The Economist: Shqipëria nuk është më një shaka e keqe

8 Qershor 2023, 18:02Politika TEMA

The Economist: Shqipëria nuk është më një shaka e keqe

Nga Brixhilda Xhuraj

Për një kohë të gjatë, pjesa më e zhytur në errësirë dhe grindavece e Evropës, Ballkani mund të ketë një dritë të re drejtuese.

E pazakontë, por është kryeministri i Shqipërisë, një ish-basketbollist 58-vjeçar, artist modern, Edi Rama.

Të paktën kështu shkruan prestigjiozja “The Economist”, në një artikull kushtuar Ramës.

Stafi i britanikes ka zbarkuar në Shqipëri, ku dhe ka zhvilluar një takim miqësor me numrin një të Qeverisë.

Fitorja në zgjedhjet vendore, çështjet në Ballkan, e shkuara historike dhe sfidat e Shqipërisë janë disa nga temat në artikullin e botuar këtë të enjte të 8 qershorit.

Për revistën, është fakt që Rama tani të ketë mundësinë e të pretendojë se është një yll ballkanik, kur bëhet fjalë për qetësimin e gjakrave në rajon.

Jo vetëm kaq, një vëzhgues perëndimor e ka cilësuar atë si “i shkëlqyer, vizionar, ekscentrik, egomaniak…me një ndjenjë të fortë të trashëgimisë së tij në histori”.

Më poshtë artikulli i plotë

Muajin e kaluar Partia e tij Socialiste mposhti “çantën e grisur” të grupeve opozitare për t’i fituar të gjitha, përveç një pjese të vogël të 61 bashkive dhe këshillave të vendit.

Kështu që ai ka të ngjarë të fitojë zgjedhjet e ardhshme të përgjithshme, që do të zhvillohen në 2025.

Kjo do të ishte fitorja e tij e katërt dhe kështu të sundojë deri në vitin 2029 atë që dikur ishte posti më i mjerueshëm i rajonit.

Në pushtet që nga viti 2013, Rama është tashmë kreu aktual më jetëgjatë i një qeverie ballkanike.

Në vitin 2000 ai u shfaq si një kryebashkiak dinamik dhe plot ngjyra i kryeqytetit të Shqipërisë, Tiranës.

Që nga viti 2005 ai drejton partinë e tij.

Tani ai mund të pretendojë se është një yll ballkanik, madje me një ndikim qetësues në një rajon ende të brishtë: dëshmitar i trazirave në vendin fqinj në Kosovë.

I ulur në zyrën e tij pasi u kthye nga bisedimet me klubin e futbollit Manchester City për krijimin e një rrjeti akademish stërvitore në Ballkan, ai tregon një figurë imponuese me një bluzë, pantallona të gjera dhe atlete të bardha që shkëlqenin.

Duke folur rrjedhshëm në një sërë gjuhësh, ai është padyshim kozmopolit.

Kjo, pavarësisht nga edukimi në atë që ishte një nga vendet më të izoluara, më të egra dhe paranojake të botës, i përshkruar shpesh nga shqiptarët e sotëm si “Koreja e Veriut e Evropës” përpara rënies së komunizmit në 1991.

“Italia ishte Amerika jonë”, mendon ai.

“TV, futbolli italian, Papa, muzika. Por edhe marrja e televizorit nuk ishte e lehtë”.

Ai kujton se e kishte veshur dhomën e tij me çarçafë dhe qilima në mënyrë që askush të mos e dëgjonte atë dhe shokët e tij duke luajtur regjistrime të paligjshme të Beatles.

Ai thotë se kujton tronditjen dhe kënaqësinë e tij kur mund të lexonte Kafkën, Prustin dhe Dostojevskin.

Kritikët e tij vërejnë se ai ishte një fëmijë i nomenklaturës komuniste, babai i tij ishte një skulptor zyrtar kryesor, i cili mund të ketë formuar tiparet e Stalinit.

Rama akuzohet gjithashtu për një kult të personalitetit.

Një vëzhgues perëndimor e quan atë “shkëlqyes, vizionar, eksentrik, egomaniak…me një ndjenjë të fortë të trashëgimisë së tij në histori”.

Ai nuk ka turp të rendisë arritjet e tij – ose të paktën të Shqipërisë postkomuniste.

Tirana është e panjohshme nga ajo që ishte tre dekada më parë: një fshat i zymtë, gri, totalitar, sub-sovjetik.

Atëherë, i gjithë vendi kishte rreth 6 mijë makina: ishte e paligjshme të posedosh një të tillë.

Tani ka më shumë se 700 mijë.

Megjithëse partia e Ramës vjen nga ajo e drejtuar prej 44 vitesh nga vrasësi masiv Enver Hoxha deri në vdekjen e tij në 1985, ajo është rindërtuar plotësisht: pro tregut, social-demokrate.

Kritikët e saj e akuzojnë atë për rrënjosjen e korrupsionit nën një elitë oligarkike që dominon median dhe ka lënë pabarazinë të zgjerohet.

Rama hedh poshtë pretendime të tilla.

Ai thotë se modelon partinë e tij sipas Laburistëve të Ri të Britanisë.

Tony Blair, gruaja e tij avokate Cherie dhe mjeku i tij për një kohë të gjatë, Alastair Campbell, të gjithë ende e vizitojnë për të dhënë këshilla.

“Ne nuk jemi shumë ideologjikë,” thotë Rama.

“Për ne nuk ka zgjidhje djathtas apo majtas: nuk është herezi të kesh një zgjidhje të drejtë që funksionon”.

Margaret Thatcher, ishte “një udhëheqëse e madhe” që miratoi reforma të dhimbshme për të modernizuar Britaninë, pa të cilat Laburistët e Rinj nuk mund të kishin sukses pas saj.

Besimi i Ramës përfshin rajonin.

I gjithë Ballkani, vëren ai, madje edhe Serbia tradicionalisht pro-ruse, është i bashkuar pas Ukrainës.

Një anëtare e NATO-s që nga viti 2009 dhe që nga viti 2010 pjesë e grupit Shengen që jep udhëtim pa viza brenda Evropës deri në tre muaj, Shqipëria nuk ka asnjë grindje serioze me fqinjët e saj, shton ai.

“Kjo është unike në historinë tonë”.

Sa i përket anëtarësimit në BE, ai me mençuri refuzon të vendosë ndonjë datë, ndërkohë që pranon kërkesat e unionit për hyrjen si një motor për reformat e vetë Shqipërisë.

Rama e pranon se një grup vendesh, të udhëhequr nga Franca, janë të kujdesshëm për të lejuar tufën ballkanike.

Mantra e çdo diplomati perëndimor në Tiranë është se Shqipëria “po shkon në drejtimin e duhur”, por se “ka ende një rrugë e gjatë përpara”, veçanërisht në lidhje me pastrimin e gjykatave dhe krijimin e një shteti të duhur ligjor, një çështje të cilës BE dhe Amerika i kushtojnë shumë vëmendje dhe para.

Një skemë për të verifikuar të gjithë trupin e gjyqtarëve dhe prokurorëve të vendit ka çuar në shkarkimin e dy të tretave të tyre.

Çfarë ndodh me ata që janë pastruar?

“Oh, ata bëhen avokatë dhe kontabilistë”, thotë një aktivist lokal i shoqërisë civile.

Korrupsioni endemik është ende goditja më e madhe në Shqipërinë e sotme.

Të dyja partitë kryesore konsiderohen përgjegjëse, në sytë e shumicës së shqiptarëve.

Çështja tjetër e madhe që shqetëson Ramën është emigracioni.

Popullsia është zvogëluar me të paktën një të katërtën që nga fundi i komunizmit, në rreth 2.9 milion sot.

Të gjitha palët e denoncojnë pa ndryshim tjetrin si gangsterë, mashtrues, madje edhe vrasës, gjë që në disa raste është e vërtetë.

Kjo, pranon ai, shkon prapa në epokën e kobshme të Hoxhës, kur mospajtimi më i butë shpesh nënkuptonte dëbim, burg apo edhe ekzekutim.

Nëse Shqipëria do të bëhet ndonjëherë një demokraci liberale, kjo, e pranon Rama, duhet të ndryshojë.

Nëse do të ndodhte, do të ishte trashëgimia e tij më e madhe.

Mund të ketë nevojë për një brez tjetër.

39 Komente

 1. S
  Sebastia

  Patjeter! Nje km bythegrisur qe shet komb e fe normal qe per the economist eshte fantastik. Per sa kohe bastardet e shtetit me te ndyte ne planetin Toke ulen ne 90 grade para cdo kerkese te "aleatve" per ju km shqiptar do jen gjithmon fantastike. Nuk e di a do kishit pas kte qendrim nese para 40 viteve i pari shtetit tuaj nuk do nderhynte ne Falkland por do rrinte duke bere llogje e asociacione per argjentinasit. E lehte eshte me qen paqesor ne kurriz te popujve te tjere. Per "tokat tuaja" shkut e bet lufte ne fund te botes.

   1. H
    Hahahaahaaaa

    Fiks, sco fjale tjeter esjte e tepert.

    1. R
     Raimond vlonjati

     Kjo eshte nje gazete e Majte qe ka bere kete artikull e nxitur nga Blair apo e shoqja e Tony Blair dhe natyrisht edhe Rama i ka paguar keta , qe te bejne kete hartimin bajat . Britaniket ne gazetat e tyre e kane zakon qe vetem shajne cdo gje Shqiptare. Ne kete rast qe jane paguar i bejne qejfin ketij sherbetorit te Vucicit . Gazete qelbesire

   2. R
    Rrnofte LEXHENDA ! dhe ZAGARET

    Sebastia! Kujdes cmira dhe zilia te semurin.

    1. G
     Gjirokastriti

     sot po kryen krime te tmerreshme ne Ukraine dhe ti na permend ishujt Falkland e para 40 vjeteve ku sot jetojne gati 2000 persona? Nuk duhet te jesh ne rregull nga trute ...

     1. H
      Hordhia e ndyre e Sali Rrumpallës

      Ha ha ha ha ha E ka inatin me anglezet se kane shpallur Saliun non-grata.

      1. S
       Sebastia

       Saliut Non Grata e anglezeve dhe amerikanve i ben aq dem sa c'ben dem miza ne bythe te kalit. Saliu po shkon drejt vdekjes natyrale pa i HYRE asgje ne kembe edhe pse vrau e masakroi gjithe Shqiperine. Saliun e lan ta gezoje pleqerine ne paqe pikerisht bastardet si saliu qe kan emrin Fatos Nano, Pandeli Majko,Ilir Meta dhe Edvin Rama. Ju q...sha saliun dhe gjithe kopilat e tij o bq te cdo pushteti.

      2. S
       Sebastia

       Ik o kar se as nuk ke tru te kuptosh ate qe dua te them un. Jepi llapes se ate ben mire ti cuckold i shemtuar.

      3. X
       Xham Ajka

       Eh mor Sebastian, Ta dish ti se sa nder i bën Ramës ti me keto qe shkruan, nuk shkruan më. Do na bësh edhe neve nder, se jo vetëm nuk do lexojmë idiotesitë qe shkruan, por do na lesh të shkruajme ne kunder Ramës, per ato gjera që vërtetë duhet sharë. Se kështu si e shan ti, Saliu dhe langot e tij kanë 15 vjet qe e shajnë, dhe e di ti se çfarë i kanë bere. I kane ngrene ate, .... byrekun, byrekun. Qe ta heqim Ramën, nuk ka nevojë ta shash, se njerezit janë lodhur me sharje Saliste pa kriter. Ne radhe të parë duhet gjetur nje lider që e bën Ramën të duket liliput, Jo nga statura, por nga mendja. E dyta duhet alternativa qeverisese. Pa ate nuk fitohen vota. Por ti vazhdo shaje, mos ja ndaj, sepse ka shumë si ty qe kujtojne se Rama rrezohet me sharje ne Facebook dhe komente gazetash. Dy komente i bera Ramës ne Facebook, pa e sharë fare, dhe zagaret e tij me bene bllok. Ve bast se ty të le të shkruash çfare të duash, se i bën nder.

       1. S
        Sebastia

        Ja qe bastin e ke te humbur sepse komenti im i par dhe i fundit ne faqen fb te jevgut Rama ka qen para zgjedhjeve te 2013 kur i lepinte bythen Ilir Metes ndersa ne tv dhe mitingje bertiste dhe manipulonte popullin me "DO VEM DREJTESI, KUSH KA BERE KRIME DO SHKOJE PRAPA HEKURAVE". Un nuk bere dy komente si ti por vetem nje dhe zagaret e tij e fshin dhe me bllokuan. T 'jet per mu asnje politikan i sotshem i Shqiperise nuk meriton te jetoje por te vritet me BUK NE GOJE dhe ti shfarosesh dhe familjen para syve e prap nuk do ngopesha. Sot per sot kam respekt vetem per Albin Kurtin i cili eshte I pari politikan shqiptar qe po mundohet te vihet i BARABARTE me politikant e popujve qe na rrethojne. I vetmi qe ka Dinjitet edhe pse po e mbysin me kercenime dhe presione qe nga shteti NJERKE e deri ne Bruksel e Washington.

        1. S
         Sebastia ma kam me dore

         Ndershmeria jote eshte si e kurves.Si nuk u lodhet me te patetizem qesharak duke u munduar te jeni sa me patriot ne thonjza duke na care trapin. Keshtu bejne vetem Ata qe nuk kane pushtet dhe autoritet .Gjoja medemek koncise dhe e drejte. Keshtu kane folur te gjithe aspirantet e pushtetit por kur kane hipur mbi ato karrike jane tjetersuar keshtu dhe puna jote te kujton dhelpren me rrushte.

         1. S
          Sebastia

          Kurvat i ke ne shpi, ajo qe t ka pjell eshte kurve b...ytheqire.

       2. N
        Nick

        Si i shkoi Argjentinës lufta me pordhë në Falkland ?

       3. M
        Mondi

        Rama eshte 100 vjet perpara tufes qe drejton.I rrethuar nga injorantet,kriminelet,hajdutet dhe idiotet,eshte rasti unik ne bote qe mer persiper te gatuaje buke me keto lloj perberesish madje buke qe deri diku pertypet dhe nga politikane boterore me emer qe nuk do e kalonin neper mend te viheshin ne poziten e tij. Zoti eshte I madh me ne shqiptaret.Vendos njeriun e duhur ne vendin dhe kohen e duhur.

        1. ¿?

         Shume dakord Mondo, tamam si shokun Enver qemoti, ne kohen e duhur, ne vendin e duhur...

        2. p
         prokurori

         Me dy fjalë Edi Rama i ka korektuar portretin e deformuar Shqipërisë, në arenën ndërkombëtare. Është jo pak dhe njëkohësisht jo shumë.Mbetet ende mjaft për të bërë.

         1. E
          Evisa

          Thuhet në artikull: "Çështja që e shqetson më shumë Ramën është emigracioni". Të jetë vallë e vërtetë që qeveritarët tanë janë shqetsuar për emigracionin? Ose më saktë, çfarë i ka shqetsuar dhe shqetson më shumë qeveritarët tanë në lidhje me emigracionin? Nja dy ditë më parë jepej një intervistë me një të moshuar për arrestimin e Dakos. E moshuara vuri në dukje se më parë duhej arrestuar Berisha se Dako. Por në fund kjo qytetare e çoi gjuhën atje ku i dhëmb dhëmbi dhe i kërkoi qeverisë, me që ju dha rasti, ti shikonte ato të flamur pensione se mos i ngrinte një çikë. Pikërisht këtu fle lepuri, që bënë të qartë arsyen e vërtetë të shqetësimit të Ramës për emigracionin. Në lidhje me këtë shqetësim unë bëra këtë koment: Mos u anko për pensionin e ulët zonjë, për sa kohë qeveritë tona të kenë për mision zhvatjen e emigrantëve fatkeq, pensionet tona aq do të rrinë. Qeveria ngritjen e pensioneve nuk e bënë kurrë sepse do që të kontribojnë përjetësisht emigrantët për prindërit e tyre. Dhe këta taksat që grumbullojnë ti vjedhin nëpër tendera rrugësh që fillojnë e nuk mbarojnë kurrë. Kemi të bëjmë me banditë zonjë, nga të dy anët politike, por sidomos ky krahu i nipit të Spiro Kolekës po tregohet i pashpirt deri në ekstrem. I prish paratë me grushta në shërbim të oligarkëve nëpër tunele dhe aeroporte, rrit rrogat e qeveritarëve dhe deputetëve dhe as që do t'ja dijë për pensionistët, për këta të përgjigjen ata që kanë pjellë, kjo është llogjika prej gangësterësh politik e shtetarëve tanë. Mos u anko për pensionin e ulët zonjë, për sa kohë qeveritë tona të kenë për mision zhvatjen e emigrantëve fatkeq, pensionet tona aq do të rrinë. Qeveria ngritjen e pensioneve nuk e bënë kurrë sepse do që të kontribojnë përjetësisht emigrantët për prindërit e tyre. Dhe këta taksat që grumbullojnë ti vjedhin nëpër tendera rrugësh që fillojnë e nuk mbarojnë kurrë. Kemi të bëjmë me banditë zonjë, nga të dy anët politike, por sidomos ky krahu i nipit të Spiro Kolekës po tregohet i pashpirt deri në ekstrem. I prish paratë me grushta në shërbim të oligarkëve nëpër tunele dhe aeroporte, rrit rrogat e qeveritarëve dhe deputetëve dhe as që do t'ja dijë për pensionistët, për këta të përgjigjen ata që kanë pjellë, kjo është llogjika prej gangësterësh politik e shtetarëve tanë.

          1. H
           Hordhia e ndyre e Sali Rrumpallës

           Uh, Evisa. E paske mësuar edhe ti që është nipi i Spiro Kolekës. Që ti as nuk e di se kush ka qenë. E ke mesuar nga Saliu, se si e njihte mirë. Ne kohën e Enverit na mbysnin fanatikët me biografira, nipi i filanit, mbesa e filanit, ka patur gjyshin xhandar ne kohën e Zogut, ka patur nje kusheri të dyte me Ballin, e të tjera idiotesira si këto. Është njesoj sikur nipin ose mbesën tënde mos t'a marrin ne punë tani, sepse do thonë "ky është nipi i asaj Evisës që shkruan idiotesira ne gazeta". A thua se e ka fajin djali i motres apo vellait tend, se ti ke marrë kot. E kishe mirë. Po e kritikoje Ramën tamam. Epo thashë, shyqyr qe po shkruan njera si intelektuale e pavarur, e djathtë. Kur fap, e dhjeve. Sa shkrove "nipi i Spiro Kolekës", aha, thashë, qenka e Foltores. Lere fare. A thua je motra e atij Sebastianit më sipër. Të paktën komshinj duhet të jeni. Na mori malli të lexojmë shkrime nga intelektuale të djathtë, qe nuk merren me breket dhe poturet e Ramës, por me Arben Ahmetajn, Gjushin, Lefter Kokën, Erion Braçen, Erion Veliajn,Taulantin, Damianin, Ulsiun, ate të ALUIZN-it, dhe gjithë ata qe mbushin xhepat nga tenderat, dhe ta shohësh ti si behet Rama nuse me tela. Por horrat e Saliut nuk e kane mendjen per politikë. E kane mendjen të marrin edhe ata copen e tyre, dhe pastaj bejne sikur shajnë. Dalin tellallët e Saliut si Armando, Andi, prapë Andi, Arturi, Alfredi, Arjani,, dreqi dhe i biri, duke mbrojtur Sali Komunistin. Uh po. Je edhe ti, qe vdes per nje çikë Sali. Më fal. Dhe Rama natyrisht qe do tallet me juve, se ju papagajtë e Saliut dhe Metës jeni. Pastaj e ka fajin populli. Se ju, koqet e kandarit të Foltores nuk keni faj fare, qe e keni bere popullin per të vjellë. Po ikë o Evisa, se edhe ti na duhesh. Pak qe na ngordhi kali (PD-ja), por ...... e kupton vetë ti.

           1. A
            Aron

            Pa diskutim qe e shqeteson emigrimi, sepse tani qe po shtohet turizmi i Shqiperise, njerzit ikin, ne vend qe te rrine dhe te kontribojne aty, ndaj edhe i bie goja tek bizneset private per te ngirtur pagat, sepse ai si qeveri nuk mundet t'u ver atyre rregull, sepse duhet te jete vete tregu qe e ben kete. Sa per tunelet e rruget, harron, se kjo i sherben ekonomise, dhe ndaj edhe eshte shtuar edhe turizmi me teper, sepse njerzit kane me mundesi te udhetojne me shpesh dhe ne distanca me te aferta. Shkrove shume, per asgje.

            1. E
             Evisa

             Kërkoj falje për gabimin teknik të paraqitjes dy herë të komentit. Kjo bënë që komenti të duket vërtet i gjatë. Sa për "Hordhia e ndyrë e Sali Rrumpallës" dhe ju Aron, nuk më mbetet tjetër veç të shfaq keqardhje.Ju nuk doni të shihni të vërtetën në komentin tim, nuk ju prek qoftë dhe një fije floku qëndrimi prej brigantësh profesionist të gjithë qeverive tona të pas 90-tës me gjakun dhe djersën e emigrantëve, duke i xhvatur paturpsisht. TË MOS NGRESH PENSIONET QËLLIMISHT DUKE QËNË KJO DETYRË E ÇDO QEVERIE, POR TJA SHKARKOSH BARRËN EMIGRANTËVE ËSHTË NJËLLOJ SI SKEMAT PIRAMIDALE, VJEDHJE E HAPUR QË JU BËHET EMIGRANTËVE. NUK RRIT PENSIONET ME TAKSAT QË GRUMBULLON POR JU KRIJON LEHTËSIRA OLIGARKËVE PËR TË ABUZUAR ME FONDET PUBLIKE. RRIT PAGAT E MINISTRAVE DHE DEPUTETËVE DHE NUK RRIT PENSIONET, THJESHT QË PËR PENSIONISTËT BARRA TU MBETET FËMIJVE TË TYRE EMIGRANT. Ky është thelbi i komentit tim, ju kapeni me aspekte periferike, sepse nuk ndjeni pikën e dhimbjes për këto kontigjente shoqërore.

             1. V
              Visi

              Ti "Evisa" me te vertete qe te çake manallin.

           2. L
            Luani

            Të gjithë thonë atë që duket .. shqiperia duket si vendd perëndimor, si nata me ditdn krahasuar me kohën e qoftelargug non grats dhe edi rama eshte lider i vërtete..!!!

            1. .
             .....

             Me mire mendo per koston e borxheve qe as femijt e tu nuk do jene ne gjendje ti paguajne .

            2. D
             Dani USA

             Ti bastmut je injorante.

             1. S
              Sebastia

              Bq lulishtesh!

             2. T
              Taku

              Avash or trim … merre pak me shtruar

              1. U
               USA

               sot Shqiperia po kthehet ne nje vend perendimor dhe kjo eshte shume e dukeshme kur vjen ne Shqiperi sidomos mbas nje periudhe te gjate. Dhe ne arenen nderkombetare Shqiperia ze nje vend te rendesishem fale kjo Edi Rames Nuk eshte me shqiperia e dodrdolecit te vucidolit qe e mbushi me kioska llamarine dhe gjithe vendi binte era shurre

               1. U
                USA

                sot Shqiperia po kthehet ne nje vend perendimor dhe kjo eshte shume e dukeshme kur vjen ne Shqiperi sidomos mbas nje periudhe te gjate. Dhe ne arenen nderkombetare Shqiperia ze nje vend te rendesishem fale kjo Edi Rames Nuk eshte me shqiperia e dodrdolecit te vucidolit qe e mbushi me kioska llamarine dhe gjithe vendi binte era shurre

                1. ¿?

                 Eh, rrofsh o USA, na menderose se qeshuri. Pash Zotin jo kaq fort se nuk na zihet kosi pastaj. Me mire te kishe thene qe tashti bejme me shume shurre andej ketej, po nuk vjen era shurre se nuk na vjen shurra ere.

                 1. a
                  anti25646554censure

                  "¿?" Epo çudi me te vertete. Kur dikush mer mundimin qe te lexoje komentet e tua, i duket vertete sikur eshte ne halene publike me emrin Sali Ram Berisha.

                  1. ¿?

                   E para, askush nuk detyron debilet te lexojne komentet e te mençurve. E dyta, pergjithesisht ju debilet beni gabimin logjik sipas te cilit po te jesh kunder Edvinit te Kristaqit, je pa tjeter me Saliun e Sheqeres, dhe e treta ik e merru me prostaten tende se e shof qe e paske zili Saliun qe akoma pshurr pa siklet (te pakten sipas teje).

                   1. a
                    anti25646554censure

                    "¿?"! M fal! Sun e kom dit qy shpin e paske m hale ene atje qoke bo i qut tuj msu debilat qy te njofin tmçeftat e nates ene babat, nanat, gjyshrit ene dajat e miletit qy tina ke inat. Ene po t sqaroj i gjo: Argita sun ka prostat, se kshu kom pa ca komente qy jan bo me ikyt emen.

                    1. ¿?

                     Fiks fare, bythe shyqyr!

                     1. a
                      anti25642654censure

                      Pergjigje INTELIGJENTE zoti "¿?"

                      1. ¿?

                       Krejtesisht ne nivelin e bashkebiseduesit.

                2. B
                 Bilushi

                 O Ekonomisti ,shikoni më mirë atë vendin tuaj që ja qitë kurvën me atë Brexit, dhe që u katandiset t'ju drejtojnë indianë e pakistanezë, dhe kë pa? Perandorinë e Viktorias" ku nuk perëndonte dielli"! Komunistët e mutit,që na poftisët Enver kodoshin këtu megjithë mbetjet e tij! Me fjalën tuaj as në hale' nuk shkohet!

                 1. L
                  Luani

                  Bilush si ke emrin je..!!!

                  1. B
                   Bilushi

                   Luano kurse ti ke emrin Luan, po as mace nuk je...

                 Lini një Përgjigje