Vuçiçi justifikohet: Që nga viti 1999 s'kemi pasur kontroll efektiv në Kosovë

24 Shtator 2023, 20:40Rajoni TEMA

Vuçiçi justifikohet: Që nga viti 1999 s'kemi pasur

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, në një konferencë për media në Beograd, ka provuar të justifikohet pas tensioneve të fundit në pjesën veriore të Kosovës të banuar me shumicë serbe, ku për pasojë ka mbetur i vdekur një pjesëtar i Policisë së Kosovës.

Ai ka thënë se “kjo është dita më e vështirë” për Serbinë që prej vitit 2004 dhe 2008, derisa duke shtuar se Serbia s’ka kontroll efektiv në Kosovë, presidenti ka njoftuar se u është dashur shumë kohë që të kuptojnë se çfarë ka ndodhur në Kosovë.

“Në të vërtetë do të flasim vetëm për atë që ka ndodhur, pastaj do ta bëjmë vlerësimin e kësaj. Mbrëmë rreth orës 2 një grup i serbëve nga Kosova i kanë vendosur dy kamionë në Banjskë pastaj vjen Policia e Kosovës që tenton t’i largojë ato barrikada dhe pason konflikti, ku është vrarë një polic dhe një tjetër është plagosur”.

 

2 Komente

 1. J
  Jurgeni

  O moterqire o buzevic , o muzhik , po ca kontrolli kerkon ti ne nje shtet te pavarur o te qifsha cte permban pragu i deres . Po ske faj ti , fajin e ka ai ropshi Kurti qe ju dha ju shkas te beni ate qe beret.

  1. p
   pjeter

   Po mer buz derr po, i veshi dhe armatosi Albin Kurti terrorristet e tu!! Shkoni pyesni ju gazetaret dhe i beni pyetjet e duhura Ambasadorit Hill, si i vlereson tani perkedheljet e Vuçiçit pas ketij sulmi! I beri edhe kete radhe detyrat e shtepise Serbia?!!Kush po destabilizon rajonin?!! Kujt i intereson me shume kjo situate Shqiptareve, apo Serbo-ruseve?! Keto jane pasojat e qendrimeve te tij dhe dyshes Borrel-Lajçak ndaj Serbise gjakatare, qendrime qe nuk u behet vone per gjenocidin shtetror serb ne Kosove.Eshte e lehte te akuzojme Kurtin, por problemi ngelet, serbet duan lufte, dhe nuk po fshihen me!!

   Lini një Përgjigje