Top Channel: Nga Fate Velaj, te Mustafa Nano, Qeveria nis zëvendësimin e ambasadorëve, ja emrat e rinj

29 Maj 2023, 21:03Politika TEMA

Top Channel: Nga Fate Velaj, te Mustafa Nano, Qeveria nis zëvendësimin

Qeveria ka nisur procesin e zëvendësimit të disa ambasadorëve të cilëve u ka mbaruar mandati, apo janë drejt daljes në pension.

Qeveria shqiptare i nis këto ndryshime të ambasadorëve të cilat duhet të ishin bërë shumë kohë më parë, por të qenurit e Ilir Metës president, shikohej si një mur pengese për emërimet e reja. Ky proces fillon tashmë që Bajram Begaj është kreu i shtetit.

Sipas Top Channel në presidencë gjatë kësaj jave pritet të mbërrijë, lista me propozimet e grupit të parë të ambasadorëve të rinj.

Një prej deputetëve, anëtarë i Komisionit Parlamentar për Politikën e Jashtme në dijeni të propozimeve tregoi për gazetarin e Top Channel Muhamed Veliu se Ilir Gjoni, aktualisht ambasador në Zvicër, propozohet të shkojë ambasador në NATO pas daljes në pension të ambasadorit aktual Visho Ajazi Lika.

Vendin e Gjonit propozohet ta zërë analisti Mustafa Nano, i cili me parë ka qenë pjesë e shërbimit diplomatik.

Vendin e lënë bosh të ambasadorit në Emiratet e Bashkuara nga Ermal Dredha i cili kandidoi dhe fitoi si krye-bashkiak i Vlorës, propozohet për tu zëvendësuar nga Ridi Kurtezi, aktualisht ambasador në Malin e Zi.

Ambasadorja e Shqipërisë në Holandë Adia Sakiqi, pritet te emërohet ambasadore në një tjetër shtet në BE.

Ish- nënkryetarja e kuvendit Vasilika Hysi është përzgjedhur për drejtuar Misionin e Përhershëm të Shqipërisë pranë Zyrës së Kombeve të Bashkuara në Gjenevë. 

Ndërsa diplomacinë shqiptare në kryeqytetin e Austrisë, Vienë pritet ta drejtojë ish deputeti socialist Fate Velaj.

Ervin Bushati, ish- deputet dhe ish drejtues i PS Tiranë, është favorit për të zëvendësuar ambasadoren Floreta Faber në SHBA.

Mbetet e paqartë nëse emri i tij është në listën e parë që pritet të mbërrijë në presidencë.

Procesi emërimit të ambasadorëve të rinj nis me propozimet e Ministrisë të Europës dhe Punëve të Jashtme, të cilat marrin aprovimit të kryeministrit i cili ia dërgon kuvendit.

Të gjithë të propozuarit për ambasador zhvillojnë dëgjesa në Komisionin Parlamentar për Punët e Jashtme. Pas miratimit nga ky komision, i vjen radha dekretimit nga presidenti Bajram Begaj.

Top Channel

23 Komente

 1. e
  emigranti

  Z. Rama a duhet bere kontrolli I pastertise se figurave per ambasador. Perndryshe si mundet te propozoni per ambasador Mustafa Nanon qe eshte perfolur per pagesa nga agjensite e huaja , kuptohet per ti sherbyer ketyre.p

  1. B
   Bravo ed rama je i modh

   Se çlidhje ka Muço Nanaja me diplomacine veç nje i lene nga trute mund ta thote Ai eshte me profesion inxhinjer i diplomu ne kohen e xhaxhi enverit. Ka qene per turp punonjes ambasade ne Slloveni ku e çoi xhaxhi Sali. Me pas e kthyn ne tiron se la nom ne diplomaci. I hyni kazanit te analisteve me qellim aritjen e ksaj dite dhe si skrapidar qe osh ja doli. Ky o kulmi. O biri i Netes diplomacia eshte e diplomatve te karrieres jo e Mustafave. E bere sallat skrapari ket vend te begat. Me qe e ke kaq qejf Muçon e muçot meri ke shpija tate ne Surel mor bir bushtre pse ndot shtetin.

   1. K
    Ky eshte Skandal .KM rrjedhur !

    I ka trut ne vend ky Njeri apo jo ? Si mundet te besh nji gaffe te tille ,madje mundet ti themi fare mire nji Skandal ,te propozoshe Muc Sharlatanin per Ambasadore ! E para mucua nuk ka as qytetarin ,as elekuencen e nji Diplomati ,as Kulturen prej nji qytetari , pra asgje ! Te propozosh nji si mucua per Ambasasdore tregon se nuk Je ne Rregull nga Trut e kokes dhe duhet t'i nenshtrohesh menjiher nji Kontrolli ke Neurologu . ____________________________Prandaj s'na rrespekton Bota neve se na Perfaqsojne ne Bote te tille Jashteshqitje te shoqerise . Nuk ka ofendim me te madhe qe i ben ky KM i papergjegjshem me kto Trushkarje prej Adoleshenti ,qe mesa duket ala sot ,s'ja ka iden se c'eshte Shteti dhe si perfaqsohet e rrespektohet ai . _Ndoshta e ben qellimishte me na injoru ne shqiptareve ne syt e Botes . Jane Politika te kamufluara Antishqiptare kto .Ben gjasme idiotin KM ne Zgjedhjet e Ambasadoreve mirpo Kostua e Imazhi i shqiptarit ne Bote bie ne dyshemen e WC-ve ne Opinionin Boterore. ______/////////////// Po fevziun nuk e con Ambasdaore ne Indi ky ? Po bushatin , ymer bozin, nazarkon, illi surratin e salduar ,e gjithe Halene e Medies _ ku ka ndermend ti Akordoje KM jone , qe sa vjen e po degradon Shtetin dhe e trajton Postein qe mban si dicka Personale lol .pa ndjer asnji lloj Pergjegjesie . Ore I Gjate : Je ne Metro ti e ? _Ne s'ta dham Viten ty me na e shndru Shtetin ne Hanin e Mustafa Pordhes o te keqen Nana ty , qe duket se te jane krisur drrasat .

    1. D
     Dritan Hila I spërkatur me jargë proteste

     Minxhozi ishte hunde e buze se Vini I Netës nuk bëri ambasador as Nerin, as Minxhozin !! Kulmi! Edhe Arta Dade u revoltua! Muqin para Nerit dhe Minxhozit!? Me siguri ka gisht Ymeri qe sja mban nga Muqi dhe po e heq qafe po e çon në Paris. As mua sme pordhi fare fare. As Xhungen.

    2. A
     Ali Pasha

     Mut Nano ambasador ne zvicer haha edhe Muçit ja afruat nje pilluf

     1. R
      Realisti

      Muci Nano ambasador????? Kulmi I budallallëkut!!!

      1. P
       Posi

       Disa komente rrjesht per Muç Nanon ? Çlidhje ka me diplomacine e kesisoj. Po pse more derdimene akoma nuk e kuptoni ju ? Po ska lidhje me diplomacine por eshte i lidhur me Udheheqesin . Ska patur mbrojtes me te mire Rama kto 10 vjet . Si luan e ka mbrojtur duke sulmuar kedo, sidomos opoziten dhe sulltani i shperblen ata qe i sherbejne me besnikeri.

      2. p
       pilo lala

       Zhdukni njerezit e Ilir Metes ne Diplomaci, jane kanceri.

       1. X
        XXXL

        Shume gjate i kane rene per te na traguar rrugen se si zgjidhen dhe miratohen Ambasodoret, kur te gjithe e dine: Listat i ben Ed Rama dhe ato kalojne ne rrjedhen e cdo drite jeshile perfshi edhe koqe-presidentin Adhamudhin Begaj.

        1. P
         Prroji i Thate

         Patjeter qe zgjedhjen e ben Ministrja e e Jashtme me Kryeministrin. Mos kerkoni ju te vendosi Edi Rama Mal Berishen, apo te birin e Neshos? Sic i nderrove fytyren qyteteve, nderroji edhe perfaqesimit te Shqiperise jashte. Suksese te gjithe diplomateve te rinj, me eksperience qe shkojne ne vendet e reja te punes.

        2. a
         alphade

         Mire u be qe u hoq qafe ky spiuni e Salesh, Visho Lika Ajazi me mikun tim te zemres, Ilir Gjoni ! Ne paste njeri me besnik se Lilo, me thoni ku t’a gjeme ne Shqipri, me thoni ku ta fjejme njeri me me dinjitet se Lilo, me thoni ku ta gjejme ne Shqiperi,me thoni ku t’a gjejme nje njeri me te guximshem, me thoni…….! Me ne fund, dua te them se njetiu njihet kur punon me te dhe une kam punuar me te as per me se 8 vjet me te e kam njohur si nje diplomat te shkelqyer qe do t’a nderoje Shqiperine atje ku eshte cakruar (NATO) nje organizate me stigme te vecante ,,,,,,,,,, !!!! Nga ana tjeter, dua te them dy fjale per KM aktual Z. Edi Rama I cili nuk eshte njeriu hak- marres sic ka qene dhe mbetet xhinsi I tij nga Durresi , Vlora e Bregdeti,,,,,,,,,(!!!

         1. a
          alphade

          Mire u be qe u hoq qafe ky spiuni e Salesh, Visho Lika Ajazi me mikun tim te zemres, Ilir Gjoni ! Ne paste njeri me besnik se Lilo, me thoni ku t’a gjeme ne Shqipri, me thoni ku ta fjejme njeri me me dinjitet se Lilo, me thoni ku ta gjejme ne Shqiperi,me thoni ku t’a gjejme nje njeri me te guximshem, me thoni…….! Me ne fund, dua te them se njetiu njihet kur punon me te dhe une kam punuar me te as per me se 8 vjet me te e kam njohur si nje diplomat te shkelqyer qe do t’a nderoje Shqiperine atje ku eshte cakruar (NATO) nje organizate me stigme te vecante ,,,,,,,,,, !!!! Nga ana tjeter, dua te them dy fjale per KM aktual Z. Edi Rama I cili nuk eshte njeriu hak- marres sic ka qene dhe mbetet xhinsi I tij nga Durresi , Vlora e Bregdeti,,,,,,,,,(!!!

          1. a
           alphade

           Mire u be qe u hoq qafe ky spiuni e Salesh, Visho Lika Ajazi me mikun tim te zemres, Ilir Gjoni ! Ne paste njeri me besnik se Lilo, me thoni ku t’a gjeme ne Shqipri, me thoni ku ta fjejme njeri me me dinjitet se Lilo, me thoni ku ta gjejme ne Shqiperi,me thoni ku t’a gjejme nje njeri me te guximshem, me thoni…….! Me ne fund, dua te them se njetiu njihet kur punon me te dhe une kam punuar me te as per me se 8 vjet me te e kam njohur si nje diplomat te shkelqyer qe do t’a nderoje Shqiperine atje ku eshte cakruar (NATO) nje organizate me stigme te vecante ,,,,,,,,,, !!!! Nga ana tjeter, dua te them dy fjale per KM aktual Z. Edi Rama I cili nuk eshte njeriu hak- marres sic ka qene dhe mbetet xhinsi I tij nga Durresi , Vlora e Bregdeti,,,,,,,,,(!!!

           1. N
            Nje piktor vlonjat...

            Fate Von Kanina, ambasador ? Fate psikopati qe e tall gjithe Vlora ? Po ku e gjete o Edi Rama?... Je mire apo ke luajtur nga fiqiri ?

            1. B
             Bojaxhi jam dhe une

             Kur budallait i duket vetja i mencur, hapi rrugen se s'te ndahet. Me sa duket Rama e ka hequr qafe , se i ngaterrohej neper kembe...

            2. a
             anal-lista e Hileve te pushtetit

             Ja dhe per Mucon e Nanajve lindi me ne fund nje rreze drite....se boll ndenji strukur ne erresiren e vrime-by...te Rilindjes!

             1. A
              Ali Pasha

              Ja dhe Mut Nano i rilindjes u be ambasador ne fakt that se jam i pamvarur haha Të jesh dhe mut dhe i pamvarur nuk shkon ????

              1. a
               alphade

               Komenti im……

               1. K
                Km

                Zoti Rama,propozoni in per Ambasador ne zvicer,ai gomari qe i ferkoje koken ne TV.Shume here me i mire se Muci i Nones.Po nuk te pelqeu ai ,si gomar i civilizuar qytetit ,shko se Ka gomare ne peqin ose Skrapar.

                1. S
                 Soza

                 Shumë mirë. Filloi stina e shpërblimeve. Dërgoi sa më larg, atje ku nuk i njef kush dhe nuk ua di rrënjët e të bëmët. Suksese në jetë.

                 1. R
                  Realisti

                  Ku po shkon ky vend??? Fate Velaj zevendeson Roland Bimon! Kemi prek fundin me kete sharlatan qe promovon sharlatanet!

                  1. B
                   Bajram begaj

                   Mire do ishte qe mucon e mucit ta dergonte ne Hollande bushatinqeros ne azerbajxhan, ate felajn e felave ne afganistan ,gjonin ne Honolulu me xhelilin e gjonajve, ate tjetrin ne rusi. Keshtu plotesohet organika .por Ku e le luizin o rame ziu? Coje dhe kete dhe ke mbledhur skrapin e shqiperise.

                   1. C
                    Carlo Bollino ( Malltezi)

                    Po ky froço-ja I Rripjelljes Edvin Mustafa Rama-zoni nuk me beri mua ambasador te Shqiperise ne Rome, Vatikan dhe MonteCarlo ??!!. Cornuto-ja! Merda! As Agimen time nuk e coi te plotfuqishme ne OKB. Merdaaaaaaa!

                    Lini një Përgjigje