Cili ishte roli i Bashës më 21 janar? Si përgjigjet sot, Sali Berisha!

20 Janar 2023, 17:38Politika TEMA

Cili ishte roli i Bashës më 21 janar? Si përgjigjet sot, Sali

Sali Berisha ka folur në konferencën e sotme për tragjedinë e 21 janarit, ku mbetën të vdekur katër persona. I pyetur për rolin e Bashës në atë ditë, ish-kryeministri i asaj kohe, Berisha tha se Basha nuk ishte as komandat Garde dhe as drejtor Policie, ndaj sipas Berishës ai nuk ka luajtur ndonjë rol në gjithë tragjedinë që ndodhi.

"Sa i takon ministrit të Brendshëm, në këtë rast gjykoj se policia e shtetit nga ajo ngjarje ka dalë e lavdëruar, por ministri nuk ishte as komandat Garde e as srejtor Policie. Nuk mund të them se ka pasur një rol konkret në zhvillimet e saj dite", tha Berisha pa ia zënë fare në gojë emrin Bashës, po duke iu referuar thjesht si ministri asaj kohe.

Më tej Berisha i qëndroi besnik versionit të tij, se 21 jaanri ishte një puç i organizuar nga Edi Rama, i cili ishte inciuesi i dhunës dhe plumbave që ju drejtuan kryeministrit në zyrën e tij, teksa ky i fundit ishte duke punuar.

21 janari është akt anti-kushtetues i Edi Ramës dhe grupit të tij. Ka një deklaratë të OSBE-së në atë kohë në të cilin shprehen qartë intencionet për pushtet të atij puçi, të atij puçi. 

21 janari ka zhvillim dramatik, ku mbetën të vrarë 4 persona të sjellë të gjithë nga Edi Rama me qëllim për të rrëzuar Berishën dhe pushtuar kryeministrinë dhe u përdorën të gjitha mjetet e dhunës përfshi armët e zjarrit dhe plumbat në zyrën e kryeministrit që ai po punonte aty. 

Është bërë një hetim i plotë. Kam qenë unë që kam kërkuar hetim ndërkombëtar për problemin dhe e keni në të gjitha mediat. Kishte problematikë ajo, jo nga unë dhe është bërë një hetim. Asnjë vrasje dhe plagosje nuk është bërë nga policia, ato janë bërë nga gardistët në zbatim të ligjit të tyre. Ligji i gardës ka përcaktimet e veta, garda nuk funksionon me urdhër po me ligj", tha Berisha.

30 Komente

 1. I
  ISO

  Bobo cfare plehre mashtrues!!! Paska kerkuar djali i vukut qe te hetojne organet nderkombetare po filmimet e kamerave ne kryeministri kush i fshiu?! E ka pyetur dikush nga gazekaret per kete?

  1. A
   Agron

   Mbas disa viteve do te thote ka qene Rama kryeminister per vrasjet e 21janarit

   1. I
    I Madhi Morricone

    Eshte e vetmja ceshtje qe saliu me lulin Jane betuar per mos te hapur gojen per 21 janarin.

   2. V
    Vranakonti

    Nuk ke faj ti more Sali qeni qe fletekeshtu,se nuk ka drejtesi ne shqiperi. Edhe SPAK-u eshte ne sherbimin tend,prandaj vazhdo te livadhisesh. Ajo alibi qe ngre ti maskara se, Edi Rama beri puç per te rrezuar ty eshte nje justifikim per te mbuluar krimin qe vrave kater vete ne mes te bulevardit me duar ne xhepa. Edi Rama beri nje proteste paqesore si gjithe protesta te tjera dhe jo per te bere puç. Kjo akuze te vjen ty per shtat qe e thua se te shpetojn pordhet nga shtate nga frika se mos nje dite SPAK zgjohet nga gjumi dhe te heton ty. Ti je nje kriminel i felliqur dhe meriton plumbin ballit. Te zent gjynahu dhe gjaku i atyer qe vrave.

   3. K
    Komunist i qelbur

    Kur nuk ka drejtesi kur drejtesia meret te vobektit qe nuk paguajne dritat psw mos te kendosh ti mo komunist i qelbur

    1. S
     Sali plehu.

     komunisti i sateme.

    2. t
     tata luigji

     Berish ishe aktor kryesor i vrasjeve ne bulevard fal zotin e ndryshyan kohet dhe do ta shkerdhjme familjen ku e ke mor ndyrsire

     1. L
      Loku

      Kriminel që jep intetvista kur duhet të japë shpegime në gjykate.

      1. .
       ...............

       Gjëja më e "bukur" e asaj ditë ishte shfaqja në dritaren e zyrës së kryeministrit në momentet në fillim të demonstratës e Fatmir Mediut dhe Berishës. Fatmiri ishte i ngazëllyer, qeshte. Por më pas nuk u dukën më në dritare kur situata u ndez keqas. Se çfarë donte atë ditë Fatmiri në zyrën e Berishës, këtë hajde dhe merre vesh.

       1. T
        Taruba

        Sala eshte ndihmuar ne ate kohe nga nje fare Ndrihale Kulla.

        1. P
         Poseidon

         JANE MIRFILLI DY KRIMINELE QE NUK E HEDHIN NJERI TJETRIN,SEPSE KUR SALEHU TE HEDHE POSHTE LULUSHIN AI. DO TA NXJERE URDHERIN QE E. KA DHENE SALEH KRIMINELI........................POR NE RASTIN E ZHDUKJES SE SERVERIT TE KRYEMINISTRISE KUR TE DENOHET PERGJEGJESI I NXJER. TE GJITHA VETE

         1. I
          Ilir

          Berisha cdo gje e ka bere me firmat e ministrave te tij por ne kete rast po foli keq per Bashen do digjet vet sepse Basha do tregoje urdherdhenesin e vertet qe eshte Berishs.Maloku i vicidolit dhe grabitjen e klubit Partizani qe perfitoi dhendri dhe Gerdeci qe fitonte i biri me firmen e servileve i ka bere por nje gje nuk ka llogaritur maloku qe do vinte nje dite qe do i kerkohej llogari per gjith keto pasuri qe kan bere femijet e tij dhe dhendri

          1. N
           Nik

           Lulzim Basha ka folur aty ku duhet.

          2. A
           Andy

           Mostra si ky numurohen me gishtat e njeres dore, gje me te felliqur ad ne kazanet e plehrave nuk e gjen.

           1. J
            Jari

            O Sale Non Grada, sot duhet të bëje 12 vjet te 7 Penxheret, po kush do të futi ty o Mortje, o njeri Vrasës, po do kalbesh si Pinoçeti o Shpellari i Viçidolit.

            1. s
             salih br. i.mutaj jane Managere-t e Krimive ne Alb

             Ne cdo shtet edhe ne Afrike per vrasjet e 21- Janarit do ishin Arrestuar menjiher salih berisha dhe lulezim basha dhe prokuroria do fillonte menjiher Hetimet dhe Shpellari me Banden e tij s'do kishte kohe t'i fshinte ato filmime . Megjithate , edhe sot nqs merret nen Hetim basha e i plaset surratit Se sa vite Burg e kercenojne ate ,jovetem si bashkpunetore i Kryekriminelit saleh br. qe Urdheroj Vrasjet nga Kryeministria (kjo eshte e paDiskutushme me asnji ne Bote ) siedhe Abuzimin ne Rrugen Dures - Morin ku cvati jopak por 230 Miljone €uro . basha i gjen Filmimet ose tregon ku jane Koppiot . Mipro jo me kte Bordello Drejtesi e cila edhe pas fshirjes se Filmimeve , pergjegjesia bie Direkt mbi KM kur dihet se Ai Urdheronte gjithcka ne ate Qeverri ,ku basha si Minister i Brendeshem ishte thjeshte nji Majonete e shpellarit ,qe i ndryshonte cdo vite Ministrite kokbythes basha te cilin e kap Ligji direkt si M.B sepse gjithcka De-Jure Urdherohej nga basha ! Vetem nji i ardhur nga Marsi s'mundet te dij se Vrasjet u Urdheruan nga salih berisha dhe kte gje e perforcoj inDirekt Ambasadori Simpatike i shba-ve Kllouni Talentuar Arivizu

             1. B
              Bilbil Gjyzari

              Sikur ke thënë se do ishe snajperi i pestë. ... Ku e kishe mendjen? Sikur deklarove që u vranë nga demonstruesit. .. Pse nuk e thua? Sikur fole për ëara e stilografë pistoletë ... Sikur të mos i kishe thënë e bërë ti këto.

              1. D
               Dhe Pinoceti patì nje reflektim.

               Ne nje moshe te tille ,ne vend qe te pranosh gabimin ne heshtje ,vazhdon te vere doren mbi plage.Humben jeten 4 bij nenash,baballare qe lane femijet jetime.Kjo tregon karakterin e tij prej sadisti,qe do ta mbaje deri ne vdekjen naturale.

               1. T
                T

                Malok kriminel

                1. K
                 Ku ku lokja per loqet qe polli!

                 Me 21 janar, kush ishte rroli i Bashes? Ishte rroli i kullufit. I njejtin rrol kullufi ne krye te PDse! I njejti rrol kullufi sot qe ka nderruar padronet qe e perdorin. Basha gjate gjithe karrjeres se tij, ka pergjegjesi vetem si kulluf, ndryshe nga gomari plak qe gjate gjithe karrjeres se tij ka pergjegjesi si cope muti dhe moterqir

                 1. N
                  Noci

                  Eshte bere hetim i plotë thotë non grata.Po atehere pse e quajti lavire bulevardi kryeprokuroren Rama.Pikerisht se nuk e lejoi hetimin dhe une jam i bindur se ky rast eshte nje nga akuzat amerikane per t'a shpallur non grata

                  1. P
                   Populli

                   Dosja për krimin shtetëror të datës 21 Janar nuk duhet t’i kalojë SPAK-ut për Gjykatës së Hagës, për arsye se është përdorur një njësi e tërë ushtarake, Garda e Republikës, me personel rreth mbi 500 ushtarë e oficerë, e armatosur me amë e municion luftarak, për të hapur zjarr luftarak mbi një popull prej 100.000 vetësh që protestonte. Praktikisht u vranë 4 vetë, por operimi është i tillë që mund të vriteshin 400 vetë. Është Krim Kundër Njerëzimit. Pastaj, se kush është përgjegjës, le ta gjejë Gjykata e Hagës. Nuk është nomenklaturë e SPAK-ut.

                   1. E
                    Evisa

                    Nëse jeni gazetar të ndershëm dhe të paanshëm, ashtu siç keni pyetur Berishën për rolin e Bashës në atë ngjarje, të pyesnit edhe Bashën për rolin e Berishës. Kjo quhet gazetari, ajo që ju bëni është njëanshmëri, propagandë.

                    1. S
                     Sali Fazlliqi

                     Shoku i Luigj Edhit te big brotherit

                     1. P
                      Pra llogaritë me KANUN. Per hajr na qoftë.

                      Klysh kurvice, shkerdhatë, hajdut, kriminel, tradhetar i kombit, surrat-boksuar, kokë-shpullë, kur flet dhe gënjen, ti kujton që po i flet turmave stomak-boshe dhe tru-tharë të viteve 1991. Kokë-shpulla i Shiqeres, nëpërmjet birës së bythës që ke nën-hundë, ti spjegon sot që Garda nuk bëri gjë tjeter veçse zbatij ligjin...!! policia e shtetit, min/brendshëm, spihunjt e SHISH-it, policët dumbabista si Erzen geshtenjë Breçani dhe disa shkerdhata të tjerë nuk kishin asnjë rrol atë ditë, me 21 janar, ku ekzekutuat me shtet, në mes të Tiranës, bulevardit dhe në mes-ditë, 4 fakir-fukarenj të varfer që lypnin buk, dhe arma e protestës së tyre ishte Goja, me të cilën bërtisnin. Ti o rracë muti i Viçikadolit, ti o rracë spihuni të Kadriut dhe i UDB-së, kujt doje ti shiteshe "dje", në keto kohë moderne, gjoja ti ishe një kurvë me Kanun, dhe ti reagon instinktivisht me drejtesinë e Kanunit.. ! Kujt ja shet keto copa bureku me lakra Serbe, që përbëjnë thelbin e alibisë tënde, me keto justifikime të një kurve tradhetare, kujt..!! Ti vet, qelbësirë, thua që i thashë ambasadorit Amerikan, që po të vijë lideri i opozitës (E.Rama) perpara K/Ministrisë atë ditë, do ta vras me snajperin tim, që nga dritarja e zyrës time..!! Ky deklarim publik, në tërë boten ( përveç në Albanistan ) denohet penalisht si kercenim me vrasje..! Ti, qelbësira, ti kopili i një kurve katundi, akuzove publikisht protestuesit, sikur kanë vrarë njëri-tjerin me pistoleta me silinciator, me çadra dhe stilolapsa pistoletë...! Ku i kishe, apo ku i ke provat për një deklaratë të tillë..!! Ti rracë tradhetari, ti surrati i boksuar, sot, në këtë artikull, dukesh në sytë e të gjith Shqiptarve, që ti kalon rrikoshet dhe pa e prekur, atë që ta shkerdhej Argiten dhe të qiu edhe ty, Lulzim Bashen. Ti dhihesh në pampers nga Lulushi, sepse ti e din, që po të flasi dhe po të spjegojë Lulushi historinë e vertetë të 21 janarit, ty të shkerdhehen kockat e Shiqere kurvës në gropë...!! Ti kurva më e madhe e kombit, nuk e kupton dhe nuk i shef, që fjalët që ti i dhien nga goja, do të të të kthehen në surrat si bumerang..!! Dmth, ti rracë-qirë, "perdorë" kanunin në politikë, në shtet dhe në jeten tënde...!!! Ok. Familjeve të ketyre 4 deshmorve të 21 janarit, të cilët, në një shtet demokratik, konsiderohen si deshmorë të vertetë të demokracisë, si dhe të gjitha familjeve që ti ju ke vrarë djemt, motrat dhe femijët, ti o sperma e një Serbi ju lëshon sfiden dhe i fton në duel të hapur, publik, që edhe ata të të pergjigjen ty dhe familjes tënde me Kanun...!! Ashtu qoftë e shkruar. ps- po të kishe qënë ti, oj rraspihe, shef shteti në Amerikë, çfarë do kishe bërë në Kapitol, kur hynë nazistat të armatosur deri në dhëmbë...!! Kush u vra në Brazil, kur turma hyri në 3 qendrat kryesore të shtetit, presidencë, parlament dhe gjykatë kushtetuese, dhe shkatrroj gjithçka...?!!! Kurse ty, kopili i një kurve, të iku nderi i familjes, pse bertisnin dhe gjuanin domate në murin e k/ministris, një popull i uritur dhe i pa-shpresë për të ardhmen...!!! Si Duçen..., për këmbësh, tradhetar, kriminel, spihun, hajdut dhe pederast fiziko-politik.

                      1. S
                       Salkari

                       Mos ja vini veshin mashtruit Sali Berisha , ndrikulles dhe shpifesit me te madh qe ka nxjer ky komb .....njeri i pist , i poshter , mizor , vrases , shpifes , hajdut , kriminel ......ku do gjesh njeri me kaq shume epitete ?? Ne asnje cep te Ruzullit

                       1. I
                        Ich

                        Plere qe as mortja nuk te afrohet se e qelb era jote kriminel

                        1. I
                         Ina

                         Bo bo Ky Sala ta ben dobicin e ta le preher , njeri mashtrues , kriminel , genjeshtar , nuk e di si ka mbaruar shkollen per doktor .. Mendja e tij vetem djallzi i punon , e s'ka burre nene ta gjykoje ate njeri, per gjithe te keqia qe i ka sjell vendit ..

                         1. A
                          ATDHETARI

                          21 Janari mban te lidhur dyshen kriminale, Sali-Lulezim. Ketu ata nuk e tradhetojne njeri-tjetrin. Por nje gje ndryshon se luli mbrohet nga Ed Rama dhe Amb amerikane. Ndryshe nuk shpjegohet fakti qe u cilesua yll ne ngritje. Drejtesia vonon, por nuk harron. Po te jete per SPAK-un, nuk e arreston Lul Bashen eshte i mbrojtur. Ka ditur ku te refehet.

                          1. A
                           Aldo

                           Po kur Basha, sipas Karaxhicit tone, nuk ka patur asnje rol, atehere perse nuk flet Basha dhe perse nuk merret ne pyetje, bile edhe si te pandehur, per te folur per 21 janarin, se heret Saliu e ka akuzuar si te inkriminuar ne ngjerjet e 21 janarit!

                           Lini një Përgjigje