“PD në koma pa kthim, është si një çetë me brigada të përçara”, Gjikondi: Nëse Berisha hyn në zgjedhje me siglën e PL do tërheqë vallen e Metës

17 Janar 2023, 11:49Politika TEMA

“PD në koma pa kthim, është si një çetë me

“Në stadin që është PD sot asnjë tërheqjen nuk e shpëton dot nga koma pa kthim ku ka hyrë.” Kështu u shpreh në studion e Abcneës, juristja Brizida Gjikondi ndërsa analizoi zhvillimet më të fundit në PD, si edhe tërheqjen e Alibeajt nga ankimi për statutin e partisë.

“Duke e parë si juriste akti i Zhukrit nuk bazohet në legjislacion, vendimi është në gjykatën e Apelit. Duke parë këtë skenar krahu Alibeaj vendosi të terheqë anikimin për t’i dhënë më shumë kohë ankimit për vendimin e Zhukrit.

Për zgjedhjet lokale duhen përcaktuar vëzhguesit, anëtarët e komisioneve, në fund të janarit nisin procedurat në KQZ. Ka shumë procedura me kodin që mund t’i bëjë ajo parti që ka vulën. Duke parë këtë situatë ambigue, dhe afati i gjatë kohor që i ka dhënë gjykata Berishës duke mos marrë një vendim, ka dëmtuar krahun Alibeaj.


Lëvizja e sotme për të tërhequr ankimimin, është një lëvizje taktike në favor të tij dhe të krahut ligjor të PD. Është ai që ka vulën dhe financat e partisë.

Deri sot kemi një Berishë që po bën takime në cdo qytet dhe nuk e dimë me cfarë financash mbështetet berisha në gjithë këtë rrugëtim. Nuk kemi një informacion, ku i gjen këto para.


Zgjedhjet e majit janë shumë të rëndësishme për atë që ka vulën. Nëse Berisha hyn me siglën e Metës, do e tërheqë shumë Berishën të heqë vallen e Metës. Do kemi një pazar tipik shqiptar, të politikës shqiptare. Kompromiset nisën edhe më herët, sepse Berisha është non grata me certifikatë kurse Meta, është kandidat për non grata.” u shpreh Gjikondi.

Sa i takon, deputetit më të ri në Kuvend, Gëzim Ademajt, Gjikondi tha se i ardhur nga radhët e PDIU, do të jetë më shumë krah PS se sa demokratëve. Duke iu kthyer sërish situatës në PD, Gjikondi tha se një tjetër protestë e paralajmëruar nga Berisha nuk do të zgjidhte asgjë për vendin.

“PD është tkurrur moralisht. Forcat politike i mban morali. PD është totalisht e shkatërruar moralisht. PD është e përcarë në tre segmente. Mund të jenë në krahun e gjithësecilit, por janë pasiv. Është një parti e përcarë, që nuk ka kthim pa. PD është si një çetë me brigada të përcara.

PS po përpiqet të përfitojë nga kjo situatë. Ka një vision të qartë, për t’u kthyer parti pushtet. Duke parë orientimet e Ramës së fundmi, për administratën rrjetet sociale, kjo është e frikshme.

Nuk kanë prekur shpirtin dhe zemrat e shqiptarëve. Vijojnë me mendjemadhësi të shohin nga lart poshtë shqiptarët, e mendojnë se do i bëjnë të kthehen rreh tyre. Shqiptarëve zemrat nuk i preken me facebook, por me të vërteta.” – u shpreh ndër të tjera Gjikondi.

7 Komente

 1. L
  Latif Dreqi

  Kjo thesi me mut me siguri e di mire si mbesa e Teki Kolanecit.

  1. F
   Fuad cela i Skraparit

   Bravo zonje te lumte maloket e Sali Vicidolit kriminele hajduta spiua sigurimi, perfaqsohen tipikisht nga gjenerali famekeq i 97 Shaban Memia Spiun Sigurimi Hajdut Vrases krimiel si ky jane shumica nga ato qe rrethojne kermen kriminel Saliu...

   1. T
    Trotski

    Znj.Gjikondi eshte eksperte e spikatur.fjala e saj eshte e Drejte dhe e argumentuar.

    1. S
     Semi

     Te fala Hekrit...pD vjen shpejt ne pushtet....

     1. r
      robi

      ne krye te valles se pogonishtes se partickes se haremit te Jales do jete kajda gjoshe koka me qoshe , kaptina boshe e ndjekur nga Elona guri drandja e mirdires dru me pre, ta ben kopilin ta le ne preher, ti ve breket ne koke, monster e manipulimit, mjere banoret qe e kane ne pallat, ate monster mos ta kesh ne lagje, coroditi policine ne Durres ne zgjedhjet 2021 duke shpikur gjoja vezhgim me kamera te leshelise gjoja nga simpatizantet e ps.

      1. G
       Gramoz

       Sa per información, nuk e lexova artikullin, por po i kujtoj zonjes se brigada eshte me e madhe se cheta nudo ne ushtri , biles the ne kooperativat e famshme

       1. S
        SAMIU

        Ceta eshte me e vogel se Brigada... prandaj shkon me shume Brigada me ceta te percara...

        Lini një Përgjigje