Mitropoliti Mihailo: Abazoviç na dorëzoi në Serbi!

4 Gusht 2022, 22:10Rajoni TEMA

Mitropoliti Mihailo: Abazoviç na dorëzoi në Serbi!

Një ditë pasi Patriarku i Kishës Ortodokse Serbe Porfirije nënshkroi në Podgoricë Marrëveshjen Themelore me kryeministrin e Malit të Zi Dritan Abazoviç, reagoi Mitropoliti i Kishës Ortodokse Malazeze Mihailo. Ai tha në një intervistë se marrëveshja e nënshkruar ka qenë në dëm të Malit të Zi, por edhe të vendeve të tjera të rajonit, në radhë të parë të Bosnjës.

Ai shton se kjo marrëveshje i shkakton dëme të mëdha Malit të Zi dhe se ky vend në fakt tani nuk ekziston.

“Mali i Zi në këtë moment është krahinë serbe, kurse malazezët janë serbë. Pra nuk ekziston. Kjo është edhe më keq se Republika Srpska në Bosnje. Nuk do të zgjasë kështu. Nëse ndodh që kjo të vihet në praktikë, të jeni të sigurt se në Ballkan do të krijohet një situatë e tillë që do të jetë shumë e vështirë të qetësohet. Momenti i parë do të fillojë me Cetinjen, nga këtu pikërisht nga unë”, ka shpjeguar ai. 

6 Komente

 1. F
  Fisnik

  Dritan Abazoviqi përfundimisht e tradhëtoi Malin e Zi, e lëndoi rëndë pavarësinë e këtij shteti! Tash vetëm edhe Open Balkani i Vuçiq-it dhe Ramës i mjafton për ta bërë Malin e Zi Serbi!

  1. H
   Hasan Prishtina i ri

   Ne qofte se ju nuk jeni Serb atëherë ju jeni shqiptare dhe pse nuk e pranoni , nuk luhet ne dy pale bythe, na tregoni te vërteten se nga jeni dhe kush jeni ju , unë e di se ju jeni Shqiptare te Serbizuar, por pse luani kaq piset kundër Shqiptarëve te pareve tuaj , mblidheni dhe ndajeni mendjen me ke jeni dhe çfarë gjaku keni.....

   1. B
    Bashkimi

    Serbet e Mali të Zi nuk e thoshin kotë "Shiptaraski apo Albansski çetnik" ., dhe ja që po del e vërtetë, çetnik e përtej çetnikut.

    1. v
     vk

     po nje mut me shoku jeni

     1. G
      Gallataxhiu proSrb

      nema komenta for this article? hahahahahaahahha nuk din rrotat e karit cte komentojne - sepse nuk e kan iden cka ndodhur he mer bythqira nacionaliste- pse rrini si kurva nje razumjesh?

      1. I
       Igor

       Por pse e lejuat ju kete qe ndodhi ,ku ishte kushtetuta Malazeze qe nuk e ndaloj kete Abazovicin e lopes.

       Lini një Përgjigje