Albin Kurti refuzon ofertën e BE dhe sulmon kreun e Bashkimit Europian: Borell hoqi dorë nga propozimi i tij!

21 Nëntor 2022, 17:16Rajoni TEMA

 

Albin Kurti refuzon ofertën e BE dhe sulmon kreun e Bashkimit Europian:

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka bërë fajtor Bashkimin Evropian, saktësisht shefin e diplomacisë së BE-së, Josep Borell, për mos arritje të një marrëveshje këtë të hënë në Bruksel.

Bisedimet dhe propozimi për çështje aktuale, Kurti tha se “nuk është i pranueshëm nëse nuk shoqërohet me atë se për çfarë jemi ftuar palët, dakordimin që me urgjencë të angazhohemi për marrëveshje finale për normalizim të plotë të marrëdhënieve”.

“Në propozimin që na kanë sjellur neve ka qenë edhe afati, marsi i vitit 2023. Ne po vijmë këtu për t’u marrë vesh për marrëveshje që arrihet para marsit. Borell hoqi dorë nga ky afat me keqardhje mund ta them, dhe nga propozimi i BE-së, po them me keqardhje sepse vetëm e kanë propozuar marsin e vitit 2023 dhe gjithashtu propozimi është i BE-së”.

Kurti ka sqaruar edhe se çfarë i ishte thënë në Paris në takim me Borell-in.

“Kur u takuam në Paris, Borell tha se propozimi nuk është franko-gjerman, por i BE-së. Në rregull pra, por sot ai hoqi dorë nga propozimi i BE-së. 

Unë jam i gatshëm që të vij këtu, të zhvillojë takime, gjithmonë me strukturën dhe rendin e njëjtë. Marrëveshja finale dhe çështje aktuale edhe si puna e këtyre targave, por nuk bën njëra pa tjetrën”.

“Nuk mund të shndërrohemi me liderë që merren me targa e nuk diskutojnë për normalizim të marrëdhënieve, andaj jemi në këtë situatë dhe shpresoj që BE do të gjejë forcën që t’i rri prapa propozimit të vet, për pasojë pas tetë orë bisedime në gjashtë takime nuk kemi ende një marrëveshje”, përfundoi ai.

37 Komente

 1. A
  Arjan

  BRAVO ALBIN KURTI JE I MADH .

  1. P
   Per korrektesë

   Albini edhe mund të dale qe është njeri i madh. Por, akoma nuk ka bere ndonje gje. Ju tifozet e Albinit, jeni njesoj si komunistet e Enverit, qe e mendonin se ishte njeriu me i madh i botes, sepse të vetmet libra we kishin lexuar ishin veprat e Enver Hoxhes. Por mos u merzisni. Nuk jeni vetem. Keni me vete me miljone rrumpalla qe nuk kane lexuar asnje liber, por u kane lexuar hoxhet dhe prifterinjte Kuranin dhe Biblen, dhe nuk dini asgje tjeter. Mund t'ju vije keq, por kështu është. Ndryshe nuk mund te shpjegohet besimi i verber pa logjike. Enver Hoxha vetem fliste demagogjira dhe fanatiket çmendeshin pas tij. Albin Kurti dhe Sali Katunar Berisha flasin demagogjira dhe fanatiket falen per ta. Ku është ndryshimi? Po dakord pra, asnje ndryshim nuk ka. Prandaj jeni njesoj si komunistet fanatikë te Enverit. Se çfare kujtoni ju se jeni është tjeter gjë nga çfare jeni ne të vërtetë.

   1. A
    Albin Kurti politikani nr 1 ne gadishullin Ilirik

    Lideri dhe Politikani me i shquar dhe me i afte qe shqiptaret kane patur ndonjehere eshte Albin Kurti,ishin mesuar keq serbet duke u perkedhelur nga çobejte-rrugaçe gjoja « komandante » por iku koha e tradhtarve-hajna jau kane futur keq…,Ehhhhhh sikur ta udhehiqte dhe Shqiprine ky mendjendritur i pa’korruptuar,jo i lidhur me mafian dhe trafiqet e bandat…

  2. B
   Buda

   Nuk jam politikan, por historian qe e njoh shume mire fatin e shtetit shqiptar. Ne nje kohe kur ekonomite e Europes dhe te botes po glopalizohen, them se ideali i pa realizuar i bashkimit te krahines se Kosoves me trungun ame-Shqiperine kerkon nje zgjidhje kompromisi midis serbeve dhe dardaneve; kompromisi paqesor eshte REFERENDUMI POPULLOR ne komunat kufitare me perberje etnike te ndryshme. KOMUNAT le te VENDOSIN ME SHUMICE VOTASH, se me ke shtet duan te qeverisen: me Serbine apo me Shqiperine.

   1. P
    Piro

    Jo, edhe une jam historian dhe autor i pese librave mbi historine e Shqiperise, por mendoj se ky do te thote te lesh fatin e Kosoves dhe Shqiperise ne duart e Nacional-socializmit serb. Shqiptaret jetojne ne keto troje prej mijra vjetesh dhe kane u bere shume leshime fqinjeve. Ne Serbine e Sotme jetojne afro 1 milion shqiptare. Perse nuk kerkon ti, o historiani Buda, nje referendum te shqiptareve ne Presheve etj., te cilet jane ne numer me te madh se serbet ardhacake ne veri te Kosoves?

    1. G
     Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

     Ne Serbine e sotme jetojne rreth 120.000 shqiptare.

    2. H
     Hajdari

     Mire e ke or "Buda..." siç ke emrin dhe mendimin!Po a e din ti qe ne Mitrovicen e veriut shumica jane serbe e kosovaret jane pakice?Pra ti pa ditun asgja na thua qe le ta marrin veriun e Mirovices,pjesen me te pasur te tokes Kosovare se me shumice votash fitojne serbet!Ndaj o buda.... meso pastaj komento.Ndersa fondamentalisti Kurti eshte siç thote Anglezi "nje bosht me gunga" ku kerkon ta drejtosh nga siper e ka gunge nga poshte.

     1. b
      buda i janullcartosit

      O buda qenke qirje serbe se ndeyshe nuk do kishe perkrahur serbet me mire o dobiç

     2. N
      Na rujt zoti

      Ky Kurti edhe shqip nuk kuptohet...

      1. z
       zefi

       Ky Kurti eshte gomar i madh...

       1. G
        Gata

        Te gjithe gomereve njerezit e mencur u duken gomere. Eshte problem i gomereve . Nuk ka si i ndihmon Albini.

        1. M
         Mos u merzit

         O Gata, Pse u merzite mor djalë. UÇK-ja e detyroni Millosheviçin të bente spastrim etnik dhe detyroni gjithashtu forcat e NATO's të nderhynin dhe ti jepnin pavaresine Kosoves. Ndersa Albin Kurti me idiotesite e tij po minon të ardhmen e Kosoves. Tani na e thuaj ti, Ku qendron zgjuaresia e Albin Kurtit, meqenese ti nuk qenke gomar. Vetem kujdes,mos na dalesh lopë, se gomari është me i zgjuar nga lopa.

         1. T
          Tosi

          Kemi ne ketu nje Nuredin. Sa ere dilnim për kafe ky Nurua theshte se ato dy me duken se jane shqiptare. Dhe gomeret tamam i gjejne gomeret. Ja fola dhe une nje ere rofte

         2. T
          Trimi

          Gomar je t o Zef ai perfaqson mendimin e popullit te kosoves.

          1. A
           Albin Kurti politikani nr 1 ne gadishullin Ilirik

           Lideri dhe Politikani me i shquar dhe me i afte qe shqiptaret kane patur ndonjehere eshte Albin Kurti,ishin mesuar keq serbet duke u perkedhelur nga çobejte-rrugaçe gjoja « komandante » por iku koha e tradhtarve-hajna jau kane futur keq…,Ehhhhhh sikur ta udhehiqte dhe Shqiprine ky mendjendritur i pa’korruptuar,jo i lidhur me mafian dhe trafiqet e bandat…

          2. Çekiçi

           Albin je laper mashtrues idiot faqezi qe bëhesh se je i madh por nuk je askushi Aj qe nuk e ndegjon nënen e ndegjon njerken O mashtrues faqezi shqipetaret kudo qe janë Ameriken e kan NËNË Boreli dhe Lajqaku jan njerka te poshtera per shqipetaret ashtu siq je edhe i poshter dhe mashtrues

           1. P
            Petro

            Fiton gjithenje guximtari (Skenderbreu, A;eksandti i Madh, Hanibali, Frederiku i Madh, Ataturku, etj.) dhe humbet frikacaku.

            1. T
             Tani

             Leshimet asnjehere shqiptareve nuk u kane sjelle dobi shqiptareve . Konjunktura nderkombetare eshte ne favor te shqiptareve si asnjehere me pare ne histori. SHBA nuk do ta braktise Kosoven, krijesen e saj te dashur, per hir te serbeve kasape te Ballkanit. Amerika eshte me Kosoven e jo me Serbine (kalin e Trojes te Putinit). Ngulmo Albin. Fitorja do te jete e jona me siguri!

             1. S
              Semi

              Madje une mendoj qe pas kembnguljes se Albinit qendron Departamenti Amerikan i Shtetit.

              1. p
               pilo lala

               Amerika e ka mbajtur 20 vjet mbi shpatulla Kosoven. Vjen nje kohe qe lodhen. Zbrisni pa u lodhur ata. Pranoni cfare propozon Amerika, se do katandiset Kosova si Palestina, sa vjen e zvogelohet. Merrni Presheven ku jetojne Shqiptar, jepini 4 Komunat Serbe, te jetoni disa dite te qete, perndryshe Serbia do ju qendroj si ujk mbi koke.

              2. T
               Talibanet islamike te kosoves

               Alqim kurt anadolli eshte primitiv....Nuk kane faj Serbet . Bythqim kurti..eshte plehre..islamike.

               1. H
                Himarioti

                Kurti është një narcist klasik, i sëmurë psiqik, fatkeqësi për Kosovën dhe kombin tonë. Eshtë një vegël qorre e Sali Shpellar Berishës. Për të përçarë kombin tonë, krijoji partinë Vetëvendosja në Shqipëri. Ju kujtohet? Ky është bashikëpunëtor i Beogradit. Për t'i dhënë mundësi Beogradit që të realizojë qëllimet e veta mbi Kosovën, bën sikur nuk pranon asgjë.

                1. N
                 Nxenes ne Diplomaci

                 i "Nderuari" dhe jo i Respektuari Albin Kurti:.NUK Marre "Ere" nga Politika e Politikaneve te Takemit tuaj, por ne Bisedimet ne Bruksel me Borrel dhe

                 1. E
                  ELENA

                  ALBINI NUK ESHTE SLLAVOSERB SI RAMA CE PUTHET ME VUCICIN

                  1. T
                   Tirana

                   Elena e trojes (kurves)te pallofsha ç,dhe ktu do dukeni cecen salillar berishqima?

                   1. T
                    Tirana

                    Elena e trojes (kurves)te pallofsha ç,dhe ktu do dukeni cecen salillar berishqima?

                   2. B
                    Bruxeli

                    KURTI; VUÇIQI; BORELLI DHE LAJÇAK po luajnë RULETON e PUTINIT. Kurre nuk ka me bë zgjdhje sepse te katërtit janë pro politikës anti shqiptare dhe asnjëri nuk e njohin Kosovës /siç nuk e njihte as vetë Kurti deri kur u bë KM/. Kjo për ne është mashtrim ordiner dhe specialitet për manipulim me interesa të kombit dhe shtetit të Kosovës . Të gjitha këto "bisedime" janë projekt serbo rus që të zvarriten marrëveshjeve deri në pafund - humner. Prej se ka ardhe në pushtet Kurti nuk kemi asnjë njohje dhe dhjetëra ç'njohje asnjë të mirë me shtetin amë Shqipërinë dhe miqtë tanë SHBA dhe disa vende emokratike por vetëm injorim e armiqësi. Kjo për ne është si ajo fjala popullore " Prit gomar sa të del bar.

                    1. s
                     shqiptaret

                     Bruxeli , je shume KORREKT . Al bin Kurti dhe Bullica Osmani, po luajne nji Loje shume te rrezikeshme sipas nji Plani te dhene nga Serbia , e cila do t'i kushtoje shume popullit te Kosoves dhe kjo eshte teper e rrezikshme . Europa ka 200-vjet qe te gjitha Politikat i ka te orientuar kunder Shqiptareve .E kam then shpesh - Jane bijt e Kurves Plake e te baballareve qe me 1913 - bene Gjenocide ndaj Hartes se Kombit Shqiptare . Kosovaret po e paguajne rend Naivitetin e tyre ,qe prune ne Pushtet kta Dy Manikine Serbe ,qe cuan Luftetaret e Lirise ne Hage . -Ose regoni me shpejtesi ne Kosove per te merre nen Kontroll fatet e Kosoves ose do kemi perseritje te Historise ne dem te shqiptareve naive ,qe vazhdojne te perserisin gabimet shekullore e mos bejne dallimin ndermjet Patriotit e Tradhetarit -qe doli hapur si salih berisha

                    2. K
                     Kos - ovari

                     Vazhdo Kurt- Osmani bjeri BE mos pyet ,ti spo pyt per Ameriken e me jo Europen ,edhe bare do hani. e ju mos pyetni cfare ju thone ,por beni sipas bythues tuaj , trimat e Kosoves kjo dyshe ,se te tjeret posht dhe opizita jane kot ,Kurt -Osmanlleshe qendroni derisa te ngordhni ne parimet tuaja

                     1. T
                      Ten Siao Ping

                      Deri tani Evropa ka bere leshime vetem per Serbet

                      1. P
                       POSHTË Albini, Berisha, Metaj

                       Albin KURTI po merr më qafë KOSOVËN me kokëboshësinë dhe fudullëkun e Tij, por sdo zgjasi shumë dhe do përfundojë i izoluar nga i gjithë Perëndimi Euro/Atlantik. Prandaj ska e sdo ketë liberalizim Vizash për Kosovën dhe Projekte madhore zhvillimi sa të jenë Albini idjot dhe Osmani bibë. Më vjen keq për sa shkruaj, por që Sot ka filluar akrepi orës mbrapsht për Albinin dhe gjithë trushpëlarët pas Tij, pasi BE dhe SHBA nuk kanë ndërmend të durojnë pafund pordhët e do politikanëve Kosovar, sidomos të dyshes monstër Kurti-Osmani.

                       1. J
                        Jari

                        I nderuari e i Respektuari Albin Kurti, Unë nuk mar vesh nga Politika e Politikaneve te Takemit tuaj, por ne Bisedimet ne Bruksel me Borrel jeni nxituar, ky është mendimi im, nuk jam nga ata lexues që t ju fyej, por i përçmoj ata që dinë vetëm të fyejnë, është momenti juaj të dialogoni me Fqinjin se ai të ka qëlluar për Fqinj nuk e zgjedh ty, klb.

                        1. E
                         Ed

                         O INJORANTE QE JU DUKET AL BINI PATRIOT. BENI NJE PYETJE VETES KU E GJEN FORCEN USHTARAKE KY MUT QE TE MBROJE POPULLIN E TIJ? A KA KOSOVA APO SHQIPERIA USHTRI TE RREGULLT ME TER PAIISJET E FUNDIT. JO ATEHERE KU E KA GARANCINE KY QE REFUZON DHE AMERKEN. PERGJIGJET TE SHPJENE NE VUCICI

                         1. E
                          Ed

                          O INJORANTE QE JU DUKET AL BINI PATRIOT. BENI NJE PYETJE VETES KU E GJEN FORCEN USHTARAKE KY MUT QE TE MBROJE POPULLIN E TIJ? A KA KOSOVA APO SHQIPERIA USHTRI TE RREGULLT ME TER PAIISJET E FUNDIT. JO ATEHERE KU E KA GARANCINE KY QE REFUZON DHE AMERKEN. PERGJIGJET TE SHPJENE NE VUCICI

                          1. R
                           Realisti

                           Demokratet e Amerikes sot nuk jane ata te kohen se Bill Klintonit. Ata jane fokusuar tek idiotesite si gender dhe ngjyra e lekures. Fatkeqesisht kontrollojne median dhe zgjedhjet. Me Trump dihej se ku ishte Problemi I Kosoves dhe rajoneve te tjera te botes. Ta thonte troc se nuk kish kohe te merrej me Kosovo apo Siri por ekonomine Amerikane. Me keta eshte as mish as peshk. Pra Kosova eshte ne nje udhekryq. Europa nuk ka fuqi per asgje. Pa 40 mije ushtaret Amerikane e merr Rusi per dy muaj. Albini eshte treguar patriot po nuk duhet se ku do dali kjo pune

                           1. A
                            Ashtu kot

                            Une per vehten time jam shume konfjuz dhe nuk kuptoj se percfare kritikon Albini Borelin. Albini qemton midis fjaleve dhe ashtu konfjuz nuk eshte i qarte ne qendrimet e tij. A e ka fjalen per targat apo per bisedimet perfundimtare. Po qe se e ka fjalen per bisedimet perfundimtare ai nuk eshte i qarte ne se e ka fjalen per idene e Amerikes qe bisedimet perfundimtare te kurorezohen me njohje reciprokr apo e ka fjalen per platformen orgjinale te tij qe eshte jo njoje reciproke ne fund por bisedime ku njohja te jete ne qender… nga tere keto une thjeshte po kuptoj se Vuciqi po del perseri evropian sidomos kur ben thirrje serbeve te Kodoves te ruajne paqen. Albini thjeshte del nje grindavec i pasherueshem qe fatkeqesisht nuk kuptohet se ckerkon dhe per ke punon.

                            1. A
                             Analfabet,por me shkolle.

                             Albini mund te jete sic thoni ju,mut kale,encerist qe nuuk ka te bene fare,po fare me Enverin.Por ne rastin konkret ka te drejte.Nese lojrat me lufte te serbeve te kosoves gatuhen ne beograd,attenere kemi nderhyrje ne punet e brendeshme te nje shteti te pavarur .se Dyti ,kemi nje pergatitje per agresion ndaj nje shteti te pavarur,ushtirà serbe gratis per agresion.Se treni,Europa suhet te ndaje mendjen,e njeh apo jo pavesini e Kosovo.Deri tani jo.Ne krye te ceshtjeve qe lidhen edhe me keto situata kane vene nje spanjoll qe ben e perfaqson politiken e nje shteti qe nuk e njeh kosoven,spanjes,nga eshte Josif Burreli.Europa po treno njeaneshmeri dhe mbeshtetje per serbine.Keshtu beri dhe gjate luftes ne Kosove.Asnje,asnje pilot europian,vec piloteve americane dhe gjermane nuk hodhen bomba mbi serbine .Te gjithe i shkarkuan ne det.Zgjidhjet?Nje prej tyre eshte kthimi i serbare te mitrovices se veriut dhe te tjere ne vendet e tyre te origjines.kush ka ardhe pas luftes se dite bottone te niset nga ka ardhe.zgjidhja e dite, sic kerkohet associazioni i komunave serbe,te kerkohet associazioni i shqiptareve te Ballkanit.Dikush thote se nese shperthen fucia e barutit kush do na mbroje.E kur ka pasur mbrojtje shqiperia,vec te kohen e atij qe disuso e quando diktator,kriminel,paranoiak,etj.etj.Ne histori i kemi zgjidhur vete problematiche,pavarsisht se nuk kemi fituar gje pikerisht per shkak te Europes ne favor te serbit.kush ka lexuar shume dhe nuk i di ,le te pyese historianet.Ne te tjeret jemi "gjindje pa shkolle,zoti komentues.kemi lexu vetem Enverin"

                             Lini një Përgjigje