Dodik: Serbët do të qëndrojnë gjithmonë në anën e Rusisë, na bashkojnë shumë gjëra

1 Mars 2024, 16:02Rajoni TEMA
Dodik: Serbët do të qëndrojnë gjithmonë në

“Populli serb do të jetë gjithmonë në anën e rusëve, pavarësisht nga ngjarjet aktuale apo pozicioni i Perëndimit”. Kështu u shpreh presidenti i Republikës Srpska, Milorad Dodik në një intervistë për Tass.

“Sido që të ndodhë, serbët do të jenë në anën e rusëve. Kjo është ajo që i çmend ata, kjo është arsyeja pse ata mendojnë se serbët duhet të ndëshkohen. Rusia madje mund të bëjë gabime, bëni diçka jo si duhet, por serbët do të jenë në anën e saj”, tha ai.

Sipas Dodikut, dy popujt i bashkon besimi i krishterë ortodoks, respektimi i të njëjtave parime politike, dashuria për trojet e tyre amtare, patriotizmi dhe dëshira për liri.

“Ne kemi mësuar se asnjë popull nuk mund të jetë i lirë pa pasur një vend të fortë. Kaq shumë gjëra na bashkojnë,” theksoi Dodik.

Sipas tij, të dy kombet jetuan historikisht në kushtet e konfrontimit dhe megjithatë arritën të ruajnë atributet kryesore të identitetit të tyre, si gjuha, karakteri kombëtar dhe sistemet e shkrimit.

 

 

 

6 Komente

 1. k
  kauri

  rrofte rusia dhe serbia ,,,,

  1. k
   kauri

   poshtë rusia dhe serbia ,,,,

   1. K
    Ky eshte bashkeluftetar i kurtit

    Kunsultohu me Kurtin para se te flasesh more dodik.

    1. I
     Iluzionet e Ramës

     Tregoi Edi Ramës se ka iluzione për serbët, i ngatërron me jugosllavët e Titos .

     1. S
      Shmili i Dardanisë së Poshtme.

      jugosllavët e titos merrnin dollarë amerikanë e #7¤ ua kaonin rusëve. Blenin armët e tyre. Gjithë, gjithë armatimi jugosllav ishte prodhim rus dhe kur shterën dollarët... Cikli mbetet po ai. Shkiet janë rusë të modifikuar me emrat serb, sipas shqipes dhe shka - skiavi sipas latinishtes së hershme vulgare, ose ilirisht2es së modifikuar.

      1. S
       Shmili

       Po si nuk ju bashkojnë gjërat e shumta. Më së shumti - gjaporja, etja për gjak e fatkeqësi, satanistë.

       Lini një Përgjigje