"Kurti mashtrues, po shkatërron vendin", Haxhiu: Më vjen keq për kryeministrin tim

19 Shtator 2023, 16:30Rajoni TEMA

"Kurti mashtrues, po shkatërron vendin", Haxhiu: Më vjen keq

Analisti Baton Haxhiu ka komentuar ndër të tjerat qëndrimet e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti kundrejt ndërmjetësit europian të dialogut Miroslav Lajçak.

Sipas Haxhiut, Kurti ka gabuar me  deklaratën e tij në konferencën për shtyp të mbajtur një ditë më parë, ku kërkoi largimin e Lajçak nga procesi dhe e akuzoi të dërguarin e BE-së se është pozicionuar krahë serbisë.

Analisti tha i ftuar në Euronews Albania se Kurti ehte treguar mashtrues dhe se atij i vjen keq për kryeministrin e vendit të tij.

“Mashtrues. Mua më vjen keq për kryeministrin tim. Sinqerisht më vjen keq. Në këto pozicione politike, kur je i pafuqishëm dhe targeton emra të përveçëm për të fituar vota dhe për të shkatërruar vendin është tragjike.

Lajçak është përfaqësues i 27 vendeve të bashkimit europian. Borrell është ministër i jashtëm i 27 vendeve të bashkimit europian. Mandatin për të negociuar Lajçak ia ka dhënë edhe Amerika, për arsye se është vëzhgues i procesit, për arsye se kanë konsideruar se Kosova dhe Serbia janë dy vende që janë pretendues në Bashkimin Europian dhe i takon Bashkimit Europian ta rregulloj këtë punë.

Mos hyrja e Amerikës në këtë proces direkt është gjithashtu kusht që të largohet Rusia e të mso jetë pjesë e këtij procesi. Këto janë parakushtet e këtij procesi, ndërsa ky del e në konferencë për shtyp kërkon largimin e Lajçakut”, - tha Baton Haxhiu. 

 

6 Komente

 1. d
  dejavu

  Dhelpres i vjen keq per rrushin e tharbet?!!! Perralla me Butt-on!

  1. R
   Raimond Vlonjati

   Baton spiuni i hengesh mutin Albin Kurtit, ok ? Po te isha aty ne Tirane , do te ta shkerdheja motren o Baton , degjove -O Spiun i piste te shekrdhefsha cte mban pragu

  2. Z
   Zdravo VV

   Baton mos te vijë keq fare per mashtruesin psikopat Mashtruesi psikopat i sëmuari mëndorë nuk është kryeminister i atyre qe e dojnë Kosoven shtet te pamvarur Ky mashtrues është kryminister i rrugaqeve te VV ZDRAVVO dhe i partisë GUXO

   1. a
    anti anarkisti

    Baton, Ja paske huq. Le të vije keq për popullin – shqiptar të Kosovës që është katandis nga një regjim autokrat dhe po dhe ngulfatet, traumatizohet e dhunohet nga sundimtarët mendjemadhe, karrieriste e sjellje kundër kombëtare të Qeverisë së Kosovës fatkeqe po rrezikojnë Lirinë dhe Pavarësinë e Kosovës të fituar me sakrifica e gjak nga regjimi gjenocid serb.

    1. e
     emigranti

     Mashtrues je ti o serbofil qe nuk le rast pa share kryeministri e vendit tend. Kurti tha vetem nje te vertete qe duket hashiqare ne veprimet e dy perfaqesuesve mediatore europiane qe ne fakt jane treguar komplet te njeanshem ne krah te Serbise.

     1. L
      Lali

      O baton ,albin kurti nuk eshte mashtrues ,eshte kokra e budallit....

      Lini një Përgjigje