Befason Milaim Zeka: Konfliktin në Bruksel e solli Kurti! Sjellje arrogante ndaj Borrell, e quajti gënjeshtar

19 Shtator 2023, 18:49Rajoni TEMA

Befason Milaim Zeka: Konfliktin në Bruksel e solli Kurti! Sjellje arrogante

Analisti Milaim Zeka i ftuar në Top Talk dha disa informacione befasuese, ku u shpreh se konflikti në Bruksel, më 14 shkurt, erdhi nga Albin Kurti, pasi kryeministri i Kosovës e ka quajtur zyrtarin e lartë të BE-së, Josep Borrell gënjeshtar.

“Unë isha në SHBA dhe dje jam kthyer nga andej dhe bëra një shkrim, dhe “top diplomatë amerikanë” më shpjeguan se i gjithë konflikti në Bruksel ka ardhur si rezultat i arrogancës së Albin Kurtit, i cili e kishte quajtur Borrell-in, zyrtarin e lartë të BE-së, gënjeshtar dhe Borrell është ngritur në këmbë dhe e ka ndërprerë takimin. Prandaj edhe Kurti doli para gazetarëve me dy orë vonesë”, u shpreh Zeka.

Milaim Zeka tregon se Kurti i ka propozuar dy ndërmjetësuesve të lartë një dokument, të cilët ata e kanë refuzuar, duke i thënë se të njëjtën gjë kanë bërë edhe me Serbinë.

Kurti duke u treguar mosbesues u ka kërkuar që ta shohë dokumentin e propozuar nga Serbia, thotë Zeka. Pasi ky dokument u vonua, Kurti akuzoi Josep Borrell se një dokument i tillë nuk ekzistonte por po përgatitej tani.

“Kur Borrell dhe Lajçak e paraqitën planin e punës, të takimit të nivelit më të lartë të dy përfaqësuesve serb dhe atij të Kosovës, Albin Kurti i tha Borrell që ‘un kam një dokument propozues’, për këtë që po flet Albin Kurti, që po thotë hera e parë që po e paraqes”, tregon Zeka. “Borrell iu kthye Kurtit dhe i tha: Më fal edhe Serbët na ka paraqitur një dokument por ne e kemi refuzuar, prandaj po e refuzojmë edhe dokumentin tuaj.”

“Albini i tha Borell, më sillni këtë dokument”, thotë Zeka. “Por çfarë rëndësie ka kur ne e kemi refuzuar. Konsideroje dokumentin serb si inekzistent. Kurti insistoi gjithsesi që ta shihte dokumentin, dhe me qenë se se stafi i dy ndërmjetësuesve ishte larguar dhe po qëndronte vetëm stafi politik, Borrell ishte i detyruar të thërriste stafin nga banesat e tyre që të vinin dhe ta sillnin këtë dokument.”

“Në këtë kohë pauze dy orëshe, Albin Kurti i tha Borell-it dhe Lajçak-ut se ‘nuk është e vërtetë që ju e keni këtë dokument dhe po e përgatisni tani për të më vënë mu në lajthitje’.

Kështu, sipas Zekës, Borrell ka reaguar i nervozuar duke mbyllur takimin trepalësh.

“Borrell i tha: ‘Ju po më akuzoni mua që jam gënjeshtar?’ Dhe në këtë moment u ngrit dhe e mbylli takimin”, tha analisti.

“Kjo është prapaskena që është luajtur nga një njeri i çmendur si Albin Kurti, i cili shkon në Bruksel vetëm për të krijuar përçarje. Unë nuk kam hallin e Albin Kurtit, kam hallin e Kosovës dhe Shqiptarëve. Unë e kam thënë që ne do ta humbin Kosovën kur në krye të vendit do të na vijë dikush që do ta armiqësojë Kosovën me SHBA dhe Be”, u shpreh Zeka në Top Talk.

6 Komente

 1. e
  emigranti

  Mylaim, si te besojme ty dhe jo Albinit, kur dihet qe nuk eshte here e pare qe ti ja fut kot. Mjaft me mashtrime e genjeshtra. Pastaj dihet qendrimi pro serb I Borell dhe Lajcak qe edhe dokumenti zyrtar " te paraqitur nga keta " eshte ne favor te Serbise.

  1. P
   Pilo Lala

   Milaimi e ka treguar me vepra kontributin per Kosoven, eshte shefi informacionit te UCK, ku edhe eshte plagosur. Milaimi po i tregon popullit te Kosoves te verteten, humnera ku po e con Albin Kurti. Albini ka marre deshmine si luftetar i UCK, duke u fshehur gjoja si sekretar i Demacit. Lere pastaj Vjosa Osmani, u fsheh ne Australi, gjoja me studime. UCKja i ka dale zot Kosoves, edhe pse bene disa gabime te pafalshme kur erdhen ne pushtet. Keto gabime i ka pranuar me vone Hashim Thaci. Nje dalje nga burgu e Hashim Thacit, do e ndryshonte komplet situaten politike ne Kosove.

  2. H
   Hordhia e ndyre e Sali Rrumpallës

   Është nje komentues nga Kosova me emrin KS. Jam.kurioz se çfare budallalleqet do nxjerrë tani per të mbrojtur Albin Kurtin qe po i bën varrin Kosovës dhe po çon dëm.gjakun e atyre deshmoreve qe dhanë jetën per Kosovën. Kosova sot është e pavarur, por Albin Kurti po punon nate e dite qe ta humbasë kete pavaresi. Të shpresojme qe Perendimi do vendose fatin e Kosovës mbi çmendurine e Albin Kurtit - ky delirant fshatar qe duket sikur e ka pjellë Saliu.

   1. e
    emigranti

    E si te besojme ty Mylaim dhe jo Albinit, pasi per ty nuk eshte here e pare qe shfryn kunder Albinit dhe mashtron. Si " gazetar " qe paske intervistuar zyrtaret e larte amerikane pse nuk i paraqet intervistat e tyre qe te dukesh tamam gazetar i vertete, sic hiqesh.

    1. a
     astrit

     Ore si nuk degjoj e lexoj ndonje gje te dobishme per Kosoven nga opozita e Kosoves. Betohen e sterbetohen se kane hallin e Kosoves, Miliami edhe te Shqiperise dhe mazalla se te bindin se perveç hallit te tyre per Kosoven as qe ju ruhet fare.

     1. t
      troc

      MIIIIIII LAIM SERBI nuk i afrohet as te thoji Albinit.Nuk i dime prapaskenat politike sepse bastardet antishqiptare jane ne cdo qelize te shoqerise shqiptare (MILAIMOVICI nje nder ta). Ajo qe eshte e sigurte 100 % eshte se me miratimin e themelimit te Asosacionit ,Kosova mbaron se ekzistuari si shtet.Europa KUrve po ushtron presion te papare per kete gje sepse Europa Kurve ka qene gjithmone kunder shqiptareve.RROFTE USA.

      Lini një Përgjigje