Folët me Begajn për ‘Ballkanin e Hapur’? Osmani: Nuk i ra radha çështjeve që s’biem dakord, të respektojmë qëndrimin e njëri-tjetrit

15 Gusht 2022, 12:39Rajoni TEMA

Folët me Begajn për ‘Ballkanin e Hapur’? Osmani: Nuk i ra

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe Presidenti ynë Begaj nuk e kanë diskutuar çështjen e ‘Ballkanit të Hapur’ në takimin e tyre dypalësh.

Osmani tha se në bisedë nuk i ra radha çështjeve që nuk kanë dekoruesi, përderisa janë shumë e shumë ato që kanë dakordësi të plotë.

“Kemi gjetur aq shumë pika që pajtohemi saqë atyre shumë pak në të cilat nuk rakordohemi nuk i erdhi radha. Në e respektojmë qëndrimin e Shqipërisë për këtë çështje, ndaj njëjtë kërkojmë që edhe të respektohet qëndrimi ynë.

Arsyet pse e kemi kundërshtuar ende qëndrojnë. Serbia fillimisht të ndalojë retorikën konflikt nxitëse, të respektojë integritetin tonë shtetëror, të na njohë si shtet dhe më pas flasim për këtë gjëra”, tha Osmani.

5 Komente

 1. K
  Këshilltari Presidentit BEGAJ

  Osmani duhet të dijë që biseda politike me kreun e Shtetit tonë ka formë të shpejtë fiablë dhe totalisht sovrane, ndaj sa më shpejt ti vënë në jetë aq më parë kalojm në kapituj të tjerrë për emancipimin e tyre modern.

  1. N
   Naim Frashëri

   Injorante, Presidentet duhet te diskutojne çdo gje qe i perket Kombit, Po Daben tend Tradhetar e dikutove mob Dosë?

   1. E
    Ethem Lalaj

    Presidente Idiote: I kërkoi Presidentit Shqipëtar "Traktat bashkëpunimi në rast sulmi të ndonjë Shteti tjetër.." Kjo do të thot që..nëse Sërbia sulmon Kosovën athere Shqipëria të marri pjesë në luftë kundër Sërbisë..Kjo nuk ka ndodhur gjat 1000 vjetëve.. Qëllimi V.Osmanit ishte të provokonte Presidentin BB nëse Edi Rama do ishte gati ti kundërvihej "VËLLAUT TË TIJ VUÇIÇ..Sipas pikëpamjes A.Kurtit,S.Berishës,I.Metës(Spiunit) dhe militantëve të tyre në të dy anët e kufirit..! -Dhe Presidenti BB ja menderosi..Për mbrojtjen e Shqipërisë dhe Kosovës është NATO..bëni përpjekje të jeni antar i NATO-s.

    1. v
     vang

     As qe e beri ate propozim vertet per mbrojtjen e Kosoves se Serbia ka kapacitete te medha dhe Shqiperia me Kosoven bashke nuk i arrine,qellimi ishte ta vinte Ramen ne pozite njesoj si Saliu.Keta kane stilin te ngrene gracka gje shume e demshme per imazhin e Shqiperise.Perderisa ka nje marrveshje me Serbine per shkembime mallrash etj,si do nenshkruaj traktate te tilla? Por te kuptohemi:Ne se Serbia do cmendet dhe do sulmoje Kosoven,ahere ska me marrveshje.,dhe Shqiperia pa tjeter do jete ne anen e saj.( kosoves).

     1. Çekiçi

      A ke ra dakort më baben Raif per ta ndihmu sugurimin e shtetit serb siq e ka ndihmu babi yt Raif terë jeten e tujë bile edhe në luften e fundit ka qenl bashkpuntorë i Milloshit

      Lini një Përgjigje