Ambasadori i SHBA-ve përgëzon Vuçiç: Angazhimi për zgjidhjen e tensioneve në veri është konstruktiv

22 Nëntor 2022, 13:51Rajoni TEMA

Ambasadori i SHBA-ve përgëzon Vuçiç: Angazhimi për

Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, ka thënë se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka pasur një “angazhim konstruktiv” në përpjekje për të gjetur një zgjidhje për targat në Kosovë.

Takimi mes Hillit dhe Vuçiqit, vjen pas atij të djeshmit në Bruksel që presidenti serb pati me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

"Unë i bëra thirrje presidentit Vuçiq që të vazhdojë angazhimin e tij konstruktiv në proces, me shpresën se do të gjejmë një zgjidhje. Angazhimi konstruktiv është qasja e duhur", u tha Hill gazetarëve pas takimit.

 

7 Komente

 1. J
  Jimi

  Kjo eshte per te ulerritur !? Ambasadori i USA pergezon Vucicin per angazhimin e tij per zgjidhjen e tensioneve ne veri te Kosoves !? Domethen, Serbia eshte delja, viktima , qe rrezikohet ta haje ujku agresor, Kosova !? O tempora.. o mores... Po mire more kodosh ambasador, kur eshte keshtu, perse dreqin nderhyte ne vitn 1999 ? Cfare ju detyroi per te hyre ne lufte me Serbine ? Po mire thote Shekspiri tek "Hamleti" O bote, o prapesi, o dreq Qe paskam lindur qe te ndreq !

  1. S
   Sara

   keshtu eshte kur nuk kemi ne krye politikane po hajvane

   1. Roberto

    O Jimmy po ti je amerikon o lale pse do te ulerasesh?? Kush ja ka fajin Albin Sumes qe nuk degjon askend?? Une e kam thene disa here qe "uji i gamiles" se Albin bythes ka shteruar dhe ai duhet te largohet sa me pare nga qeveria bashke me Vjosen qe me shume i ngjan nje dose.

   2. K
    Kosovari

    As amerikanët nuk na duan?! Si nuk na kuptojne ne njerëzit në këtë botë?! Allah allah allah!!!!!

    1. Roberto

     Amerikanet kudo ku vene kemben dhe c'do gje qe bejne kane nje synim dhe nje interes prapa kjo dihet por ne kete rast sipas mendimit tim Chris Hill kerkon te zbute tonet dhe te ule gjakrat duke lavderuar Vucicin por edhe nese Vucici mund te kete te drejte a ka ndonje problem nese e lavderon?? Kushdo qofte nese ka te drejte duhet pergezuar. Albini duhet te jete flexibel sepse nuk ka ngelur njeri pa i folur dhe ai po tutkall mbeti i shkreti. Per ju Kosovaret e kam se ne as na rruhet per nje spurdhjak si ky.

    2. .
     .........

     Vucici e di shume mire...qe fjalet e Zotit Hill...jane thjeshte lajka...asgje me shume.....frontet dihen tanime.....Kosova e Perendimit dhe Serbie e Rusise....keshtu ka qene....mot...e keshtu do te jete ne jete te jeteve.....fjalet shkojn e vijn....

     1. D
      Diplomati zero

      Kjo nuk është vepër e Ambasadorit të nderuar HIKLL por lojë E antisjqipatrëve Vuçiq – Kurto –Osmanqiqes, POR RREZKU ËSHTË SE KËTA DO TË NA KTHEJNË SERBINË NË KOSOVË QË ËSHTË EDHE MISIONI SERBO - RUS. Një ditë do të lodhën vendet demokratike /jo edhe disa individ nga Franca, rusia dhe serbi shiqpfolës/ dhe të ndalën atëhrë NË SKEN DELIN HAPUR TRADHTARËT e PLOTË SHIPQFOLËSVE dhe SERBO ÇETNIKE DHE PËRFUNDON LOJA.

      Lini një Përgjigje