Vuçiç në ‘siklet’, ja çfarë thotë për Kosovën

25 Janar 2023, 16:59Rajoni TEMA

Vuçiç në ‘siklet’, ja çfarë

“Shteti i Serbisë dhe interesat e tij duhet të jenë gjithmonë para atyre partiake dhe individuale. Vetëm së bashku dhe të bashkuar mund të luftojmë për një të ardhme më të mirë të vendit tonë”. Kështu u shpreh  i “sikletosur” presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç në një kohë kur janë shtuar ndjeshëm presionet ndërkombëtare për normalizimin e marrëdhënieve mes Prishtinës dhe Beogradit.


“Të nderuar qytetarë të Serbisë, para dy ditësh kam thënë të vërtetën për të gjitha problemet me të cilat po ballafaqohemi në lidhje me Kosovën dhe Metohinë. Asgjë nuk kam fshehur nga ju. Ju kam thënë se si dhe sa kemi luftuar dhe si synojmë të luftojmë në të ardhmen për vendin tonë”, tha Vuçiç.

Presidenti theksoi se u ka ofruar të gjithë aktorëve politikë njohjen e tyre “me presione” dhe me të gjitha ato me të cilat po përballet Serbia.

“Kanë thënë se nuk duan të flasin, ose të paktën një pjesë e mirë e tyre, por duan një demonstratë publike, një shfaqje për veprimin e tyre politik.

Më vjen keq që nuk e kuptuan se shteti është më i rëndësishëm se interesat politike të ndonjë partie dhe të cilitdo prej nesh. Gjithsesi, është detyra ime të respektoj parlamentin dhe t’i plotësoj të gjitha kërkesat.

Do të paraqitem në Kuvendin Kombëtar, do t’i përgjigjem të gjitha pyetjeve dhe do të luftoj për Kosovën dhe Metohinë dhe Serbinë tonë. Vetëm së bashku dhe të bashkuar mund të luftojmë për një të ardhme më të mirë për vendin tonë”, ka thënë Vuçiç në “Instagram”.

 

5 Komente

 1. A
  Anal-isti.

  Te haje mut sa te doje Vuciqi! Perendimi ja ka vene kembet ne nje kepuce dhe e ka kercenuar me izolim, nderprerje te bisedimeve per antaresim ne Evrope dhe nderprerje te ndihmave. Atij nuk i mbetet shume per te zgjedhur sepse edhe populli serb nuk eshte qe Serbia te jete guberne e Rusise. Serbet duan qe te kene te mirat e Evropes por ti mbroje Rusia. Iku koha kur Merkeli e mbeshteti kunder Kosoves dhe ai se bashku me Kurtin akuzuan Thacin se po destabilizonte Ballkanin. Ne kete kontekst, Kurti vazhdon te mbetet nje potencial i math per te arritur qellimet. Kurti eshte ne pozite te veshtire sepse nuk ka se ke te fajesoje me. Thacin e futi ne burg qe donte ta zgjidhte problemin me "shkembim territoresh". Perendimi me ne krye Ameriken duke ditur qe Kurti eshte kulish i Vuciqoit, ja kane "hequr vizen" Kurtit dhe merren vetem me Vuciqin. Ata bile kane arritur deri aty sa edhe po qe se Kurti do thote jo planit franko-gjerman, ata perseri do bejne sanksione ndaj Serbise. Vuciqi eshte ne daren perendimore dhe po mendon qe te "jape doreheqjen" por edhe kjo nuk do e ndihmoje dot ne planet e tij kunder Kosoves. Po ashtu edhe plani i tij qe ne vend te tij, Kurti te jape doreheqjen, po deshton sepse perendimi i ka gati planet nqs Kurti jep doreheqja. Vuciqi eshte ne ate pike qe do mundohet te perfitoje sa me shume. Ai me mire e ka te kete Kurtin si oponent se sa te tjeret...Presidentja mbasi mbaroi pune me operacionet plastike, eshte hedhur tek floket me dredha. Bota po digjet, ajo krihet..... Ah, se desh harova, ajo po po i tregon botes se Rusia eshte imperialiste dhe Serbia eshte aleate me Rusine, si shakaxheshe qe eshte....

  1. t
   tata luigji

   Mos harro ti analist se ne vitin 1937 ne beograd ose parisi i ballkanit kane luajtur filma te Hoollywoodit, ne ate kohe ne tirane kishte gomer dhe fusha me ferra, serbia ka histori ndersa shqiperia tradheti qe kur ka lindur

  2. Z
   Zani Burimi

   po, more Tata Luigji, po jane luajtur filma atehere. Po si nuk ditke asgje te mire nga Shqiperia, more shejtan budalla? Serbet vetem kane vrare e prere ne shekuj, ndersa shqiptaret kane mbrojtur vatrat e tyre, nuk kane ngare askend. Poti, more Tata, e ke mendjen te gomeret dhe nuk di historine tragjike te Shqiperise. Ik e shih filma, se nuk je per te bere komente , o eksiq!

   1. S
    Shqiptari

    Perendimi i ka ngren mutin vuçiçit bashk me ameriken , se sa her ka nevoj per ndima e para vuçiçi nga amerika dhe BEja ngre ne kemb serbet e veriut kosoves per rremuj , menjer i shperthen barku europes i shkon spira deri ne amerik dhe kur arrin atje perziet me spiren amerikane qe po nuk pati leverdi nuk pjerdh per aleanc as me shqiptaret as me kerken , mjaft naj shpifet ne komente amerika amerika , Serbet po bejn si i do bytha dhe po perfitojn dhe do perfitojn nga kosova ne perjetsi dhe panvarsin nuk do e japin kurr , nuk meret panvarsia me te lypur amon mer ma jep , por historia kudo ka treguar qe esht fituar me gjak , kosova do ngelet gropa qenefit dhe arsyeja esht se kur i erdhi rasti per te fituar panvarsin e vet me gryken e pushkes pa ndimen e Amerikes , kosovaret iken te ter nga syt kembet nga kosova kosova , lan vetem ata atdhetaret e vertet qe erdhen nga diaspora ekstremistet e majt ne luft me grat femijet e pleqt , te tjeret iken te ter , shikoni kroacin u ngriten burra gra ne kemb , nuk u largua as njeri nga vendi por moren armet i vun kufirin serbit dhe sot nuk pjerdhin as per ametiken as per kerken kan panvarsin e fituar me forcat e veta , nderhyrja amerikes me bombardime ishte fitorja serbis , se kosovarve i iku nga dora shanci per ta fituar me forcat e veta panvarsin , lufta kosoves ishte luft turpi , mos i kishin dal zot kosoves ata 20 mij luftetar ekstremist te majt qe erdhen nga diaspora me ne krye ata qe jan sot me te pa drejt ne Hag kosova per pjesen tjeter ishte turpi komtar , ky esht realiteti , ju shpetoj amerika kjo do jet era kosoves pergjithmon terhiq e mos e kput , do jet vendi nga do sjell perfitime serbia duke ber si e merzitur her mas here , per te mar ate qe do nga perendimi dhe amerika qe i lepijn bythen , po nuk e shpetove vet shtepin tende te qi nenen se qe te shpeton se nuk te ka asgje , ky esht realiteti na pelqen apo jo ne shqiptarve , te rrim shtrember te flasim drejt .

    1. K
     Kruja

     Paska goxha serbe ketu qe e qajne shqipen. Shenje e mire integrimi :(

     Lini një Përgjigje