Kush po e kërcënon Abazoviçin me “heqje koke”?

14 Gusht 2022, 13:09Rajoni TEMA

Kush po e kërcënon Abazoviçin me “heqje koke”?

Autoritetet kompetente shtetërore duhet të hetojnë, nëse pretendimet e kryeministrit Dritan Abazoviç, se ai po kërcënohet me “heqje e koke” janë të justifikuara, sepse vlerësime të tilla shkaktojnë shqetësim jo vetëm për sigurinë e tij, por edhe për kushtet e përgjithshme të sigurisë në Mal të Zi.

Kështu kanë thënë bashkëbiseduesit e gazetës “Vijesti” në përgjigje të pyetjes se si i ndikon qytetarët, pretendimi i kryeministrit për kërcënime, pra a mund të ndihen të sigurt qytetarët, nëse njeriu i parë i pushtetit ekzekutiv nuk ndihet ashtu?

Javën e kaluar, në seancën e Qeverisë, Abazoviç tha se ata që duan t’ia “këpusin kokën”, duhet të shpejtojnë, sepse në të kundërtën do të përfundojnë në burg.


Ai ka deklaruar se është kërcënuar nga një zyrtar i lartë i sektorit të sigurisë, por nuk ka dashur të zbulojë identitetin e tij.

Kryeministri në mënyrë indirekte e lidhi zëvendëskryeministrin dhe ministrin e Mbrojtjes Rashko Konjeviç me një zyrtar të paidentifikuar, ndaj të cilit Konjeviç reagoi duke thënë se këto janë akuza shqetësuese dhe se po i bën thirrje Prokurorisë Speciale të Shtetit të reagojë.

“Vijesti” njoftoi në fund të korrikut se Abazoviç informoi drejtuesit e policisë publike dhe sekrete se grupet e afërta me oficerin e arrestuar të Agjencisë së Sigurisë Kombëtare (ANB) Petar Lazoviç dhe babain e tij Zoran, ish-zyrtar i lartë i policisë, e kishin në shënjestër atë si fajtorin kryesor për atë arrestim dhe se po planifikonin një lloj hakmarrjeje.

Dy ditë më parë, kryeministri përsëriti se ata që synonin t’i “heqin kokën” duhet të nxitojnë, duke shtuar se “edhe nëse ia dalin me qëllimin kriminal, nuk do ta ndalin dorën e drejtësisë”.

Ndërkohë, pretendimet për sigurinë e tij potencialisht të rrezikuar u bënë pjesë e përleshjeve partiake në pritje të votimit të mocionit të mosbesimit ndaj Qeverisë më 19 gusht.

Avokatja Andrijana Raziç thotë se edhe pse pjesëmarrësit në polemika janë politikanë, ajo nuk dëshiron të përfshihet duke thënë, se nuk dihet në këtë rast, nëse bëhet fjalë vetëm për retorikë politike aktualisht të frikshme, apo për frikë reale dhe të justifikuar të kryeministrit.

Megjithatë, ajo thekson se, duke pasur parasysh se Abazoviç i ka shprehur këto frika disa herë publikisht, organet kompetente kanë detyrë dhe obligim urgjent që të shqyrtojnë tërësisht dhe me ndërgjegje, nëse pretendimet e tij kanë ndonjë bazë.

“Kjo nuk është e rëndësishme vetëm për sigurinë e kryeministrit, është e rëndësishme edhe për parandalimin e ndonjë prej këtyre kërcënimeve që të mund të realizohen edhe në të ardhmen, por është me rëndësi të madhe edhe për të gjithë qytetarët e tjerë në Mal të Zi. Sepse është e pritshme që njoftime të tilla serioze të shkaktojnë vazhdimisht ankth në opinionin publik dhe shqetësim të arsyeshëm në lidhje me gjendjen e përgjithshme të sigurisë në vend, e cila deri më tani ka qenë shumë herë në prag të alarmit”.

Aktivisti, Vuk Maras, beson se shteti është në telashe nëse kryeministri pretendon se dikush po përpiqet t’i “heqë kokën”.

Ai thekson se një shtet serioz do të duhej të përdorte të gjitha mekanizmat për të vërtetuar menjëherë deklarimin.

“Të gjitha institucionet e sektorit të sigurisë duhet të punojnë për të mbrojtur kryeministrin dhe për të nxjerrë përgjegjësit para drejtësisë. Apo të nisin disa procedura të tjera, nëse nuk është e vërtetë. Dua të besoj se po punojnë… Nëse po flasim, për ‘prerjen e kokës’ figurative, pra shkarkimin e kryeministrit në Parlament – ​​kjo tashmë është një histori tjetër dhe i përket fushës së lojërave politike”, ka thënë Maras.

Abazoviç tha se nuk po viktimizohet për shkak të kërcënimeve të supozuara dhe se nuk ka frikë nga “absolutisht asgjë”. Mirëpo, në konferencën e mbajtur së fundmi për media me rastin e 100 ditëve të punës së Qeverisë, ai nuk u përgjigj nëse gjetjet e tij ua ka përcjellë organeve kompetente shtetërore.

Andrijana Raziç thotë se gjëja më e logjikshme do të ishte që kryeministri, si çdo qytetar tjetër, nëse vërtet ka ndonjë informacion konkret për cenueshmërinë e tij të mundshme, fillimisht t’ia komunikojë drejtpërdrejt institucioneve.

Megjithatë, në kohët e fundit, sipas saj, duket se gazetarët dhe publiku informohen fillimisht, për veprat e mundshme kriminale, në vend të policisë dhe prokurorisë.

“Kjo sigurisht që nuk është një praktikë e mirë dhe duhet të ndryshohet urgjentisht, sepse në këtë mënyrë dobësohet ndjeshëm pushteti i institucioneve dhe pasojat e kësaj mund t’i vuajnë kryeministri dhe të gjithë qytetarët e tjerë. Sidomos duke pasur parasysh se bëhet fjalë për strukturat e sigurisë, të cilat janë baza e funksionimit të çdo shteti demokratik dhe juridik”, thotë ajo.

Kryeministri përsëriti thirrjet për të përshpejtuar “prerjen e kokës” edhe pasi Mportal, pranë Partisë Demokratike të Socialistëve (DPS), njoftoi këtë javë se anëtarët e të ashtuquajturit klan kriminel Skaljar dyshohet se i kanë ofruar telefon të koduar Kryeministrit të Malit të Zi.

SDT bëri të ditur se nuk ka asnjë provë që kriminelët i kanë ofruar telefon Abazoviçit dhe as që ai ka komunikuar me ta, ndërsa kryeministri tha se portali i përmendur do të zhduket shumë shpejt “kur disa persona të dalin para drejtësisë”.

“Mendoj se gjithçka do të përfundojë, kur një person do të dalë para drejtësisë me emër dhe mbiemër, të cilin tani nuk do ta zbuloj, atëherë gjithçka do të përfundojë dhe deri atëherë apeli im për atë grup është që nëse duan të merren fizikisht me mua, duhet ta bëjnë sa më parë, sepse rrethi i tyre po ngushtohet”, tha ai.

Maras thotë se Abazovic duhet t’i shpjegojë publikut nëse transkriptet e publikuara të korrespondencës së pretenduar nga aplikacioni “Sky”, ku përmendet blerja e pretenduar e telefonave të koduar, janë autentike apo janë falsifikuar nga dikush me qëllim që ta dëmtojnë atë, dhe se më pas të jep informacion të mëtejshme.

“Të mos merremi me akuzat e asnjë portali, sepse kushdo ka të drejtë të shkruajë çfarë të dojë dhe kushdo të mohojë akuzat dhe gjykatat të gjykojnë për shpërblimin e dëmit jomaterial. Për sa i përket faktit nëse materialet janë autentike apo jo – dhe dua të besoj se nuk janë – mund të na përgjigjet menjëherë kryeministri”, thotë Maras.

Gjenerali në pension Blagoje Grahovac tha për “Vijestin”, duke komentuar situatën aktuale në shoqërinë malazeze dhe në skenën politike, se vendi është në një situatë të shkëlqyer politike, sociale dhe të sigurisë.

“Pse – sepse çdo gjë në Mal të Zi është e ekspozuar. Sa i përket kërcënimeve për sigurinë në vend, Mali i Zi është ngarkuar nga mafia të ndryshme për tre dekada. Por mafia nuk mund ta kërcënojë shtetin. Ata mund të prodhojnë teprica, por sigurisht që nuk do ta rrezikojnë shtetin”.

Duke folur për përleshjet politike për tema serioze, siç është siguria potencialisht e kërcënuar e kryeministrit, Grahovac thotë se është “shfaqje teatrale”.

 /Albanianpost.com

2 Komente

 1. S
  Shqiptari

  Shum e gerric bythen me gjethe fiku dhe ky , meru me politik o gjyrdyk punen e fes lere ne dor te priftrinjve , trap.

  1. S
   Shqiptari

   Shum e gerric bythen me gjethe fiku dhe ky , meru me politik o gjyrdyk punen e fes le ta zgjidhin si te ken qef , çpun ke ti .

   Lini një Përgjigje