Kurti: Vuçiç kërkon një shtet brenda shtetit, s’ka shanse të ndodhë

14 Nëntor 2023, 13:11Rajoni TEMA

Kurti: Vuçiç kërkon një shtet brenda shtetit, s’ka

Kryeministri Albin Kurti është shprehur se presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, kërkon të krijojë një shtet brenda shtetit në Kosovë, përmes asociacionit.

Komentet Kurti i bëri përmes një interviste në një media austriake, ku tha se marrëveshja që u nënshkrua në vitin 2013 dhe 2015, nuk përputhen me Kushtetutën e Kosovës.


Ai ka përmendur disa nga të drejtat që gëzon komuniteti serb në Kosovë dhe shtoi se qeveria e tij i mbron të drejtat e pakicave.

“Marrëveshja që e nënshkruan paraardhësit e mi 10 dhe 8 vjet më parë nuk përputhet më Kushtetutën e Kosovës sepse shkelin frymën dhe shkronjat e kushtetueshmërisë sonë. Gjuha serbe është gjuhë zyrtare në Kosovë, 10 nga 38 komunat kanë kryetarë serbë, kemi 10 ulëse të rezervuara në Kuvend por serbët po i bojkotojnë pasi Beogradi po i urdhëron. Ne kemi qenë shumë gjenerozë me serbët në Kosovë, unë jam edhe kryeministri i tyre, dua t’i mbroj të drejtat e tyre”, tha Kurti.

Kurti tha gjithashtu se nuk ka shanse për Republikë Serbe në Kosovë. “Ata duhet të jetojnë në Kosovë, por nuk ka shanse për Republikë Serbe sikur në BeH, dhe ky është pikërisht qëllimi i Beogradit zyrtar”, tha Kurti.

Kurti ka thënë po ashtu se ka ofruar të shkruajë një draft statut për asociacionin.

“Unë kam ofruar që të shkruajë një draft- statut për vetmenaxhimin e komunitetit serb, në përputhje me marrëveshjet e mëparshme, që duhet të respektojë Kushtetutën e Kosovës, vendimin e Gjykatës Kushtetuese, qëndrimin e BE’së që ky asociacion nuk duhet të ketë pushtet ekzekutiv, asnjë shtresë të tretë të pushtetit, dhe qëndrimin e SHBA’së”, tha Kurti.

“Presidenti i Serbisë tha se nuk ka interes për të, por dëshiron që mos ta njohë kurrë Kosovën por të marrë një “shtet brenda shtetit”, që të krijojë jofunksionalitet. Këto lloj kërkesash nuk mund t’i pranoj por gjithçka që është brenda Kushtetutës, jam i gatshëm të diskutoj. Unë kam thënë në takime se nuk mund të ofroj kafe pa një filxhan. Nëse insistojnë në kafe pa filxhan, mund t’u tregoj vetëm filxhanin të zbrazur”, u shpreh ai.

“Asociacioni duhet të ketë kornizë ligjore demokratike dhe kjo është pavarësia e Kosovës, e njohur nga 117 shtete nga e gjithë bota”, tha ai.

12 Komente

 1. k
  k

  Lëpije të freskët atë që bështyn se po e zgjate shumë ,qelbet.

  1. p
   pilo Lala

   Ky eshte nje burre zagar, mashtrues, llafazan, i peshtire. Pa piken e burrerise, e dredh fjalen ...., mjere Kosova.

  2. F
   Flamur Struga

   Synimet e grabitqareve jane pjese e gjenit te tyre,ata nuk kuptojne sepse NUK e duan te verteten ,keshtu kan qen dhe keshtu do ngordhin.Ata kerkojne aq shume sa qe per vellezerit tane ne Luginen e Presheves nuk apin asgje.Po keto juristet ,anetaret e gjykates kushtetuese,sikur thone qe : cdo gje eshte ne perputhshmeri te plote me ligjet me kushtetuten e Republikes te Kosoves.Jane krijuar dy tabore te cilat me shume pecajne popullin se sa e ndihmojne.Kur Kryeministri Albin Kurti ,e thote troc qellimin djallezor,kjo eshte absolutisht nje e vertete e madhe,Republika e Kosoves u clirua fale sakrificave shume te medhaja ne shekuj nga roberuesit rusoserb,me bijt,bijat me te mire ,mira te UCK-ese,si sakrifice e fundit kjo ,por fale ndihmes te Nato,Shba.Kryeministri Albin Kurti ,e thote nje te vertete shum te madhe ,ai i trembet synimeve grabitqare me plote arsye,.prandaj them se ,vigjilenca dhe se si e kupton Albini dhe Qeveria aktuale,eshte realitet.Armiku yne kerkon force,kerkon nje fuqi e madhe per ti rene kokes,kete e ben vetem Shba dhe disa shtete si Anglia,Gjermania ...Duhet ti besojme Albinit,duhet ti besojme kesaj Qeverie me Vjosa Osmani Presidente,sepse jane personalitete te zgjuara te vendosura per te mbrojtur interesat vitale te Republikes te Kosoves.

   1. M
    Miku Jot.

    I dashur Flamur. Amerika dhe Evropa i kane dhene pushken ne dore Albinit dhe po i thone te qelloje "derrine eger" ne koke. Albini lekundet dhe eshte ne dyshim se mos plumbi godet Albinin. Edhe ti e justifikon Albinin duke thene qe ai i "trembet synimeve grabitqare me plote arsye", kur tani nuk eshte momenti qe Albini te trembet por te godase "derrin e eger" ne koke dhe ta beje dokumentin sipas udhezimeve te perendimit dhe kushtetutes se Kosoves. Nuk eshte vendi qe Albini dhe ti te trembeni, kur duhet te veproni. Edhe nje keshille shoqerore. Shpesh perdor nje shprehje sllogane komuniste sipas te ciles populli duhet ti besoje qeverise(se Albinit) . Asnje teori e shendeteshme ne bote keshillon besim tek qeveria por kontroll ndaj qeverise. Te lutem kije parasysh kete ne shkrimet e tua se duket sikur nuk i do te miren shqiptarizmes. Shqiptarizma nuk eshte sipas idese se nje individi por shumica e ideve te popullit shqiptar. Duket sikur ke manine ti besh sherbime personale Albinit. Kujdes Miku im se je gabim!

    1. p
     pilo Lala

     Struga ja paska lene ne dore Albin Kurtit ta zgjidhi. Albini u rrotullua 3 vjet rreth vetes, pa shkuar asgjekundi, me teori targash makine, e vogelsira , kur ceshtja kryesore eshte Kosova te jete shtet me te drejta ne OKB. Kete nuk kupton Albini, por merret me llafe, si ato grate llafazane. Ku vajten ato premtimet bombastike te Albinit per Serbine te kerkoj falje ? Vetem nje i papergjegjshem kerkon gjera te parealizueshme, utopi.Albini fle dhe ngrihet me endrra budallenjsh.

    2. D
     Dyshuesi

     Ore Kurt Rrumpalla, kush te kerkon ty te besh ate qe te thote Vuciqi? Nuk rri dot pa u grindur? Hiq dore or i shkret te sheses pordhe ne syrin tone, sepse asnje nuk ti blen. Sikur nuk e dime ne dhe sikur nuk e di Evropa me Ameriken qe Vuciqi ka planet e tjera ne bashkepunim me Putinin. Aq me teper qe Vuciqi edhe para dy oresh tha qe Kosova eshte pjese e Serbise. Futi loqen Vuciqit dhe mos na mbush mendjen ne se Vuciqi do te te fusi loqen. Evropa me Ameriken te ka thene beje projektin sipas konventes Evropiane dhe ne perputhje me Kushtetuten e Kosoves, ti na tregon se cdo Vuciqi. A je ne terrezi? Me nje fjale ankohesh se nuk te lejon Vuciqi te besh ate qe te thote perendimi. Nga i merr udhezimet ti?

     1. k
      katarakti

      Albin Kurti është politikani më vizionar, më i guximshëm, më i drejti dhe më i ndershmi ndër kombin shqiptar. Kosovarët u treguan tejet të zgjuar kur e zgjodhën atë si një prijës. Dhe ai pati plotëisht të drejtë të hidhte poshtë asosacionin që u jepte të drejta administrative dhe autonomiste serbëve të Kosovës. Dhe koha i dha të drejtë. Serbët në asosacionin e ri nuk do të kenë më "president" që t'i përfaqësojë brenda dhe jashtë vendit! Por do të kenë të drejta të plota kulturore dhe arsimore pa fund. Llapaqenët dhe puthadorët e neveritshëm, duke filluar nga Rama me shokë, e bënë "haram" Kurtin për këtë rrugë që zgjodhi. Atë të dinjitetit kombëtar.

      1. Z
       Zdravi VV #2

       @katarakti Albini nuk eshte as vizionar dhe as i guximshem. Nuk eshte vizionar sepse gjithmone ka qene kunder interesave te Kosoves. Ishte kunder Rrambujese dhe po te mos nenshkrohej marreveshja sic kerkonte Albini, Serbia nuk do kish fituar bombat e NATOS dhe Kosova lirine. Ku eshte vizioni i Kurtit ketu? Albini ne fillim shpiku teorine e "reciprocitetit" qe llogjikisht kerkonte fundin ne fillim. Ku eshte vizioni ketu? Kjo shume bukur mund te quhet veper armiqesore sepse sabotoi me vite bisedimet qe i sherbenin platformes ruso-serbe. A e quan ti vizion kur nje politikan i sherben armikut? Bile edhe sot eshte po Rusi dhe serbi qe nuk duan qe ta mbyllin kapitullin e Kosoves, sepse kjo eshte strategji sllave, kunder Evropes dhe Amerikes. Valle Albini eshte kunder aleateve tane sepse ai eshte vizionar? Albini hiqet sikur nuk kupton qe qellimi ruso-serb eshte qe problemin ta acarojne dhe cojne ne OKB, ku Rusia ka te drejten e vetos. Me te drejten e vetos serbi dhe rusi kerkojne te zhbejne ate qe beri NATO... Valle eshte sabotimi i bisedimeve qe Kurti ka bere deri me sot politika qe i sherben Kosoves? E keshtu or Katarakti mund te vazhdoje deri neser ne mengjes me "shkembimin e territoreve" e kundershtimin e "asociacionit". Qe te mos zgjatem vetem po te them se puna e asociacionit eshte turpi me i ri i tij. Ai nderoi mendje sepse Makroni e kercenoi dhe e quajti "beseprere". Une e kuptoj kete si kercenim qe Kurti eshte kunder Kosoves dhe i sherben dushmanit. Franca, mikja e Serbise, kercenoi Kurtin me kupim se ajo i di te tera lidhjet e Kurtit me Vuciqin....A e kupton ti or Katarakt kokederr qe kur mikja e serbit kercenon Kurtin si te pabese me Kosoven, eshte nje levizje e forte edhe kunder Vuciqit? Ndryshimi i qendrimit te Kurtit qe pranoi asociacionin me siguri eshte bere sepse Vuciqi urdheroi Kurtin te nderroje qendrim sepse Makroni do u hapte petet e lakrorit. Bile fakti qe Kurti nuk dha doreheje dhe te linte djemte e tjere shqiptar te Kosoves ta benin asociacioni, tregon se Vuciqi vazhdon ta urdheroje Kurtin. Si thua ti Katarakti a eshte normale qe Kurti ishte patriot edhe kur kundershtonte asociacionin dhe eshte patriot edhe kur pranon asociacionin? Ne bote ne raste tetilla te ngjashme politikani jep doreheqjen, por per Kurtin eshte ndryshe. Ai vepron se ci thote Vuciqi dhe une ve bast se do shikojme akoma komedi targike per Kosoven nen udheheqjen e Te Madhit Albin. Kurti e ka ndertua "patriotizmin" e tij ne injorancen dhe llumin shqiptar. E ka ndertua ne idene se per pese leke shqipari shet vatanin. Fatkeqesisht kjo ka punuar dhe me kete ti ke te drejte qe Kurti eshte vizionar. Vizionar per bythen e tij dhe gjakun e trazuar norvegjez, qe as Amerika dhe as Evropa nuk e rrezojne dot sepse populli e zgjedh prape. Edhe po se zgjodhet Kurti ju ben "glasen" dhe fluturon ne Norvegji tek familja e tij e dashur....

      2. Z
       Zdravo VV

       Albin mashtruesi po e bënë shtetin brenda shtetit Vuçiçi nuk mundet më bë shtet mbrenda shtetit te Kosoves Albini është nji rrenc faqezi nji mashtrues idiot

       1. A
        Albini u shkerdhen rrobt tradhtarve

        O ty zdravot e vv-se te qifshin motrat ku ti kesh o idhtar i hashim-tradhtarit bqirit plehre qe krijoi asosacionin dhe i solli kto deme dhe pengesa kaq te medha Kosoves

       2. U
        UÇK

        Ti qe e perkrahë Albin tradhtarin dhe argatin e Vuçiçit je nji maskara idiot dhe faqezi njejt si Albin mashtruesi

        1. F
         Flamur Struga

         Zdravi,eshte nje kasnec i cili uluren njelloj si ai qeni qe u prin nje grup qeneve te tjere,por lehja nuk tremb,Shqiponja marshon ,fluturon lart.Nuk ka as me te voglin dyshim qe ky korbe i zi!te sherbej si ndonje sekretar ne ndonje ambasade rusoserbe,dhe eshte inflitruar per te kryer detyrat e shemtuara qe dijne ti luajne dhe ti ven ne zbatim vetem armiqet shekullor te kombit tone dhe mbare njerezimit.Kryeministri Albin Kurti eshte nje figure e shquar ,eminente e kombit tone,qe vetvehtes me guximin,dashurine per te realizuar aspiratat e Republikes te Kosoves,ne menyren me te mire te mundeshme,ka hyre ne histori si nje fanar qe rrezet e drites e regoektojne shum larg.Ky agjent rusoserb,jo vetem qe nuk do bej efekt me shkrimin e vet(ngase nuk ka shqiptar,nuk ka nene shqiotare te kete rritur birin,bijen e vet) te vjelli vrere kunder vetvehtes.I ka fatkeqeisht kombi yne si halit sahitaj,nazmi bllaca,behgjet behgjeti por jo te keti rangu ta keti zuzari te mallkuar....Qent rusoserb le te lehin ,nuk kane efekt lojerat e tyre te ndyra ...

         Lini një Përgjigje