Rama i kundërvihet Vuçiçit: Kosova është Kosovë dhe pikë, jo e ashtuquajtur

23 Qershor 2022, 15:45Rajoni TEMA

Rama i kundërvihet Vuçiçit: Kosova është

“Ballkani i Hapur është mekanizmi i parë vërtetë rajonal i bashkëpunimit sepse po prodhon rezultate për të gjithë”.

Kështu deklaroi kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, nga konferenca e përbashkët me disa nga liderët e Ballkanit Perëndimor në Samitin e mbajtur në Bashkimin Evropian.

Për Ramën sa i përket Ballkanit të Hapur– problem duhet të ishte mospranimi i Presidencës serbe dhe jo mosardhja e Qeverisë së Kosovës.

Kryeministri shqiptar e cilësoi Ballkanin e Hapur një mekanizëm i cili ndaloi një gjakderdhje tjetër dhe një luftë tjetër – duke përqafur kështu mendimin e Ali Ahmetit.

Rama nuk ngurroi të korrigjojë edhe deklaratën e presidentit serb, Aleksandër Vuçiç, i cili tha “e ashtuquajtura Kosovë”.

“Aleksandëri e quajti e ashtuquajtura Kosovë, unë e quaj Kosovë dhe pikë”.

24 Komente

 1. P
  Patronazhhisti

  Rama thot "Un e Quaj Kosove dhe pik"...### Po mir ore Sharlatan, pse ne doren tende eshte se si do ta quash ti Kosoven????? Parlamenti i Republikes se Shqiperise e Ka njohur Pavaresin e Republikes se Kosoves ne Mars 2008..#### Dhe ky Pel8vani, per sa kohe eshte Kryeminister i Shqiperise, nuk mund te quaj vecse Republika e Kesoves.....Ndryshe ben Shkelje Kushtetuese..... Kur eshte vetem me Vupicin, edhe mund ta quaj Provinca e Kosoves, kosove, por jo ne publik....#### A e kuptoni o Petronaziste e mi, qe kjo deklarat nuk eshte Patriotizem, por shkelje bajate kushtetuese????

  1. A
   Arditi

   O idiot e keqkuptove. Rama korrigjoi vucicin qe nuk e njeh emrin kosove fare. Qe eshte republike nuk diskutohet

   1. P
    Patronazhzhzhisti

    Ore, Karrabushat e Rilindjes...a e Kuptoni Shqipen Kushtetuese ju?????? Rama nuk eshte Korrektues i Partnerit, qe ka nje strategji te Qart dhe te shprehur. Anti Kosovare........... I vetmi Korrektim qe Rama mund ti bej Vupicit, ne kete Rast, dhe ne cdo rast tjeter se duhet ti kujatoj Vupicit se Nuk Ka Ballkan te Hapur pa Republiken e Kosoves.....Dhe te Kthehet tek Procesi i Berlinit, i Inicuar nga BE, qe perfshin 6 Etnitete Shteterore, nje nga te Cilat eshte dhe Republika e [email protected]@@@@@' Analfabet Funksional......qe te jepni dhe mendje

    1. P
     Patriot

     Nuke te njohe sdi kush je, Patronakoti kur shikoje te tilla gjykime me respekt kame per Ramen ju shkoni poshte ai gjitet larte ne vlersim.

     1. O Rama ka 1001 arsye për ta sharë. Por në arenënndërkomtare ka qenë më i miri nē këto 30 vite.

      1. L
       Likja i MONES...

       O padronazhist...na hengsh mune..ik kullot lopen..

      2. t
       taras bulba

       U keqkuptua se eshte rot kari komlet , eshte dyll nga trute e kokes ben koment vetem nga leximi i titullit , pa e lexuar fare ....cdo me qarte Patronahzhzhisti ?? Po jo rota e karit do ta tregoje veten .... Rama ka nje strategji anti Kosove eee. robt e shtepise dhe pak eshte ...

      3. v
       vang

       patronazist, nuk ngopesh me m..... ti more fantazist i ndyre

       1. N
        Naim Frashëri

        Ik mor Idjot Patrokarist ,Rama eshte Gjigant. Ku kupton Karri ,ç'ështe Dollari

        1. z
         zhaku i pamposhtur

         Patronazhisti qe eshte sharlatan Rama kjo duket qarte cdo dite dhe nuk do dylbi mirepo mjaft qe pranoi qe e njeh per Kosove se ye them te drejten une nuk I kam besim fare dhe mendova se do thoshte 'Kosovo'..

         1. F
          Fajin nuk e kane perhere te tjeret

          O trap, Vucic provokon, ndersa Rama ben avokatin e kosoves.

         2. H
          HHBN

          O Patronazhist, a e ke kapur thelbin e muhabetit apo i ke fut nja dy dopjo kacurel? Rama i eshte kunder vene Vucic loqes qe e quajti “te ashtu quajturen Kosove”. Se mban fare pijen o djal.

          1. O
           Open Ballkan ose New Yugoslavia

           Edhe Serbia e di ate qe Kosova eshte Kosove , por ajo qe i mjafton Serbise eshte fakti qe Rama nuk guxon te kerkoje prej saj njohjen e pavaresise se kesaj Kosove...dhe pike!

           1. d
            durrsak 24 karat

            Qysh më 10 nantor 2014, Edi Rama në Beograd: Pavarësia e Kosovës një realitet i pakthyeshëm. Lexo, o car, ne kete link: https://www.dw.com/sq/edi-rama-në-beograd-pavarësia-e-kosovës-një-realitet-i-pakthyeshëm/a-18051855

            1. L
             Llapjani

             Po more mik qashtu osht Bile kosova e ka fitu pavarsine fale Edit apo ?

            2. d
             durrsak 24 karat

             Edi Rama plas bombën në Beograd para Vuçiçit: Kosova çështja e mbyllur, njiheni sa më shpejt që të kapni trenin e BE SHKRUAR NGA SOT.COM.AL 11 NËNTOR 2014 Kryeministri Edi Rama ka plasur.më 10 nëntor 2014, bombën e Kosovës në zemër të Serbisë, në pallatin qeveritar në mes të Beogradit dhe para syve të kryeministrit serb, Aleksandër Vuçiç. Dyshimet dhe parandjenjat më kobzeza të Beogradit, për mesazhet që mund të jepte Edi Rama, janë bërë realitet. Ashtu siç edhe pritej, vizita e kryeministrit Edi Rama në Beograd, ka dalë jashtë kontrollit të autoriteteve serbe, jashtë kornizave diplomatike dhe parashikimeve. Kryeministri Edi Rama, në mes të Serbisë, në qendër të anti-shqiptarizimit dhe në pallatin qeveritar në Beograd, në mënyrë të qartë dhe të prerë ka mbrojtur Kosovën dhe pavarësinë e saj, duke i kërkuar Serbisë njohjen e saj sa më shpjet. Deklarata është bërë pas një takimi tensionues me kryeministrin serb, ku çështja e Kosovës, duket se është kthyer në mollë sherri. Rama ka përvëluar serbët, teksa ka thënë se sa më parë të njihnin Kosovën, aq më shpejt do ta kapnin trenin e BE. Edhe pse i ishte kërkuar në mënyrë të prerë që të mos prekej një çështje e tillë, Rama ka prekur nervin më të ndjeshëm të serbëve, Kosovën. Me sa duket, mesazhi i Ramës në këtë rast, është edhe mesazhi i BE, Gjermanisë dhe SHBA për Serbinë. Për 70 vite me radhë, asnjë kryeministër shqiptar, nuk ka pasur mundësinë, guximin dhe shansin të artikulonte një mesazh të tillë në mes të Beogradit. Duke konfirmuar edhe një herë rolin e Shqipërisë si faktor kryesor në Ballkan, Rama ia ka bërë të qartë Vuçiçit se rruga drejt BE kalon nga njohja e Kosovës si një realitet ndërkombëtar i pandryshueshëm. “Sa për Kosovën kemi dy qëndrime krejt të ndryshme, por realiteti është një dhe krejt i pandryshueshëm. Kosova e pavarur, e njohur deri tani nga 108 vende të ndryshme të botës dhe e mbështetur nga vendimi i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, është një realitet i pamohueshëm dhe i patjetërsueshëm rajonal dhe europian. Ajo duhet respektuar dhe duhet bërë pjesë, ashtu siç po bëhet, e integrimit europian, si dhe euroatlantik dhe siç e kam theksuar në Samitin e fundit të NATO-s, dua ta përsëris edhe këtu, hapur dhe sinqerisht”, tha ai. Kryeministri Rama ka pohuar se Kosova është një çështje e mbyllur, duke shtuar se sa më shpjet ta njohë Serbia, aq me shpejt do të kapë trenin e BE. “Është një realitet i njohur botërisht nga më shumë se gjysma e Kombeve të Bashkuara dhe është një realitet që sa më shpejt ta njohim, aq më shpejt mund të lëvizim përpara, në të gjitha drejtimet dhe kuptimet”, tha Rama. Rama: Njohja e Kosovës i shërben paqes Kryeministri Edi Rama tha në sy të Vuçiç se Shqipëria mirëpret një perceptim të ri të Serbisë për realitetin në Kosovë. “Njohja e Kosovës nga vendet europiane që ende nuk e njohin atë është në radhë të parë, një çështje sigurie europiane. Le të jemi të vërtetë deri në fund, pavarësia e Kosovës e ka bërë Ballkanin më të qëndrueshëm, i ka dhënë më shumë qartësi, perspektivës europiane të rajonit dhe e ka kthyer në strategjik, bashkëpunimin mes shqiptarëve në tërësi dhe serbëve në veçanti. Çdo perceptim i ri i Serbisë ndaj këtij realiteti është më shumë se sa i mirëpritur prej nesh. Ne e çmojmë, e mbrojmë dhe e promovojmë dialogun Kosovë-Serbi, si mishërimin kuptimplotë të një epoke të re paqeje dhe vetëdijeje europiane në rajonin tonë”, tha ai. Rama: Mosnjohja e Kosovës, dritëshkurtësi Kryeministri Rama, pas konferencës me Vuçiç ka pohuar se mosnjohja e Kosovës është dritëshkurtësi. “Biseda kokë më kokë me Vuçiç ishte shumë e vështirë. Unë nuk thashë asnjë gjë të re. Ne i themi gjërat siç i mendojmë dhe refuzimi për të mos e njohur Kosovën është dritëshkurtësi”, është shprehur Rama. Adriatik Doçi

             1. L
              Labi

              O te pshurrsha trute ty e Docit ! Qe Rama plas shume shpesh bomba kjo dihet , e ka thene nje ish shoqeruesi i tij . Bomba aq helmuese sa nuk rrihej ne nje makine me te !! Sa i perket bombes ne “ mes te beogradit , ne mes te pallatit , e ne mes te botes po te duash , trimeri te pashoqe ka bere ! Baaa , ka rrezikuar ta arrestoje vucic , bile edhe ta vrasin ! Trim i qartun Edi ! Po mjaft more se late nam . Po ju budalleps ma keq se Enveri ! Ka biseduar ne vizite zyrtare , qe do thot bythen e sigurt , dhe ka thene ate qe e ka menduar ta thote , pa rrezikuar asgje , pervec mbase ftohjes se mardhenieve me Vucic apo ne rastin me te keq ato shteterore me serbin ! Tani sipas teje do i ngrejm bustin Edit se ka thene ne mesin e ….. se kosova eshte shtet !

             2. T
              Tirona

              Ti e paske kuptuar mire,Serbi ka 70 perqind te tregut Kosovar . Ca' kerkon te mos hapesh thesin e barit.Hajde filosofo hajde.

             3. T
              Toni

              Në kohën e Saliut ne ishim të dytët pas gjermanis dhe nuk na pranoi Evropa????????

              1. B
               Bardha

               Helbete keshtu i kuptojne koqovaret

               1. T
                Tirona

                E kisha me Open Ballkan New Yugosllvin

                1. I
                 Isa

                 O Patronazhist te paska ikur kosherja me gjithe blete

                 1. S
                  Shqiptari nga Kosova

                  Kryeministri i shqipove do te duhej te thoshte qe pa njohjen e Kosoves nga Serbia nuk mund te ket Open Ballkan. Pse gjithmone duhet te jemi doreleshuar? A nuk mjaftoi ne 2000 vjet qe leshuam e leshuam gjithçka deri sa u mblodhem ne nje grusht shqiptaresh ne nje qoshe te humbur te Ballkanit(nder popullsite me te medha te Evropes )? Pse ? Sepse ne mijevjeçare ,duke qen se jemi popull qe leshojme pe, na eshte futur ne gen nenshtrimi sa tashti jemi gati ti japim Serbise edhe veriun shume te pasur. Çfare hataje,çfare tmerri. Ndersa Vuçiqi dhe serbet perpiqen e luftojne qe veiun herdokurdo ta kene per vete. Keta nuk leshojne pe si ne. Para 100 vitesh ne kishim shtrirje deri afer Beogradit dhe Serbise nuk iu desh shume pune per te na zhvendose drejt Kosoves e pjesen me te madhe drejt Turqise. Dhe "çudia" eshte se si nuk u shkrep nje plumb kunder kesaj mynxyre qe shkaktuan shovinistet serb( qe ne gjak e kane shovinizmin)? A kemi ndonje deshmore qe u vra ne perpjekje kunder serbeve kur na larguan nga Nishi,Leskovci etj? Asnje. Kjo tregon shume. Prandaj duhet te kuptoje gjithkush se Serbia nuk njeh tjeter gjuhe veç gjuhes se forces. Gjuha e Rames dhe sjellja e tij i shkon shume per shtati asaj.

                  1. P
                   Progon Pollogasi

                   Nuk di Ramë Vuci Vuli të vështrojë rendin e veprimeve logjike -retorike. Bëhet sethotë dicka, por në realitet pordh me zë. Pas Esat Pashait, dhe Hoxhë Enverit, EDHEM Ramici mbetet surroshqiptare më e dashur e shovenistëve serbë.

                  Lini një Përgjigje