Rama: Akti i parë i dorëzimit, 4646 metra katrorë pa leje në mes të Tiranës i kalojnë shtetit! Mua dhe qeverinë s’na blen dot askush

29 Shtator 2022, 13:58Politika TEMA

Rama: Akti i parë i dorëzimit, 4646 metra katrorë pa leje në

Është firmosur akti i parë i dorëzimit tek shteti i 4 mijë e 646 metrave katrorë, ndërtuar pa leje në qendër të Tiranës.

Përmes një video-mesazhi, kryeministri Edi Rama tha se 4646 metra katrorë pa leje në mes të kryeqytetit tashmë i kalojnë shtetit me kontratë noteriale.

Kreu i qeverisë u shpreh se numri i metrave katrorë pa leje është ulur, por ende nuk janë ndaluar sepse sipas tij “e kanë  gjetur gjithnjë rrugën duke paguar inspektorë, ndonjë polic apo ndonjë shef komisariati.

" Askush, as opozitat që nuk lënë akuzë pa bërë, as mediat që nuk lënë gjë pa thënë, as drejtësia jo e jo, që nuk lë avlli apo papafingo nëpër periferi pa ndëshkuar, nuk i pa, nuk i tha, nuk i dëgjoi, nuk i kërkoi katet dhe metrat e ndërtuara pa leje për qëllim fitimi deri dhe në mes të Tiranës.

Sepse të tërë, ose e kanë të ngjyer gishtin, kush më shumë e kush më pak, kush direkt e kush indirekt, në mjaltin e tullave e të betonit, ose i kanë sytë kaq të verbuara e veshët kaq tapë nga urrejtja që i mbush gojën me shpifje, me gënjeshtra, me akuza që janë shumë të fortë me të dobëtit, por shumë të dobët me të fortit.

Ama kush ka kujtesë e di që luftën me ndërtimet pa leje dhe betejën për shijen urbanizuese dhe modernizimin civilizues e kam nisur bashkë me politikën, pa e reshtur kurrë, me shumë arritje, por dhe me disa dështime.

E kemi ulur dhjetë fish numrin e metrave katrorë pa leje që ndërtuesit e pallateve i kishin dikur bukë e djathë mu këtu në kryeqytetin e Shqipërisë, por ende nuk i kemi ndalur dot për fare, sepse gjithsesi e kanë  gjetur gjithnjë rrugën për ta blerë të drejtën që nuk e kanë, duke paguar inspektorë, ndonjë polic, ndonjë shef komisariati, por sigurisht  duke marrë peng gjykatës e prokurorë të cilët kanë patur  gjithnjë kollaj ta tregojnë zellin e tyre me më të dobëtit, për një avlli apo dhe një çati pa leje siç thashë.

Ama tani kemi ardhur tek kapitulli i fundit i kësaj përpjekje të gjatë dhe pasi e kemi parë që drejtësia  e shitur për lekët e metrave pa leje u ka hapur vazhdimisht një shteg shpëtimi,  kemi marrë një vendim të ri qeverie dhe e kemi mbyllur çdo shteg, sepse mua dhe këtë qeveri, ta harrojnë, nuk na blejnë dot, askush! Unë e kjo qeveri  jemi të vendosur ta çojmë deri në fund çdo përpjekje pa u lodhur as nga  kthesat shpesh herë të forta, as nga të përpjetat, as nga  tatëpjetat të panumërta, të përditshme, në këto  kohë kaq të vështira", tha Rama ndër të tjera. 

 

77 Komente

 1. t
  titi

  Zotri I nderuer Edvini I Zi ,mjaft talle bolet me ata qy juve I quni lehsa ginjeshtar ,po pooo.Lehsat e nderuer I sherbejn shqupit,lalzit at jan anal ist gjenerik pompista ta them un ty po pooo

  1. c
   cika

   o tut, apo pit, apo tit, shko meso pak shqip, para se te postosh ketu; te fala saliqenit.

   1. P
    Popull normal

    Ahahahha! Qeveria e tij nuk vjedh!!!! E tha edhe kete

   2. b
    ben.

    Edvini i zi perse , 1 fashatri per 1 kotec me pula, ndertimi i jashteligjshem i prishet dhe shkon ne burg, ndersa keta tipat qe pergjithesisht jane shoket e tu nuk kane te njejtin fat?????? Pse e ke bere shqiperine si ferma e kafsheve qe te gjithe jane te barabarte para ligjit ndersa disa jane me te "barabarte" se te tjeret?????????????? Pse nuk jua prish ndertimet pa leje dhe te shkojne ne burg??????

    1. M
     Mondi

     I ka mar leje kurves Sali,dhe sklleverve te tij te gjykates.Ashtu SI soji yt I qelbur qe nuk late cope toke pa zaptu ,me pronar e pa pronar.Kur ti hyje duhet te shkelmoje ty te parin.Te kthehesh andej nga ke ardhur.Ne shpelle.

     1. f
      floriri

      Ben shqupsi , zoti Rama do jete kryeminister I Shqiperise deri me 2029.Juve shqupsat e sali gerdecit ,tokes xanun ,21 janarit ngujohuni n lalz bashke me gazetar opinjonist analist xhenerik pompistat qe lepijn svmen e saliut.Qente le te lehin ,Shqiperia do eci perpara.

     2. L
      Leskova Kolonja

      O “titi” injorant…. Nuk shkruhet pa pikë e pa presje. Ke shkruajtur një çorbë alla SalushHane përzier me mutsihane alla LikMonSpija …..

     3. N
      Nea

      Shyqyr qe po iken dita dites akti i rryshfetit dhe miqve

      1. K
       Klei

       Me sukses dhe shpresojm qe ky numer te ulet dita dites

       1. e
        erma

        ka marr masat e duhura rama ne lidhje me cdo ndertim paleje

        1. A
         AI

         Uroj qe opozita te nxjerri nje figure unitary larg Berishes e Metes se ky perfundimisht duhet te iki....kte mendojne 70% e njerezve sepse aq eshte numri I atyre we duan te ikin nga Shqiperia....

         1. H
          Hakiu

          Zoti Rama ne dhe shqiptaret e ndershem, pothuaj te gjithe e dime qe ti je me i ndershmi ne galaktike, ndersa qeveria jote me e ndershmja ne planet.Ndertimet e kullave pa leje jane nga opozita dhe mediat.Nxirreni jashte ligjit kete opozite dhe mbyllini te gjitha mediat.Ne ju duam vetem ju.Ju japim c'te doni vec ju te mbreteroni.

          1. v
           vini

           me mire qe ti menaxhoj qeveria dhe tja japi njerzve qe i duhet

           1. a
            albi

            vendim mese i drejt keto babesa duhet te sherbejn dhe per ato persona qe ka n patur demti.e dhe nga termeti i nentorit

            1. d
             denis

             po me mire qe tja japi dikujt qe me te vertet i duhet

             1. Y
              Ylli

              Kjo do te thote se nuk po egziston me korrupsioni.Me sakte po zhduket nga dita dites

              1. Z
               Zana

               E kemi pare qe je mjaft i drejte per cdo gje qe thoni apo beni Edi,sikur te ishin te gjithe si ju

               1. T
                Taksidari

                Do kishte ik per lesh kontinenti po te ishin te gjith si ky

                1. G
                 Gjergji

                 Qe nga nickname ti d se je gamor o taksikar.

               2. o
                ori

                per personat qe ndertojne pa leje qenkan marr masat e duhura nga ana e kryeministrit

                1. A
                 Alban

                 Se ato kopilat e inspektoreve i mbyll leku syte prandaj behen te tilla gjera.

                 1. O
                  Opozita

                  edhe Rama me qeverine nuk i shikojne dot ne mes te qytetit?? a ju jeni popull per t'ju.....

                 2. A
                  Anisa

                  Me duke shume ide e mire qe ne vend qe te shembeshin do te perdoren nga shteti sipas nevojes

                  1. M
                   Mateo

                   Kjo eshte e mira se kjo qeveri sesht bler asnjeher dhe gjithmon ka funksionuar me te drejten jo si ne kohen e sales qe bliheshin

                   1. G
                    Grigor

                    Nje vendim shume i mire nga ana e qeverise sepse nga ana tjeter po tregon qe nuk eshte e shitur por mbeshtet drejtesin

                    1. A
                     Ani

                     Vendi ka patur shume ndertime pa leje por ky fenomen ka filluar te minimizohet kjo fale dhe masave te mara nga ju

                     1. L
                      Luan

                      Me kontroll nga larte tani inspektoret dalin bllof dhe ne mimentin qe kapen e dine vete ku e kane vendin

                      1. K
                       Koli

                       Kush ka ndertuar pa leje,ka shkelur nje ligj e tani le te vuajne pasojat e veprimeve te veta,keni menduar mjaft mire qe keto ndertesa te perdoren per interes publik

                       1. E
                        Eno

                        Kushdo qe ka ndertuar pa leje le ti sekuestrohet banesa e te perdoret per te mire te qytetarve

                        1. I
                         Iljon

                         Rama ska ber ndonjeher tolerime si brenda dhe jasht partie e kjo eshte nje arsye shume e forte pse po vihen ne funksion dhe satelitet

                         1. S
                          Sabri

                          Me ne fund po perfundojne ne duar te sigurta dhe shteti do te dije shume mire sesi ti shfrytezoj keto hapesira te vjedhura njhere e nj kohe

                          1. F
                           Fatmir

                           Keni menduar shume mire qe ndertesat pa leje tju merren dhe te perdoren per njerezit ne nevoje…kshu eshte kur shkel ligjin

                           1. a
                            alma

                            i jemi falenderues KM pasi ne vendin tone po ben nje pune shume te mir duke marr vendimet e duhura

                            1. T
                             Teo

                             O popull mos ndertoni m pa leje se do ju iki mundi kot nuk ka me miqe e shok qe ja ublegalizojn keto gjera

                             1. b
                              beni

                              Pyetje per kryeministrin : Po shteti ku ishte? Ku ishin institucionet qe e kane per detyre te ruajne teritorin e vendit? Po bashkia e Tiranes ku ishte?

                              1. A
                               Analisti

                               Të lumtë Z.Rama. Mos u tërhiq nga VKM që keni hartuar. Nuk merr vesh ndryshe ky milet. Lëre opozit leshin se atë punë ka.

                               1. H
                                Hajdarovski

                                Po turp a keni o njerez te tmerrshem? Nga 35 komwnte 32 jane patronazhiste. Ate Vkm fute ne bythe. Se ne shqiperi eshte kushtetuta ligji me i larte. Nje pyetje kam? Kaq idiot na dini? E mos u afroni per vota se do ju a qi mamin . Kurvat e endri fuges.

                               2. Q
                                Qamil

                                Me keto satelut tani ska me ndertime pa leje dhe ato qe jan do jen ne sherbim te popullit. Sikur te ishin te gjitha qeverit kshu kushedi sa do ishim zhvillu tn

                                1. g
                                 gezim

                                 per te tilla vendime kemi pasur nevoje,ne kete menyre i vini ne ndihme dhe qytetareve ata qe jane te pastreh,respekte

                                 1. A
                                  Alma

                                  Kishte ardhur koha qe ai qe ben shkelje te mbaj pergjegjesi

                                  1. r
                                   regi

                                   u mesuan ne kohen e xhaxhi sales te benin korrupsion vu,keto jane dhe te mirat qe sjell satelitet

                                   1. J
                                    Joni

                                    Ka ik koha kur korrupsioni ishte si dicka krejt normle, tani kush kryen abuzime sdo tolerohet

                                    1. D
                                     Dante

                                     Perseri ti? Je i palorigjueshem. 1. Kujt i thua ti qeveri qe nuk blihet. Sa ministra kane kaluar nga qeveria jote qe o jane ne burg o nuk jane me ministra. Apo jane ministra sot dhe jane HAJDUTE te certifikuar Tahirin e ke ne burg. Lefterin e ke ne burg. Tani ke Belinden qe jo vetem fle me mafiozin por eshte e krimbur ne para. Ti e mbron sic mbrojte damianin dhe tahirin dhe lefterin. Po ahmetajn ku e ke. Apo pasi vodhet bashke te vodhi dhe ty vete. 2. Kur permend opoziten dhe drejtësine si fajtor pr ndertimet pa leje HARRON kryetarin tend te bashkise dhe pokicine bashkiake qe i shohin kullat nga dritaret dhe se kane care koken seose jane bashkepronare dhe bashkefajtore. Po ti nuk i permend. Sepse e di shume mire qe ata skane fytyre te rikandidojne. Duke nisur nga Veliaj i pari. Cudi e madhe eee?!! Kryebashkiakut qe jep lejet dhe qe ka pliicine bashkiake dhe qe po ja shpon syrin kulla se po i hyn brenda ne zyre s ja permend emrin. Prandaj hesht. Ose fol por mos kujto se rrojme kot. Bej propagande dhe shijo gjene e vjedhur

                                     1. T
                                      Taulanti

                                      Bravo te qofte Dante

                                     2. S
                                      Shaqo

                                      Fantastik...

                                      1. P
                                       Populli

                                       Ueeeee. Patronazhistet te gjithe duke bere fjaline standart pro rames dhe qeverise fiks 30 komente nga ora 14:25 deri: 14: 26. Ahahaha! Te gjithe me emra dy rroksh dhe te gjithe me nje fjali te shkurter. Shpejt detyren patronazhista. Shpejt urdher nga shefi. Ik se na hapet barkun

                                       1. H
                                        Hajdarovski

                                        A i pe? Te dhjefsha enverin. Keta jane me keq se ai. Propagande sa here del zeusi. I shkaterrofte Zoti. Te kazanet e plenave i pafsha.

                                        1. R
                                         Rajmond vlonjati

                                         E ke zgjedhur fix nickname o Hajdar- ovski, qe perkthehet ne shqip: k@r rusi! O thes I mbushur me vrer, nga vreri do vdesesh dhe shpejt bile, vreri vret ate qe e mban ne shpirt! Po je burre qe u ben nenat te gjitheve ashtu siç pretendon, dil me emrin e vertete qe ta dime se ke kemi per babe!Ke bythe o vemje e ndyre ta besh?

                                         1. H
                                          Hajdarovski

                                          Te gjej une ty. Hic mos ki merak. E ke merak me me taku?

                                          1. T
                                           Tani

                                           Po pse ziheni. Te tere e dine kush eshte Rama. VARINI TRAPIN BURRA. Hidhni voten kundra, mos u shisni per 50 euro dhe pastaj shifni numrimin. Po fitoi rama hallall. Na pelqen kur na perdhunojne

                                         2. T
                                          Taulant

                                          O hajdarovsk mos u nxeh. Se 90% jane patronazhiste. Madje jane 3 veta qe bejne 30 mesazhe. Do ta haje mire rama kete rradhe

                                        2. D
                                         Dakord

                                         Cfare do beje me keto 4600 e ca m2 ndertim shteti? Apo do t’ja jape FSHZH dhe tua fale atyre qe humben shtepite nga termeti, pasi “Tigri” dhe Dritan Agolli i perpine te gjitha fondet dhe tani ngelen me gisht ne bythe?!

                                         1. J
                                          Jugu

                                          Kjo eshte tragji komike. Ore Rame a je idiot a ben vet o burre. Si mor tall menderen me kete popull kaq keq. Si more na tregon se ti dhe ministrat e tu nuk kane faj se nuk i kane pare, por inspektoret dhe opozita dhe media ka faj. Turp te kesh. Nuk meriton me vote. Dhe largoj keta patronazhistet se na ke car trapin me komentet bajate te tyre. Ose beni komentet vet dhe jepjua atyre ti postojne.

                                          1. A
                                           Antoneta

                                           O Tema, ç’e bete nje lajm qe Rama do takohej me Ambasadoret? E fshire nga dheu… hahahaa… jo per gje, po cove dem 30 komente patronazhistesh te masturbuar me lajmin se Rama do tua mblidhte ambasadoreve qe shperndajne lajme fake…hihihihiiii

                                           1. d
                                            ducati

                                            Qeverine e kemi te na ndihmoje jo te na shkatroj,por kur i ke xhepat e mbushur,e harron shpejt fukarallekun o z rama,sa per leje ose pa leje,ata qe kane japin leke dhe marrin leje,ata qe skane cfare do bejne?do vdesin zoti i ndihmoft shqiptaret,se qeverite i kane shkatruar historikisht dhe paperjashtim.

                                            1. Z
                                             Zana

                                             Mos u dorezo pa ty Shqiperis nuk behet Je me imiri ne bote

                                             1. E
                                              Engjell

                                              Me i miri dhe me i bukri mos harro. Vojo Kushi eshte askushi para edvinit

                                             2. A
                                              Arjan

                                              Mos I bini ne qafe RAHMUTIT kot se nuk ka faj ai ,fajin e kane ata qe ndertojne.Fajin e ka dhe ligji qe nuk vepron.akoma ju me RAHMUTIN e sale qorrin.vazhdoni vraponi mbas tyre tu hedhin ndonje kocke.Tung

                                              1. A
                                               Asnjeanes

                                               Parti Edver na ke gati sa her te ngrefet Ptu fare e keqe, kap ata qe kan lejuar kto Pa leje te ndertohen, ore qorra Jan ata inspektoret qe e kan per detyre, ata shif e fut ne burg e mos u merr me median apo opoziten. Fajin e ka gomari ( qeverria qendrore dhe lokale) ti i bie samarit ( medias dhe opozites) Pastro nje her oborrin tend pastaj kerrko pasterti ne oboerrin e fjotonit

                                               1. A
                                                AI

                                                Ty vetem ta fusin....o trim te gjithe e dine qe deri dizenjimin e kullave ti e ben.....e thone te gjithe....we sje talent e dime oo aq e shemtuar sa eshte ajo kulle me mire te shembej ...nuk pjerdhin ata per 4 kate

                                                1. S
                                                 Sala

                                                 A i ziu ti...kujton se i hane te gjithe keto brockullat e tua....po na thuaj pak; si ka mundesi qe n mes te tiranes, aty kuti e Lali muti, rini gjithe diten e tallni bolet, si nuk e vute re kete ndertimin paleje ? A mos valle u ngrit brenda nates ,mo ? Yo i pa cipe...te te vije turp nga vetja...je kthyer ne nje njeri i papergjegjshem krejt. Po bej palle per sa kohe te kesh foltoren perpara...Bastard...ti mire na i ben se u marosem pas teje . funderine, te te vije turp nga vetja

                                                 1. p
                                                  perparimi

                                                  Patronazhistet tallin pallen prej delli me shqupsat e frustuar qe rrahin njeri tjetrin me shkopinj beizbolli,zinxhira,heshta celiku,bomba molotov.Qytetaria e Tiranes nuk I ka pranuar kurre keto sjellje te dhunes ekstreme te militanteve te saliut qe donin te rrihnin pa meshire sivellezerit e tyre ,shqupsat e lylit. Shumica derrmuese e qytetarise tironse mbeshet zhvillimin dhe perparimin qe sjell z Rama dhe z Veliaj.

                                                  1. I
                                                   I indinjuari si per here.

                                                   Kjo shifer 4646 meter kateror shtepi pa leje per mua dhe kush di pak arithmetike eshte e barabarte me 619 shtepi banimi duke llogaritur qe nje shtepi te jete 2 dhoma dhe nje guzhine gjithsej 75 metra katror. Beje moj qeveri dhe ju z. Rama kete dhe dhuroja keto shtepi 619 familjeve qe jane qytetare ne nevoje. Nuk ka me mire dhe me bukur se keshtu.

                                                   1. I
                                                    I indinjuari si per here.

                                                    Kjo shifer 4646 meter kateror shtepi pa leje per mua dhe kush di pak arithmetike eshte e barabarte me 619 shtepi banimi duke llogaritur qe nje shtepi te jete 2 dhoma dhe nje guzhine gjithsej 75 metra katror. Beje moj qeveri dhe ju z. Rama kete dhe dhuroja keto shtepi 619 familjeve qe jane qytetare ne nevoje. Nuk ka me mire dhe me bukur se keshtu.

                                                    1. I
                                                     I indinjuari si per here.

                                                     Kjo shifer 4646 meter kateror shtepi pa leje per mua dhe kush di pak arithmetike eshte e barabarte me 619 shtepi banimi duke llogaritur qe nje shtepi te jete 2 dhoma dhe nje guzhine gjithsej 75 metra katror. Beje moj qeveri dhe ju z. Rama kete dhe dhuroja keto shtepi 619 familjeve qe jane qytetare ne nevoje. Nuk ka me mire dhe me bukur se keshtu.

                                                     1. I
                                                      I indinjuari si per here.

                                                      Kjo shifer 4646 meter kateror shtepi pa leje per mua dhe kush di pak arithmetike eshte e barabarte me 619 shtepi banimi duke llogaritur qe nje shtepi te jete 2 dhoma dhe nje guzhine gjithsej 75 metra katror. Beje moj qeveri dhe ju z. Rama kete dhe dhuroja keto shtepi 619 familjeve qe jane qytetare ne nevoje. Nuk ka me mire dhe me bukur se keshtu.

                                                      1. M
                                                       M

                                                       Salinjani për të mësuar numërimin dhe Lulin për të mësuar mbledhje _ zbritje dhe shumëzim_ pjestimin ju shtua dhe i indinjuari që 4646:75 = 61.9 (62)shtëpi.i del për 619 familje kësajë i thonë dije...hahaaaa

                                                       1. s
                                                        stapi

                                                        Or gamor I indinjuer ,nuk jane pallate banimi por ambiente zyrash ose administrative.

                                                       2. A
                                                        Andi

                                                        Praktikisht te kane blere! Ne fakt ka deshtuar wdhe shteti jot dhe administrata jote, bashke me lali Erin!

                                                        1. N
                                                         NIku

                                                         Para 2022 vjeteve lindi njeri ne Betlehem qe ishte me i miri e me i drejti mes njerezve. E vrane ne moshen 33 vjecare. Pastaj nja 2000 vjet me pas linde ti dhe shyqyr qe linde ne Shqiperi se te ishe ne vend tjeter do kishe shkuar dem. Mire qe na re ne per hise qe ta besh kete vend token e bekuar ku duan te vijne te gjithe e te rrojne si njerez se ne gjithe boten gjerat po shkojne per lesh. Kot nuk thote himni "se Shqiperia do te rroje, per te per luftojme ne". Lum si ne, lum si ne. Rrofshi ju qe as bliheni as shiteni, dhe te rrojme dhe ne pas jush qe vetem shitemi kur ju duhen votat.

                                                         1. N
                                                          Ne

                                                          Sdo mënd qe ty dhe qeverine s‘te blen kush se I tëri i shitur !

                                                          1. t
                                                           tani

                                                           E dime qe je i shitur shtrenjte.

                                                           1. Q
                                                            Qytetari

                                                            Meqe ua paske pasur me te futur (i le te ndertonin qe t'u a mirrje) dhe meqe nuk paskan rendesi rregullat dhe vendimet urbanistike (nje leje per x kate duhet te zbatohet me x kate dhe pike, se perndryshe c'kuptim kane lejet), pse nuk i le qe te ndertonin akoma me shume qe t'u merrje me shume. Ka shume familje te pastreha dhe ne nevoje dhe ato 70 banesa qe dalin nga ato siperfaqe s'jane asgje. Gjithsesi, sido qe te shkoje puna, ne dore e ke dhe mbase ua kthen perseri ndertuesve se pas tre ditesh nuk do merret me njeri me kete ceshtje.

                                                            1. A
                                                             Ana

                                                             Po kush te blen ty mor Ram. Po ti sot te ble me gjith lecka aq shume lek ke. Me rroge shteti 20 vitet e fundit dhe ke kursy 200 milion euro. Hallall te qofte qumshti Anetes

                                                             1. D
                                                              Davidi

                                                              Po Policine Bashkiake pse nuk e permend?! Atij ndyresires, homos se martuar, Lali Erit, nuk i thote asgje, veçse batuta. Ate prandaj e mbeshtesin, se i le kryejne aktivitete korruptive kudò.

                                                              1. N
                                                               Nga une

                                                               Te lumte kryeminister! Bejua "varrin" cdo padrejtesie.

                                                               Lini një Përgjigje