“Pse u bë ‘kurban’ Jorgo Goro”? Kreshnik Spahiu përplaset me zëdhënësin e Belerit

28 Mars 2024, 09:13Politika TEMA

“Pse u bë ‘kurban’ Jorgo Goro”? Kreshnik Spahiu

Ish-kryetari i bashkisë Himarë Jorgo Goro i arrestuar disa ditë më parë akuzohet nga Prokuroria e Posaçme për veprat penale “Shpërdorimi i detyrës”, kryer në bashkëpunim, “Falsifikimi i dokumenteve”, më shumë se një herë, dhe “Falsifikimi i vulave, i stampave ose i formularëve”, më shumë se një herë.

Kreshnik Spahiu tha se Jorgo Goro është një lloj kurbani i përplasjes politike në Himarë.

Sipas tij, nëse këto përplasje nuk do të ekzistonin në Himarë, Jorgo Goro nuk do të ishte sot në burg, pasi falsifikime si ato për të cilat ai akuzohet kanë bërë të gjithë kryetarët e bashkive sidomos në bregdet.

“Është një lloj kurbani dhe nëse nuk do ishte kjo përplasje në Himarë Goro sot nuk do ishin në burg, se me falsifikime si ato që ka bërë Goro çdo kryetar bashkie do shkonte në burg.

Këto kanë ndodhur në gjithë bregdetin shqiptar. Goro duhet të kishte dhënë dorëheqjen kohë më parë, ndoshta ka dashur dhe s’e kanë lejuar”, tha Spahiu.

Sipas sekretarit të OMONIA-s, Skerdian Dhuli, Edi Rama dhe qeveritarët e tjerë e kanë ditur çfarë ka ndodhur në Himarë, por e kanë përdorur Goron si “marionetë”.

Spahiu është shprehur se dorëheqja e Jorgo Goros nga posti i kryebashkiakut të Himarës pas arrestimit, është një favor që i bëhet qeverisë, për të shmangur vendimin e shkarkimit të tij.

Ai tha se kryeministri Edi Rama si në rastin e Fredi Belerit, ashtu edhe në rastin e Jorgo Goros, e ka shmangur vendimin e shkarkimit, për të mos e politizuar çështjen.

Kjo pasi sipas tij, Rama duhet të ruante me rastin e Jorgo Goros, të njëjtin standart me atë të Belerit.

“Kjo më duket pjesë e një loje, pjesë e gjithë lojës që po bëhet. Dorëheqja ka ardhur si një favor për t’i bërë qeverisë, e organizuar nga vetë socialistët, për të shmangur vendimin e qeverisë për shkarkim. Nëse Jorgo ka dhënë dorëheqjen, nëse nuk do e jepte dorëheqjen, qeveria do të duhet të bënte shkarkimin e tij.

Rama në të dyja rastet e ka shmangur vendimin e shkarkimin, për të mos e politizuar si çështje. Që do të thotë se nëse ai nuk mori dot një vendim politik si qeveri pas arrestimit të Belerit, i duhej që të mbante prap një qëndrim të distancuar nga Goro, që të ruante të njëjtin standart. Këtë nuk e ka bërë as në rastin e Shukri Xhelilit, as në rastin e Safetit, as në të Bulqizës. Dorëheqjen e mendoj si një lojë të orkestruar”, tha Spahiu.

7 Komente

 1. M
  Maks

  Ky zedhendesi i bejlerit do ket ngren ndonje lug corb te prishur nga greqia qe e mbron shum bejlerin dhe greqin Nuk e kuptij mediat shqiptare qe ne vend te mbrojn interesat kombetare nga greqia dhe te shiturit shqiptar tek greku U japin hapsir ketyre te shiturve tek gerqia

  1. M
   Muca

   Ceshtja beleri ishte qe partia omonia dhe mafia mavri te gjenin akses ne platformat televisinit shqiptare dhe ja ariten tani parat hidhen cdo nate neper ekranet tona dhe ne cdo nate degjojme prapaganten greke dhe me te drejte krijojme urejtje se ashtu na ushqejne cdo nate ne fillimishte duhet te krijojme urejtje dhe ti thomi jo me ketyre ne tirane qe paguhen nga mafia mavri dhe qeveria greke keta jan me te keq se beleri

   1. J
    Janina kryeqytet i Shqiperise Etnike

    Skerdian Dhuli një motërqir që i është lëshuar prostitucionit. Por nuk është antishqiptar, sepse nuk vlen asgjë. Është thjesht putanë histerike që shqyen bythën, që shkërdhehet me çdo lloj kar qeni antishqiptar. Pjjellë e barkut të mizerjes, urisë, inçestit, grykësisë dhe injorancës së degjenerimit, njësoj si të gjithë vorioqimarjotët, maloqet berishiste, prostitutat politike, islamistët apo janullqirët që puthin duart e lëpijnë bythë. Antishqiptar është kaka e qenit të Viçidolit. Jashtëqitja më e madhe e historisë politike shqiptare. Gjithësesi është kalimtare. Një shpërthim muti që ka ndodhur dhe herë të tjera në histori. Mbyllet gjithmonë me dhimbje për mutin. Dhuli mendon për qentë që do shkërdhehet, duke tallur lesht me lëkurën e Shqipërisë, dikush tjetër mendon për lëkurën e Dhulit dhe dhulaqve. Sepse ku e ka futur prostitucioni, komandojnë ligjet e djallit.

    1. S
     Sotir K… Komshi i vjeter i Skerdian Dhulis

     Familje e degjenerueme se i jam pas komshi . Pothuajse te gjithe parardhesit e tij jane qene vashkpuntore vullnetare te ish Sigurimit te Shtetit . I bej nje thirje publike moderatoreve .; Kerkojini dosjen e te atit se sa vete ka mare ne qafe .

    2. P
     Për kurvat e hasmit

     Qelbësira dhe Zvarranikë si Ferid Shehu (Bejleri), su ky Miu i haleve që i mban letrën higjenike dhe që kërcen si gjel në çdo emisjon ku po e diskretitojnë si pederast antishqiptar

     1. U
      Une dhe ti

      Ropte ku ti kesh o dhuli.motren grun.ca te mban pragu shpise.

       Lini një Përgjigje