Mazniku: Ndërtimet në Tiranë paralele me kërkesën e tregut, statistikat tregojnë të njëjtin ritëm me degët e tjera të ekonomisë

17 Janar 2023, 16:48Politika TEMA

Mazniku: Ndërtimet në Tiranë paralele me kërkesën e

Fakti që ritmi i ndërtimit është nën ritmin e bujqësisë, tregtisë dhe shërbimeve të tjera, do të thotë që ky sektor nuk është veçanërisht i dëmtuar nga paratë e papastra”, sqaroi Mazniku

Nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Arbjan Mazniku ka argumentuar dje se rritja e numrit të ndërtimeve në Tiranë ka ardhur si pasojë e kërkesës në treg.
Mazniku sqaroi se nëse do të kishte ndikim të parave të pista, të ardhurat nga ky sektor do të ishin më të larta se ritmi i rritjes së ekonomisë së vendit.

“Ndërtimi, në matjen e GDP, e ka informalitetin zero sepse matet nga inputet dhe outputet, nuk matet nga të dhënat administrative. Sektorët si bujqësia, industria, tregtia dhe shërbimet, janë rritur me një normë më të lartë në Shqipëri, se sa industria e ndërtimit. Këto janë të dhëna të Bankës së Shqipërisë.  Fakti që në një moment të caktuar – në vitet 2011, 2012, 2013, 2014 – ke pasur një rënie të sektorit të ndërtimit, ky sektor si pasojë e kërkesë-ofertës e merr veten më vone, në vitet 2016, 2017, 2018, 2019 dhe 2020, duke iu afruar kështu ritmit të sektorëve të tjerë. Pra, kemi të bëjmë me një ritëm brenda normales të të dhënave ekonomike së vendit. A ka para të papastra? Mund të ketë, por kjo ndodh proporcionalisht me çdo sektor tjetër të ekonomisë. Në qoftë se do kishim para të papastra në ndërtimi, ritmi i rritjes së këtij sektori do të ishte më i lartë se çdo sektor tjetër. Fakti që ritmi i ndërtimit është nën ritmin e bujqësisë, tregtisë dhe shërbimeve të tjera, do të thotë që ky sektor nuk është veçanërisht i dëmtuar nga paratë e papastra”, sqaroi Mazniku në një intervistë për mediat.

Mazniku: Ndërtimet në Tiranë paralele me kërkesën e

17 Komente

 1. I
  Ilir

  Nuk e kuptoj si e mbajne kete maskara ne bashki aq me shume si n/kryetar.Ky eshte nje person kameleon qe ndryshe flet ndryshe vepron shkurt njeri i lig.Keshtu e njohin dhe te afermit e tij

  1. A
   Arditi

   E ke gabim. E kam takuar edhe eshte djale shume i mire

  2. I
   Ilir

   Nuk e kuptoj si e mbajne kete maskara ne bashki aq me shume si n/kryetar.Ky eshte nje person kameleon qe ndryshe flet ndryshe vepron shkurt njeri i lig.Keshtu e njohin dhe te afermit e tij

   1. S
    Shqiptari

    Po cfare thua mo Maznik budallenj na dini ? Me kerkesen e tregut thote . Sa apartente jane pa shitur e keni nje inventar ? Po vilat nga nje milion euro sa perqind e shqiptareve mund ti blejne?

    1. M
     Miri

     PPSH(Partia Perverse Shqiptare) si aktivitet kryesor ka gojortarinë. Të gjithë për këtë garojnë, pa dallim seksi apo gjinie në lindje. Si perversë që janë, e bëjnë të gjithë shumë mirë gojoren.

     1. P
      Purgatory service

      Ska faj ky karagjoz. Deri sa e mbështet PS me urdher te Rames ky do te vashdoje te pjerdhë në frekuenca " akustike" me informalitet "zero", që banaliteti të marrë kumbime të reja. Tall trapin shkërdhata. Do zoti ndryshon mendje Rama dhe Karbjoni - pulle poste ne nje burg me informalitet zero dhe inpute 30 cm.

      1. n
       ndreqje gabimi

       Mekembesi i Lalke Erit ka te drejte, por me nje korigjim te vockel - Ndertimet ne Tirane paralel me Milionat e Eurove qe jane neper shtepite e Alda Kloseve te qeverise!

       1. P
        Po ju vje ora o kokra mashtrusit

        O kokra e bthq jua nxorri bojen Anglia media atje me shifra dhe fakte ndaj mos ha mut se te bo me diare. Pastrim paresh droge dhe korrupsioni. Do Zoti zgjohet SPAK tju shpjere atje ku e meritoni e tju konfiskojne gjon e vjedhme.

        1. N
         Ndertimi eshte pislleku i parase se pakontrolluar

         Ky eshte pazarci, hajdut. Keto zgjohen ne mengjes shkojne ne zyre e rrijne deri vone per pazare, kur japin leje ndertimi i detyrojne investitoret si kompani e individ te shkojne ne studiot e projektimit (vartesit e Veliaj, psh nje nga keto Babocin- dhendrin e xhafes me shoket e tij) qe marrin interesa ne te kundert nuk ia japin lejen. Tjeter investimet e bashkise shkojne perseri te kompanite do marrin interesa. Nuk e shihni si eshte fryre si patok nga pazaret. Harrojeni se ka ndershmeri pune, kur bejne keto ath dhe votat do vidhen. Por e kane te veshtire s'voton me populli me per askend, do manipulojne duke I genjyer per 3-4 muaj me rroge te rinjte duke spiunuar (eshte gjeja me mire qe bejne si parti)

         1. T
          Tironc

          Arbjan Mazniku eshte djale shume i mire dhe thote te verteten packa se nuk ju pelqen ceceneve te Salih Non Grates

          1. t
           tirona

           ti duhet të jesh sufllaqexhiu i rradhës se ndryshe nuk flisje kështu... po ty vëlla të del të blesh shpi brenda unazës? se aq sa merr vështirë e ke... Si i bën avokatin këtyre që si sheh më syri njerëz po vetëm plebenj, e ti je një si gjithë skllavët e tjerë. a vallë kaq të vlen vetja?!

          2. Z
           Zgalem

           Ky krahasim , qe ben Mazniku , eshte real . Deri sa rritja e perqindjes se ndertimit eshte nen industrite e tjera , tregu kerkon te harmonizohen . Disa komentus thone se tregu nuk i pranon vilat . Por nuk kane parsysh , qe liset te punesohen njerzit . Kete alterrnative e jep ndertimi . Eshte tendenca te barazohet kerkesa me oferten , por njera , prej alternatives , kur mbet me pas do te rritet tendenca , sepse njerzit po punojne . Kir njerzit nuk punojne , s'ka shprese per stoqet . Mazniku ka te drejte > Zgalem

           1. L
            Labi

            Nga do qe ti bie lapsit nuk me del llogaria ketij,perfundimi me con vetem te droga asgje tjeter,nuk bwsoj te kete emigrant jashte te hedhi mijra euro ne Shqiperi kur keto euro mund ti investone diku ne eirope ku ka dhe siguri me te madhe. Nese me shpjegon ky idiot faktin qe nje i ri shkon ne Angli e mbas 3 ose 4 vjet blen apartament mijera euro ne Tirane e keto para jane te pastra athere idiotllekun do e kthej nga vetja. Nuk do jete larg dita kur keta do e kene te veahtire te justifikojne keto qe po bejne.

            1. F
             Fiona

             Edhe hoteli luksoz qe po nderton ne Durres nga kerkesa e tregut eshte! Ku i gjete ato dhjetra milione euro o Maznik?

             1. s
              sapa

              Nje gje eshte teper e sigurte:qe ky vend nuk do kete kurre shtet dhe hajdutet dhe te korruptuarit do jene aty dhe te pandeshkuar asnjehere!

              1. P
               Pal Melyshi

               Mazniku ky ceceni i Gollobordes eshte i mjaftit eshte LGBTI ( PEDERASTI I XHORXH SOROSIT ) . bravo lok gollo e perdor mire llacin dhe finon je stervit qysh ne djep me mistri nen koke cece modern pederast ..si lali plehu eri.....

               1. G
                Gjeneral

                Po aty ne fund te bulevardit te ri te Tiranes ça do behet qe i keni shemb 4 vite me pare.. rrezik te krijohet ndonje specie e rrale po del miu po ha qenin se mace nuk ka me

                Lini një Përgjigje