"Shqipëria s’duhet të shkojë në Hagë për çështjen e detit me Greqinë. SHBA të negociojë dialogun"

24 Shkurt 2024, 10:58Politika TEMA
"Shqipëria s’duhet të shkojë në Hagë

Studiues dhe ish-gjyqtarë të Kushtetueses i bëjnë thirrje qeverisë shqiptare dhe asaj greke që të rinegociojnë marrëveshjen për kufijtë detare dhe shprehen kundër dërgimit të saj në Hagë.

Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese dhe ish-relatori i çështjes së marrëveshjes së detit, që u rrëzua në vitin 2010, Xhezair Zaganjori, shpjegon se marrëveshja e re Shqipëri-Greqi duhet t’i referohet vendimit të 14 viteve më parë.

"Praktikisht, gjykata arrin në konkluzionin se aty nuk kemi të bëjmë me shelfin kontinental. Ajo titulllin e ka mbi ndarjen e shelfit kontinental, në një kohë që mbi 150 rrathë që janë përdorur për përcaktimin e vijës detare, 140 janë të ujërave territoriale.

Nuk mund të thuhet asolutisht, sepse kjo e ndihmoi Gjykatën Kushtetuese për të evidentuar një fakt shumë të rëndësishëm sepse hidhet praktikisht poshtë vendimi i Konferencës së Ambasadorëve për kufijtë jugorë. Kjo prish edhe raportet.

Po të merret vijë bazë gjiri i Sarandës, ai të vjen mu përpara Sarandës vija e kufirit", tha Zaganjori.

Në mungesë të një marrëveshjeje të re, studiuesit sugjerojnë që të dy vendet të rifillojnë negociatat e lëna pezull prej vitit 2018.

Madje studiuesi Agron Alibali propozon që kjo marrëveshje të ndërmjetësohet nga SHBA.

"Mendimi im është që nëse ka mundësi për t’u ulur në bisedime, duhet bërë kjo gjë. Duhet parë mundësia nëse mund të realizohet zgjidhja e kësaj mosmarrëveshjeje me Greqinë në kuadrin e një ndërmjetësimi nga ana e SHBA", tha Alibali.

14 Komente

 1. S
  Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

  Asnje pazar me tourkalvanoi bukeshkale...ne Hage aty te zgjidhet problemi.

  1. K
   Konica

   Dhe te mendosh qe kapacitete te ketij niveli i shkarkuan nga detyra!!!!! Dhe te mendosh qe kete gje e bene ca anonime, injorante dhe te paafte si Xhensila Pine, Olsi Kromici, Entela Ciftja, Roland Ilia etj!!!!! Ky vend me 2 milion banore qe asgje nuk e beri sic duhej. Nejse, bravo Prof. Xhezairit qe nuk eshte terhequr e qe vazhdon kontribuon per te miren e vendit. Uroj qe tia marrin mendimin dhe ta vleresojne, packa se shqiptaret jane urryesit me te medhenj te mendjes.

   1. H
    Hordhia e ndyre e Sali Rrumpallës

    Zagar-njori kerkon të permiresoje biografine e dhjerë duke e larë me shurrë. Ky duhet të trusi bithen e të mos flasë. E ka futur Saliut të flasë, sepse dalin të palarat e pazarit me Dora Bakojanis. Bejne pazare me trojet shqipetarë, zagar-njorët. Në qofte se Edi Rama bën perseri pazare me grekë-*irët, do ta denoje historia si tradhetar. Njesoj si Saliun.

    1. A
     Asd

     Xhezairi ka qene kokrra e dallavereve o njeri.

    2. G
     Gjirokastriti

     ne Hage do marrim gjismen e Gerqise, deri ne Janine e perfshire Korfuzin!

    3. B
     Bejkush

     Merrni Myslym Pashanë dhe nipin turk të Anagnostëve që e prishën marrveshjen e parë....dhe shkoni përsëri t'u lëpin këmbët grekëve o idiotë!

     1. H
      Haka Tekizoti

      Mendim i drejtë.

      1. q
       qenefistan

       Duke ricikluar pa fund, keto fytyra zagaresh,qe i kane punuar qindin ketij vendi dhe ketij populli,kjo tregon,qe ky vend vec mbrapa vazhdon te shkoje drejt erresirrave te shekujve.

       1. n
        nje mendim me teper

        Gjykata kompetente per te drejten e detit, sipas Konventes Nderkombetare te Montego Bay, 1982, eshte Gjykata e Hamburgut, International Tribunal of the Law of the Sea, dhe Shqiperia duhej t'i drejtohej kesaj gjykate dhe jo asaj te Hages.

        1. V
         Vrana Kontinentali

         te logjikosh mbi detajet teknike t ceshtjes presupozon qe duhet te keshe nje nivel IQ te caktuar. pse ore sumshkerdhym ordiner mendon ti se te tako ne futesh hundet ne kete ceshtje. te kishe IQ ti kishe kaluar vetingun. o rracshkerdhym muti

         1. N
          Nik

          Z. Zaganjori nje profesionist i shkelqyer! Reforma ne drejtesi duhej patjeter por jane bere dhe gabime te renda! Z. Zaganjori eshte vlere e paçmuar per vendin, fatkeqesisht injoranca dhe politika e gabuar e menjanuan nga drejtesia. Qeverria per interesta e saj meskine kur do te beje keq dhe qimen ne veze e "gjen"! Ajo trupe e Gjykates Kushtetuse te Republikes se Shqiperise qe hodhi poshte Mareveshjen e korruptuar dhe plotesisht tradhetuese te Detit me Gerqine, nen mbikqyrjen e Sali Pykes dhe Lul Vulehumburit, s'duhej prekur! Krahesoni sot trupen e Gjykates aktuale Kushtetuese me trupen e athershme per nga profesionalizmi dhe integriteti, si dita me naten!

          1. A
           Asd

           Zaganjori nuk ka kaluar vetingun dhe nuk justifikonte pasurite. Sipas kesaj del qe eshte jo vetem nje gjyqtar i korruptuar por edhe qytetar i dhjere qe ka shkelur besimin dhe betimin. Cfare kuptimi ka tani ky argumentim fals qe anashkalon te verteten, faltet dhe vendimet gjyqesore. Me vjen te mendoj qe eshte propagande e paguar ose niseni nga njohje personale qe nuk ju lejon te jeni objektiv.

          2. A
           Arbeni

           Ik pirdhu xhezair kusari.Je një i korruptuar dhe ke gojë e flet pa le.Nuk ka nevojë për ty Shqipëria sepse ti je një vegël e sali mutit.

           1. G
            Gerti

            Tu ngjallën morrat e korrupsionit ty, se kështu e ka drejtësia tek ne, të bën të rivrasësh me kryetarllikun tën si kryetar/gjykatës lartë me gjinat e zeqinet e apelit, sot jep leksione për drejtësinë. Kjo është drejtësia tek ne, të lejon ashtu sikur ju, që rivratë njerëz me vendimet e juaja, nga shumat e parave që ndaje me apelin, tani si ka mbetur gjë tjetër drejtësisë, të shoqërojë për në rinas, dhe të shpalli në kërkim, skenar që e bëtë me Llallën, presin ta bëjnë me metën. Ju sju ndan gjë nga derrat, një fytyrë kini. Mbase të mer rama këshilltar, se u harrove për çfar u gjykove. Plera të riciklueshme.

            Lini një Përgjigje