Kreshnik Spahiu: Dosja non-grata e Berishës u përgatit nga armiku i Soros, Donald Trump

20 Janar 2023, 19:58Politika TEMA

Kreshnik Spahiu: Dosja non-grata e Berishës u përgatit nga armiku i

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se dosja non grata e Sali Berishës u përgatit nga administrata e ish-presidenti amerikan Donal Trump.

Spahiu komentoi deklaratat e Berishës dhe lidhjet që ai bën mes Soros, ambasadores Yuri Kim dhe Edi Ramws duke i fajësuar për shpalljen non grata në SHBA.

“Soros ka hyrë në Shqipëri kur Berisha ishte president dhe ka përfituar familjarisht nga financimet e tij . Sorosi ka investuar miliona euron në Shqipëri, ka ndërtuar 400 shkolla, ka dhënë para për të varfrit, buxheti i tyre ka qenë 10 mln euron në vit, ka mbi 100 mln euro për Shqipërinë. 

Heqja e vizës së Berishës nga SHBA ka ndodhur në 2018, kur dogjën mandatet për në parlament dhe është proces i iniciuar nga administrata e Donald Trump që është njeriu më anti-Soros i planetit”, tha Spahiu.

2 Komente

 1. c
  colo

  Or taj Soros dhe Trump nuk jane armiq. Kane qene partnere ne biznes ne ndertimin e Trump Tower Chicago.

  1. F
   Franci

   Botimi eshte teper i sakte , dhenien e" titullit " non grata Sali Berishes ju dha nga Sekretari i atehershem i DASH Rex Tillerson ...dhe per kete nuk ka as me te voglin diskutim , dhe dosja i qe qendisur edhe me para , dhe nje nga ata qe e qendisen bukur ishte dhe Donald Lu ...... Vec eshte per tu cuditur dhe pse tregohen kaq naiv klani opozitar i udhehequr nga Sali Berisha dhe Ilir Metaj qe nuk harijne ta kuptojne qe politika e jashtme amerikane nuk njef parti dhe persona vec njef vetem interesa te Shteteve te Bashkuara .....dhe per ato ata jane bashke si Demokrate dhe Republikan ....vec duhet tua thote dikush tocave tane politikane hajdute dhe mizerabel , qe kane rene ne nivelet me te ulta ku mund te shkoi njeriu .....turp per faqen e zeze ....

   Lini një Përgjigje