Çfarë ndodh nëse Kosova nuk nënshkruan marrëveshje me Serbinë

25 Janar 2023, 09:44Rajoni TEMA

Çfarë ndodh nëse Kosova nuk nënshkruan marrëveshje me

Ish-ambasadori i Kosovës në Suedi, Lulzim Peci deklaroi se nëse Kosova nuk nënshkruan marrëveshje me Serbinë, kjo do të dëmtonte interesat e vendit.

Në emisionin “Balkan Talks” në Euronews Albania, Peci u shpreh se Kosovës duhet t’i jepet një zotim nga BE-ja, që vendit t’i jepet statusi kandidat, nëse e nënshkruan marrëveshjen.

“Nëse Kosova nuk do ta nënshkruajë këtë marrëveshje, unë besoj që ne do të humbim hapin për një të ardhme mjaft të gjatë. Vitin e ardhshëm do të jenë zgjedhjet në SHBA dhe BE. Kjo çështje e rregullimit të marrëdhënieve me Serbinë mund të zgjasë për vite me radhë, kjo do të jetë në dëm të interesave të Kosovës.

Kosovës t’i jepet një zotim nga BE, që nënse e nënshkruan marrëveshjen, do t’i jepet statusi kandidatit dhe nga NATO-ja, anëtarësimi në aleancë”, theksoi ai.

9 Komente

 1. F
  Forcon Poziten si Shtet _Tregon Personalitet !

  Sot jetojme ne nji Bote te Lire ,ne Demokraci dhe Kosova e kushdo tjeter , ka te Drejtan e gjithe Botes ,te zgjedhi e marri Vendime qe i shkojn Interesit te popullit Kosovare duke mos u influencuar aspak nga Sirenat mashtruese gjate Udhetimit per konsolidimin e Shtetit . Politikanet Kosovare mbrojn dinjitetin e interesat e Kosoves e mos lejojne te perdoren paRrespekt nga asnji cilidoqoafte .

  1. P
   Prizren 1993

   Kosova ekziston ne harte sepse ca burra ne Washington dhe ne Londer vendosen keshtu. Ne momentin qe Kosova do shkoje kunder vullnetit te superfuqive qe e krijuan ky do do jete fundi i eres qe fryn ne favor te shqiptarizmit dhe ceshtja e Kosoves do humbase gradualisht interesin boteror dhe Kosova pak nga pak do shnderrohet ne ne Nagorni Karabak apo Sudan te jugut ku te gjithe bejne sikur duan paqe po asnje nuk do t'ia dije ne te vertete. Keta politikane driteshkurter do te jene fundi i KOsoves dhe do te duhet te presim 100 vhet te tjera qe te vije perseri nje rasti si ky i sotmi.

  2. m
   meta

   Shumë zotime ju është dhënë Kosovës edhe më përpara por ato kan mbetur vetëm zotime dhe nuk mirren në konsiderat. Harruat zotimin për asosiacionin që nuk do të ketë kompetenca ekzekutive?!!!. Sot nuk mjaftojn as edhe vendimet legjitime të vendosura nga vet fuqit e mëdha. Shih Escobar, anashkalon qeverin e Kosovës dhe do ta formoj asosiacionin me organizata joqeveritare dhe parti opozitare dhe edhe me klube artistike e pse jo edhe klube sportive e grupe të kafeneve. E po ja që zotrohen. E cfarë nëse situata ndryshon prapë pas ca vitesh sikurse ndryshojë në këto vitet fundit. Edhe serbëve ju zotruan gjermanët por ata kërkuan që këta të fundit të tregojnë që me të vërtetë ashtu mendojn. Dhe Merkel e bëri. Serbët e morrën pak a shumë veten. Situata ndryshojë ju'a kthynë shpinën atyre se ju erdhë oferta tjetër nga SHBA-të.

   1. e
    emigranti

    Zoti ambasador si shume lire i paske nxjerr ne shitje interesat e Kosoves. Serbia ne vend te shpallej fajtore per krimet e kryera ne Kosove, shperblehet me futjen e shpejte ne Europe dhe me te drejta me te medha se shqiptaret autoktone, qe ne fakt eshte e padrejte. Ndersa per Kosoven u mjaftoke me premtimet per te drejten e kanditimit per ne Europe dhe ne Nato. Qeveritaret kosovare duhet ne fakt te mbroje interesat e Kosoves dhe jo interesat e kujtdo qofte.

    1. F
     Fazlliqi

     Forcon mire e ke ti por kosova s'mund ti dale zot vetes pa keta te tjerët , dine te vjedhin dhe te shajnë Shqipërinë dhe as 'gjë me shume , kur nuk ke vete bythe duhet te ndigjosh nga nje here se ta fusin thelle pastaj, apo do i shpëtojë tradhtari Sali pastaj

     1. q
      qytetar

      Te urrej emrin Fazlliç por aresytimi eshte i drejte.

      1. m
       meta

       Edhe ti kundërshton vetvetën si Fazlici. Edhe Shqipëria e sotit nuk do i'a dilte pa shqipëtarët rrethë e rrotull saj. Të parët t'u mendonin njejtë si ti. Derisa të huajt merreshin me ata shqipetar që e rrethonin ju mendonit dhe akoma besoni që të huajt do ngopen dhe do ju lën rehat juve. Dridhni mustaqet dhe ndonjë duhan atëherë kur kishit. Para 100 vite të erdhi rrufeja serbe deri në Durrës sa hap e cel sytë. Edhe sot nuk të lejon të zhvillohesh por ti je i verbët e nuk e sheh. Grekun te bytha e ke që 100 vjetë. Nuk të lejon të lëvizësh gishtat e këmbës. E kan sharë ( por edhe e duan ) Shqipërin e sotit dhe do ta shajnë ( dhe do ta dojn ) prapë deri sa të përfundojë loja e fqinjëve t'u. Të sharat do ti kesh aty nga arvanitasit në Athinë e deri te shqipëtarët e boshnjakzuar në Sjenicë e deri të ata të sllavizuar në Manastit. E pra mëso TI njëherë e përgjithmonë se të bashkëpunoshë ja vlenë edhe për ty jo vetëm për të tjerët..

       1. F
        Fazlliqi

        Eh more Meta sa kollaj e ke ti, me kollaj se te tjerët , ne qofte se po ta zëne vendin me bythe te tjerët dil dhe lufto dhe mos prit nga Baca Erdogan

        1. m
         meta

         Unë nuk pres nga baca Erdogan e as uncle Clinton, edhe atëherë kur interesat përputhen me ta. Por jam kundër asaj të insistoshë në dicka që nuk ka funksionuar . Këtë e di Luli. Ti etiketove kosovarët si vjedhës dhe sharës të Shqipëris. Shprehje primitive! Apo e the nga zemëra e plasur?. Ti predikon që këta vjedhës dhe sharës të mësojnë të bashkëpunojnë me të tjerët përderisa ty që të konvenon më së shumti të bashkëpunoshë me këta vjedhës nuk e bën. Apo...e bën?. Mund të ndodhë edhe ajo që më duhet të dal e të luftojë edhe me armë.

     Lini një Përgjigje