshja rama sali ilir , shqiperia shpeton, vijon procesi domino dhe aty do kuptojme si kan tk keta kurva me nje popull dele

           1. J
            Juli

            Edi të ka vrarë plakën apo plakun ty !!!! Byt.qi.ë,Idiot,....

            1. e
             elmaz bufi

             jo mo jo nuk ka vra gjo, por ka vjedhy bashke me 140 hajnat e vet sa Saliu me Liken bashke ...urdheri qe thuhet aty eshte po kaluan gardhin,...gje qe nuk ndodhi pra nje faj dhe me i madh...e qe duhet rigjykuar bashke me fshurjen e regjistrimev dhe serverave. gjithashtu makina qe hyri e qe duhej qelluar sipas rregullave nuk permendet fare

             1. O
              Omir k

              O Julian po ti çfarë e ke Edin o lamash, plakun duhet ta kesh se ska munndesi..

              1. F
               Faleminderit mire ja bere

               Mire ja bere ketij .. Edi ka punuar pasuruar Ndertuar ne te gjithe Shqiperine ..

              2. @
               @Ardi

               Ardi, shume dakort me ty bravo.. Që të tre, duhet të arrestone dhe denohen, për krime të ndryshme që i kane bër Shqipries dhe Kombit Shqiptare... Sali Berisha, vjedhje, tradhtie dhe vrasje, Edi Rama vjedhje dhe tradhtie, po ashtue edhe ilir Meta, vjedhje masive, spiun sigurim, dhe tradhtare.. Na ndimone Amerike të lutem

              3. ?
               ????????????????????

               Me ne fund , i erdhi ngordhja qenit.

               1. D
                Dardan

                Mos u nxito. Nuk ka burre nene dhe bir kurve qe t'i hedhe hekurat kreut te agjenturse se famshme serbo-ruse ne Shqiperi, legjendarit te Vicidolit, Sali Sheqere Vuk Karxhich Brishes,

                1. L
                 Lymi

                 E vërtet...po se pash me syte e mia as un se besoj dot. Le që do ket frik me fol ai Prendi...do ta marri të gjithe mbi kurrizin e vet

               2. G
                Gazetari, opinionit dërrdërrist, i pavarur krejt..

                Asgjë nuk ka për të ndodhur. Do thonë: - Përgjimet nuk përbëjnë provë.....

                1. V
                 Vranakonti

                 Po,eashte e vertete. Edhe neve kkeshtu mendojme.Asgje nuk ka per te ndodhur. Do thone... pergjimet nuk perbejne prova. Me kaq mbaron filmi dhe na "rrofte" sa malet Sali Berisha

                2. K
                 Kështu o posi!

                 Audio duhet provuar që është autentike o Mero dhe të provohet që janë zërat e Prendit e gardistëve.Ka proçedura dhe prap do rezultojë provë e pa provuar.

                 1. A
                  A

                  Ju qifsha rrobt kriminela. Dhe kjo per te ruajtur bythen e malokut

                  1. P
                   Populli

                   Më 21 Janar 2011 u vra një popull i tërë nga shteti i tij, me armët e njësisë ushtarake elitë të shtetit, me efektiv mbi 500 ushtarakë. U vranë 4 vetë, por operimi ishte i tillë që mund të vriteshin 400 vetë. Është KRIM KUNDËR NJERËZIMIT dhe duhet t’i relatohet Gjykatës së Hagës. Është krim i organizuar i një shteti të tërë, prandaj SPAK nuk ka tagër ta bëjë këtë gjyq.

                   1. a
                    antonio

                    alla fine non succedera un cazzo .....

                    1. 1
                     19

                     E ka marr ne dore zonja e nderuar dhe ylli shpetimtar Juri kim ne dore dhe kta vemie sdo ja dalin dot te mundin ameriken .malokut i ka ardhe fundi jo vetem malokut por te gjithe atyre qe i lepijne bythen kti krimineli.

                     1. O
                      Olala

                      Malokut i ka ardhe fundi , por edhe atyre qe i lepijne bythen -thote 19? O rrote kari Ku ke degjuar qe te denon amerika per BYTHLEPIRJE. Ju keni pjerdh nga trute.

                     2. S
                      Sheqeri

                      Ku degjohen fjalet? Apo futja pordhes se ky popull idiot eshte dhe beson se cfare shkruan gazeta...

                      1. D
                       Davidi

                       Ambasadori i ri italian, miku i Edit, ja ka kaluar rregjistrimet e antenave marrese dhenese te ambasades, gazetarit. Ata jane ambasada me e afert dhe rregjistrojne gjithçka.

                       1. A
                        Asgjë nuk harrohet, por vonohet

                        Mua më duken si filma fantastiko-shkencore sepse: U be gjitha ajo zhurmë për spiunin IM dhe doli fluck sapuni. Dhe kjo ngjarje do jetë si fluck sapuni, sepse do thonë: nuk mund të vërtetojm burimin e të dhënave. Bëhet zhurmë sa për tërhequr vëmendjen nga korrupsioni galopant që ka pllakosur vendin në keto 30 vjet demokraci.

                        1. K
                         Koli

                         Ndrec Prendi eshte nje njerii paafte gati analfabet… nga ata njerez qe bejne qehajahin e verber te beut.. keshtu bejne karriere te pamerituar keta njerez… ja fusin dhe nenes se tyre mjafton ti bejne qefin shefit…( me Ndrecen kam qene ne shkolle per 8 vjet..) … keshtu ka dhe nga krahu tjeter , psh gjeneral Piro Luta.. etj…

                         1. S
                          Skenderi

                          Dy fjale per Sali Berishen: Ky njeri, qe nuk arriti te tregoje veten burre, udheheqes shteti dhe jryetar i nje partie (ish PD), nuk eshte treguar kurre njeri i mencur, dhe kjo per shkak te mendjemadhesise (fodullekut), dhe te padijes vetjake! Ky njeri, edhe si spiun i sigurimit, edhe si agjent i UDB-se, duhej te dinte se te gjitha komunikimet e tij, dhe ne menyre te vecante me 21 janar, 2011, jane pergjuar nga sherbime te tjera te inteligjences! Madje jo vetem 21janari, por te gjitha komunikimet midis Doktorit (Sali Berisha), dhe Shaban Memijat, Bashkim Gazidedes dhe te gjithe te tjeret te perfshire ne ngjarjet e 1997 dhe hapjet dhe plackitjet e reparteve ushtarake nga hordhite e Saliut! Ja per shembull: Doktor e morem edhe kete repart etj. Po ado te dalin keto? Cdo gje ne kohen e duhur! Nuk eshte cudi qe te publikohet edhe deklarata e tij si agjent i UDB-se! Durim!

                          1. B
                           Bravo

                           Sa kom qesh o skendero! Tani me siguri jane derdhur nja 500 nga komentiesit e temes . Rrofsh se i kenaqe.

                          2. S
                           Stilj

                           Do veje haka tek izoti

                           1. S
                            Stiljani

                            Drejtsia te veproj

                            1. T
                             Trebeshina

                             Shqiptaret po presin qe Ndrea Prendit,ketij kelyshit te Sali qenit,ti vihen hekurat,mjaft me,ka vrare njerez te pafajshem.

                             1. Z
                              Zen bibilushi.

                              Janë radiot e gardës. Komunikimet quhen drejtpërdrejtë prova, nuk ka nevoj për verifikim zëri.

                              1. T
                               T

                               Nuk e rras njeri Brenda kafshe,se po iku ai iken dhe rama vet me meten. Keta I kruajne kurrizin njeri tjetrin ,ju vazhdoni beni tifozllik politik.

                               1. T
                                Tanguli

                                Ky UN qenka pak si loqe,shane po nuk di se ke shane,halexhiu ti e ata qe mendojne si ti dmth qe do kemi dretesi,ik o Loqe ik..

                                1. U
                                 Ujku Plak

                                 Mos u gezoni para kohe. Dikur thonin: Kushe ben Shtamen ( mbajtese Uji prej Balte) i ben edhe Vegjen) mbajtesen e Dores, se Shtama ishte shume here me e veshtire se Vegjia te behej. Dmth se te gjithe Kriminelat e Veshur me Petkun e Pushtetit, i kan bere Krimet, por kan bere edhe Mburojen. Une Shpresoi dhe uroje qe kush ka Abuzuar me Pushtetin te marre Denimin maksimal qe mund te egziszoi, por per Rastin konkret ( per 21 Janarin) eshte e veshtire. Pse? Sepse Arma e Zjarrit ne Shqiperi dhe jo Vetem nuk perdoret me Urdher por me Ligje. Nga Organet Ligje Zbatuese kushe dispunon nje Arem, edhe po te marre Urdher nga Eprori, e vendos vete Personi se çfar do bei, sepse Pergjegjesia eshte Individuale. Qe i bie me tonat, edhe po te rihapen Hetimet, prap Ushtaret qe Qelluan do e hane.

                                 1. K
                                  Km

                                  Pergjimi verteton se Ka urdher.Dajaku Ka shkuar te Ndrea prendi.Por Ndrea do ta ngreje me shume.Lulush Bilbilush hollandezin Ka qene ne rrejt,sigurisht me pseudonim.E Ka degjuar,plani shkon sipas parashikimit.Saliu?Ai e Ka pranuar publikuahre qe Ka urdheruar per hapjen zjarri."do te vrisja 30,300.Do te vrisja Edhe Edi Ramen..."Pra plani Ka qene i piketuar.Pse nuk veproi prokuroria?Sepse drejtesia vazhdon te jete e kapur nga Saliun.

                                  1. h
                                   hoxhë artani

                                   I pari që duhet të arrestohet është gazetari Artan Hoxha që ka fshehur për 12 vite një provë të rëndësishme, pa çka që ai thotë se është përgjuar nga një vend aleat. Është mësuar ky të nxjerrë gështenjat nga zjarri me duart e të tjerëve.

                                   1. k
                                    kane ndodhur pa tregohen

                                    Keto pergjime (nese nuk jane te stisura) nuk provojne asgje fare! Dolen te botuara ne BILD ato pergjimet qe i degjoi e tere Shqiperia te zerit te Gjiknures, Manjes, Qefalies etj ku i urdheronin ato shefat e policise per masaker zgjedhore ( apo 'Termet" si c thoshte Gjiknurja) dhe nuk u hyri ferre ne kembe.

                                    1. Z
                                     Zhvejku

                                     Saliu do te denohet mbas vdekjes, tani sa eshte gjalle ska per ti ndodhur gje te jeni te sigurt, arsyja: ka lob ne amerik qe mbron, keto filmat me nongrata e spak jane per konsum ditor.Per Liken mund ta shpallin nongrata per ta denuar eshte veshtir, thon per vjedhjen e floririt mund te denohet, nuk ka deshmitar se ka vdekur ne burg kryesori. Vjedhja e floririt eshte bere ne bashkpunim me ustallaret e huaj nuk kan interes te dali ne shesh e verteta. Ky eshte mendimi im.

                                     1. K
                                      Kadriu

                                      Maloku i Vicidolit Sali Berisha dhe katundari iCepanit Ilir Metaj e kane mbushur kup[en plot per t'u denuar me Burgim te Perjetshem!

                                      1. A
                                       AZEM BEJTA

                                       Nese SPAK është i guximshem Sala - Likja duhet burgosur më nji herë Çfar provash më bindse pret SPAK

                                       1. A
                                        AZEM BEJTA

                                        Krimineli dhe Spiuni në burg per vrasjet e 21 janarit

                                        1. l
                                         labi

                                         Nese ne SPAK ka prokurore te ndershem dhe qe respektojne betimin qe kane bere duhet te ngrihen dhe te kerkojne me insistim te hapet dosja e 21 janarit e te arrestohen personat e perfshire.Ne te kundert te xhveshin pantallonat e te rrine ose me fustane ose me brekushe.Koha per te treguar se nuk jane ushtare te trembur nga Sali Berisha e Like Floriri -alios -spioni Meta-j eshte tani!Altin Dumani ose e tund kemboren qe i kane varur oe e heq fare.Ne po presim! Shqiperia po pret!

                                         Lini një Përgjigje