BE, ultimatum Albin Kurtit: Kosova të nisë themelimin e Asociacionit pa vonesa dhe parakushte

19 Shtator 2023, 21:41Rajoni TEMA

BE, ultimatum Albin Kurtit: Kosova të nisë themelimin e Asociacionit

Bashkimi Evropian i bëri thirrje të martën Kosovës që të fillojë punën për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, pa vonesa dhe pa parakushte.

Thirrjet pasuan takimin e ministrave të Jashtëm të Bashkimit Evropian në Nju Jork të cilët u informuan nga shefi i politikës së jashtme të bllokut Josep Borrell, lidhur me takimin e fundit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë me 14 shtator, në të cilin palët dështuan të arrijnë ndonjë përparim. 

Në një komunikatë të publikuar sot thuhet se Bashkimi Evropian shpreh shqetësimin me mungesën e zbatimit të zotimeve të Kosovës e Serbisë në kuadër të marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre, duke theksuar se palët kanë marrë detyrime të cilat luajnë rol të rëndësishëm në rrugën e tyre integruese.

“BE-ja u kërkon palëve të angazhohen në mënyrë konstruktive dhe me mirëbesim. Kjo nënkupton fillimin e zbatimit të marrëveshjes për normalizim bazuar në propozimin e BE-së pa vonesa të mëtejshme, i cili gjithashtu përfshin detyrimin e të dyja palëve për të zbatuar plotësisht të gjitha marrëveshjet e arritura më parë në dialog. Puna për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe duhet të fillojë pa ndonjë vonesë apo parakusht të mëtejshëm”, thuhet në komunikatë. 

Kosova dhe Serbia u pajtuan në muajin shkurt në Bruksel dhe në muajin mars në Ohër për një marrëveshje të mbështetur në një plan evropian që nuk përfshinë njohjen e ndërsjellë por kërkon marrëdhënie të mira fqinjësore, njohje të dokumenteve dhe simboleve dhe respektim të sovranitetit dhe tërësisë tokësore të njëra tjetrës. Ai kërkon që palët të mos pengojnë njëra tjetrën në proceset integruese dhe parasheh përmbushjen e të gjitha marrëveshjeve të arritura më parë në bisedimet e ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian, përfshirë atë për Asociacionin e komunave me shumicë serbe në Kosovë.

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, nuk u pajtuan javën e kaluar rreth hapave për zbatimin e marrëveshjes së Ohrit ndërsa zyrtarët evropianë thanë se ishte kryeministri Kurti ai që nuk e pranoi një propozim për “përmbushje të njëkohshme” të detyrimeve që dalin nga kjo marrëveshje.

Kryeministri Kurti fajësoi të hënën të dërguarin evropian për bisedimet Kosovë – Serbi Miroslav Lajçak për dështimin e bisedimeve duke e akuzuar atë për njëanshmëri e qëndrime kundër Prishtinës.

Zyrtarë evropianë thanë se nuk duan të komentojnë deklarata e kryeministrit Kurti, por ministrat e Jashtëm të bllokut ritheksuan mbështetjen e plotë ndaj ndërmjetësuesve evropianë. Departamenti Amerikan i Shtetit në një deklaratë për Zërin e Amerikës vlerësoi të hënën ato që i quajti përpjekje të palodhura të zotit Lajçak në bisedimet Kosovë-Serbi.

Bashkimi Evropian u rikujtoi të martën palëve përgjegjësinë për të respektuar parimin e mirëbesimit në dialog, duke e vlerësuar atë si “element thelbësor për çdo proces negociues të ndjeshëm politikisht”.

Në njoftim blloku shprehet i shqetësuar për mungesën e përparimit të palëve për uljen e tensioneve në komunat veriore të Kosovës që u përfshinë nga tensionet që nga muaji maj kur grupe serbësh u hodhën në protesta kundër dërgimit të kryetarëve të komunave me forca të policisë në zyrat e tyre në veri.

Në këtë kuadër, thuhet më tej në njoftim, “veprimet e Kosovës, përfshirë edhe shpronësimin e tokës në veri, urdhrat për lëshimin e ndërtesave, telekomin dhe përdorimin e njësive të posaçme të policisë për detyra të ruajtjes së rendit publik, nuk janë në përputhje me sundimin e ligjit dhe rrezikojnë që të kontribuojnë në shtimin e tensioneve”.

Në komunikate thuhet po ashtu se “sulmet e vazhdueshme të nivelit të ulët nga ana e grupeve kriminale dhe frikësimi i policëve dhe kadetëve serbë të posa rekrutuar dhe ndaj popullatës lokale, janë të papranueshme dhe duhet të ndalen menjëherë”.

Diplomatët perëndimorë po bëjnë thirrje që palët të përshpejtojnë procesin e normalizimit mes shqetësimeve se Rusia mund të përdorë Beogradin për të nxitur konfliktet etnike në Ballkan, për të tërhequr vëmendjen e botës nga agresioni i saj në Ukrainë.

9 Komente

 1. T
  Tualet Palla

  Kanë dalë në treg brisqe dhe shkumë cilësore. Shkumë qê ngelet solide edhe per nje vit. Vraponi babuinët bythkuq te rripjelljes ti rruani topat Albin Kurtit. Vraponi me në krye Ymerin e Pështan-katundit. Ai është kolaterali I perkohshëm I Edvinit dhe njeh mirë gjeologjine e topeve ( testikujve leshtorë)

  1. J
   Jemi

   Ropt ku ti keni ore bythqira pro-serb, ju mallokfte perendia e ju shkerdhefte ajo Europa me gjithe prurjet e botes more rrace te felliqta qe mbani krahun e kryekriminelit te ballkanit.

   1. R
    Raimond Vlonjati

    EU ti haje mutin Alnbinit, se Albini as e rreuan fare per ta. EU kekroj ta ktheje Kosoven njelloj si Bosnia , por Kurti e di vete se c'duhet te beje, Ndaj te haje mut sa te ngopet EU,

    1. N
     Nuk e duam europen rraciste

     Po servise i keni dhene ultimatum te kerkoje falje per gjenocidet qe ka bere ne ballkan.Europa eshte transvestite

     1. Vjosa.al

      A e kuptoni se ku eshte halli BE-se, a merrni vesh se perse Brukseli e ka vene sanksione Kosoves, por jo Serbise, a kuptoni se perse kryministrat e Evropes mblidhen dhe i hakerrohen Kosoves qe te pranoje menjehere Zajednicen serbe? Sepse ketu eshte e gjithe ceshtja: Po fillon shkaterrimi i shtetit te Kosoves, po fillon neutralizimi i pavaresise se Kosoves, po fillon plani djallezor i Evropes te riktheje Kosoven si Province serbe. Evropa po demonstron pendesen e saj te thelle qe ju bashkua Amerikes ne luften e NATO-s per te shpetuar popullin e Kosoves nga genocidi serb, Evropa me veprime te ndyra te njepasnjeshme, qe prej mese 20 vitesh, po zbaton planin serbo-rus te rikthimit te Kosoves si pjese te Serbise. Kjo fillon me Zajednicen dhe mbaron me Zajednicen. Nuk ka nevoje per hapa te tjera. Eshte mobilizuar Brukseli dhe Washingtoni qe tin kerkojne ndjese Serbise per ndihmen qe i dhane shqiptareve te shpetonin nga cfarosja e fashiste serbe. Ketu edhe mbaron perralla, ketu mbaron edhe hipokrizia euro-atlantike se lufta e Nato-s per clirimin e Kosoves, eshte e para lufte e saj per motive humanitare. Paskesh qene ne fakt nje lufte per interesa gjeopolitike dhe po keto interesa gjeopolitike sot, po i bejne keta farisej te humanizmit, ta shesin ne pazar Kosoven dhe tja cojne Serbise si qengj te pjekur ne hell, si nje kerkese ndjese perverse ndaj Serbise. Kjo eshte nje tabllo e qarte per cilindo qe ka dy pare llogjike dhe nje ndjesi elementare atdhetare. Misteri eshte i taborrit te zuzareve dhe birbove shqiptare te politikes dhe te publicistikes qe i jane bashkuar ketij agresioni te pashembullt eoro-atlantik ndaj shqiptareve, qe ka vetem nje krahasim: rrethimin e Ulqinit shqiptare me floten nderkombetare per tja dorezuar ate serbo-malazezeve per ti dhene dalje ne Mesdhe sllovo-ortodoksve te Balllkanit. Kumbara e asaj kohe ne kete padrejtesi shekullore per te grabitur Ulqinin ndaj shqiptareve ishte Rusia. Edhe sot kumbara e Zajednices eshte perseri Rusia, nepermjet thikave te France, dalezoteses se Serbise ne Bruksel. Tani, me kete ultimatum te ri euroatlantik ndaj shqiptareve dheKosoves, Mero Baze dhe Bitum Hanxhiu Faqeziu kane edhe njehere nje rast te kalojne ne orgazem, te duartrokasin dhe te ulurasin kunder Kurtit dhe tju bejne thirrje shqiptareve qe tju bashkohen ultimatumeve euro-atlantike dhe kercenimeve serbe, te ngrihen dhe te rrezojne Kurtin, tu luten aleateve tane te medhenj qe te vendosin sa me pare Zajednicen, ta coptojne Kosoven, ta kthejne si Bosnja, dhe ta bashkojne me Serbine. Ky edhe eshte misioni i tyre i mirepaguar nga lobet serbe ne Bruksel dhe ne Washington.

      1. T
       Tani

       Pa u gjetur dhe varri masiv i fundit, dhe i humburi i fundit, nga lufta ne Kosove nuk mund te punohet per te ardhmen. Duhet dialoguar me te kaluaren qe te mund te ndertosh te ardhmen.

       1. D
        Detari

        BE nuk eshte Evropa, BE eshte thjesht nje band njerezish qe vjedhin popujt e evropes. Shtetet serioze e Evropes nuk jane pjese e BE-se.

        1. M
         Mos vall jetpojme ne Diktaturen Fashiste te BE-s !

         Asnji ne Bote s'mundet te leshoj Ultimatume nji Shteti Sovran ,prandaj boll hengret mut ,far e ndyre e Krimineleve te Njerzimit .Si mer nuk u interesuan kta ne favor te paqes e Te Drejtave te Njeriut te cilat i kane thjeshte te shkruajtura dhe i perdorin per qellimet e veta jo te popujve . Perse nuk e len Shtetin Kosovare te qet dhe e sulmojne e sajojne gjithcka ta Pengojne e moslejojne Konsolidimin e Shtetit ne Kosove ,por i vene cdo dite Gure nde Rrota , sapo u clirua i sollen bijt e Djallit duke i zaptuar Institucionin e Drejtesise e Organizata Gjaprinjesh Helmues gjasme per te ndihmuar si e kan Mode kudo ne Bote nderkohe qe Te Huajt jane aty per qellimin e vetem te Minojne e Sabotojne gjithcka ne Shtetin e Kosoves e Demokracine e mosfunksionomin si Shtet dhe mos te ndjerit ne Liri . Kjo eshte Diktatura e Djallit qe sa vjen behet me e padurueshme nga popujt .Kta mbajne Ballkanin ne Konflkikte dhe nxisin Konflikjtet madje si kan ber ne Shekuj ,kunder shqiptareve . Te dy Hienat Gr.Srb ,kane Dakordesine e BE-se etj qe sulmojne shqiptaret Politikishte .Ne vend te bashkpunimit e integrimit kemi afrojne Konfliktin e Intrigimin bijt e baballareve kafshet me fytyre njeriu . Lerini popujt te ndertojne te Ardhmen e tyre mor Egersira satanike

         1. S
          Sali Breshia

          E dashur Vjosa. al dhe mos vall... me zemer dukeni shqiptar patriotik por me tru jeni zero. Nuk po zgjatem, por platformas juaj eshte"me Kurtin deri ne vdekje", por pa llogjike...Psh ti "mos valle..." midis te tjerave thua:..." Lerini popujt te ndertojne te Arthmen e tyre mor Egersira satanike"...Me duket se me kete shprehje ti je serb dhe mbrojtes i flakte i pupullit serb qe mendon se "Kosova eshte pjese e Sebise" Pra ti mendon qe Keto egersira satanike ta lejojne popullin serb te gllaberoje Kosoven????!!!!

          Lini një Përgjigje