Borrell kërkon zgjedhje të jashtëzakonshme në veri të Kosovës, reagon Rama: BE nuk mund të ishte më e qartë!

3 Qershor 2023, 17:00Rajoni TEMA

Borrell kërkon zgjedhje të jashtëzakonshme në veri të

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së kryediplomatit të BE-së, Josep Borrell, i cili tha se në komunat me shumicë serbe në veri të Kosovës, duhet të mbahen zgjedhje të jashtëzakonshme.

Përmes një postimi në Twitter, Rama tha se BE nuk mund të ishte më e qartë se kaq dhe shtoi se vendosja e policisë për të mbrojtur godinat boshe ku të zgjedhurit nuk mund të hyjnë, është absurd.

“BE-ja nuk mund të ishte më e qartë! Vazhdimi i këtij mosplani absurd duke vendosur policinë për të mbrojtur ndërtesat boshe në të cilat zyrtarët e zgjedhur nuk mund të hyjnë, dhe nga ana tjetër, vendosja e trupave të ushtrisë për të kënduar në kufirin e një vendi tjetër nuk mund të ishte më vetëshkakuese dhe më pak evropiane”, ka shkruar Rama.

“Shpresoj shumë që Kosova jonë vëllazërore dhe Serbia mike do ta zgjidhin këtë konflikt përpara se BE-ja të zbatojë masa të forta kundër tyre. Ata duhet të veprojnë shpejt dhe të kuptojnë se përmbushja e kërkesave të BE-së do të thotë kthim në vete si shtete evropiane përgjegjëse”, shtoi më tej Rama.

42 Komente

 1. a
  afrimi

  Gjeni nje menyre ta hiqni qafe kete mut muti. Kllaun i peshtire qe hiqet si i zgjuar. Akoma se dini kush eshte ky. Duhet te futet ne nje these me mut bashke me liken, salen, dhe lulken. Por thesi duhet i madh aty. Fare e keqe.

  1. kujdes!

   O "afrimi" mundohu te largohesh vete sa pa te ndjekur fare nga faqja! Po behi kaq bajate e te poshter sa dhe armiqte me te rrezikshem te Shqiperise ne shekuj nuk kane qene, as Turqia 500 vjet, as asfalia greke qe dogji te gjalle mesuesit shqiptare dhe as perandorite nazi-fashiste pushtuese. Ju jeni ca pseudoshqiptare shume te rrezkshem qe gjoja liria e fjales ju ka bere te tregoni fytyren dhe shpirtin tuaj katran sa s'ka ku te shkoje. Lexoja shkrimin e Mero Bazes per kete pune, nje shkrim argument dhe bazal per jeten demokratike jo vetem ne Ballkan por dhe me tej dhe shikoj komentues te tille, tipik si ti "afrimi" qe s'e keni vendin mbi toke. Ju jeni korba te zinj qe do hani veten se bota do ecij perpara. Me kryekriminelin tuaj, Sali Berishen, spiunin e regjur te Beogradit Albin Kurtin qe kur shqiptaret vuanin ne burgjet serbe, ky jepte intervista ne tv dhe radio te Beogradit, apo palaçon koken me cepa te Skraparit do te digji si krimba ne nje zgarbull lisi te vjeteruar qe e ka bluajtur koha. Eshte e tmerrshme te vazhdojme te degjojme kermeshira si ju . Pa lere qe shan dhe Saliun; kesaj i thone te lashe mutin me shurre! Liria, jo liria e saliut, ka kufi deri tek dera jote, perjashta e ka publiku, qerrata i bastarduar !

   1. k
    k

    Shko more don kishot kontrollo administratën shtetërore se po të vjedh edhe karriket e zyrave,se nuk ka nevojë BE per këshillat e tuaja idiote.

    1. A
     Agim

     Turp per miopine dhe ligesine patologjike o afrim i larget .

    2. T
     Taraboshi

     Armikut I thote mik

     1. N
      Niko Shpiragu

      Jo vetem kjo eshte zgjidhja me e mire, por eshte e vetmja. Poppulli duhet te zgjedhin vet ate qe do dhe jo ata beniaminet e Albin Kurtit dhe nazistes Osmani. Ne shqiptaret vazhdimish ankohemi per nacionalizmin grek dhe serb, por ne jemi vet nacionalist. Lexoni artikullin e porositur nga Ilir Meta te nacionalistit Viktor Malaj tek gazeta "Dita" dhe do te shikoni se sa shume nacionaliste te tipit fashist ka qe komentojne dhe lavderojne kete gazetar, leve te Ilir Metes. Ky gazetar nuk meret me problemin real te kontradiktave te nderkombetareve me Albinet e Osmanet e Kosoves qe eshte rezultati i zgjedhjeve qe nuk mund ta pranonte as Hitleri po te ishte gjalle ne vend te Albinit, por ben propogande shoviniste dhe nacionaliste. Gazeta "Dita" nuk lejon te bejne komente per disa nga gazetaret e saj" te vecante", por ne kete rast i lejoi me mendimin se ky nacionalisti fashist eshte" shume i ditur" dhe bindes e do ti beje per vehte lexuesit. Por kur disa e kundershtuan nacionalizmin e ketij gazetari, atyre nuk iu botojne komentet.

      1. P
       Pikat mbi i

       Nuk eshte nacionalizem te respektosh ligjet dhe kushtetuten e vendit tend. Nacionalizem eshte te vrasesh gra dhe femije te pafajshem sepse i perkasin nje kombi tjeter dhe teksa i vret te mendosh se viktima nuk jane ata por ti vete. Keto gjera i ka bere vetem mendja e semure serbe.

       1. S
        Sebastia

        Sakte! Por po harxhon kohe kot me nje servil ,pakurrizor, bastard dhe gjenetikisht cuckold. Kjo lloj specie eshte shumice ne Shqiperi,fatkeqsisht,por uroj nje dite te ket nje shfarosje totale te kesaj specie te neveritshme.

      2. D
       Detari

       cfare tradhetari ky ramazon, te gjithe KM skiptar kane qene dhe jane tradhetar, te gjithe me interesa turkosllave.

       1. U
        Umor Isti

        Po sikur, kot them, ajo partia serbe nuk hyn prape ne zgjedhje, si i behet? Se po te hynte ajo qe ne fillim, nuk do kishim keto ngaterresa. Apo me mire t'i emeroje Vucic ata komunaret? Perse te vime verdalle, kur ne fund ajo do ndodhe.

        1. U
         Une

         Perseritjen e zgjedhjeve duhet ta kerkoje zyrtarisht partia serbe pasi te kete mbledhur numrin e nevojshem te firmave nga qytetaret. Kjo eshte rruga ligjore jo keto ultimatumet e burokrateve çeko-sllovake qe s’dine cfare flasin.

         1. U
          Umor Isti

          Shume te drejte ke "Une"!

        2. S
         Sebastia

         "Serbia mike" Mikja ta vraft Zahon para syve e te plast shpirti mor i bastard i ndyre.

         1. L
          Ladi

          Sebastia, ti ke harruar të shkruash shkronjën “r”. Pra ti je serbiane. Spiunët e Serbisënuk mund të shkruajnë ndryshe nga ti.

          1. z
           zhaku i pamposhtur

           Shikoni mor njerez si hidhet me vrap Rama dhe citon Borelin...ky eshte I semure patologjik dhe ka komplekse ne lidhje me Albinin,sa turp si del hapur kunder Kosoves.o edi o trap ato zgjedhjet ne veri nuk I beri Albini se donte ti bente por I beri sepse ra ne gracken amerikane,ata I thane ne do ti njohim te zgjedhurit pastaj ia kthyen duke thene se Albini nik u kordinua me amerikanet..edi ti je njeri I paskrupullt sharlatan filogrek filoserb ke 101 mangesi dhe nuk ke shance te krahasohesh me Albin Kurtin,te kesh turp qe mban krahun e kundershtareve te Albinit

           1. K
            Kukesi

            @Sebastia urrejta jote ndaj njerezeve te tu e ka cuar shqiptarine perhere ne gremine. njerez si ty duhet te reflektojne perndryshe do vazhdojme keshtu dhe 1000 vjet

            1. S
             Sebastia

             Urrejtja ndaj "shqipfolesave" duhej te rritej dhe duhet urgjentisht te rritet dhe te behet faktor kyc i shoqerise dhe politikes shqiptare. Eshte komplet e kunderta e asaj cfare thua ti, nuk jan njerzit si un qe e kan cuar shqiptarine ne gremine por jan pikerisht servilat dhe tradhtaret si shumica e "shqipfolesave" qe kan bere qe ky vend te jet vendi me i poshter, me i shperfytyryar dhe me i neperkembur ne Europe. Edhe Palestinezet e shkrete qe luftojne me te plotfuqishmit e botes kan shume here me dinjitet se shumica e "shqipfolesave".

           2. t
            tetovari2

            Z.kryeministër Rama,sipas komentit tuaj më duket se e keni ndërruar plakën e gramofonit!

            1. F
             Fisnik

             Rama e ka emeruar veten si perkthyes anglisht-anglisht prane qeverise se Kosoves. Po as kete pune s’po e ben mire se po shton perla nga xhepi si kjo me « Serbine mike ». Lum kush do rroje ta votoje.

             1. K
              KATUNDARI PA SHKOLLE

              Vate dhe veriu i Kosoves .Pas nje viti do te kemi Republiken Serbe ne Kosove ne mos ju kthefte Serbise e tan Kosova me kuc e me mac.

              1. p
               pjeter

               Ok o kryeminister, ta do puna dhe eshte e pranushme, por fjalet duhen zgjedhur pak me shume me kujdes!! Serbia mike bie nje çike era e qelbur per shume shqiptare, jo per gje por, sa here i shofim e i degjojme, na i shprehin ndjenjat miqesore me ubi ubi!!!

               1. V
                Visi

                O Vëlla,o Miku i Armikut tim, Në Kosovë thonë ,Mos ha M....

                1. L
                 Loni

                 Sebastia, shqiptaret s'e kanë në kod të mallkojne nga fëmijët...

                 1. S
                  Sebastia

                  Bastardet si ky dhe soji e sorollopi i tij meritojne dhimbjen me te tmerrshme ne natyre.

                 2. N
                  Neutrino

                  Zgjidhja ka kohë që është në sirtaret e BE-së. Një Republika Srpska në Kosovë

                  1. J
                   Janina kryeqytet i Shqiperise Etnike

                   Shllup shllup! Nje peshtirosje e vertete, qe nga moterqiri i Vicidolit deri tek vrimbytha bashkepenmbajtese, i njejti avaz servilizmi. Prandaj edhe na neverisin, se jemi te perdorshem, hajdut qe vjedhim njeritjetrin, pandoflalepires histerike, peshtyres mes njeri tjetrit. Nga nje ane dy moterqire politike, bashke me moterqiret e tallavase, qe shesin Shqiperine, " mbrojne" sovranitetin e Kurtit, nga ana tjeter bythlepirsi histerik qe qeveria Shqiperine, i jep leksjone, kur Kurti e injoron sì servil te neveritshem dhe harbut satrap. Po Kurti nuk e di or idjot blloku, se ato komuna nuk i sherbejne per asgje, pervecse te loze me strategjine e tensjonit mbi bythen e serbeve dhe intriganteve te BEse?! Mjaft u loz mbi bythen e shqiptareve! Eshte fitorja e enverizmit, ku shqiptari vjen i pari dhe fundin i moterqirllekut 30 vjecar.

                   1. T
                    Taulant

                    O debil por si mund ti quash Serbet miq? Ata kur degjojn fjalen Shqiptar inatosen,egersohen u erren syte vetem per te na vrare. Ata kane 1100 vjet qe kafshuan trojet tona. Kane bere masakra te panumerta. Mund te konsiderojm Greket miq sepse shumica e tyre jane Shqiptar te asimiluar por edhe ata kur degjojn fjalen Shqiptar semuren nga urrejtja qe kane .

                    1. B
                     Beni

                     Foli me vrap ky servili qe eshte bere si Mon Kukaleshi.

                     1. T
                      Tomi

                      Mike serbia, wtf edvin?!

                      1. d
                       darjo

                       BE dhe SHBA jane te qarte por nuk mer vesh idjoti Kurti.

                       1. K
                        Koli

                        Ne keto raste e mira do ishte,Mos fol fare or Edo.Derisa Al-Binrat dhe Viosat nuk te Pjerdhin fare,nuk te pyesin,nuk te perfillin,atehere Cdreqin do qe hap Halen .Ti Sebastia ate mallkim femije po pate merre per vete.Si Parim duhet me bere sic thote Perendimi,por kujt Perendimi ti besojme tani.Amerika qe beri luften ne Kosove,dhe tani e perdor per te fituar Serbine.Ti besojme Europes qe ka 100 vite qe vetem na copeton.Mjer Kombi Shqiptar per kete Klase politike qe ka,Andej dhe Kendej.Baca Sali nuk i ka dhene ca Mesime te tjera Al-Binit.Po Like Muti ,shoku i ngushte i Rambos,nuk i Meson pak Kosovaret cfare duhet te bejne.Ah ju jeni te gjithe Koqe.

                         1. F
                          FAZLLIQ-qires i familjes Berisha

                          Idjotin nuk e qasnin ne fshat,ai kerkonte per grua vajzen e priftit! Edhe pse tere kjo politike qeverri e korruptuar e deri ne gryke ne MUT...KY vazhdon e sodit yjet! Ne ish Shqiperi vazhdon e pushtet absolut serbi Sali ky perrallis 'mike serbi!!!!!

                          1. S
                           Shoku

                           Serbit po i gishtin, "veriun e Kosoves", te merr tere krahun "Kosoven". Te quash mike shtetin qe ushtroi genoncit te paster ndaj vellait tend eshte hipokizi dhe nje vrasje e dyte, bile me e tmerrshme ndaj vellezerve e motrave tona te vrara nga "miku une".

                           1. X
                            Xha Braho

                            BRAVO ALBIN KURTI… MOS U TERHIQ… DY RRUGE JANE, OSE TE NGELESH NE HISTORI, OSE TE MBETESH NJI KALIMTAR NE TË….

                            1. N
                             Nje komb! Nje qendrim!

                             Me Sali Berishen qe godiste UCKne gjate luftes se Kosoves dhe destabilizonte Shqiperine per llogari te Milloshevicit dhe Edvin Ramen e tanishem, kurre asnjehere ne histori Kosova nuk ka pasur kunder nje Shqiperi ka egersisht armike. Pas Aparteidit te Milloshevicit dhe margjinalizimit rracist qe i beri dhe ben BEja, Aparteidit te ri ndaj shtetit te Kosoves i eshte bashkuar dhe qeveria e Shqiperise, krah per krah me qeverine serbe. Shqiptaret duhet te cohen si nje trup i vetem! Si nje komb! Egzistojne kermat qe na qeverisin te zgjedhur enkas qe te glorifikojne cdo mut qe behet ne kurriz te shqiptareve. Ata qe te pasur, bredhin te lire ne cdo kancelari te pushtetit te BEse mes pordheve dhe delirit dhe egziston edhe populli shqiptar, si qen ne koliben pas mureve te BEse, ne Greqi me me pak te drejta se qente, ne Maqedoni si mos me keq, ne Kosove nen cizmen e BEse dhe ne Shqiperi me gjysmen e te drejtave qe kerkon BEja, Amerika, Serbia dhe Edi Rama per serbet e Kosoves.

                             1. A
                              Arber

                              O njerez te semure, lijini rehat Ramen dhe Kurtin ne kete rast te bejne politike se per te miren e shqiptareve e kane dhe nuk jane as tradhetare as budallenj por eshte loje skuadre. Shpresojme qe serbet ta hajne karremin dhe te shkojne ne zgjedhje se vetem keshtu pranohet ligjerisht Kosova.

                              1. E
                               Edlira

                               "Serbia Mike..." kryeminister-klloun....shkove bëre Ballkanin e Hapur me ambicie per tu bërë edhe Krye(klloun)ministri i Ballkanit te Hapur!

                               1. S
                                Spiro Lena

                                BE-ja të qi...t ne by...ë e bashkë me të gjithë bythëlëpirësit shqiptarë, sidomos ata që janë anëtarë te logjeve masonike - me ç'duket shumë nga politikanët më të lartë. Jetë të gjatë Albin Kurtit dhe Vetëvendosjes!

                                1. L
                                 Lugu gjat

                                 Qe te mos vriten gra dhe femije duhet te zgjedhesh rugen e arsyes, prandaj dhe K.m. Shqiptar isiston ne dialog. E kunderta do ish tradheti. Sepse e dime te gjithe, serbi dhune kerkon eshte e vetmja gje qe di te beje me mire. Ju lutem lereni patriotizmin se skemi bythe per te.

                                 1. U
                                  Ushtria shqiptare

                                  Burr buce, si Sali kerma dhe Iliri i Mones! Nese BE ka me shume se nje dekade qe nuk bind dot as pese vendet e saj halabake, qe nuk njohin Kosoven, duke e bllokuar kriminalisht ne cdo aspekt. Nese BE dhe SHBA nuk hequn do nje ligj lufte te Greqise shkerdhite mbi Shqiperine, si do garantokan funksjonimin e Kosoves me serbet ne pozita dominante mbi shqiptaret dhe vete shtetin e Kosoves?! Pastaj ky lavirja qe ju lepin vrimat, nje nga ato ndyresite qe pjellim vetem ne, njesoj si haxhiqalizmi i shpelles i bazhelles plake dhe vorio qimarjotet 300 evrosh

                                  1. E
                                   ELEKTORATI GRI

                                   Pse po terhiqet Amerika ??Kete do ta shohim jo fort larg dhe koha do te tregoje se Albini ka te drejte .

                                   Lini një Përgjigje