Nuk ka ndodhur kurrë prej krijimit të GJKKO, kush është gjyqtarja që liroi Jamarbër Malltezin

21 Nëntor 2023, 17:06Politika TEMA
Nuk ka ndodhur kurrë prej krijimit të GJKKO, kush është

Iliriana Olldashi, është gjyqtarja e cila shqyrtoi  çështjen e ish-kryeministrit, Sali Berisha dhe dhëndrit të tij, Jamarbër Malltezit.

Seanca në Apelin e Posaçëm për Berishën dhe Malltezin, e cila drejtohej nga gjykatësja, Iliriana Olldashi, ndryshoi masën e sigurisë për Jamarbër Malltezin nga arrest me burg në arrest shtëpie.

Ndërsa avokati Genc Gjokutaj bëri me dije se për ish-kryeministrin Sali Berisha nuk është ndryshuar masa e sigurisë.

Vendimi i GJKKO-s ka qenë rasti i parë për ndryshimin e masës nga arrest me burg në arrest shtëpie, vendim i cili nuk është marrë asnjëherë më parë që nga krijimi i kësaj gjykate.

Ky standard gjykimi nuk është zbatuar as për të akuzuar të tjerë të cilët kanë patur akuza nga më të ndryshme duke marrë rastet, e katër ish-kryebashkiakëve, Vangjush Dakos, Safet Gjici, Fatos Tushe dhe Fredi Bejlerit edhe në rastin e ish-drejtorit të RTSH-s, Thoma Gëllçi, GJKKO ka vendosur masë arrest me burg.

E njëjta gjyqtare ka dhënë vendime edhe më ekstreme si në rastin e deputetit, Alqi Bllako. Ky i fundit u lirua nga burgu por gjyqtarja Olldashi, vendosi ta rikthejë sërish në qeli.

Një prej vendimeve më të debatuara ishte ajo e pak kohëve më parë, kur Olldashi vendosi të pranojë kërkesën e SPAK, për të vendosur nën sekuestro serverin e nje medie, pasi redaksia zbuloi atë që njihet si skandali i “patronazhistëve”.

Olldashi, caktoi “arrest me burg” për të ndjerin Enver Sheshi. Avokati i Sheshit i kishte parashtruar raportet shëndetësore në GJKKO së Apeli, por ishte refuzuar nga Olldashi.

Pak kohë më parë ajo ishte në qendër të një skandali që u publikua nga emisioni investigativ “Stop”, të cilët e akuzuan gjyqtaren për shantazh dhe presion ndaj gazetarëve të cilët denoncojnë skandale të lidhura me politikanët.

Gjyqtarja e rreptë çuditërisht u zbut me Malltezin.

Ajo e ka filluar karrierën e saj në sistemin e drejtësisë në vitin 2000 si gjyqtare në Gjykatën e Fierit, ndërsa në vitin 2005 është emëruar gjyqtare në Gjykatën e Krimeve të Rënda në Tiranë.

Nga marsi i viti 2020 e deri më tani, Iliriana Olldashi mban pozicionin e gjyqtares në Gjykatën e Posaçme te Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar.

E kaloi vetingun në vitin 2019. (Voxnews)

57 Komente

 1. N
  Nhe arke peshk eshte krime i rende

  Nje gojore qe Safet Gjici i beri Alma kurrves eshte krime me i rende se korrupsion vjedhje pastrim parash fallsifikim ........ Nje shtese pallati leje ndertimi e dhene nga nga V.Dako eshte super krime para 17 kulkave te dhendrit te nongrates . Nje arke peshke eshte super super krime por nese vret vjedhe korrupton por je i familjes Berrisha eshte normale . SPAK u tremb nga nje plakush qe bie rruges haaa

  1. O
   Olldashja i ka bo Gojore qirozit te qelbnt Maltezi

   i ka pelqy qelbs maltezi dhe hop ajo e ka lirue . Ckar ka ktu me bo llafe ? Shtet Putanash e Pederastesh ne pushtet .Bordellua e Dreqesise vazhdon pallmin e Ligjt

   1. .
    ...

    Nga Fieri huu? Lalucë dhe islamikë nuke i hyën njeriut në punë kjo gjygjtarë.

   2. K
    Kapterri

    Bravo vetingu

    1. k
     k

     Eshte me e thjeshtë të shkosh në planetin Pluton,sesa të gjesh një gjykatës të ndershëm dhe të drejtë në shqipëri.Bomba atomike,e vetmja reformë radikale për shoqërisë e korruptuar,degjeneruar dhe degraduar shqiptare.

     1. H
      HELLAS SRBIJA

      Ti zhdukesh me genocid jo bombe atomike se natyra dhe kafshet e atij vendi nuk kan faj. Duhen ushtri greke dhe ushtri serbe, mrena 48 oreve zhdukin virus kancerin me emrin shqiptar. Mjafton bota mos te nderhyje.

      1. p
       pjeter

       Ne kemi sa te duash padrejtesira, por per nje gje te jesh i bindur, Si greqirat edhe serbiçat na arrijne vec te na rrujn topet, sepse ja u kemi sh...y anete e ankot nje here e nje kohe do te vije dita ta bejme perseri, eshte vetem çeshtje kohe o kopil turku!!

       1. M
        Mond

        Ja edhe nje tjeter testikul eunuku ????????????????

        1. h
         hellas srbija e sateme

         Ti je i pari qe do zhdukesh atehere, sepse ti nuk je shqiptar jo e jo, por virus i qelbur. Deshtak i prekuperueshem qe qelb ajrin me frymemarrjen tende. Sa jeni shtuar o te mjere, yyyytt vemje e ndyre.

        2. q
         qytetari i thjeshte

         Po bomba atomike do mara ne qafe dhe popull te thjeshte qe nxjerin buken me gjak o shokuuuuu ...pse nuk thua duhet nje Avni Rustem me mire qe te kuptohet indinjata Juaj zoteri ....krijo nje organizate si 17 nendori ne Greqi qe te qeroje politikane te koruptuar dhe jo vetem ....asnje nuk do thote plac per kedo qe do shkoj ne hale te gomereve ...dhe qe ka ndyre duart me para publike , krime qeveritare dhe korupsion masiv .....bomba atomikike eshte arme e cfarosjes ne mase ....e meriton fakiri ti heqesh jeten ?????

        3. H
         Haka Tekizoti

         Ja dhe vezët e vetingut!... Të shohim sa vezë të tjera do dalin rrugës si kjo Olldashja.

         1. T
          Tani

          Ne pm do shkosh po he

          1. a
           aleks

           ai po ai vend ka mbaruar ,kjo p***a do kete marre ndonje dore te mire nga kopeja malokeria e sali viçidolit, aty duhet nje TOGE E ZEZE dhe ti zere me rradhe gjith hajdutet dhe kriminelet e kombit, vetem keshtu vihet drejtesia ne vend, shikoni neser kur te lirojne edhe vrasesin lab qe na u kthye ne grek kokelopen Bejleri

           1. e
            e paska qi fort Kurven e Bordellos

            Orgji ne Bordellon e Dreqesise

            1. a
             american23al

             Nje nga gjyqtaret duhet t’a z/v Maltezin ne burg, ai qe e futi ne burg ose ajo qe e nxorri.. ndryshe nuk do te kete drejtesi kurre…

             1. L
              Liri

              Kush e di sa para i kane dhene kesaj

              1. F
               F-35 A

               Pse cuditeni?! Nuk duhet te kishim besuar tek reforma farse dhe nuk do zhgenjeheshim tani. Do kete edhe qyfyre te tjera me kete gjykate, jam i sigurte.

               1. b
                baftiari

                Ta gezoj Baftiari me raki Skrapari!Mafia ka 30 vite qe eshte instaluar ne kete vend e ju doni ta hiqni me nje ligj apo vendim.

                1. K
                 Keti

                 Si kjo gjyqtare eshte edhe Ramiz Lala, turp qe kalon vetingun nje i korruptuar! Po ben namin duke dhen vendime kundra shtetit

                 1. K
                  Keti patronazhistja

                  ha ha ha po pse moj idiote gjyqtariduhet te jape vendime pro shtetit???

                 2. B
                  Berti

                  Shkurt muhabeti nje gjygjtare “ berishiane” Kjo drejtesi e re qe krekoset e plas ne burg zv/ kryeministra, ministra k/ bashkiake nga PS sepse i lejojne te zbatohet ligji dhe tremben kur vjen puna per individe nga Foltorja sepse kercenohen, do te thote qe jane spurdhjake e te tredhur.Shqiptaret do ti shkulin me force keto ndyresira.

                  1. U
                   Ujku Plak

                   Skandal dhe vetem Skandal. Perfundimishte nuk behemi, e keqia qe ka mberthyer Drejtesin nuk ka Zot e Rop qe e liron. Ne nje Shtet normale, ketij Rq dhe jo vetem se ka shume si ky, do i ishin marr edhe Rrobat e Trupit, te gjitha Pasurit e justifikuara dhe jo, Berisha thot qe nuk me do Qefi dhe nuk shkon ne Prokurori, Ilir Mutaj eshte per Burge dhe thot qe do i thyej ne mes, Breçani bente Vrasje dhe Trafik Droge, dilne neper Studio Tv dhe jepte Leksione per Rendin dhe Sigurin, Ripjelljes i ka marre Muti Shalet prej Vjedhjeve dhe Korrupsionit, Kryeministri ka merak si te pajtoi Izraelin me Palestinen etj.

                   1. U
                    Ujku Plak

                    Skandal dhe vetem Skandal. Perfundimishte nuk behemi, e keqia qe ka mberthyer Drejtesin nuk ka Zot e Rop qe e liron. Ne nje Shtet normale, ketij Rq dhe jo vetem se ka shume si ky, do i ishin marr edhe Rrobat e Trupit, te gjitha Pasurit e justifikuara dhe jo, Berisha thot qe nuk me do Qefi dhe nuk shkon ne Prokurori, Ilir Mutaj eshte per Burge dhe thot qe do i thyej ne mes, Breçani bente Vrasje dhe Trafik Droge, dilne neper Studio Tv dhe jepte Leksione per Rendin dhe Sigurin, Ripjelljes i ka marre Muti Shalet prej Vjedhjeve dhe Korrupsionit, Kryeministri ka merak si te pajtoi Izraelin me Palestinen etj.

                    1. K
                     Kjo kurve Gjygjtare nuk shkel dot mbi shpresen e S

                     Ksaj duhet qir Robt dhe te gjykohet pasuria e saj me pas konfiskohet.Kjo kurve nuk duhet te ndrydh shpresen e Shqiptareve per Drejtesi.Ndryshe tani populli do ngrihet per ket buce qe te denohet.

                     1. S
                      Sry milet

                      O milet i mjere , ju ka infektuar propaganda kaq keq saqe ju telendisi fare fakti qe PROFESOR DOKTOR Malltezit ju zbut masa e arrestit me burg. Kujdes o qyqare se kur te dali i pafajshem rrezik do ju bjeri pika. Ka marre dhe ka zhvilluar pronen e vet zateria, dhe nuk ka pasur poste SHTETERORE asnjehere. Kujtojeni kte!

                      1. H
                       HYSENI

                       Midis te tjerave ne popuullln shqiptar ishte perhapur idea me reformen ne drejtesi se ,sapo u krijua mendimi i kundert qe reforma ne drejtesi sikur,sikur se realiteti me kriminelet qe spushojne kurr se intimiiduar qe kjo reforme te deshtoj,Z.Olldele na dha te kuptoj qe ore po se kemi me te vertet ddhe ju popull mos u dhjaksi se ne jemi prestigjator dhe mos kujtoni se do te vendosim drejtesi se sic ka qene do te jete.Shume te faleminderit z.olldashi se na solle mendjen ne vend se si shqipria do beje hosana.

                       1. I
                        I ka humbul balanca

                        Mjafton mbiemri te dish nga anon peshorja e saj

                        1. V
                         Vranakonti

                         Prite dhe se shpejti do lirohet edhe Beleri. Ne gjykate ka kontradikta,sherre me njeri tjeterin,moaspajtime mendimesh,injorim urdherash se atje behet sipas qejfit,atje ne ate instirucion,SPAK nuk ka kolegjalitet.

                         1. P
                          Pishtar Flaka

                          Kur skeni byth me majt në burg Maltezin ,pse nuk lironi dhe Belerin apo ju pëlqen margarina te reshkasi lirshëm ,megjithatë rezultati është një .Ka kaq shumë shqiptarë të shitur sa nuk e shmangim dot margarinën

                          1. Roberto

                           Epo paska nxjerre nga xhepi i "varferi" ndonje 1.000.000 $ dhe ajo eshte Ok edhe po e shkarkuan. E ka te siguruar jeten nga banda e Berishes.

                           1. M
                            Mimi

                            Gjyqkarja quhet Olldashi, do jete nga dojini Olldashit qe ja merrte ne goje Nongrates dhe ky e dergoji ne boten tjeter

                            1. M
                             Moza

                             Cpermban olldash jane rrac muti, ptuuuu plehre.

                             1. Y
                              Ymer Pata Lapërdhaja

                              Nga Fieri ne Tr kete e ka sjelle Fatmir Xhafa. Njihet si e çetës së Fatmir Xhafës. Siç duket udhëzimi I Ramazonit eshte te ulet pak vrulli I Kapsit.

                              1. m
                               muharrem sina micigan

                               me lirimin e dhenderrit te kriminelit sali berisha bie dhe faqija e ligjit . tani shkoni dhe denoni njerezit e thjeeshte .

                               1. q
                                qamili11

                                SHTET KURV

                                1. E
                                 Edi

                                 Kjo e sotmja eshte lopata e pare e gropes se varrit te SPAK!

                                 1. l
                                  labi

                                  Ja kane zene koken me dere Berisha e Co me para te madhe ose e kane kercenuar me dicka.Fytyre e ndyre dhe nje turp per GJKKO!

                                  1. B
                                   Bashkim Bsllesha

                                   Reforms ne drejtesi qe beri Shqiperia eshte njesoj sikur te pastrosh nje puset fekalesh qe gjysmat ti heqesh dhe te tjerat ti lesh .Po dhe ato qe heq ti lesh ne ne an te pusetes qe te ken akses te puseta.Po sot ne qe paguajm taksa çfar kusuri kemi qe te paguajm per keta gjyqtar fekale qe lene te lireketa lloj kriminelesh qe nuk ka lene gje pa i bere keti vendi? (Kete pyetje e beje per z. Kryeminister qe e kemi votuar dhd mburret qe ka bere reformen ne drejtesi

                                   1. Gjywtaret Jane te tere te berishes e metes most g

                                    Gjyq

                                    1. K
                                     Kari

                                     Te shkerdhefsha mender drejtesine

                                     1. M
                                      Muhameti

                                      Pse nuk e apelon SPAKU ne Gjykate te Larte vendimin e kesaj gjygjtare?!

                                      1. B
                                       Berisha

                                       Sa para te dha familja Berisha ty zonja gjyqtare, turp te kesh, nuk e meriton mantelin e Drejtesise. Uroj qe te te kthehet ne bumerang "drejtesia" qe ti ben.

                                       1. D
                                        Demokrati i viteve të para

                                        Të tillë gjyqtar dhe prokuror që kanë frikë Berishoviçët duhet të dorëzojnë diplomat dhe tja lënë vendin njerëzve më të guximshëm që janë brenda ligjeve shqiptare. Përse këto nuk marrin shembull nga Britania e Madhe dhe Amerika për vendimin që kanë marrë nga ndaj këtij përbindëshi fallco. Edhe Badbkimi Europian duhet të marrë shembull nga BM dhe AMERIKA.

                                        1. P
                                         Po behen qesharake

                                         Po keto nuk te falin per nje arke peshk

                                         1. E
                                          ENTSOE

                                          Tani do te fus ne burg kryetarin e Bashkise te Mallakastres per kalimin e paligjshem te kufirin Greek ne 92, ne moshen 17 vjec. E meriton!!

                                          1. G
                                           Gjykates i pa kapur

                                           Ne tani po gjykoni vendmin e gjykates??? Halete e Temes ne sulm! Ha ha ha Nuk ka gjyqtar me dy pare mend qe e denon dot vec nese nuk ja kane kap koken me dere se eshte e/i e korruptuar! Zonja e ka kaluar "vettingun" tuaj!

                                           1. B
                                            Beni

                                            Le ta mbaje kjo bushtra burgun e dhenderit tani !

                                            1. K
                                             Ketu komentojne ne pergjithesi gojeshqyetit

                                             Bushtra sat'eme! Gojeshqyer!

                                            2. T
                                             Tani

                                             Turp! Shteti dështoi! SHBA duhet të ndërhysh, se ky vend nuk bëhet pa ty.

                                             1. e
                                              ender

                                              Eshte skandal qe kjo moster mbahet ne gjyqesor.

                                              1. E
                                               Emiljano

                                               Nuk behet drejtesi ne albanistan me te njejtet albanistaneze qe ishin po aty ne ate sistem,ta harroni

                                               1. A
                                                Aleks

                                                eshte qefllie e madhe. Iliriana.

                                                1. n
                                                 nga Arkiva e Doctor Vdekjes SB.

                                                 O Popull; Sot është vrarë për të dytë herë Sokol Olldashi po nga e njëjta dorë, me njeriun e mbiemrit të Tij, gjyqtarja Olldashi.

                                                 1. V
                                                  Vari Ka,,,,

                                                  Pa' frik ka fut 1miljonshin ne xhep putana,,,,sa Mir qe kam ik nga ai ven ketu e 30 vjet perpara,,,,,ai ven nuk bohet,,,edhe te zbresin ufot,,e Jo mo ameriknet

                                                  1. X
                                                   Xhuliano

                                                   Njerëz, nuk është ashtu si mendojnë disa, që kjo ndryshojë masën. Kjo është shum e thellë, lojë mes prokurorisë dhe gjykatës, marëveshje mes berishës dhe ramës, e padiskutueshme, këtu bëhet ndrrimi i pengjeve, të jap malltezin, më jep Ahmetajn, dhe çudia mer fund. Gjithkush nga shqiptarët e di se prokurorinë e drejton (në arrati gjoja) Adriatik Llalla, ku strehohet e komodohet rrezik nga taksapaguesi shqiptar. Rama la pushtetin tjetër, atë të tenderave me stadiumet edhe ndonjë tuneli, kaq ka rama. Kështu që telenovelat me arrestimin e berishës dhe meta monika, janë shashka ku gjoja po digjet kuvendi dhe arrestime s’ka, pse?, sepse është vetëm sy e faqe sharjesh mes ramës e berishës. Kjo është shqipëria, edhe në rastin kur donte ta bënte amerika me SPAK, nuk u bë.

                                                   1. n
                                                    nga Fakulteti Juridik

                                                    Kjo gjykatesja OLLDASHI, kushurire e te ndjerit Sokol OLLDASHI qe eshte perj 10 vitesh ne Boten tjeter perj Sali Berishes dhe paramilitareve te tij te Grupit ÇIFTELIA me ne krye Agron Kulicaj, eshte mike e ngushte me Argita Berishen dhe shte shfaqur jo rralle si nje PD_iste e flakte, gje te cilen e dime te gjithe Ne punonjesit e Fakultetit Juridik.

                                                    1. G
                                                     Gjykate virtuale

                                                     Kam arritur ne konkluzionin we gjykatesit duhet te jene te anonime.Mos kene asnje kontakt me palet...Po pati kontakt korruptohen e shantazhohen.... Duhet krijuar nje gjykates virtual me fjala vjen 11 gjyqtare duke hequr pasigurine qe vjen nga nje gjykates kamikaz te tipit Gjin Gjoni. S ka nevoje qe krimineli te dije kush e gjykon dhe hiqet problemi I konflikt interesi

                                                     Lini një Përgjigje