"Është problem, pse Berisha nuk ka folur më për gjyqin ndaj SHBA-ve"

17 Janar 2023, 11:17Politika TEMA

"Është problem, pse Berisha nuk ka folur më për gjyqin

Kreu i Unionit të Gazetarëve, Aleksandër Çipa deklaroi se prej më shumë se një viti, kryedemokrati Sali Berisha nuk ka dhënë asnjë informacion në lidhje me gjyqin që ky i fundit ka hapur ndaj Sektetarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken, pas shpalljes “non grata”.

Çipa nënvizoi se ky është një problem që duhet sjellë në vëmendjen e publikut.

“Ajo që konsiderohet marrëdhënia mes zotit Berisha, për rrjedhojë edhe të Partisë Demokratike me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, si vendi më i rëndësishëm partnerial i Shqipërisë, mbeti në fuqi pa trajtuar dhe sot ky ngërç është i pazgjidhur. 

Nëse e keni vënë re, në agjendën e komunikimit dhe arsyetimit publik të zotit Berisha, mungon pothuajse çdo lloj informacioni që ka të bëjë me trajtimin e tij si palë të çështjes me Shtetet e Bashkuara.

Ai fliste për procesin e nisur prej tij në Gjykatën e Parisit. Prej më shumë se një viti, ai nuke  zë më në gojë këtë gjë dhe ky është një problem që duhet elaburuar në vëmendjen e publikut, aq më tepër, për llogari të pozicionit politik që ai ka në marrëdhënien që ai ka me partnerin më të rëndësishëm”, theksoi ai.

31 Komente

 1. K
  Kalec Dega

  Shqipfolsa trima turq analbanistanez pellazg pa taban kombetar, ka 10 vjet qe Berisha eshte ne pension dhe ju nuk ju ze gjumi pse e mban gjalle Edvin Rama akoma klyshin e vet....

  1. a
   akoma me kte Kukullan merreni ju hahahaha

   saleh saMuti karakurva e Halese Politike leshon akoma avull brenda Kazanit te bazit

   1. A
    Artan Dushaj.

    Ti Kalec Dega rron ne fllucken tende te sapunit sepse nuk kupton se Sali Berisha do mbetet gjithmone ne kujtesen e popullit tone si vrases, percares dhe antishqiptar, per te cilin do shkruhen romane dhe historira. Deri ahere na lere ne te tjereve qe Sali Berisha na "qiu nenen" vetem e vetem se ishim nga jugu. Na lere te lutem te ngushellohemi me pretendimin se ai do paguaje per dhimbjet qe na ka shkatuar....

    1. S
     Sllobodanka

     Sali Berisha eshte deputet me rroge te lote, ne pension jane kalecat.

     1. H
      Hordhia e ndyre e Sali Katunarit

      Eh mër Kalec. Nuk e di në se je, apo bën vetë. Edi Ramën e voton nje pjesë e konsiderueshme e shqipetarëve, per aresyet e tyre. Nje nga aresyet është qe e shohin si alternativa me e mire nga keto qe kemi. Qe te rrezohet Edi Rama nga pushteti, duhet qe pjesa e lekundur e elektorati, qe leviz majtas-djathtas, të mos e shohe më Ramën si alternativë. E si behet kjo? Duke pare Berishen sa me Foltore, sa me Parlament, e sa në Konferencë shtypi? Ku e pe ti qe Sali Berisha ka dale ne pension? Kur rrethon podiumin ne Parlament me debilat qe ka perreth? Apo kur bën gjithshka mundet per te hequr Alibeajn dhe per te vënë Salianjin. Po nuk e ke kuptuar akoma, qe Saliu mban Edi Ramën kryeminister, atehere nuk bën vetë, por je. Edi Rama rrezohet nga pushteti kur te pastrohet PD nga Saliu, Nul Noka, Paloka, Fatmir Mediu, Xhelal Mziu, Bylykbashi, Strazimiri, dhe gjithë lukunia e ujqerve qe shkojnë mbrapa ujkut plak Sali Katunari. Edi Rama nuk pjerdh nga sharjet e tua dhe të miat. AI e ka armatën e tij të socialistave fanatikë, dhe atyre të lekundur, qe akoma votojne per të. Ne qofte se ty të jep kenaqësi, dhe kalon ne orgazem duke share Ramen, ty Zoti ta shtofte inatin, sepse ne nuk duam të ta heqim ate kenaqësi. Por Rama nuk rrezohet me sharje. Rrezohet me alternative. Dhe deri kur PD të behet alternative, ti ver foton e Rames perpara, shaje dhe masturbohu, se aty do ta kesh, deri ne vitin 2030. Ti e ke ne terezi, por ç'taksirat kemi ne qe të durojme pordhet dixhitale 3D te Rames, sepse ti e ke gjetur kenaqësinë tënde. Ti fryhesh nga Saliu, dhe shfryhesh nga Rama. Pastaj na shitesh si gjoja antikomunist. Antikomunist me Saliun dhe kunder popullit. Vetem nje dreq e merr vesh. Po qe se je antikomunist, ti duhet të vesh kujen, sepse ka 30 vjet qe partine tënde e kane kapur komunistet dhe sigurimsat. Ndersa ti e ke mendjen tek Edi Rama. Eh, pikë e zezë.

      1. T
       Taulant

       O shoku gazetar, saliu padine ndaj Dep shteit Amerikan e ka derguar per gjykim ne gjykaten e Moskes dhe shume shpejt pritet dhe vendimi. Nderkohe qeveria Amerikane ka derguar avokatin e saj me te mire per te mbrojtur akuzat ndaj saliut. Ja keshtu eshte gjendja.

     2. M
      Moza

      Sepse që në fillim ai ka gënjyer për gjyqet , se gjoja ky ishte i pastër dhe nuk kishte frikë nga drejtësia .Arsyeja:për të bindur demokratët se atij po i binin kot në qafë se ai është burrë i mirë dhe tjetra:ky është personi që i duhet PD dhe të mos braktiset nga elektorati (jo pse i duhen mbështetësit për t'a mbrojtur nga drejtësia).Gënje ,gënje se diçka do të besohet.Ky eshtë tinzari më i madh i kombit,ja kalon edhe djallit për dredhi

      1. G
       Grey

       Jane procedura te ngadalshme qe mund te zgjasin me 10 vjet!- tha dikur SB. Ti shife nje gjyq Apeli per vulen e PD po kalon vitin! Ne fakt "gjyqi I Parisit" me argumentin se aty ka internet, eshte qesharak. Keta " fshataret" e Amerikes nuk e dine qe ka internet ne Paris. Gallata vazhdon! Flm gazetar! Eshte koha per te qeshur!

       1. B
        Bosi

        Fain e ka gaztaria qe nuk i ben pyetje ne cdo koference shtypi qe bene.

        1. S
         Shqiptari

         Berisha e çoi ne Paris,po avokati i tha ta çoje ne Londer dhe ky i tha se do gjeje nje avokat qe te jete pak me i gjate dhe ky do i thote te gjeje nje noter.se kjo pune ka marre erë dhe Berisha eshte dhjerë eshte bere si mender me une i thashe ai tha se i eshte thare njera brinje dhe i dhemb kur vjen nata do te mbese tere jeten si Non Grata obobo plasi gallata.Pordhe me rigon Si ka mundesi qe ka ende kaq te marre qe vazhdojne te bedojne ende te nje germadhe mashtruese komuniste qe i ka dale boja keqas?

         1. H
          Hë hë hë hë, keni për të parë ju komunistat...!!

          Ti Çeço gazetari, a je budallë, apo je i shitur tek shteti diktatorialo-komunist i Amerikës. Denoncimi që bëri në Paris Sali Demokrati i kurvës Shiqere, kunder qeverisë së shtetit të Amerikës, me akuzë "goditje dhe permutje të dinjitetit të një gjigandi të demokracisë botërore", është në fundin e hetimeve. Gjyqi do bëhet në muajn Mars 2023. Prokurori Francez, ka lëshuar 3 flet-arresti ndërkombëtar kunder Xho Biden, Antoni Blinken dhe ambasadores amerikane në Tiranë, znj Yuri Kim. Interpoli, me kerkesë të Francës dhe për llogari të gjyqit të hapur nga shkerdhata Sali UDB-ash Berisha, ju ka derguar një kerkesë qeverisë së SHBA-së, ku kerkon arrestimin dhe ekstradimin në Paris, të Xho Biden-it, Antoni Blinken-it dhe Yuri Kim-it. Pergjigja e qeverisë Amerikane që ja ka çuar Interpolit, është kjo, që unë po jua jap ekzaktësisht siç është e shkruar : " Now, meusoeptnvchd, llsepabrteixdnsqqkkl, kkapltyeldthccc zpr"., që në gjuhen Shqipe perkthehet keshtu : "I dashur dhe i rrespektuar Interpol, keta 3 personat që ju na kerkoni që ti arrestojmë dhe ti ekstradojmë në Francë, janë persona të pa-njohur në shtetin tonë, por edhe po ti njifnim, janë Amerikanë, dhe pa qi nanen nuk jua japim". Nga frika e arrestimeve të tyre, është dhe arsyeja që as Bideni, as Blinkeni nuk udhetojnë dot jasht Amerikës, dhe nqse e keni konstatuar, as Yuri Kim nuk del dot nga ambasada Amerikane. Pra, ty gazetarit Çeço, po ju njoftoj që gjithçka shkon mirë në çeshtjen gjyqsor të Berishës në Paris.

          1. H
           Himarioti

           Kryekrimineli i kombit tonë, Sali Shpellar Berisha, e din se është i humbur, në të gjitha gjyqet që ai mund të hapë, në gjithë botën. Ky krimeinel po mbijeton vetëm në Shqipëri, për faktin se, organet e drejtësisë tek ne janë "kobure" në dorën e tij. Reforma në drejtësi, është vetëm loja, asgjë më shumë.

           1. E
            Emiljano

            I kane mbaruar genjeshtrat prandaj nuk thot gje

            1. N
             Nul

             Vetëm që i kanë mbaruar gënjeshtrat nuk e akuzon dot Saliun,

            2. I
             Ilir

             Berisha si genjeshtar qe eshte d hodhi ne publik si njoftim por realisht ai nuk e ka hedhur ne gjyq por si njeri qe te ben te bardhen te zeze ne mes te dites keshtu ka vepruar dhe me gjyqin per te treguar qe une jam aq i ndershem sa hedh ne gjyq ameriken.Nuk besoj qe nga krijimi i shtetit shqiptar ne 1912 e deri sot te kete patur njeri me genjeshtar sa Berisha.E keqja eshte e asaj pjese qe besojne ne genjeshtrat e trasha qe ben qe dhe gomarin e ben te qeshi po ta kuptoj cfare thote

             1. s
              shelegura

              Jeta na ka ndeshur edhe me genjeshtare, por genjeshtar si ky lloi insani eshte epa mundur te gjesh te dyte cudija qendron ne keta qe e ndjekin.

              1. H
               Haaaa Bisha qeni lagjes

               E ka transféruar dosierin nga tribunali Parisit ne ate te Moskes . Berrisha eshte i rrjedhur nga trute po ju si gazetar jeni me te pjerdhur .Po a ka llogjike nje shtetas shqiptar hedh ne gjyqe ne nje shtete tjeter nje shtet aleate te Frances ju jeni te gjithe te çmendur qe mereni me nje te semure psiqike

               1. s
                sopiqoti

                Politikani Demokrat Sali Berisha eshte si ajo thenia popullore "..edhe dhi e zgjebosur edhe bishtin perpjete ".Prandaj mos pritni te na thote zoti Sali ndonje gje te re.Si nuk e kupton xhanem qe i ka hikur koha e qendrimit ne politik,ka shterue.

                1. D
                 Do t’a kujtojë , po ja sa t’i kujtohet !

                 Mos u merakosni o njerëz , po ja se ai avokati personal është angazhuar me AliBashën , për firmën e Vulën e këtij vulëhumburit e me atë çështjen e Babales kryetarit të grupit parlamentar këtu në Shqipëri , pa si t’ë mbarojë me këta mbas nja 10 a 15 vjetësh , do shikoni ç’do j’u bëjë amerikanëve !

                 1. P
                  POPULLI

                  SEPSE NE SHQIPERI GAZETARET JANE LEPIRESA DHE QELBESIRA.

                  1. R
                   Rexhina

                   Komplimente Bosi!Me pak fjale i ke then te gjitha per gazetarucet shqipetar qe kur jan perball plakut Mere vendosin bibilino.Keta gazetaruc i japin fryme .Por kohet kan ndryshuar e plakut Mere ju keput filli i tespijeve (c’kremoqja e p-d)e populli sesh ai i 91-shit.Ai ska popull qe e ndjek por turm.

                   1. a
                    animus stavedo

                    ne vend te komentit,,,nje pyetje:Po te kish qene Edi Rama i shpallur non/grada???cfar do i kishte bere Sali Berisha vendit????do e digjte fare.....!????

                    1. G
                     Gjuha Shqipe.Klasa e 6.

                     Shoku gazetar.Me pelqen shume kur shoh qe akoma perdorni mbaresen SHBA(ve) ose SHBA(te).Sic duket qenka bashkuar edhe Amerika e Jugut????????????

                     1. U
                      UNE

                      Edhe une pyes c'u be me gjyqin ne Paris? Dhe im nip hoqi biberonin dhe mu pergjigj: gjyshi, nuk filloi ndonjehere asnje gjyq ne Paris.

                      1. N
                       Neritan Liçaj

                       Çfare ka bere vaki ?! qe ky gazetari Çipaj ke bere kete shkrim per Non Grata ,gazetare bythlepires i Kriminelit Non Grata

                       1. T
                        Trimi

                        Gjyqi që hapi sali serbi ishte loja, se a i e di që shqiptarët e kanë kujtesën e shkurtër.

                        1. C
                         Coli

                         Gazetar mer vogelush , fjala “elaburuar “ ne shqip ashte: perpunuar. Jepe edhe nje here provimin e gjuhes shqipe mer karabush. Nga katuni m’ke ardhe M’flet dhe per jeten Futu me nai rrugice Dhe meso bicikleten.

                         1. C
                          Coli

                          Ku eshte komenti im?

                          1. C
                           Coli

                           Ku eshte komenti im?

                           1. a
                            anti25642654censurë

                            o katunarët e mutit,o injorantë të lindur,kur do ta mësoni se nuk quhen Shtetet e Bashkuara të Amerikave,por të Amerikës??USA-United States of America,në shqip ShBA-Shtetet e Bashkuara të Amerikës!!

                            1. a
                             anti anarkisti

                             Ti mumija Salih Barisha, po të kishte drejtësi në Shqipëri moti do të ishte në burg por pasi korrupcioni lulzon e po të tolerojnë përzi m..t dhe spërkat shetin dhe kombin me krimet e tuaja.

                             Lini një Përgjigje