Luftanija amerikane dhe “Barbarosa” turke në Adriatik, Ballkani mund të ndihet më i sigurt

25 Janar 2023, 22:10Rajoni TEMA

Luftanija amerikane dhe “Barbarosa” turke në Adriatik, Ballkani

Dy luftanije të NATO-s, një amerikane dhe një turke, u ankoruan të mërkurën në portin e Tivarit në Malin e Zi, një shenjë force dhe dëshmi e pranisë së aleancës në Mesdhe.

Në një deklaratë për mediat, Ministria e Mbrojtjes në Malin e Zi tha se vizita e destrojerit amerikan “USS James E. Williams” dhe fregatës turke “Barbarosa” synon të forcojë marrëdhëniet dhe sigurinë në rajonin tonë, sidomos për vendet anëtare të NATO-s.

Anija amerikane “USS James E. Williams” ka nisur lundrimin në vitin 2003 dhe është e pajisur me predha Tomahawk. Ndërsa anija turke “Barbarosa”, e ndërtuar nga Gjermania dhe Turqia në vitin 1993, është e pajisur me raketa kundërajrore dhe konsiderohet si një prej fregatave më moderne.

Anijet amerikane kanë shtuar praninë e tyre në Mesdhe që prej nisjes së luftës në Ukrainë.

13 Komente

 1. h
  helena e trojes

  Si ndihet me i sigurt? I armatosur deri ne dhembe= siguri? Q... robt. Merrni nga nje kallash me vete dhe dilni rruges se keshtu jeni me te sigurt. Apo jo gazeta?

  1. a
   anti25642654censurë

   ske faj ti se historinë e ke çarë me djersën e shalëve o helenë e trojës!! parisi të rëmbeu,e luftoi me shpatë,për të të mbrojtur,kur u mund,ti shkove prapë me atë që të qinte më parë!!prandaj për ty më e sigurtë është vrima e nxehtë se arma e ftohtë!!

  2. A
   Ardi

   Turp per shqiptaret. Nderkohe qe Turqia krenohet me gjeneralet shqiptare. Sic ishte Hajredin Pasha i quajtuar si barbarosa nga kryqezatat. Gjenerali dhe komandati i flotes detare Osmane. I cili mbronte dhe luftonte kunder kryqezatave gjakatare. Duke mbrojtur trojet shqiptare. Shqiptaret as nuk e njohin fare mbrojtesin dhe heroin e tyre shqiptare. Por krenohen me nje plakaruqe si Nene Tereza qe se fundmi ka filluar te njihet dhe si trafikante femijesh. Dhe me nje bandit si Gjergj Kastrioti. I cili tradhtoj shqiptaret duke u bashkuar me armikun e tyre sic ishin kryqezatat.

   1. B
    Beni

    o bythqir turqie laje gojen kur permend Gjergj Kastrioti dhe nene Terezen o turk muti.

    1. V
     Vrana Konti

     Ardi je bythqire, por bythqire kurvar, ik laj gojen dhe beje bythen gati te shkerdhejne turqit! Nuk ke bythe ti te flasesh per me te miren e Nderuaren NENE TEREZA !! Ju funderrina turku,,,,, ju vrafte zoti me buke ne goje per tradhetine qe i beni ketij vendi!

     1. a
      anti25642654censurë

      Ardi,o islamist muti!! uk ta kanë mësuar se kryqëzatat kanë egzistuar ndërmjet shekullit të XI dhe të XIII?? pra vitit 1000-1200??o robqirë,otomanët në atë kohë nuk egzistonin si fuqi për të mbrojtur koqet e tyre e jo më shqiptarët!!o bir kumlle i indoktrinuar me islamizëm erdoganist,otomanët filluan gati një shekull pas kryqëzatës së fundit!!o shkërdhatë erdoganist,edhe po të marrim si të vërtetë këtë gomarllëk që shkuran ti!?prapë turqit nuk e nderojnë barbarosën se ishte shqiptar,por thjeshtë se ishte një zagar turqie!!e nderojnë për osman muti dhe jo për shqiptar!! robt ku ti keni mor ndyrësira që slini ndyrësi pa futur në kokë! sa për nën terezën dhe gjergjin e madh!? gjithë fisin tënd të ndyrë para e mbrapa!!

     2. e
      edmond( koder rreshen)

      Me falni per pyetjen,por nga fotoja e Anijes se kalbur nga ndryshku,un jam skeptik ?! Kesaj Anijes Turke i shkrepin armet,apo ka ardh ne Adriatik per te perfundu te KURUMI ne Elbasan per skrap ?

      1. a
       anti25642654censurë

       jo mo është ajo amerikanja!!ata nuk kanë pare,sulltan salepi nuk di ku me i çu!e ka zvleftësuar lirën sa janë bërë tërë turqit miliarderë!!

      2. D
       Detari

       keputi ndonje predhe grekut, jeni qe jeni

       1. b
        ben

        ty do te ken shkerdhyer ushtaret grek ne kufi me ndonje shishe bytheve qe ke kaq mllef

        1. D
         Detari

         ne gerrqi kam qene vetem per te dhjere dhe per muni te aderfis tende vre kolotrypida

         1. P
          Pidhazgu

          Burdellot greke ishin dhe jane te mbushura me laraska iliro pellazge. U kenaqen pleqte grek me 10 euro muni.

       Lini një Përgjigje