“Çunat e Londrës”, Dash Shehi: S’do ngordhi ai djali i fshatit me shatë në dorë

18 Janar 2023, 09:21Politika TEMA

“Çunat e Londrës”, Dash Shehi: S’do ngordhi ai

Kreu i LZHK, Dashamir Shehi tshprehet se modelin me të cilin të rinjtë shqiptarë nisen në Britani të Madhe është i krijuar në Shqipëri.

Sipas tij, duhet pranuar fakti që një pjesë e mirë e të rinjve që shkojnë në Angli punojnë në shtëpi bari, pasi modeli i pasurimit të shpejtë tek disa individë që ata shohin në Shqipëri, i çon drejt kësaj rruge.

“Mijëra djem atje punojnë në shtëpi bari, por shumica punojnë ndershmërisht. Një pjesë e asaj rinie ikën atje e kriminalizuar nga realiteti shqiptar, sepse drogën ne e kemi bërë sikur të mbjellësh misër. 

Është krijuar modeli brenda brezit të ri; ai që merret me drogë ka makinën më të mëdha, ka restorantin të luksoz. Nuk do më ai djali i fshatit të mbjellë qepë; këtu do ngordh unë me shatë në dorë thotë. Kështu që ata nisen atje me këtë  model”, tha Shehi.

23 Komente

 1. H
  Hordhia rrumpalle e Saliut

  Edhe ku e ka gabim ky? Hajde, filloni shajeni Dashin se eshte pijanec, dhe pi raki me fergese apo me tavë kosi. Kaouni me fjalët, dhe jo me anet personale të njeriut, si Sali Rrumpalla. AI krijoi nje traditë debati me sharje personale. Isuf Myzyri ka kompozuar shumë kenge popullore elbasanase. Por ai në pijetore i kompozonte. Duke pire, i vinte frymezimi dhe bente kenge. Shajeni pra Isuf Myzyrin, se dava pijaneci ishte. Ashtu si rrumpallehanet e Saliut qe fillojne shajne Ramen se është i gjatë, se vesh çorape të kuqe, dhe se ka dale dikur pa brekë ne plazh. Si duket kane qejf ta shikojme pa brekë. Jo. Ne nuk na plasi se sa dopjo pi Dash Sheshi, dhe nese i heq apo i vesh Rama të mbathurat. Ne vleresojme sa e saktë apo jo është fjala e Dashit, dhe sa e meriton Rama të jetë kryeminister. Ne na plas kur Rama nuk ka opozitë, dhe Rama qeveris i vetem, pa i hyre gjemb ne këmbë, sepse nje plak surratqen, me kopene e tij të ujqerve e ka kapur PD-ne per fyti dhe po e bejne copa-copa. PD-ja i duhet Shqipërisë dhe popullit, por surratqente qe e shesin veten per gjoja antikomuniste nuk e kane mendjen si të forcojne PD-ne duke hequr qafe Saliun, por shajne Ramen, qe t'i bejne qejfin Saliut, duke shpresuar se ky plak i keq do behet prapë kryeminister, dhe do tu hedhe nje kocke. Dhe Rama tallet dhe qesh. Pse të mos qeshe? E ka ne terezi, kur ka perpara nje opozitë cope-cope, dhe Kalecët qe i bejne fresk kur e shajne.

  1. J
   Juli

   Ku eka gabim !!!!! Po atë drogën që ruajnë dhe e shpërndajnë,vrasin me mijëra-mijëra fëmijë të tjerë. Po i hajnë kokën njëri tjetrit. Me shat në dorë e ke jetën më të QETË DHE SIGURTË. Ju jeni copa mishi me dy sy. Do zoti e pëson ti ke fëmijët e tuaj dhe shkruaj prap.

   1. j
    joel shkodra

    Dashi e shpjegon perse e bejne te rinjte kete pune, por nuk thote se eshte mire. Pra, shpjegimi eshte i sakte.

    1. U
     Une

     Edhe mua nuk mu duk qe e perkrah si vendim largimin e te rinjve. Madje ka edhe pak ironi aty. Qe nuk duan te punojne ndershmersherisht si fermere ku nuk marrin shume fitime por duan para te shpejta Por ama nuk do te thote qe ai nuk ka fare pergjegjesi per realitetin e sotem, Eshte pjese e vorbulles politike qe ka krijuar kete realitet, edhe pse kuptohet jo aq pergjegjes sa ata qe kane qene ne pushtet te mirefillte

    2. H
     Hordhia rrumpalle e Saliut

     O Juli, Te thashë ta kishe mbaruar ate dreq tetevjeçareje, por ti Jo dhe Jo. Lexoje edhe njehere çfare ka thene Dashamir Shehi, se nuk e lexuar fare. Se kush është cope mishi me dy sy, ne e morem vesh nga komenti yt, por me femijët e tjereve nuk ke pune. Komenti me debil dhe me fshataresk ne këtë gazetë. Shehi thotë qe ata djem qe shkojnë të behen të pasur me droge ne Angli, e marrin shembullin ne Shqipëri, kur shikojne gangsterët qe bredhin me makina te shtrenjta, me femra anash, dhe varese floriri. Pra realiteti shqipetar u ofron atyre shembullin me të keq. Dhe ata e ndjekin duke shkuar ne Angli dhe ne Spanje, per t'u bere të pasuar per nje muaj. Duhet të rregullojme shtepine tone, të veme rregull, qe paraja e droges të mos krijojne nje luks fallco. Kjo është detyra e Rames, apo Kryeministrit të ardhshem. Ma thuaj edhe nje here ku është gabimi ketu?

     1. Tuti

      Po kapa lekët unë shatin ta kam lon ty jeta është Lek puna është e dyta

     2. N
      NarcoDemokraci kanun Afganistan

      Me pak fjale ti thua te forcojme opiziten, pra degen e djathte te PPSh… dhe nuk e kupton si Kalec qe je / ke qene qe si ti dhe ajo opozite jeni Analbanistanez sunitus pellazgus plena njerezimi…. Lol

      1. H
       Hordhia rrumpalle e Saliut

       Ik mer pallë gjysmagjel. As grek as shqipetar. Ke fytyre ti të shash gjithë shqipetaret. Demek ti klyshi i Janulles qenke me i mire nga sunitet e Shqiperise. Natyrisht qe vendi do opozite mer pallë. Pse Saliu e mbushi PD me kaleca dhe sigurimsa, nuk do të thotë qe kjo PD nuk mund te flaket tutje me gjithë Saliun dhe rrumpallat e tij, per të krijuar nje parti vërtet të djathte, me intelektuale të djathtë, dhe jo këta të tredhurit e Saliut, ose si ty qe të ka tredhur Enveri dhe Greku. Gallof.

      2. U
       Une

       Shume te drejte ke, Nuk e kam qejf kete tipin sidomos me ate ironine e nipave te Skenderbeut por ama ketu ka te drejte ka 30 vite e me shume qe rinia shqiptare ushqehet me modele nga media, politika, zh'drejtesia, krimi i organizuar se si te bejne para te shpejta, moralin, ndershmerine, drejtesine i ka marre lumi me kohe. Do vijne nje dite qe ti kthehen tokes per grure e domate por do jete vone, shume vone, atehere as akses tek farat nuk do kemi me

      3. t
       tetovari2

       P.D.do të vijë në qeverisje vetëm kur kjo shpurë e halabakëve të shkojnë në shtëpitë e veta dhe të largohen nga politika.Poashtu të pensionohen para kohe me dekret të gjithë gjyqtarët, avokatët,shefat e policisë,komiserët e policisë të plepave si dhe një veting i reptë për policët!E njëjta gjë vlen edhe për P.S.se edhe këta nuk janë lule për tu marë erë.

       1. s
        sheheliu

        Ik ore Dash futi një gotë raki se nuk të pjerdh më njeri ty dhe gjithë trapat e tjerë si puna jote në PD.

        1. M
         Muzaka i Ri

         Mire e ka, ky kur ishte zv.krye Sali nuk mbolli kanabis, ky mbolli Sude, Gjallice dhe nuk u la breke ne bythe shqiptareve. Del dhe jep mende akoma. Nuk thone kot po plasi cipa nuk ke turp me.

         1. A
          Adem

          po cfare ta bejme kte cunin e Londres o Dash? ta bejme drejtor policie, apo deputet? Mire kur te vini ju mbushini edhe njehere vendet e parlamentit me katundare.

          1. B
           Bujar Kanapari

           Disa te rinj largohen se nuk kane mundesi tjeter, sidomos te rinjte ne qytet, ne rastin me te zakonshem me 400 000 leke ne muaj, nuk krijon familje. Ka shume te rinj, edhe nga fshati, qe largohen kot, largohen vetem qe te jene te pavarur nga familja, terheqin njeri tjetrin, megjithese nuk kane probleme ekonomike, djem te sjellshem qe largohen per te punuar ndershmerisht. Me te etur per tu larguar jane grate e reja, nuk duan te jetojne me vjerrin dhe vjerren dhe ne emigracion mund ta shtyjne pa punuar.

           1. P
            Pukjani

            Nuk ja ke idene fare, te gjithe e dime si funksionon realiteti ne leter dhe si funksionon realiteti ditor ne Shqiperi(te ndryshem) dhe kush perpiqet do ta gjeje rrugen e vet edhe jashte Tiranes, problemi eshte se koha e informalitetit dhe rrumpallhanes ka mbaruar e nuk dine si te projektojne te ardhmen, ketu ska te beje fare as djale as vajze sepse ne universitete e formime shkelqejne njelloj..Shqiperia nuk mund te mbese peng i se shkuares

           2. N
            Noci

            Problemi eshte se ne nje pjesë te mire te tokes e kemi ne mal kështu qe shati nuk do mbysin askënd si qindra vite.Levizja demografike e qellimshme elektorale na çoj ne kte gjendje ku fshatari nuk do as bujqesine as blegtorinë dhe qeveritë nuk merren fare me kte hall qe do përfundoje edhe me keq

            1. S
             Sula

             Per mua LZHK-ja eshte nje lloj shtepie bari. Le te me thote dikush se çfar dobije ka per shqiperine per veç se konsumon fonde mbijetese nga taksapaguesit pa dhene asnje produkt. Dashi eshte bure i kendshem por, nga mengjesi deri ne darke ri ne kafe ku grumbullon rreth vetes burra pensioniste intelektuale qe ju shpjegon se Shqiperia nuk behet kurre po nuk u veprua siç mendon Dashi. Ne parlament ka qene dhe eshte deputet i PD; ne qeveri ka qene deri zv kryeminister i PD, qe mbahet mend vetem per burre i mençur dhe i mire (per krushk nuk e ka shokun) por LZHK-ja, "shtepia e tij e barit" ku hyn ketu ?!

             1. O
              Omir k

              Ka lezet te pish nji kafe me Dashin, ka te keqija thua ti, mire, po ka nje te mire te madhe ama qe nuk eshte kounist dhe me kete i lan te gjitha.

             2. P
              Pianisti

              Edhe ti Dasho ja ke qi nonen.Ke 30 vite deputet dhe eartia jote ka vetem nje anetar qe quhet Dashi dhe futesh si skuth pa zhurme nen logos e PD,parert vuu dhe na ben moral e na tregon pse ikin shqiptaret.Ikin prej jush qe ja keni qi nonen atij vendi duke vjedhur me dur e ne kom dhe kur shohin qe nuk ju hyn asnje gjemb i vdes shpresa se ai vend mund te behet. Ik e mos na caj mo trapin ti ene t‘gjith si ty. .

              1. A
               Alpizo

               Deputetët , qeveritarët dhe kryetarët e bashkive kan vila,makina të shtrenjta,restorante dhe shumë para . Jo të gjithë bahen deputet,pushtetarë apo kryetar bashkie. Sapo zgjidhen bahen të pasur . Të rinjtë që nuk arrijnë të ecin në politikë i futen menyrave të ndryshme per të fitue , me u ba të pasur , por tashmë me shumë rrezik e mundim. Sepse të parët nuk i burgos kush se janë vet zot e vet shkop !!!! Pra duan edhe keta të bajnë para,vila,restorante dhe makina. Shkurt në Shqiperinë tonë , të pasur janë :pushtetarët,politikanët,krimimelat,hajdutët dhe ata që merren me drogë e prostitucion . Të tjerët mezi sigurojnë buken e gojes.

               1. E
                E verteta

                Shume mire e ka: Varferia mbjell krim. PIKE

                1. U
                 Une

                 Po thote me shume se kaq. Jo vetem varferia por modelet e pasurimit ne Shqiperi etj etj

                2. H
                 Himarioti

                 He mrë Dash Tiransi, të doli pija!? Tani u zgjove ti, pas 32 vjetësh në politikë dhe t'u kujtuan shqiptarët!? Ti je një fytyrë e ndyrë, nga më të ndyrat në politikën shqiptare. Ku e ke partinë, atë LZHK leshi? Ti je një kobure e rrezikshme në dorën e kryekriminelit të kombit tonë , Sali Shpellar Berisha. Asgjë më shumë.

                 Lini një Përgjigje