"Propozimi evropian, fundi për Serbinë! Nuk do të heqim dorë nga Kosova", protesta në Beograd kundër planit franko-gjerman

8 Mars 2023, 09:37Rajoni TEMA

"Propozimi evropian, fundi për Serbinë! Nuk do të heqim

Një protestë u mbajt mbrëmjen e të martës në Beograd kundër planit evropian për normalizimin e raporteve mes Kosovës dhe Serbisë.

Thirrja për protestë u bë nga organizata e paregjistruar ultra e djathtë “Patrulla Popullore” që edhe më herët kishte organizuar protesta për të kundërshtuar politikat e qeverisë serbe ndaj Kosovës.

Folësit në protestë qe u prezantuan si student thane  se propozimi evropian nënkupton “fundin për Serbinë”.

“Ne kërkojmë ndalimin e menjëhershëm të të gjitha negociatave dhe diskutimeve për propozimin franko-gjerman”, tha njeri prej folesven e kete proteste

Protestuesit e mbledhur në Beograd brohoritën “tradhti”, “nuk do të heqim dorë nga Kosova” dhe përdorën shprehje ofenduese ndaj Vuçiçit dhe shqiptarëve në Kosovë.

Protestuesit marshuan në rrugët e Beogradit dhe u ndalën para ndërtesës së Radio Televizionit të Serbisë (RTS), nga ku kërkuan “një opinion ndryshe, jo vetëm që Kosova është humbur” gjatë transmetimit në këtë kanal shtetëror.

 

6 Komente

 1. e
  emigranti

  C'te mbjellesh do te korresh. Eshte nje popull qe per vite e vite te tera eshte bombarduar nga propoganda megalomane serbe qe konsiston kryesisht ne superioritetin e races serbe perkundrejt shqiptareve duke i paraqitur keto si njerez me bisht. E me kete propogande mjerane jane marre politikane e akademike serbe. Jane aq te pangopur sa Kosoven qe e paten pushtuar si edhe shume territore te tjera shqiptare per afro 1 shekull ( XIV-XV, si dhe shekullin e kaluar qe ja dhuroi Europa ), i quajne si te vetet, megjithese u munduan fort me propogande, dhune e genocid dhe nuk e mposhten dot kete popull martir. Nga kjo duhet te nxjerrim mesim lidhur me asosacionin monoetnik serb ( ne rast se behet me kompetenca ekzekutive duke rene ndesh me Kushtetuten e Kosoves) dhe kishat e manastiret serbe qe do ti perdorin ne te ardhmen si shenja te "qyteterimit serb". Sot Vucic po vuan shpelarjen e truve te nje populli per te cilen eshte edhe ai pergjegjes.

  1. T
   Timi

   Ky është fillimi i trazirave në Serbi. Shpejt do shihni Vuçiçin ose të vrarë në ndonjë atentat ose të varur në ndonjë shtyllë në Beograd. Nuk do ja falin ultranacionalistët pranimin e planit franko-gjerman pasi 100 e ca vjet propogandë antishqiptare dhe miti i rrejshëm i Kosovës "djep i Serbisë" nuk shlyhen dot për pak vjet dhe në tavolinë.

   1. S
    Shkelqesia e tij, Magjari i Surrelit

    Serbet nuk jane si ne. Ne pranojme gjithçka! Nave Na jena me tradita, burrnina e me bese! Padyshim!

    1. Q
     Qazimi

     Bashkohem plotesisht me komentet me siper. Nacionalizmi dhe rracizmi serb jane dy forcat me te fuqishme qe komandojne politiken ne Serbi. Te ndodhur para botes se lire perendimore dhe pergjegjesise historike per Serbine, shpesh politikane te vecuar serbe dalin jashte ketij dualizmi mendor qe perben shtyllen kurrizore te politikes serbe. Ky fenomen qe eshte thjeshte nje "aksident" ne politiken e pergjitheshme serbe i ndoshi edhe Vuciqit. Shkurt(qe te mos lodhemi me llafe), edhe Vuciqit ne nje moment i "erdhen ment" dhe pranoi qe te "shkembente territoret" me Kosoven ne kuader te zgjidhjes se nje nga problemeve me te medha ne Ballkan. Ishte fillimisht me "shkembimin e territoreve", sepse mendoi vertete se kjo eshte nje ide e mire apo sepse kete ja imponoi Trampi dhe Putini, nuk ka rendesi. Rendesi ka te thuhet qe Vuciqi arsyetonte te mirat dhe te keqijat e kesaj ideje dhe si fillim ai ishte dakort. Pak me vone, kur pa se te tilla demonstrata te ngjashme si keto qe po ndodhin sot ne Serbi ne kuader te marreveshjes franko-gjermane, po cfaqeshin ne ate kohe ne Serbi, mendoi per here te dyte. Ai si "burre i zgjuar qe eshte"(dhe jo kacapurc-si ndonje tjeter), per ta sqaruar seriozitetin e kundershtimit ndaj idese se "shkembimit te territoreve", beri nje hulumtim ne Serbi. rezultatet ishin katastrofike. Rreth 80 perqint e serbeve nuk e mbeshtesnik kete ide dhe gati 90 perqin mendonin se "Kosova eshte zemra e Serbise". Ky ishte momenti qe Vucii nderoi mendje sepse rrezikohej kariera e tij politike.Ai si zgjidhje, hodhi ne jete planin e sabotimit te kesaj ideje. Ne ndihme te tij ishte Merkel, qe ishte kunder kesaj ideje, por forca me madhe e tij qendrojnte ne "kollonen e tij te peste" ne Kosove dhe Shqiperi. Ky ishte momenti qe keto forca dolen hapur edhe ne Shqiperi dhe Kosove duke i dhene Vuciqit sebep per te dale nga bisedimet.... Gjithcka qe them si histori e them per te sotmen. Ka shume mundesi qe Vuciqi te trembet perseri dhe te "nderoje ment". Ka shume mundesi qe ai perseri te aktivizoje "kollonen e peste" si ne Shqiperi, ashtu dhe ne Kosove. Ne Shqiperi ai i ka gati ushtaret idjote te Sali Berishes dhe ne Kosove mund te udhezoje Kurtin te shitet perseri si "patriot i kulluar" shqiptar... E keqja jone nuk jane serbet por jemi ne vete....ETJ...

     1. N
      Neritan Ceka

      ja pra sllavët e vërtetë! antishqiptarë të egër! vetëm mish shqiptari duan në tavolinë! ju a dhjefsha flamurin dhe kishën me gjithë kryq!

      1. G
       Genti

       Ke ç'ke me serbët shaji. Po që fyen kishën dhe kryqin që përfaqëson edhe një pjesë të shqiptarëve të krishterë sot si edhe historinë mbi 1500 vjeçare të krishtërimit në trojet shqiptare deri në pushtimin osman ktë s'ta fal dot. Vetëm një bastard i islamizuar nga turko-mongolët shprehet me kaq urrejtje ndaj kryqit dhe të krishterëve.

      Lini një Përgjigje