Samiti për Ukrainën, Mitsotakis nuk vjen në Tiranë! Si do përfaqësohet Greqia?

27 Shkurt 2024, 20:11Rajoni TEMA
Samiti për Ukrainën, Mitsotakis nuk vjen në Tiranë! Si do

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, ka nuk do të marrë pjesë në Samitin për Ukrainën në Tiranë.

Lajmin e kanë bërë të ditur mediat greke, sipas të cilave, Mitsotakis nuk do të marrë pjesë për shkak të zhvillimeve në çështjen e kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, Fredi Belerit dhe deklaratave të kryeministrit Edi Rama për mbështetjen greke për Belerin, të cilat mediat në vendin fqinj i konsiderojnë provokuese.

Në vend të Mitsotakis në Tiranë nuk do të jetë as Gjergj Gerapetriti. Përfaqësimi grek do të ekzistojë në nivel të ulët diplomatik.

Kujtojmë se ditën e nesërme, më 28 shkurt, në të njëjtën ditë me Samitin për Ukrainën të organizuar nga Rama, në Gjykatën e Posaçme Antikorrupsion (GJKKO) do të vazhdojë procesi ndaj Belerit.

SPAK ka propozuar një dënim prej 2.5 vjet burg për Belerin. Ndërkohë po diskutohet edhe çështja e lejes që Beleri ka kërkuar për t’u betuar në postin që u zgjodh, për të cilën pritet një përgjigje më 19 mars nga Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë.

9 Komente

 1. A
  Aleksander Thana

  Ne hale te semes miçua dhe taqi me gjithe evgjiterine greke.

  1. I
   Ilir

   Mos... s'po ha darke sot!

   1. S
    Sufllaqja me qepe

    Derri jone po vret mendjen si te zgjidhi problemin e Lindjes se Mesme dhe L3 Boterore. Cedhtjen e Belerit e zgjidh kollaj, i njeh Greqise det deri ne Sazan dhe pertej. Ate Zoçkën kryetaren e gjykates kushtetuese visto e ka.

    1. f
     fisnik

     E kujt i plasi per homot e Greqise...

     1. a
      american23al

      Mos na thoni kete se do te merzitemi shume , kush po e rruan per ate....!!!

      1. V
       Vari Janullen!

       Si do përfaqsohet Greqia?! Ashtu si është përfaqësuar në 200 vjet; Një të marrë një bari dhënash ose një të këputur, megjithëse uroj të marrë gjyshen time pa pensjon. Një të larë me ujin e Janullës. Një pensjon të shpejtë me lekët e BEsë dhe ja ku ke një homogjen 5000 vjeçar, që përfaqson shtetin dhe identitetin grek

       1. .
        .........

        Kujt po i '"rruhet" se nuk po vjen nje kelysh jevgu....aq me mire kur keto bastarden nuk jane te pranishem....edhe ate...Gero-kurven....e kisha nisur mbrapsht...edhe Samiti eshte i qete dhe i lirshem pa kurvat e Athines....

        1. K
         Koli

         Po cna plasi se nuk vjen Jevgo Gerqise.Nje Shtet me popullsi 8 miljone,per cfare na duhen,sa me larg aq me mire me keta Shkerdhata.Denoheni Bejlerin 5 vite qe te mos kemi fare kobtajt me keta Vrases.Te gjithe Shqiptaret qe jetojne ne Greqi bejne mire te kthehen,nuk rrihet tere jeten ne nje vend qe te therrasin Kozma kur emrin e ke Ilir.Ma Va fancullo Grekeqire.

         1. E
          Erdogan

          Bushi ua tha Troc qe jini turq myslimane ne Kombesi dhe Identitet. Po ashtu edhe Trampi tha para dy tre muajsh mos gabohem qe nje vend Islamike (land Islam) votoi per Jeruzalemin Kryeqytet te Israelit. Mohimi nga Genitsarot turkoalbanians Kombesine Greke te popullsise Greke kush nuk u turqizua eshte krim (este crime angl) per nje popullsi qe ka "Heroin e Tij" Kaurrin e Derrit Jeorgios Kastriotis. Bile nuk njohin Epirin si Zone te Tij. Ignoranca and Idiotesia (Injorant dhe Idiot angl) e kesaj popullsie qe vazhdon te besoj se eshte "Ceshtje e Belerit" kur Bashkine e Himares Greke vazhdon ta udheheqe Nje Humbes! Edhe Jeorgo Gorua eshte Greke por hajdutet e Pasurive Strategjike te Teheranit (Tiranes) e kane Complotuar dhe Ate. Cdo njeri me Pak Mendje ne Koke (Poco Mind in Kapo) e kupton qe Deshira e popullit (Desire Popola) te Himares dhe ko vetem po mohoet. Arnautistani i Erdoganit dhe Pashai i Tij Vorio Epirote me emer angles Eduart (Edi) nuk e kupton qe kenga Ne ne goje te ujkut hedhim valle ne kohen tone eshte turp i botes.

          Lini një Përgjigje