ANALIZA: A fitoi vërtet Mitsotakis?

22 Maj 2023, 11:04Rajoni TEMA

ANALIZA: A fitoi vërtet Mitsotakis?

Konservatorët e “Demokracia e Re” kanë fituar bindshëm zgjedhjet e së dielës në Greqi. Ajo që mungon për ta bërë këtë fitore të plotë është vetëm “një grusht votash”. Partia e kryeministrit Kyriakos Mitsotakis ka marrë pothuajse 41% të votave bazuar në më shumë se 90% të votave të numëruara. Rivali i qendrës së majtë, ish-kryeministri Alexis Tsipras e uroi atë, pasi partia e tij shënoi një rezultat mjaft të dobët me vetëm 20%.

Pavarësisht fitores së madhe të qendrës së djathtë, ajo mund të zgjedhë që vendi të shkojë në një raund të dytë votimi në vend që të përpiqet të bëjë një koalicion. Me daljen e rezultateve ishte e qartë se sondazhet parazgjedhore kishin dështuar të dallonin diferencën e madhe midis dy partive kryesore.

Një tjetër nga fituesit e mëdhenj të zgjedhjeve ishte rivali socialist i Syrizës, Pasok i cili ka rritur të fitojë rreth 12% të votave. Kjo mund ta bëjë këtë parti një “kingmaker” të mundshëm nëse kryeministri Mitsotakis do të kërkojë të hyjë në bisedime për një koalicion në ditët në vijim.

Demokracia e Re e Mitsotakis ka qeverisur Greqinë për 4 vitet e fundit dhe mund të mburret se rritja ekonomike e vendit vitin e kaluar ishte afër 6%. Fjalimi i tij për kombin i mësoi idesë se vetëm atij mund t’i besohej për të çuar ekonominë greke përpara dhe për të konsoliduar rritjen. Shumica e grekëve duket se i janë përgjigjur pozitivisht thirrjes, madje dhe më shumë se sa pritej.

Megjithatë, fushata u la në hije nga tragjedia hekurudhore në shkurt të këtij viti që vrau 57 njerëz, shumë prej tyre studentë. Partitë opozitare e theksuan katastrofën si një simptomë të një shteti jofunksional që është zhytur deri në kockë pas viteve të krizës ekonomike dhe mungesës së investimeve. Giorgos Adamopoulos është një 47-vjeçar që votoi për Demokracinë e Re disa qindra metra larg Akropolit në Athinë.

“Greqia meriton një formë më të mirë të politikës”, – i tha ai BBC-së, por ai e mbështet Mitsotakis sepse ishte i impresionuar me punën e tij pas 4 vjetësh si kryeministër. “Unë mendoj se ai ka një plan. Në gjithë vitet e mia të votimit është hera e parë që pashë dikë që bëri 80% të asaj që premtoi” – thotë ai.

4 vjet më parë, fitimi i 41% të votave në zgjedhje do të ishte i mjaftueshëm për të siguruar një shumicë në parlamentin 300-vendësh të Greqisë. Tashmë kjo kërkon më shumë se 45%, sepse partia fituese nuk ka më të drejtë për një bonus prej 50 vendesh në raundin e parë, duke e bërë më të mundshëm kërkimin e një raundi të dytë.

Edhe nëse Demokracia e Re kërkon mbështetje nga Pasok-u, lideri socialist Nikos Androulakis mund ta ketë të vështirë të punojë në një qeveri me Mitsotakis për shkak të një skandali përgjimesh vitin e kaluar. Androulakis ka akuzuar kryeministrin se ishte në dijeni se dhjetëra persona ishin vënë në shënjestër me një virus të paligjshëm.

Skandali çoi në dorëheqjen e një nipi të Mitsotakis, i cili punonte si shef i kabinetit të kryeministrit, si dhe shef i inteligjencës greke. Mitsotakis mund të vendosë të kanalizojë të gjitha energjitë e tij për një raund të dytë votimi. Kjo mund t’i japë atij një shumicë të plotë dhe 4 vjet të tjerë me një kabinet sipas dëshirave të tij. 

BBC

8 Komente

 1. r
  rracen ta qifshin qent e rrugeve far e peshtire

  kujt po i ha cari per Kermat e Njerezimit !

  1. s
   shikoheni mir kte surrat bythe Arabi Grek !

   (si ortodoks Shqiptare e Krenar ,duke par greket ,mendoj i skandalizuar ): si mundet nji Ortodoks Shqiptare te ule Vehten dhe behet Grek , eshte njelloj sikur te zhytesh ne Mutin e Njerezimit e injorohesh nga kjo rrace e peshtire ,qe vec Ligesise nuk reflekton asgje Njerumit !

   1. j
    janullatos topefagos

    to makri qirje Miço

    1. O
     O Zot ,crrace Muti o Gerrku !

     Ber det ,fushe,mal e pill , bere derrin e arine, bere byth e bere verre , bere kart me i ngop te tere , bere majmunin dhe njerine - por c'deshe e o Zot qe bere Gerrqine !!!!!!!!!!!!!!!!!!

     1. A
      Anti-halldupi

      Ore halldup,kjo eshte nga shkrimet e Cajupit per Turqine.Pse e ngaterron or qen islamik

     2. M
      MutoFagos nga Athina me sufllaq ne goje

      oh te keqen more Harrixhiu jone .Perseri ne Pushtete .Do pushtojme Skiperia nashti .Do dergojme ca Vorioepirjote si Bejleri te pushtojne Skiperia

      1. P
       Phoenix

       Surrat Cifuti. Ky Micotaki eshte Cifut Anadolli i pagezuar si Grek. Ky eshte dobici ilegal i Dora Bakojanis, qe Marika Micotaqi ja beri vella.

       1. k
        komentues falas

        Phoenix, eshte e vertete ajo qe thua dhe eshte me e rende se ajo qe beri Sheqerja, se fundja te dy dobiçer jane; une kam pare e degjuar nje video te personazhit artist qe ka shkele si kaposhi pulen Dora Bakojanis, ne nje emision me nje gazetar te Thesaloniqit dhe i vinte verdalle te vertetes me dollmataqet e Marikes dhe shoqerine e ngushte me Doren. Po fundja se mos beri ndonje krim! Ne demokraci dobiçlleku eshte norme e gjallesave te saj. More, po si ngjan ne hunde me dobiçin e Sheqeres, çudi?! Dhe keta dobiçat nje pjese e popullit i do, si duket jane e njejta rrace se te rrije turku 400 apo 500 vjet e te mos ndryshoje rracen besohet? Pastaj fillojne e shajne babane se kishte qelluar shtrember kur nenat e tyre kishin ngrite kembet.

       Lini një Përgjigje