I sulmuar nga Perëndimi, Vuçiç bën si i fortë: Na vrisni të gjithëve, nuk e njohim Kosovën!

24 Shtator 2023, 20:58Rajoni TEMA

I sulmuar nga Perëndimi, Vuçiç bën si i fortë: Na

“Kurrë nuk do ta njohim Kosovën e pavarur, mund të na vrisni të gjithëve, kurrë Serbia nuk do ta njohim Kosovën e pavarur. Një krijesë që e krijuat duke bombarduar Serbinë. Për të biseduar, do të bisedojmë. Por njohja e Kosovës të harrohet”, është ky qëndrimi i ashpër i Vuçiç adresuar ndërkombëtarëve, pas sulmit nëveri të Kosovës.

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, bën fajtor kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, për situatën e krijuar në veri. Vuçiç deklaroi se Kurti la serbët e Kosovës që të kujdesen për veten e tyre dhe i provokoi ato gjithë kohës.“Fajtori i vetëm, edhe pse ata që e ndihmojnë në të janë pak fajtorë, për gjithçka që po ndodh në Kosovë dhe Metohi është Albin Kurti. Ai është njeriu që e zëvendësoi Gjuriqin edhe pse është kundër marrëveshjes së Brukselit. Ai nuk ka te drejte ta beje kete. I la njerezit te kujdesen per fatin e tyre dhe provokoi gjithë kohe. Me vjen keq qe nje pjese e serbeve ra ne ato provokime. Albin Kurti eshte i vetmi fajtor, i vetmi që dëshiron konflikte dhe luftë, askush tjetër nuk dëshiron konflikte dhe luftë, e vetmja dëshirë e tij është të na fusë në luftë me NATO-n”, tha Vuçiç.

Në të njëjtën kohë, Vuçiç ka bërë thirrje që serbët të vetëpërmbahen dhe të mos përshkallëzojnë situatën në veri. Gjithashtu, ai bëri thirrje të plotësohen kërkesat e komunave serbe, sepse sipas tij kjo është mënyra e vetme për të parandaluar më shumë konflikte.

10 Komente

 1. R
  Raimond Vlonjati

  Ca fytyre e ndyre ky qen serb. Ky nuk jeton dot ne te njejtin shtet me malazezet e kroatet qe i ua te njejten rrace , nderkaq kerkon te mbaje Kosoven ne Serbi , ky mut muti. Na ka gjetur belaja me kete hajdutin Rama kelliren qe ben politiken e Vucicit dhe na fut serbet ne Shqiperi. Nuk duhet lejuar asnje serb qe te vije ne Shqiperi , se jane te gjithe njelloj , rrac e lige

  1. N
   Neti

   Ja pra, vucici e tha me ne fund ate qe te gjithe e dinin, pervec rames qe sillej neper forume e takime si aktor kryesor. Rama zvarraniku qe ben sikur keto ngjarje te renda po zhvillohen diku larg dhe ndaj nje populli tjeter. Dikush ti thote kryeministrit qe jane shqiptare kosovaret, dhe duhen mbeshtetur fuqishem dhe pa asnje kompromis. Dikush ti thote qe eshte nje legen qe vetem mbeshtetje nuk i ka ofruar Kosoves keto 10 vite dhe me kete le te lere sa te doje mjeker si Ismail Qemali, dhe te mbaje ne kornize portretin, vec ofendon trashegimine e nje prej figurave me te shquara, e ben pis me poshtersite e tij te rendomta.

   1. D
    Detari

    Je gabim, ajo figura e shquar e deputetit turk ismoil qemol qe i dha jugun greqise i pershtatet shume ramazonit

   2. s
    shqiptar i revoltuar

    Ky eshte bythqire,por akoma dhe me bythqire jane kurvat e europes dhe amerika qe e perkedhelin kete kelysh te Sllobodanit

    1. T
     Tani

     HAHAHAH Mos e njihni kurrë! Nuk do jete e nevojshme, sepse nuk do ketë Serbi.

     1. p
      pretorian.

      Vuçiç ketu eshte ne rregull. Albin Kurtit i intereson destabilizimi dhe pershkallezimi i situates, i interesojne dhuna dhe viktimat, sidomos ato kosovare. Albin Kurti eshte person idiot, me personalitet te cunguar, antipatriot, ambicioz pertej mundesive te tij, ziliqar karshi pjesmarresve te UÇK-se, zjarrvenes, armik i kombit shqiptar, i paqes dhe i fqinjesise se mire. Albin Kurti e do gjithmone rrezikun e luftes, e do gjithmone dhe e nxit pseudopatriotizmin fetar. Albin Kurti nuk eshte shqiptar i paster dhe as kosovar shqiptar. Albin Kurti eshte mashtrues dhe zhele patriotike. Albin Kurtit dhe egos se tij, synimeve te tij antishqiptare i sherben kjo situate, i sherben kaosi dhe lufta. Albin Kurti provokon paqen, rrezikon stabilitetin dhe te ardhmen e Kosoves dhe me gjere.

      1. .
       .....

       Ky e thotë copë, nuk e njohim Kosovën. Atëherë ç'kuptim kanë bisedimet nën kujdesin europian?

       1. T
        Ty

        Shko mor kelysh milloshevici, Kosova eshte njohur mjaftueshem dhe eshte shtet i pavarur. Deklaratat e vucic milloshevicit tregojne qarte se nuk ka pasur kurre qellim dialogun dhe zgjidhjen. Cdo veprim e ka ndermarre per te demtuar Kosoven. Edhe openballkan me mikun e dashur rama e ka ideuar per te distancuar dhe margjinalizuar akoma me shume Kosoven.

        1. S
         Serbia Naziste

         Ne p...th te nenes tuaj vafshi se pas qafe do e keni per sa kohe te jeni mbi toke.

         1. R
          Realisti

          Nuk ke faje mor plere kur ta krehin bishtin ne Evrope!! Po ja qe mjaft eshte mjaft. Cfare bisedimesh mund te behen me ty kur ti je futur ne llogoren e trurit te Miloshevicit???

          Lini një Përgjigje