"Oligarkët e oborrit të Ramës po u grabitin pronat himariotëve", Vangjel Dule dhe Fredi Beleri protestë në Himarë

14 Gusht 2022, 17:50Politika TEMA

"Oligarkët e oborrit të Ramës po u grabitin pronat

Pronarë të shumtë himariotë të zonës së Porto Palermos, drejtues të organizatave të bregut si dhe përfaqësuesit politikë të minoritetit grek në Shqipëri, kreu i PBDNJ-së Vangjel Dule dhe ai i OMONIA-s Fredi Beleri kanë zhvilluar mbrëmë një miting proteste kundër vendimit të fundit të qeverisë.

Sipas këtij vendimi i qeverisë Rama e shpall zonën nga Gjiri i Llamanit në hyrje të Qeparoit zonë të mbrojtur natyrore, me pretendimin e mbrojtjes së asetit natyror të kësaj zone.

Mirëpo, sipas tyre, pas këtij vendimi fshihet një marrëveshje e fshehtë perspektive me oligarkët të cilët po gllabërojnë me të gjitha format tokat e himariotëve.

Në miting pronarë të tokave në Porto Palermo refuzuan kategorikisht vendimin e qeverisë. U shprehën se kanë nisur ankimimet e tyre në shumicën e Ambasadave të huaja në vend dhe në gjykatë.

Sipas krerëve të minoritetit grek, për këtë vendim ka pasur menjëherë ankesë edhe nga autoritetet e Greqisë, ndërkohë që sipas Dules dhe Belerit çështja do të shkojë në Gjykatën Ndërkombëtare të Strasburgut.

Folësit folën në dy gjuhë, shqip dhe greqisht.

Prej disa vitesh në Himarë kanë munguar reagimet masive publike të artikuluara në dy gjuhë, përjashto ato të organizuara nga filogrekët dhe OMONIA në mjedise të mbyllura.

Ky aktivitet duket se rikthen protagonizmin grek në Himarë, duke përdorur si kazus çështjen e mprehtë të pronave dhe problematikat me pronarët dhe ku sipas protestuesve kjo bëhet bëhet për shkak të vendimeve arbitrare të qeverisë nën pretekstin zhvillues dhe marrëveshjeve të saj me kategoritë e të pasurve ose siç njihen ndryshe të fortëve të bizneseve të mëdha.

Drejtuesit e protestës janë shprehur se ky është vetëm fillimi i reagimeve që do të jenë ndërkombëtarisht për këtë çështje.

Në një intervistë Vangjel Dule është shprehur se në një kohë që njerëzit duhet të jenë me pushime janë të detyruar të protestojnë.

Sipas Dules, në Himarë është duke ju marrë prona banorëve të ligjshëm që t'ju jepet oligarkëve dhe biznesmenëve të oborrit të kryeministrit.

Ai shton se kjo zonë po grabitet në mënyrë sistematike, duke mos patur asnjë precedent tjetër në asnjë vënd të botës si po vidhet prona këtu.

Dule është shprehur se me këto që po ndodhin, Shqipëria nuk e meriton një status në BE.

Sipas Dules duhet të respektuar e drejta e pronës dhe banorët duhet të vendosin për pronat e tyre.

Ai ka deklaruar se të drejtat e komunitetit lokal janë nëpërkëmbur për të rrëmbyer pronën banorëve.

Kjo situatë do të përshkruhet nga të gjithë kudo sepse nuk nderon askënd.

60 Komente

 1. U
  Undefined

  Bucet e Athines si gjithmon ne krah te Sali hales.....halja puqet me halen.....

  1. s
   stavros

   Imagjinoni Janinen deri ne Arte te ngrihen shqipetaret e tjetersuar e ti gthone stop qeverise se Miçotakisit te vogel,se çfare mund te ndodhe!Qirje Vangjelis na organizo ndonje proteste me "Agimin e Arte" te shikosh se sa te vlen lekura.

   1. A
    Arnautus Narcos status Edo

    Si Saliu ene Edi, lol

    1. R
     Raimond vlonjati

     Ne kete rast jam me Oligarket --Ecni peprara oligarke hahahaha I merni te gjitha

     1. b
      ben.

      Ha ha Ky qenka komplet ,po komplet i pangopur. Me bandit dhe me te pangopur se ed rama nuk paska njohur pushtues historia e shqiperise. Mbasi dha me koncesion Butrintin bile ne Butrint hoqi nga parku 1 pjese per investitoret strategjike ,pjesen qe ngeli e dha me koncesion. Durresin portin me vete , amfiteatrin me vete. Pallatin e brigadave komplet me gjithe zone. Ne korrik 2022 me VKM po ky bandit i jep Zamirit ne Palase edhe 5000 m2 te tjere, se kishte pak nuk i dilnin. Investitor strategjik ne dhermi karagjozi i portokallise i biri i luftarit qe nuk kishte leke per ilace. Investitor strategjik po prape ne dhermi olta xhacka. Mesa duket te kjo zone ka pronare dhe banditi do qe te mari tokat pa leke per oligarket e tij. Banditi i rilindjes vjedh miliarda ne euro, delenxhinjte kenaqen , 1 pjese edhe pa sufllaq. Delenxhinj po te kene vlere grate dhe vajzat tuaja e gjen 1 arab edvini per ti dhene me koncesion, prandaj gezoheni???? Prandaj shqiperia eshte fundi i europes dhe botes, se delenxhinjte si me siper nuk eshte se ka pak. Ps: atdheu ,fillon te familja shtepia dhe toka , po ti moren keto nuk eshte me atdhe eshte thjesht pushtues.

      1. Çentrale

       Me sa di unë Xhaçka ka pronat e njerëzve të saj

      2. L
       Lasgushi

       Ky Fredi Bejleri eshte ai qe vrau oficerin shqiptar.Ndersa Dulja eshte nga ata qe e kane pagezuar murgjit e Malit Athos. Keta skane faj.Se ka vdekur ai,dhe shoket e ti, qe u a sistemonin nenat dhe motrat per 50 vjet.

      3. A
       Allvanosi

       U zgjove o jevgjit i grekut?

       1. p
        pjeter

        Do justifikojne pagen,i duhen disa tymuse se ja kerkon pronari i Athines per te mjegulluar ndonje cike skandalin qe u plasi ne duar!!

        1. I
         Ishi i ZaKaroves

         Po ja sa lane borxhet e zgjidhi qesen prap Asfalia...se kishin nja 10 vjet qe si hidhnin buke zagareve... Po kaq shume zagare sa mbajne brenda 10 vitesh do mbesin prap per buke te gojes

        2. U
         Undefined

         Bucet e Athines si gjithmon ne krah te Sali hales.....halja puqet me halen.....

         1. M
          Momqirsi Dule pushtit

          Kërrma Vagelis Dhulos… po pronat e cameve ne Cameri, oligarket rreth kryeministrit i moren? Perderisa Eladho-bytha qe ka bere genocid karshi cameve dhe jo vetem, eshte pjese e BE-se, perse Shqiperia qe nuk ka bere as 1/10 e pislleqeve dhe genocideve greke monarko -fashiste, mos jete pjese e BE? Juve doni Enverin qe ju shkerdhente breket po te flisnit kunder Shqiperise. Nuk ka bese as greku e as grekofonet qe hane mutin e grekut.

          1. F
           Fhhhn

           Shko kerkoi pronat e cameve, Kush te ndaloi.

          2. Q
           Qytetar

           Eh mor Bejler e Dule , gjakprishur qe do ta hani ne tule. Vidhni vrer po nuk harrojme.

           1. D
            Dakord

            Lexova nje koment te kjo gazete te dikujt qe shkruante se kane dale nga strofullat kafshet dhe hajt ti mbash tani. Zoti e di sa te drejte kishte. Ç'na gjeti me keta!!! S'ka paqe ca te cofin perbindeshat

           2. c
            ceni

            Dule ke quan himariot ti ata qirrjet pertej apo ndonje qirrje si puna jote!Dule je bere per ta ngulur ne tule.Kjo eshte merita e Edi Rames qe ju nxorri te gjitheve skarco dhe ju ka bere gati per tu ricikluar ne Inceneratoret e drejtesise!Boll e shkerdhyet kete vend ore plehra ku as pushtuesi nuk i beri kete gjeme!Te gjithe e keni vendin drejt Metalurgjikut!

            1. V
             Vjosa

             Po more grekofona që hani buken tone d.m.th.të shqiptareve e beni punen e atyre që jugun e Shqiperise e quajne të tyre. Kush ju paguan ju që të beni rremuja greket, Sali krimineli apo Ilir Floriri?

             1. r
              ronny

              O Dule Krimbi i qelbur bythemuti bashke me ate lolon tjeter qe as e njoh kush eshte,, Ai i gjati po thote Ta shpallim zone te mbrojtur natyrore, qe mos shohim cibane me llamarina dhe kollona te shtrembeta, te ngritura ne dimer kur ska a miza te levizin ne ate zone, si kete rradhe qe vajta prape ne qeparo dhe shikoj aty ku vjet gjoja po benin nje shesh pushim a parkim a shesh leshi,, dhe e kisha te sigurte qe sivjet do shija dicka tjeter dhe e pashe,, ups,, nje ndertim qe vazhdonte brenda ne ullishte, dhe parkimi ne pjesen e perparme, te tij,,, apo dikush qe fillon te beje gjoja nje rruge neper ullishte se i duhet qe ti vine tek lokali apo kampingu me shkurt pushuesit, dhe fap sa hap e mbyll syte sezonin tjeter nje ndertim tjeter te shemtuar si gjemb,,... mos beni si kurva ai thote zone e mbrotjur natyrore-- cfare keni ju kurva kunder,,, apo ju djeg nen kesule,, jo po ai keshtu thote pastaj ja jep oligarkeve, keto jane muhabete kurvash ne klub fshati,, hamendesoni ju,, se jeni te zgjuar shume e aate trurin sa nje harabel,,,jo po ta le ta beni si hale nje kolibe ketu nje atje as rruge as kalaniime as uje,, posaqi,, hajde mbylleni ate hale se na cate bythen

              1. D
               Dakord

               Fix. Vetes ja fusin se jane te shitur me kohe e me vakt

              2. B
               Beni

               U zgju an jevgjit e greqis. As edhe 1 centimeter to nuk esht è juaja rrac e felliqur.

               1. D
                Dule evgjiti , ben grekeun per 300 euro

                E nxori koken Dulja , Dulen qe nuk e votuan as ne fshtrat e minoritetit , dhe mbas ngjarjes me Kacifen qe duhet te kishte mbeshtetes , nuk e pordhen fare , imagjinoni sa i peshtire eshte Dulja , kurse sa per ate qenin Kangal , Fredi Bejlerin atij tja heqesh gjuhen per se gjalli dhe pak eshte ...eshte nje nder te paktet njeri i peshtire , rob i poshter dhe shume keqdashes ...njeriu i Agimit te Arte ne Shqiperi ose ne Jug ....keto jane perfundimet kur qelbesira Sali Berisha nuk e rasi brenda kriminelin Beleri , kur ekzekutoi oficert tane te kufirit me uniforme greke dhe me arme greke , Sali qelbesira ....ra dakord me grekoamerikanet qe e financonin te mos ndiqej penalisht qelbesira Beleri ....tani degjoini pordhet Fredi Belerit .....

                1. E
                 Eni

                 Berisha e futi brenda o koqe....ky ka 20 vjet qe vjen verdalle I lire....shiko Ramen se ja fali detin....

                2. K
                 Ku fle Lepuri

                 Nuk po i futem politikës. Kush e bën dhe pse e bën. Por të qëndrojmë tek pronat... Si fakt kanë të drejtë. (Si kudo në AL dmth) Kështu i bie që askush nuk ka asgjë të garantuar në AL. Se vjen një ditë dikush pak rëndësi ka si e ka emrin Samir, Dulak apo burri Xhaxhçkes apo qoftë dhe Gaz Paja. Dhe ndërtojnë në thelb vila të kamufluara në fshatra turistik. Po mirë ato prona të kujt kanë qenë. Ata që janë pronarë mos të përfitojnë ASGJË.

                 1. q
                  qytetar

                  per : Ku fle Lepuri ! Lepuri fle tek GJIRI I LALEZIT.

                 2. P
                  Piskuriqi

                  Ronny dukesh qe je cun kurve nga komenti

                  1. Q
                   Qepeni Helene, mashtruesa!

                   Une jam nga Himara Tokat m’i vdhima Sala Malltezi . Nuk ka me turn gje per Ramen? A m’i kohen dot ti Dule pro at e Mia? Nese jo, shkrimit merry me shtetit e bosh te Goranxise.

                   1. B
                    Bobi

                    Shume gabim qe komentoni kështu. Ju keni prona për vete apo jua kane mare me dhune te tjerët ose për një cope buke. Ta lëmë politikën dhe Grekun me një ane në punët e tyre të brendshme. Në flasim vetëm për pronat tona të fshatit Shën Vasil në krorez ku jemi gati 127 familje që luftojmë 20 vjet më lloi lloi pushtetarë SH e avokatët e tyre. Tokat tona janë më tapi që në kohën e Turkut. Bëjnë lloi lloi marifetesh ca japin 17 përqind ca 20 ca duan 25 dhe të gjithë janë nga lart ku mbrapa tyre qëndrojnë me të lartët që hedhin gurin dhe fshihen për mos tju dalë emri. Po lerini njerëzit në pronat dhe hallet e tyre mos u ngopshit kurrë ata janë pronarë. Shkoni njëherë provoheni në veri e merjuani atyre pronat po sjua mban bytha se ju fusin plumbin. Por bëni kështu me bregtetaret se janë njerez të sjellshem. Çfarë pune ka këtu Sal bytha è Dulja e Greku këto janë tokat e të parëve tanë që i kanë mbrojtur ato ndër vite më gjakun e tyre dhe vjen ti një ditë se je me i forte dhe ma mer pronën e gjyshërve e të stërgjyshërve të mi, me çfarë te drejte kjo është çështja. Shumë keq dhe një è pa drejte qe u behet fshatrave tona të bregut. Po vetë kryeministri nuk i dëgjon dhe shikon këto manipulime që u bëhen njerëzve ndër vite.

                    1. U
                     Une

                     NJe gje duhet te dine himariotet dhe gjithe banoret e trojeve shqiptare, Bregdeti nuk ka qene asnjehere i dikujt ne vecanti por i te gjitheve, prona te dokumentuara private kane qene vetem tokat e kultivuara agrare, ndonjehere edhe kullotat por jo gjithnje. Eshte e habitshme sa shume pronare te detit e bregdetit na kane dale keto kohet e fundit, Himariote, Tropojane apo Skraparllinj qofshin.

                     1. S
                      Shqiptar

                      Hani mut

                      1. S
                       Shpenka pe Korçe.

                       Unë dija që ky Dulja ishte arratisur në gërqi, këtu qënka akoma ky esmer ? Po partinë ku e ka ky , se deri tani ka qenë nën ombrellën e Lulit . Po tani nga do tja mbajnë ? Si kolegët e tij dhe ky pret nga do anojë peshorja . Gjeti kohën të thotë që jam gjallë e jam ndë jetë, prandaj më llogaritni dhe mua. Partizanët e Dule beut , kanë ikur "stin eladha" dhe nuk ka me kë të qajë hallet. Nongrata dhe spiuni I.M , kanë problemet e veta dhe nuk i bie ndërmënd për Dule esmerin . Boll ka ngrënë qyl !

                       1. T
                        Titi

                        Jane pronat e tyre o byth qira qe shisni dhe grate per nje rroge ne shtet.

                        1. U
                         Undefined

                         Te dilnin e te protestonin qe ne kohen e Saliut o shkerdhate....perse nuk dilnin te protestonin ne kohen kur Saliu dhe mamluket e tij i ben "lesh" pronat e bregdetit.....apo nuk kishin urdher nga zhabzinjt e Athines ngaqe Saliu ishte zagare i politikes se tyre.....dhe keto "breke-grisur" nuk i kishte njeri ne llogari ne ate Athine.....

                        2. v
                         viron

                         Asgje nuk eshte e vertete, fakti eshte se renegati Dule eshte i shtyre nga Sali non grata per te krijuar situata, ata qe mblidhen jane ndyresia te paguar nga organizata reaksionare greke.

                         1. A
                          Aron

                          C'pune ka Fredi Bejleri dhe Vangjel Dule me Himarjotet? Keta dy evgjitet qe e kane fytyren si tigan i djegur nuk kane pune me rracen Himarjote vendase. Himarojte, boll u genjyet nga evgjitet qe erdhen e na ngaterruan rracen e vodhen cdo kulture e histori tonen e ben si te tyren dhe tani hiqen si te fisem. Kerkoni te drejtat si Vendas, e jo si ardhacak evgjit si keta te dy.

                          1. D
                           Dule Greke , Janullatosis Shqiptare

                           Jane Marionetat e Antishqiptarit Dhendrit te Serbis Nongrates Berrisha ......Dule nga mbiemri eshte Greke haaaaa Duleeeee ka Greke qe e pranone Dulen per greke . Ky eshte i shitur per 300 evro euro

                           1. A
                            Arnauti

                            Cfar komente injorantesh. Buken te greku e hane arnautet. Jeni ngopur me genjeshtra dhe shpertheni di te terbuar. E bete dhe Salen grek, qe eshte shqiptar i kulluar dhe jo si Rama qe nuk i dihet origjina.

                            1. P
                             Per te gjith qirjet grekojevgjit

                             QIRJE SALIU.QIRJE META.QIRJE DULE.QIRJE BEJLERI.,. DO O JU QIHET MBRAPA E PARA FISI...SE KAFSHONI DOT MO SHQIPERINE SI NE KOHEN E QIRJE SALIHALE,,,HARRONI KUR E BOT JUGUN LESH E LI,PROVOJENI SOT..NA BINI PRAP ATA TRIMAT QE THYNIN QENDRAT E VOTIMIT...DHE BONIN LIGJIN NE JUG ME FLAMUJT GREK NE DUAR...

                             1. L
                              Lani

                              Çfarë pronash kanë? Fabrika? Uzina? Çfarë prodhojnë këta? Përse i quani pronarë?

                              1. L
                               Lani

                               Prona morët e nuk qetë të zotë të bëni gjë me to. E keni lënë fushën e Dropullit djerrë. Edhe bregun ashtu do ta lini e ne të shkojmë e të bëjmë pushimet në restorantet e hotelet ku jeni punësuar ju në Greqi.

                               1. T
                                Tropoja

                                Gjynaf ky xhahil ky halabak po vjedh pronat e ne shqiptareve e jo me te grekerve,ky nuk esht as per fqinjesi te mire tamam planin e serbis ta izoloje shqiperine nga gjitha anet

                                1. H
                                 Himarioti

                                 Pas të gjitha këtyre trazirave greko-serbe, fshihet koka dhe mendja e kryekriminelit të kombit tonë, Sali Berisha.

                                 1. Z
                                  Zyberi

                                  Keto shketdhat akoma nuk kane breke te veshin hiqen si pronare, duan edhe detim tani

                                  1. D
                                   Dani USA

                                   Zot ne shtepi eshte i zoti i shtepis dhe zot i Shpiperis eshte Kryetari i qeveris dhe nuk pyet per gjykata nderkombetare e perralla te tjera , Edi vazhdo punen dhe mundohu te vendosesh drejtesi qe para ligjit te pergjigjen te gjifhe jo disa ligjit dhe disa maliqit.

                                   1. C
                                    Cimi vlora

                                    N qs jane pronat etyre duhet te kene nje fare dokumenti, dhe per kete i drejtohen gjykates dhe gjejne te drejten! Dhe nuk ka nevoj per protest dhe ambasada vangjel. Pse nuk ben protest kur saliu udha tokat egjirokastriteve ne valare te thoshin nuk jane tonat apo u erdhi mire.

                                    1. S
                                     Shtet kaqolash ,qe tallin trapin Jevgjit e Athines

                                     Shtet qurrashesh qenuk je i afte me heq qafe as kto Hale ,e pastroje Shqiperine nga Klonet e Jegut Greqire ne Shqiperi ju dhjefsha trut .Shtet e Kombet nuk jane bere me Drejtesi prej Naivi Primitive ,por duke perdorur edhe edhe Gjuhen edhe Plumbin kunder Klonimeve Toksike qe ndyjne Shtetin . Prandaj vuajn shqiptaret sepse ka kaqola ne Qeverri ,se s'ja kan iden cdo te thote Shtet !

                                     1. C
                                      Cfar Minoritare mor Pederasta Greqie flisni

                                      Athina duhet te mos haj me mut dhe nderseje Zagare alla Karaficis kunder Shqiperise , si dikur tradita nga Kisha Greke kunder shqiptareve , o Kerma Mesjetare qe nuk do boheni kurr Europian !!!!!!!!!!!

                                      1. h
                                       hahahahahaha

                                       Greqiret kontrollojne Komentet tona dhe me e bukura eshte se nisin e Kercenojne ne forma interesante si "Gr.Hole" me video duke na paralajmeruar keshtu ,para Vrymes Greke e te mos Hapim Goje loooooooooooool !!!!!!!!!!!!!!! Asnji nga ne nuk tha se : Kenaqsia me e madhe ne Jete eshte shkerdhimi vrymes se jevgave greke nen uje e akoma me pak Shpella e Pederasteve madje a zhdukja e greqireve kudo jane . gjarpri Janullatos marrka ala vryme bre burra !! hahahaha Vdekje Gjarperinjeve Greke kudo jane

                                       1. N
                                        Nji dite do jesh ne duart e Alb o Korifillak

                                        dhe do te shqyej ne copa dhe bej ushqim per qent e rruges . i ke sjell boll fatkeqsi ktij populli e vendi o Gabel Greqie

                                        1. S
                                         Shteti Terrorist Grek hedh Kamikace ne Shqiperi

                                         i duhet kerkuar BE-s qe te Ndaloje menjiher Shtetin Terrrorist Grek te ndaloje sulmet e tij kunder Shqiperise dhe Politikat e tij Destabilizuese ,ndryshe shqiptaret duhet te lajne hesapet vet me Terroristett Grek qe provokojne Shqiptaret

                                         1. J
                                          Janina kryeqytet i Shqiperise Etnike

                                          Per sa kohe te kete " greke" si puna e ketyre te dyve, Janina kryeqytet i Shqiperise Etnike, eshte vetem ceshtje kohe. Sa ti bien breket atyre qe e sajuan Greqine nga mbeturinat osmane, 2000 vjet pasi Greqia kishe vdekur. Me genjeshtra. Me rrenojat e kultures se ndritur greke. Me lluce jatollahesh bizantine. Me kostumet, territoret dhe kulturen e popujve fqinje. Me masakra dhe spastrim etnik. Me dhunen fashiste 200 vjecare ndaj cdo minoriteti. Me lumin e miljardave, armeve dhe genjeshtrave me te cilen vazhdojne e dopojne sajesen e tyre alla Frankeishtajn. Si pike servisi ne Mesdhe. Si simbol i " demokracise" qe " Oligarkia imperialiste" ju vodhi grekeve te lashte, per te vazhduar e ushqyer ideologjine e saj kolonizuese dhe pushtuese 2000 vjecare. Morraket e Greqise bejne mire ta dine se jane thjeshte instrument per oligarkine imperialiste dhe po aq te neveritshem per ta, sa cdo turme qe identitetin ja sajuan vete per interesin e tyre. Keshtu qe kur te vijne dita e llogarise dhe te gdhihen vetem me mekatet e tyre shekullore, do ti paguajne te gjitha! 1 miljon shqiptare te vrare, te internuar dhe zbuar me force drejt Turqise. 200000 shqiptare te vrare nga andartet e tyre. 5000 came te masakruar dhe 30000 te perzenie nga Zervistet.

                                          1. S
                                           Skafi qe vrau gocen ne Himare veper e Greqise

                                           Polici me Skafe qe vrau gocen e mitur para ca ditesh ne Himare ishte ni vepr e nxitur dhe porositiur nga Athina per te demtuar Turizmin Shqiptare dhe sjell pakenaqsi ndaj Shtetit Shqiptare . njelloj si edhe kto forma Kamikacesh qe Athina perdor kunder Shqiperise sot . Eshte koha qe shqiptaret mos te presin me nga Shteti qe te veproje por veprojne te oraninizuzar vete kudo jane ,sepse kudo jemi ne Bote sulmohemi nga Greke qe jane ne Shtetet e Botes !Eshte koha per Vendeta te gjithperfshirese .Ajo qe eshte per te ardhur keq eshte se BE-ja ben jovetem spektatorin para ksaj Politike Terrroriste Greke kunder Shqiperise dhe Shqiptareve kudo jane nga Terrrori Grek , por edhe i nxit me Heshtjen e saj ! Eshte koha qe ne si shqiptare ,te hakmerremi me te gjitha format qe disponojme kunder Politikes se Terrroristeve Grek ,qe mbasi ben Gjenocidin mbi popullsine shqiptare e Prifterinjeve Shqiptare Patriote Shqiptare ne Permet Korce Sarande e kudo munden e me vone Gjenocidin kunder popullsise shqiptare te Camerise ,duke aneksuar teritoret shqiptare me ndihmen e Krimineleve te Europes sot nuk ndalen kunder shqiptareve e shfrytezojne cdo post qe mbajen ne Europe te terrorizojne shqiptaret siedhe ne Shqiperi .Eshte koha per VENDETA nga vet ne populli ejo shteti jone kaqol .

                                           1. k
                                            kajo

                                            Jo mor vellezer shqipetare jo ....une jetoj 21 vite tek k eta jevgjit kam dy vajza 32 dhe 27 vjece me letra te thjeshta akoma 2-3deri 5 vjecare lek thuaj jemi shume ortodoks shqiltar jam 100% kur erdha dy fjale dija po dhe sot mos di edhe gruaja njesoj ...u zgjata gjith inati eshte tek Erdogani qe shkon mire me ne dhe rofte sa malet ai u vjen hakut dije u tha per 10 min ju mbaroj hahaha ketu fle lepuri ju prsh

                                            1. S
                                             Shqiptari

                                             Ka marre fund loja e “Patrillave” te Athines ne Himare,kur falangat e sherbetoreve filogreke vinin ne Himare dhe benin ligjin. —Çobenjte arumune te zbritur nga Laberia,Bollanot,Bejleret,Neranxet,Dulet, Kokedhimat,nipat e korofillakeve nga Korfuzi te ardhur dikure si ushtarake vrastare ne Himare jane ne minorance dhe nuk kane me fuqi. —Bregdeti i Jugut eshte toke dhe prone e shqiptareve prej mijera vitesh.Eshte nje krahine me nje histori dhe bukuri fantastike te cilen Jorgot,zagare te Athines e duan te tyren. Palermo e zaptuar nga llumi Kokedhima dhe Qeparo qe Koçua dhe fisi i tij donin ta benin prone te tyren,jane tashme prone e shtetit shqiptar.Kjo zone rreth 10 km larg Himares dhe 5 km larg Borshit,shpallet zone e mbrojtur dhe me perspektive zhvillimi per turizm elitar. —Kori antishqiptar filogrek i çobenjeve arumune te konvertuar ne greke,tani do e rrise agresivitetin dhe do e perdorin pronen e shtetit shqiptar,Qeparon,Porto Palermon si bombe kunder integrimit te Shqiperise ne BE.Lodhen kot se shqiptaret nuk jane me viktima.Zagaret e Sali Berishes lehin kot si qente ne hene.

                                             1. e
                                              e dim mir se Kush jeni ju qe na pergjoni

                                              6 janar 2022 godite ne llamarine Naten o Tinzare i peshtire Grek ! - S'do jet e larget dita , kur ta paguash me jete . Tik Tak ,tik tak (ne Hole (!)

                                              1. B
                                               Bobi

                                               Po pse nuk flisni për pronat e gjithë bregdetit të Durrësit è deri në Golem e me poshtë. Ku pushtetarë të ndryshëm kanë zaptuar gjithë bregdetin dhe pa qenë pronarë dhe pse në jo, duke qenë dhe pronarë të ligjshëm autoktone të tokave dhe kullotave tona ndër shekuj. Po këta te kujt janë të gjermanit se mirë në jemi të Grekut. Se sdua ti përmend me emra po shkoni dhe kërkoini hotelet që mbinë si kërpudhat çdo vite në Durrës dhe Golem dhe fshatrat turistike në jug të vendit në emër të lloi lloi pronarësh pa prona që i njoh të tërë qofshin ish socialiste e të kundërt që spo i përmend po qe i perflasin të gjithe. Kjo është një vjedhje e hapur që ju behet pronarëve, flas gjithmonë për banorët e Shonvasise dhe kullotave të tyre nga padrone të ndrushem se ndihen të pa mbrojtur nga shteti dhe të përçarë me marifete nga më të ndryshme nga ana e tyre për ti vjedhur ata.

                                               1. S
                                                Semi

                                                Po mire o komentues po te kishit prona ju cdo thoshit? Jau kane mare pronat Samua,Gazi,Tani e mani....nuk kan besim ke shteti Shqiptar e kerkojne ndihme ku te munden....mendoni se nuk kane te drejte? Mos beni politike por shikoni padrejtesite qe behen perdite....

                                                1. H
                                                 Himarioti

                                                 Ku i gjeten pronat keta ne Porto Palermo? Apo tek vrima e motrave dhe nenave te tyre? Njesoj si fshataret e Dukatit qe kerkonin pronat ne Karabrun. Tokat ne bregdet nuk kane patur pronare. Nuk jua ka fajin njeri qe i shiten per nje cop buke pronat dhe iken ne Greqi. Sot kane ngel si muti ne shi me Dulen dhe duan toka te reja.

                                                2. S
                                                 Shqiptari

                                                 Zona nga nga Himara ne dalje,Pilur dhe deri ne Qafen e gjashtes,Palermo,Qeparo,gjiri i madh i Borshit,Lukove,Piqeras,Bunec dhe Nivice jane krejtesisht te virgjera dhe te paprekura.Ka ndonje banor i ketyre zonave qe mund te kete shitur nje pjese te prones per te ndertuar vete me parate e marra nga shitja e prones se tij. Porto Palermo nuk ka toka bujqesore me pronare apo te ndara me 7501,pasi jane kodra me shkurte te ulta,prone shteterore,me disa zona udhtarake me kazerma te rrenuara.Ne Qeparo,Borsh dhe deri ne Nivice jane bere fare pak ndertime,me shume nga vendasit.Ne Borsh,nga Ujara dhe drejt Lukoves, ka disa vila nga vendasit.Edhe Ferme,Qazim Pali eshte i njejti fenomen.Ne Shkalle ka mjaft ndertime dhe rreth 35-40 ha prona te Borshioteve(ish kampi i te burgosurve) jane zaptuar nga “maloket” e ardhur nga Veriu( siç thone borshiotet)Tere kjo pjese e Rivieres pra Qeparo-Borsh rreth 7 km vije bregdetare eshte ruajtur nga barbaria dhe grabitja e hirrave,kokeqethur. Pa dyshim qe ka raste te veçanta,ku individe apo njerez me influence kane bere dallavere dhe kane zhvatur pjese nga ky breg.Shembuj jane K Kokedhima ne buze te ujit ne Qeparo,apo Mihali i Kokedhimave ne Palermo,tentativa ne Nivice etj.

                                                 1. B
                                                  Blej nje e merr tre....

                                                  Shqiptaret e Kosoves nuk e mbrojtjen kombesine e tyre me rroga 300 evroshe nga Tirana. Pas nje aparteidi te gjate, u futen ne lufte, u vrane e masakruan, por fituan. Ruset e Donbasit, nuk jane Ruse pse marrin pensjone nga Putin. Kurdet e Turqise nuk i paguan askush qe te luftojne e masakrohen per identitetin e tyre. Por ne Shqiperi na ka mbire minoriteti qe behet me para. Minoritari qe blihen ne tregun e mbeturinave dhe pasi lahet me ujin e varijanulles, na del grek 2500 vjecar. Nje komb e shtet i sajuar si jonanistani, nuk ka se si te mos shtohet me sajesa, genjeshtra e pensjone kur ka leket qyl nga Europa. Kur leket mbrajone dhe pensjonet e homogjeneve fredbejlersa 2500 vjecare, firojne, minoriteti dulaq fillon e zvogelohet. Ne te njejten kohe jane edhe greke edhe vlleh edhe shqipo. Kush e ka cmimin e momentit me te larte. Kesaj i thone blej nje e merr tre.

                                                  1. B
                                                   Blej nje e merr tre....

                                                   Shqiptaret e Kosoves nuk e mbrojtjen kombesine e tyre me rroga 300 evroshe nga Tirana. Pas nje aparteidi te gjate, u futen ne lufte, u vrane e masakruan, por fituan. Ruset e Donbasit, nuk jane Ruse pse marrin pensjone nga Putin. Kurdet e Turqise nuk i paguan askush qe te luftojne e masakrohen per identitetin e tyre. Por ne Shqiperi na ka mbire minoriteti qe behet me para. Minoritari qe blihen ne tregun e mbeturinave dhe pasi lahet me ujin e varijanulles, na del grek 2500 vjecar. Nje komb e shtet i sajuar si jonanistani, nuk ka se si te mos shtohet me sajesa, genjeshtra e pensjone kur ka leket qyl nga Europa. Kur leket mbrajone dhe pensjonet e homogjeneve fredbejlersa 2500 vjecare, firojne, minoriteti dulaq fillon e zvogelohet. Ne te njejten kohe jane edhe greke edhe vlleh edhe shqipo. Kush e ka cmimin e momentit me te larte. Kesaj i thone blej nje e merr tre.

                                                   Lini një Përgjigje