Abdylaqim Mehmeti: Shamia myslimane pengoi asimilimin e shqiptarëve nga sllavët e komunistët, është kenari kombëtare

15 Gusht 2022, 09:30Rajoni TEMA

Abdylaqim Mehmeti: Shamia myslimane pengoi asimilimin e shqiptarëve nga

Abdylaqim Mehmeti, i njohur në mediat shqiptare si Kim Mehmeti, është përfshirë në debatin për lejimin apo jo të shamisë në Kosovë, edhe në shkolla.

Ai thotë se në fakt, shamia ka mbrojtur shqiptarët nga asimilimi sllav.

“Në atë album janë të pakta fotografitë ku mund të shihen femra. Por ato i shoh edhe kur nuk janë në foto. Siç e shoh për shembull gëzimin e motrave të mia kur më rregullonin të fotografohesha. Apo frikën e nënës që objektivi të mos i kapte edhe pjesët e arnuara të palltos sime.

Kur shoh ndonjë fotografi të rrallë të motrave, më përfshin një ndjenjë si ajo e hajdutit që përballet me ata që i ka plaçkitur. Dhe në ato fotografi unë e shoh gjininë femërore të burrërisë, të krenarisë dhe të bujarisë sonë.

Duke i shikuar fotografitë e pakta të nënës e të motrave, i shoh gardianet e shqiptarisë, femrat e atyre hapësirave që gjatë dekadave të socializmit, flijuan çdo gjë të veten që te ne shqiptarët e rrethinës së Shkupit, të mos vdisnin ëndrrat tona për një të ardhme kur nuk do duhej të fshiheshim pas mureve të lartë të avllisë, kur do dilnim lirshëm nëpër çardakët e kullave dhe nga aty njëri tjetrin do e thërrisnin me jehonën e këngës shqip.

Pra, kur i shoh fotot e largëta të nënës dhe motrave të mia, më kujtohen kohët kur qarqet sllavo-komuniste donin të na nxirrnin nga prapambeturia, duke ua nxjerr grave shqiptare shaminë.

Më faniten pra heroinat tona të atyre kohëve, të cilat, duke e ‘mbuluar’ identitetin kombëtar e fetar me shami, duke e ‘mbuluar’ me shami gjuhën tonë amtare, ia dolën ta mbronin shqiptarinë në vitet kur komunistët e Titos donin që nga ne shqiptarët këtej kufirit të ‘prodhonin’ një popull të ri të quajtur ‘shiptari’, me një gjuhë të re të emëruara gjuha ‘shiptare’.

Dhe andaj e ndjej mungesën e një përmendoreje të femrës shqiptare me shami në kokë, përmendore të krenarisë sime, të femrës së kohëve të socializmit, të atyre grave që ia dolën ta pengonin asimilimin tonë, që nuk lejuan që edhe ne shqiptarët mysliman, njësoj si ata ortodoksë, të 'civilizoheshim' duke e flakur shaminë shqiptare, që pastaj ta humbnim gjuhën, të asimiloheshim, të turpëroheshim kur do na e rikujtonin se cilët kemi qenë dhe, të jemi aty, por si maqedonas, e jo atë që kanë qenë nënat tona me shami në kokë”, shkruan Abdulaqim Mehmeti.

73 Komente

 1. D
  Detari

  ja kush eshte armiku e ka emrin Abdylaqim Mehmeti, turkosllav. Po te ruanim besimin e Kastriotit tani sdo egzistonte as serbi dhe as greqi sic i dime.

  1. P
   Po kujte ja thoni keto genjeshtra more jev

   Ti je jev Turke Shqip foles ti edhe nga emri dhe Pamja nuke ke as një lloje lidhje me kombin Shqiptare a po me inditetin Evropjane, Ju Turqit shqip foles Muslimanet keni perdorure kët metafore kët genjeshter me Shekuje. Po mire more anti Shqiptare. Edhe sote Kure Kosova ështe e çlirume do bëhen Skllave? Kure Amerika dhe Evropa i thone Serbise sote se në çfote se e sulmone Kosoven ne do të sulmome Ty mbrenda disa prove po kujte more anti Shqiptare ja thoni keto genjeshtra

   1. P
    Popull

    Lufta ndaj kombit shqiptar nuk ka lidhje me fene, por me gjuhen. Shqipja eshte gjuha ne te cilen jane shkruar sekretet me te medha te botes antike. Te gjitha filozofite. shkencat dhe zbulimet e qyteterimeve te meparshme. Kjo eshte ajo qe po perpiqet te beje elita. Keshtu qe i hengsh ... Abdulaqimit.

    1. c
     cuf dabjoni

     Shamia qe paraqet o Kim eshte shami e shqiptareve dhe jo e shqiptareve myslimane...por egjithe shqiptareve o e bardhe o e zeze.. Fer5exheja apo mbulimi i fytyres per islamizem eshte tjeter gje; mbulon teresisht pjesen me flokë e qafën. Eshte para turke e deri para kristiane siç e keni dhe ne ikonat e hershme.. madje nje rizë e holle e thuajse transparente perdret dhe shpesh sot kur gra shkojne ne kishe apo te Papa. Shqiptaret e maqedonise vareshin si dhe Korça, Devolli, Permeti , Kolonja, Myzeqeja e Berati nga Patrikana e Ohrit e nuk u kthyen ne Mysliman shumica. pati presione sllave por nuk ndodh Askush nga ne ketu nuk ju perçmon as juve te maqedonise e as kosovaret per kete dallim fetar. Keto pralla feare dhe gjuhesore trgojne per prani te grupimeve pseudo turko-islamike qe nuk duan njësimi gjuhësor ndëshqiptar.. ate ekonomik e ne fund ate politiko shteteror qe perdorni vetem per vota

     1. c
      c..

      Tja HASHE TI SA TE NGOPESH O POP,I JEVGUT

     2. M
      MacGr

      SERBET DHE GREKET,MBETEN ORTODOKS DHE pamvaresine nga peradoria osmane e fituan 100 vjet para shqiptareve,dmth u vonuam edhe 100 vjet ne histori pa shkolle shqipe dhe pa gjuhe te shkruar.POR NUK MJAFTON : Ka te tille si ky Mehmeti qe fshihen mbrapa shamise se shamija shpetoi kombin.LUFTEN dhe rezistencen kunder armikut e bene me shume grate me shami apo burrat e zbuluar.? KU e sheh KRENARINE KOMBETARE tek mbulimi i gruas o PLEH I SHOQERISE SHQIPTARE,O NJERI I ERRESIRES,O PALACO I OBORREVE;O TURP DHE NDYRESIRE E SHOQERISE.Po tani qe ato shamite na shpetuan nderin sic thote gomari Mehmet,perse na duhen e te mos jene si gjithe grate e emancipura? Shko fut koken me ndonje hale dhe mos na dil te te shohim ate fytyre te urryer.

      1. c
       c..

       PIKA QE SI BIE KRENARISE TENDE.PO BURRAT PSE SI ASIMILONIN ATA,SLLAVET POR VETEM NENEN DHE MOTRAT E TUA O TI U SHOFSH O BUDALLA .Shamia e nenes tate na paska shpetu o idiot

      2. J
       John Qelbashi

       Kim Turku! Gruaja shqiptare me shami ershte perdorur si rrecke pa vlere. Prandaj po do shami varja mamase tende nje ne qafe dhe marrosu ne xhami

       1. H
        Hamdiu

        Nuk behen njerez keto magjybet e Maqedonise.Shkoni me vlla ne Arabi,vishuni trashe biles,mbuloni fytyre,duar e kembe.Ju s'jeni shqiptar,ju jeni...,s'dihet çfare jeni,vetem se i jepni sllaveve kapital qe te llapin neper Europe.

        1. B
         Bimi

         O vari leshte kesaj pune kur quhet shqiptar ky me kete emer , me kete fytyre , dhe me keto mendime eshte te ulerasesh . Keta lloj monstrash kane akses ne media e me mijra shqiptare te tjere te shkolluar dhe te pa shkolluar por qe jane pro perndimore nuk i njeh e nuk e kane mundesine te shprehen kjo eshte e frikshme. Ahmet Zogu para 100 vjetesh ishte aq mendjehapur sa dekretoi heqjen e shamive kurse kafshet duan ta rikthejne pas ne shekullin e 21 keta jane kafshe .

         1. A
          AX

          Debil i nivelit me siperor ky Abdulaqimi…

          1. j
           ja dher bythqimi Serbis vllai salis B

           Kush i hudh Idiotizmat e ktij serboIslamiku ktu nderkohe qe ky surrat Muti ,nuk do perfaqson aspak Shqiptaret por eshte thjeshte nji mbetje e produkt serbo islamist ,qe duhet izoluar nga kjo shoqeri ?! o pederasti grekoserb ymer baze , vazhdon te mos ndalesh kunder shqiperise o ta shkerdhefte dreqi bythen

           1. V
            Vlonjati 12

            Te befsha m…me gjithe kete retorike idiote . Si mund te krahasosh identitetin tone kombetar me nje shami koke , qe eshte pjese e jetes , mendesive dhe besimit islamik ? Argumenti yt se kjo shami i ka ruajtur shqiptaret e Maqedonis nga “asimilimi” komunisto - sllav eshte nje idiotizem me bri . Shtyhu ne kohe me te vjetra qe te shohesh se grate shqiptare kurre nuk jane mbuluar veç kur na erdhen islamet .

            1. Gjetja gjeniale e rilindasve shqiptare,te cilet akoma kur shqiptaret vuanin nen pushtimin turk ,deklaruan se feja e shqiptarit eshte shqiptaria ,beri te mundur pavaresine e Shqiperise,daljen nga mesjeta ,forcimin e shtetit shqiptar,dhe se fundi clirimin e Kosoves,rritja e fuqise se shqiptareve si shtet formues ne MV dhe Malin e Zi.

             1. S
              Sqepari

              Pusht islamik!

              1. L
               Lani

               Kërma arabe!

               1. P
                Pyetje per Zoterine nga Shkupi i Shqiperise

                Vetem nje Pyetje per Zoterine...... Sa % e shqipetareve ne Maqedoni, sot qe flasim kane nje Mbiemer maqedonas ??????? Pra Shamija jo vetem nuk te mbrojti, por te asimiloj more Zoteri......... Shamija e ka prejardhje shume larg Trojeve tona....shume shume larg.......si shqipetar mendoj se kush e ka deshiren ta mbaj ne kohen e tij te lire......Respekt........as qe i intereson kerkujt.....por ne Institucione, Shkolla etj, mendoj se eshte e tepruar........

                1. S
                 Shqip...

                 shume e drejte _Pyetja per Hamutin SllavoIslamik (jo Zoterine ky cop Muti Antishqiptare s'mundet te quhet aspak zoteri !) Gjysma e Shqiptareve maqedonas te fese islame e quajn vehten sot turceli ,ose thjeshte turk ose boshnjake etj etj Gjetje SerbeoMaqemutesh , duke ju Nenshtruar Represionit Shteterore SerboMaqedonas menjiher mbas Luftes se Dyte Boterore ,ashtusi edhe nji shumice Ortodoksesh Shqiptare qe sot e quajn veten Maqedomutas e nji FakeNationi e FakeShteti ,krijuar nga Mafiozet e Politikes se ksaj Bote Europa ,per ti perdorur Maqedomutin si nji Mut me Ere te ndyre ne Ballkan ,per ta Trazuar ate saher t'ja doje Interesi Politike per te mbajtur ne Konflikte Ballkanin dhe kryesishte penguar bashkimin e trojeve Shqiptare . Gjithcka tjeter pellitet ne kte Politike jane Brockulla naivesh . Ky cop Muti Haleje Mediatike eshte i njejte me Hoxhet Serb dikur ne Kosove qe i thoshnin popullit te Kosoves se ne jemi Islamist jo shqiptare dhe si islamiste neve ,nuk na intereson fare Nationi /KOmbi por Feja ! - Ajo qe eshte Skandaloze ktu, ne kte Hale Mesjetare eshte se si eshte e mundur ,qe nji funderine si ky SurratMuti islamsti serbie , sot ne kte shekull ,i lejohet hapsire , te qelbi Opinionin Shqiptare e ver ne diskutim idiotizma te tilla !!!!!!!!!!!!!!!!

                2. s
                 sbardhini Komentet pederasta grek

                 moderatoret e Halese (Hole Greqiresh) bllokojne Komentet e shqiptareve hahahahahah ne Stilin e Bllokimeve ne Kufij nga Pdederastet e Shtetit Terrorist Grek qe i bejne shqiptareve me mendimin se po i lene pasoja shqiptareve me kte Terrror Psikollogjike qe ushtrojne haaaaaaaaaahahahahaaha o fara e mutit Hole Grriqish Pederat e Botes ju rren ao bythe !

                 1. 8
                  88

                  Ik ore bythqire,ti do xhami e shami e fajin ta kane greket.ik ha ndonje hashure me AbdulhaQimin dhe neve greke na ha bajgat . Ne as ndrojme emrat as lejojme efekte te tilla ne tokat tona.greket jane fillimi i civilizmit evropian dhe respektohen kudo.nuk vjedhin shtepi as nuk shesin droge.kane emer te paster ne Bote.kane Fene e tyre,germat e tyre dhe gjuhen e tyre,edhe tokes tende dicka i kane dhenur.nuk kane vendosur Shami greket tek juve as ju kane vendosur emrin abdulhaqim,keto i keni dhurate nga vellezerit tuaj turq.Ti bythe mut te quash shtet terrorist greqine.kush je ti Pa thuaje emrin te ta zgjidhim hallin si thua.greku eshte shtet ne nato dhe BE ,puneson 600 mije Shqiptare dhe mbron qiellin Shqiptar nga zjarret dhe Me avionet e tij luftarak.ti je nje turkoshak qe ndihesh inferior nga ajo qe je dhe si ke lindur .Na hengesh mutin gjithe grekeve te shqiperise e greqise

                  1. S
                   Shqiptari Ortodox ta shqyen gojen o grek

                   88 - jam Shqiptare Ortodox o ta shkerdhefsha faren e fisit te 14-dhjet nga ke ardhur ne ate toke qe sot quhet Gerrqi ! Greqia eshte nji Shtet Terrorist e antishqiptare qe e lufton Shqiperine per te Mbrojtur nga Borxhet Historise qe i ka Shqiptareve , sepse Fuqizimi i Shqiperise do te thote fundi i Mashtrimit jovetem te Historise FakeGreke e cila eshte nji Trushshparje unike ,e nji populli te tufezuar nga Turqia e vendet Aravo -Afrikane dhe shitur Botes si Grek ashtusi si i shitet prej 1913 Gjysma e Shqiperise si Greqi ! - Sigurishte qe ti je nji kerme Greqie rritur me kar ne Halete e Greqise ,nga ku perllitet kunder Shqiperise , qe ne pazotesi te perballesh me Shqiptaret me llogjike njeriu e Argumente te Botes se Civilizuar - i ven ne cdo rast Nofken Turk e perdore Gjuhen tende Mesjetare te Kishesh se Bythqireve te Greqise ,qe ala ne kte Shekull komendaojne dhe diktojne Shtetin Terroriste Grek ! - Je thjeshte nji pederast i rendomte Greqie ,asgje me shume , qe s'ke byth me ja afru shqiptarit ,dhe ke nostalgji per Jarakun Turk sepse jeni Cifti me Simpatike ne Histori -Turku ngjit pas Grekut . Do ishte nji Foto Historike e papare . 200-vjet Trushparje qe ju beri Bota ,nuk ju shpeton nga Traumat e Turqise sepse keni qen dhe mbeteni pederastet e tyre si ne Mesjete . Hajt shko e lepij noj Kar Turku tani dhe mblidh vehten ,pa me Shqiptarin s'ke shanc t'ja marresh ne Goje ti Pederast Goje Side

                   1. 8
                    88

                    Kush dreqin e la Hapur prape deren e spitalit psiqik sot. JU paska shpetuar nje. Nuk quhet gerrqi o analfabet Po Greqi me duket as Zot e as Allah nuk Te bejne derman Te paska ikur dushemeja. Mos merr me ilacet e Qenit or rote se po te mbyt Depresioni . Ne tallim bythen ketu Po ti paske problem. Ik shikohu se je keq e kam seriozisht

                    1. G
                     GERRQIRAT KARAGJOZA !

                     88 , auuuuuuu Gerrqiri dika te shprehet edhe ndryshe mo !!!!!!!!!! Na qeka edhe nga ata qe njeh batuta ,njeh Psiqiatri dhe kur Ne Shqiptaret ja ngecim ne Gurrmaze fillojn e behen Karagjoza gazmore e na thone se nderhyjn ne Mediet Shqiptare me "u tall me ne shqiptaret heeeeeeeej " !!!! Uahahahahahah e di si o kjo pune o bij Kurvash Gerrqie , si me jua shtyt Shqiptari sufllaqin me Kar ku ju ka ngec dhe mbasi ju jeni liruar nga Sufllaqi ,te qeshni si pederasta e na thoni : ne beme shaka me ju Alvanoset ! Dhe ne t'ju themi ,se ne jo o pedete e njerezimit . -Nji keshill per ju bythcpuarit e janullatos - meqe e keni kaq perzemer Turkun - apo Arabaet - shkoni e komentoni ne Mediet Turke sepse atje gjeni vetveten o GERRQIRA !

                     1. 8
                      88

                      Prape ilacet e Qenit morre.prandaj nuk te pushon e lehura.ik bej shurren e Mos shurros breket se trima si ti I dergon te mbledhin ullinj greku e ju bie tensioni…kam frike se mos te kane bere gje ne kufi greket se si shume trauma paske.me shkop apo me loqe te hapen marmiten

                   2. J
                    Junanistan

                    Ju mongolopontiosllavoturkocifutet” grek “ jeni rraca me e ndyre e dale ndonjehere nga burdellot mongole,,rraca juaj nuk duhet te kete pashaport njeriu,,ju duhet te keni certifikate miu,;;;pty pjelle e ndyre gjarperi,,bashk edhe me kete islamikun tjeter Mehmetin

                  2. P
                   Patrioti Madh

                   Epo e mira/patriotizmi eshte ti kthehemi veshjes ilire, me fustanella e perkrenare nese nuk ka veshje tjeter para ilire...

                   1. s
                    shqiptar

                    E turpeshme te lexosh mendime te funderrinave te tilla.Eshte neveri

                    1. M
                     Mevlan Shanaj

                     Është turp kombëtar të mbrosh këtë ide!

                     1. J
                      Jaho

                      Bravo Kim.Leri Keta Trushpelaret e Enverit.Kaq dine dhe Kaq flasin.

                      1. J
                       Janullatos bythVrima e Fese

                       Haho-s , e ne Trushplaret e Enverit keshtu flasim .Kemi gjuhen tone Shqipe .Nuk dijme te flasin Greqishte apo Serbishto- islamiste ! Ne flasim ndryshe nga grekoserbet e kermat e tyre qe ndyjne Kazanet e Shqiperise !

                      2. S
                       Shqiptari

                       Shamia na paska shpetuar nga asimilimi sllav sipas ketij surati . Po ku qendron ndryshimi midis asimilimit sllav dhe asimilimit myslyman ?Ne fund rezultati eshte njesoj bastard si puna jote prodhon.

                       1. M
                        Malo

                        Sllavet ta humben identitetin Turqia te beri te ndihesh Shqipetare ky eshte ndryshimi e pranon apo jo kjo ska rendesi.

                       2. E
                        Ervini nga Saranda

                        Po te mos ishte bere kthimi ne Islam sot sdo te kishte Shqiperi.

                        1. U
                         Undefined

                         Kush ta tha kete gje....Hoxha i Fshatit...o kokrra e hajvonit....shko o debil hap ndonje liber se mjaft e....ngrite bithen perpjete....si puna e budallait.......

                        2. d
                         dinjiteti

                         O idiot ketu nuk po folet per myslimanizmin shqiptare,,po per let myslymanizem qe po na he kulturen veshjet traditat...po ti gomar je e gomar do zazhdosh te jesh...

                         1. X
                          Xhevat Salihu

                          Mjerimi është një njollë e pashlyeme,ka thënë Migjeni.

                          1. X
                           Xhevat Salihu

                           Mjerimi është një njollë e pashlyeme,ka thënë Migjeni.

                           1. E
                            Entoni

                            Tani po e kuptoj qe edhe Dulla paska patur disa gjera te mira. Ka respektin tim maksimal qe ua qiu nenen “Abdylaqimeve” me shok.

                            1. A
                             Alex

                             Abdylaqim Pederi!

                             1. v
                              velo

                              Kimi eshte prroi i ujrave te zeza te shqiptareve te Maqedonise........dmth cope muti.....

                              1. A
                               Anti AbdylAqim

                               Emri i njeriut tregon shumë për kulturën familjare nga e cila vjen. Imagjinoni Këtë njeri me emrin AbdylAaqim dhe Mehmeti. Çfarë mund të presësh prej tij!? Eshtë një "petull" e nxehtë nga tigani arab.

                               1. a
                                anti25642654censurë

                                për kohën e rinisë,pa u martuar Kim Mehmeti,tregohet një barsaletë!! kishte shkuar me disa shokë në gjermani,për "punë vere",pushimet e shkollës! në gjermani bordellat kanë qënë të lejuar,dhe njëri nga shokët e thërret me emrin e plotë,thjesht si thirret një person kur do ti tërheqësh vëmëndjen!! duke trokitur tek dera e thërret-abdylaqim,abdylaqim!! nga brënda kimi i përgjigjet-jo,jo unë nuk vi me qi,sapo e bona me dorë!! këtë emrin e shkurtuar "Kim",normalisht shqiptarët e maqedonisë e përdorin "Qim",por kimi ynë e di se është me rrezik ta përdorësh në këtë mënyrë emrin tënd!! përfytyrojeni sikur dikush të të thotë "si e ke emrin",ti i përgjigjesh"Qim"!! çfarë mund të mendojë i biri i botës!! o Abdylaqim Mehmeti,ndoshta dhe po të hash mut mund të shpëtosh jetën tënde,por në fund të fundit ke ngrënë mut!! o erdoganist i qelbur e mbetje e sulltanëve osmanë!!

                                1. n
                                 nje kundershtare deri ne themel

                                 Qimi =idjot, njeri dritshkurter,i verber, e tjera.Po ti more Qimi pse nuk e mbulon koken?Mire do te beje qe mos ta shikonim kurre surratin.Yyyyttttt qe ketej!Shko mbytu me mire.

                                 1. E
                                  Endri Hasanaj

                                  shume esse e bukur nga Z Mehmeti. gjithe komentuedit qe e shajne jane trushpelare, rracqira qe duan dhe njeher Enver Hoxhen qe te shikojn sa mire eshte mungesa e tolerances. o rracqira europa nuk do ju fali para o vemje. skenderbeu ishte serb qe vrau vendalijt mysliman kexoni historine ne versione te ndryshme e jo ate qe ju paraqet pellumb xhufi

                                  1. a
                                   anti25642654censurë

                                   robt ku ti kesh o bir kurve

                                   1. f
                                    flori

                                    po mer budall se kishte myslyman ne kohe te skenderbeut ë. po nja 3% mbase te kthyer me dhune a me lek si bastard me pak fjale. Po dhe paraardhesit e tu te krishter kane qene o malok mos e fut fene ne mes. skenderbeu eshte nder i kombit i vjen anash

                                    1. c
                                     ca ca

                                     ENDRI GOMARI : Skenderbeu luftoi muslimanet qe mbanin anen e Turkut dhe me mysliman i lufoi ,O BUDALLA ME DAMKE.O RROTE PRASI,INJORANT.Ti qenke dhe armik por perse nuk e keput qafen ne Serbi o Kerrme. mbeturine qeni.

                                    2. K
                                     KK

                                     Ne Qofte se Shpetim eshte Shamia arabe dhe emri Abdulhaqim athere ti je asilmiluar nga islami leri serbet dhe komunistet kesaj i thone,te urresh cdo gje evropiane.ty te ka asimiluar turku deri ne palce cfare te te beje me shume,vetem gjuha te ka mbetur,por gjuha nuk tregon asgje,edhe nje Nga Kenia flet anglisht por nuk eshte anglez.

                                     1. j
                                      jaho

                                      Abdyli i qim.

                                      1. F
                                       Fran

                                       Abdulhaqimi duhet te kuptoje nje gje,qe Toka eshte evropiane jo arabe .po deshe arabi je ne vend te gabuar ,ikni ne Turqi dhe mbuloni edhe Gomaret.me veset tuaja Po asimiloni Shqiptaret ne islam,qe eshte aq e keqe sa serbi e komunizmi .pra sidoqofte ti nuk Ke Krenari as lidhje me vendin.nuk ka as Mbret Abdulhaqim,as Teater,as ndonje vend te lashte as ndonje gojedhene me Abdulhaqim ne Trevat Shqiptare ,nuk filloi kombi me turkun,po doni ta beni turk bejeni po Shqiptar mos u hiqni ,ti je kelysh i Udbse dhe dergon uje ne Mullirin serboturk.

                                       1. K
                                        Këshilltari Presidentit BEGAJ

                                        Më shumë goca me shamia janë martuar me Sërb dhe bëjnë punë të ndyra prostitucioni natën se gocat me minifunde që shijojn bregdetin e Shqipërisë.

                                        1. G
                                         Goni

                                         Adbylaqim o bir, jo shamiat por shkollat gjimnazet dhe universitetet shqiptare jane bazamenti i perparimit te kombit. Nje popull inorant ngjan me me nje kope majmunesh.

                                         1. f
                                          flori

                                          mos u merrni me kte o njerez ben gam gam kot shikoni cfare emrash u veme femijeve perendimore dhe shqiptare dhe kush ne kete shekull do te ver shami ne koke aman.

                                          1. b
                                           beni

                                           S'na e kane fajin te huajt, fajin e kane keta plehrat si ky abdulaqimi qe vendi jone i prodhon me shumice.

                                           1. D
                                            Dani

                                            Poet i turpit. Kaherë kam parë këtë turp që kur lexova një nga veprat tua të turpit. Kam të drejtë të bindem se po përdoren fonde të mëdha armiqësore për të përdhosur identitetin evropian të shqiptarëve, të vetmin identitet, që çartëson historinë e dhimbshme të Evropër që nga rënja e Trojës e këndej. Derisa shqiptarët nuk do t’i këthehen origjinës, gjithëmonë do të kenë problem me identitetin e tyre, o Haxhi Qamili!

                                            1. P
                                             Piro

                                             Kam shku ne kosove ne vitin 2005 dhe pash nje kosove tradicionale me te rinj te ndrojtur, jo te Tani i shikon ndryshe, ne veshje e sjellje, krejt perendimor. Nuk besoj se do devijohet fryma perendimore nga perpjekjet per shamine.

                                             1. D
                                              Diana

                                              Fesi turk dhe shamia arabe i sakatoi shqiptarët gjatë historisë së re të Evropës, o mut! Shqiptarët i kanë shamiat e kuqe, dhe plisin e bardhë ilir, o pseudointelektual, që në veprat e tua i paraqet shqiptarët aq të pagdhendur dhe aq primitiv, pa e akceptuar shtypjen mijlvjeçare. Shqiptarët ishin themeluesit e Bizantit o i mjerë!

                                              1. K
                                               Ku është problemi këtu?

                                               Po ç'krenari zeza janë shamitë o Abdylaqim Mehmeti?! Me një test ADN atësie bie farsa e shamive dhe ndershmërisë false fetare! Del dobiçllëku në shesh. Pastaj, kur e ke emrin Abdylaqim, pse ta shkruajnë Kim? Ja psh Çlirim Peka e shkruan Çim Peka. Ka që i thonë Qim Peka. Ka që i thonë Pim Çeka. Shkruajeni emrin tamam o derbardh!

                                               1. I
                                                Ilir

                                                Po shifni emrat si ju bunion femijeve Tuan more ne shqipri emra grek Italian Brazilian spanjoll German as nje emer shqiptar

                                                1. A
                                                 Alexander

                                                 Po mire bejme,pse ty do pyesim.ti do vetem hasan,hysen,abdylhaqim po ata emra Po vdesin.ne evrope duam te shkojme se ne orient ishim e na lane per 500 vite 50 km rruge e kanale me qynefe e na ndan nga Evropa.Evropian te islamizuar jane Shqiptaret jo shumica or mik nuk kemi qenur keshtu.Po kthehemi ne Evrope.boll na ngopen nga orienti duke na ndare e Pa shkolle shqipe

                                                2. A
                                                 Abdyli me qime

                                                 Prinderit e ketij “Kim” e kane dit ca malli eshte prandaj ja kane shtuar Abdylinin para enrit te vertete —q—

                                                 1. Z
                                                  Zjarri

                                                  Leri more vajzat dhe grate pa shami more evgjit

                                                  1. T
                                                   Tironc

                                                   ky Qim eshte nje rrot kari qe se bo nona

                                                   1. T
                                                    Tironc

                                                    ky Qim eshte nje rrot kari qe se bo nona

                                                    1. U
                                                     Ulqini

                                                     Nuk Di Si postoni këto Superrrrr idiotë.

                                                     1. a
                                                      albanoi

                                                      Une nuk kometoj me dik qe quhet abylhaqim

                                                      1. S
                                                       Shqiptari

                                                       Ky eshte shkrimi me idiot. Te paska mbrojtur shamia vertet ne nje bote ku te gjitha grate mbanin shami (te krishtere e myslimane, greke, turq, sllave e shqiptare)?! Nese do thoje kostumet kombetare hajt se ka kuptim, traditat e sakonet tone ka edhe me shume, por gjuha, eshte ajo qe na ka mbrojtur me shume se cdo gje o Kim sherbetori i antishqiptareve. Nese nenat shqiptare dhe baballaret shqiptare nuk do i iu kishin mesuar shqipen femijeve te tyre do ishe shuar, Fatkeqesisht u desh lufte e gjate qe ata ta mesonin edhe te shkruar jo vetem te folur, e per kete rrofshin rilindasit! Interesante eshte sa fuqishem ishte kunder shkollave shqipe ishte Perandoria Osmane, njesoj sa Kisha Ortodokse greke dhe sllavet.!!! A nuk te duket e cuditshme qe deformohet historia keshu?! Doni te na ktheni ne shkretetire arabike mu ne mes te Europes, turp tju vije ju sherbetore te armiqve te shqiptareve nuk e kuptoj si ua mban goja te flisni shqip, kjo gjuhe nuk e meriton te vervitet nga goja juaj e papaster.

                                                       1. I
                                                        I tille je , sa here qe hap gojen

                                                        Nuk e shjoh dot me sy kete islamikun ekstrem qe mbahet si njeri i ditur , por punon zellshem per sherbimet e huaja .

                                                        1. P
                                                         Pashko Vasa

                                                         Abdylhaqim Mehmeti, "Feja e shqipëtarit është SHQIPËTARIA"

                                                         1. D
                                                          Durimi -kosovar

                                                          Durimi -Kosovar Mos e shani Kimin! Mbasi jam lodh e plakur kam nje Lutje per Kimin e dashur Te na bej nje seri shkrimesh per Shqiptarert ortodoks te Rekes se eperme per Manastirin e Shen Bigorit per vendlidjen e paraardhesve te Migjenit Ti Kimi mundesh dhe di Po e bere kete pune do ta nderosh varrin e Kujtimin per Josif Bagerin e madh. E perkrah debatin per shami e shallavre por jo duke share e poshteruar njeri -tjetrin Shkombetarizimi i shqipatreve ortodoks te Rekes se eperme ne Maqedoni eshte gati -gati i njejte si fati e tragjedia e Shqiptareve te Peshterit ne Pazarin e ri (Jeni pazar novi pazar) Nuk duhet harruar se ne Turqi jane do miliona shqiptare qysh na kane hallakatur mendsh do historiane tane. Edhe ne Itali edhe ne greqi poashtu Nese ben pune Shamia e fesi per Shqiptarine , kjo do te ishte puna me e vogel dhe me e lehta. Sa do te ishin gezuar Naim Frasheri De Rada Vaso Pasha sikur te ishin me Ne te gjallet qepaskan pase per cka e per kend mu mundu e punu

                                                          1. F
                                                           Fisnik

                                                           Edhe po të jetë e vërtetë kjo që thotë Kim Mehmeti, në Kosovën e pavarur nuk nevoitet shamia për ta mbrojt identitetin kombëtar as ate fetar! Në Kosovë të gjitha religjionet janë të lira por në shkollë ka një kod veshjeje ku nuk përfshihet as shamija as plisi!

                                                           1. Çuka

                                                            As bud'as alla se heqkërkan dot këtë barë jo më ata dy gurë bashkë t'lenë e të bëhet ajo kala me frengjinë e me prag të mitë . Mos i'aroni .

                                                            1. Çekiçi

                                                             Hajde Kim magjupi hajde Hajde Kim Pederi hajde Ide fantastike nga nji magjup dhe nga nji peder Kim shko q.... më Albinin se edhe aj është magjup e peder si puna e jote

                                                             Lini një Përgjigje