Shokon Vuçiç: Luftë botërore për 1 ose 2 muaj, duhet të bëhemi gati

21 Shtator 2022, 12:29Rajoni TEMA

Shokon Vuçiç: Luftë botërore për 1 ose 2 muaj,

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç paralajmëroi se do të marrë vendime të vështira në shtatë, ose dhjetë ditët e ardhshme, që do kenë të bëjnë me të ardhmen e Serbisë.

Deklarata e tij, e pasqaruar në detaje, erdhi gjatë një interviste për televizionin publik serb në Shtetet e Bashkuara ku është pjesëmarrës në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. 

Vuçiç është pyetur dhe për fjalimin e presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, duke dhënë një parashikim disi të zymtë për të ardhmen.

“Unë supozoj se nga faza e një operacioni special ushtarak po i afrohemi një konflikti të madh lufte dhe tani pyetja është se ku janë kufijtë dhe nëse do të shkojmë pas disa kohësh, ndoshta për një ose dy muaj, drejt një konflikti të madh botëror, të cilin nuk e kemi pasur që nga Lufta e Dytë Botërore”, u shpreh presidenti serb.

Sa i përket Kosovës, Vuçiç paralajmëroi se një tjetër vend është bërë gati për të tërhequr njohjen e pavarësisë.

Gjithashtu sqaroi se në takimin e liderëve të Ballkanit Perëndimor me përfaqësuesin e lartë të Bashkimit Europian për politikë të jashtme, Joseph Borrell, pati një qëndrim të përbashkët me kryeministrin shqiptar, Edi Rama.

21 Komente

 1. E
  Eva Vruk

  Ne llastiqet në brez i kemi hyn edhe sezoni mëllenjës kur thua ti , sa mirë , rosa po shtegëton .Kohë për gracka harabelash të majmun .

  1. N
   Naim Frasheri

   Problem eshte skuthi Albin Kurti ,qe Punon pa rreshtur kundra Kosoves per çnjohjet e saj. Ky Idjot ,ndihmohet edhe nga Dosa Osmani .

   1. G
    Gjuetari

    ik ore LEGEN ke vu edhe emerin e Naimit.

  2. G
   Genci Mane

   E nxori koken dhe karemi i Putinit .....keta do te futi Europa ne gjirin e saj ????????????? Keta erbet , shpori te shkojne andej nga erdhen dhe mjaft e kane ....,jo ne gjirin e EU , por shporini te Putini.....prej andej zbriten si majmuner dhe kapen troje Ilire .......

   1. m
    mos me keqkuptoni thjesht nje opinion

    Jam i mendimit qe duhen bere disa ndryshime dhe shkembime popullsie ne Europe. E para eshte qe serbet ti cojne ne Rusi dhe shteti aktual serb te popullohet nga shqiptaret ne zonen e Sanxhakut dhe pjesa tjere me rumune, kroate, bullgare dhe boshnjake. E dyta te ndalohet hyrja ne Europe e cdo shtetasi nga kontinentet e tjera. E treta Kostandinopoja tiu hiqet popullsia turke dhe mongole dhe te ngelet atje popullsia me prejardhje europiane. Ky qytet sebashku me Brukselin te jene kryeqytete te Europes. Serbia nuk eshte nje shtet europian, politika dhe mendimet e tyre e shfaqin kete. Jane nje shtet besnik i se kaluares se dhunshme dhe qe nuk mbajne pergjegjesi. Serbet duhen shperngulur ne Rusi ne kete menyre te luftojne ne Ukraine dhe te vriten atje.

    1. ¿?

     Po te jap edhe une thjesht nje opinion, shkruaj nja shtate vellime "fantastike" "Bota si e desha une". Ai shkrimtari i "Lord of the Rings" eshte bere milioner me asisoj fantazirash. Provoje edhe ti nje here se kushedi?

     1. m
      mos me keqkuptoni thjesht nje opinion

      po do ve dhe nje koqe kandari prorus si puna jote ne liber...po pse koqe kandari shperngulja e kosovareve ca tu duk ty apo harrove 99en? apo shperngulje te tjera si armentt neper bote apo te duken fantastikoshkencore? lexo ndonje liber ste ben dem.... atehere dhe ne kemi te drejte te kerkojme serbet te shperngulen sepse jane te ardhur

      1. A
       Al

       Ti nuk ke te drejte te kerkosh se nuk ke breke ne bythe! Serbia eshte Rusi e vogel ne Ballkan dhe keta duan ta fusin ne EU! A merr vesh ti ca po luhet? Boll tymose!

       1. ¿?

        Ti o zoteri qe kerkon te mos keqkuptohesh duhet edhe te sillesh ne ate menyre dhe te perpiqesh te mos keqkuptosh te tjeret. Ku e pe ti qe une na qenkam prorus? E leme ate punen e koqes se kandarit se eshte pa leke dhe kesaj rradhe po te kursej se nuk dua ta ul veten ne nevojtoren tende. Une vetem kam dashur qe ti te kuptosh qe soje deshirash per te fluturuar me presh ne bythe kane shume si puna jote, puna eshte se ose nuk kane bythe dhe nuk kane ku ta fusin preshin, ose kur kane bythe e kane vrimen aq te madhe sa duhet shume presh per ta mbushur. Ti thua te shperngulen serbet, dakord, po si pret ti, qe serbet te ngrihen nje mengjez, t'ua hipin gomereve dhe te nisen per ne stepat? Perndryshe kush do t'i zboje sebet andej nga erdhen? Ke ndonje ide? Po deshe kete na bej te mos keqkuptojme, dmth na thuaj, kush sipas teje do t'i zboje serbet.

        1. m
         mos me keqkuptoni thjesht nje opinion

         fut preshin ne byth dhe fluturo ne serbi me trampoline pastaj drejt e ne rusi koqe kandari....serbet jane sllave te ardhur ngulite mire ne mendje

         1. ¿?

          Me fal or zoteri po qenke kokedru, kush tha qe serbet nuk jane te ardhur? Po, or ti ke shume te drejte, jane te ardhur? Pyetja eshte: KUSH DO TI ZBOJE? TI ME KETO KOMENTET E TUA? A e kupton se ajo qe thua ti eshte fantazi dhe une prandaj te thashe shkruaje ate librin se kushedi fiton ndonje lek dhe Poshte Putini, poshte edhe Millosheviçi. A e more vesh tashti se cfare po them une. IDIOT! Deshira kemi te gjithe, puna eshte se ca na plotsohen, ca nuk na plotsohen. Po ti mesa duket e ke te zorshme ta dallosh realitetin nga fantazia jote me presh.

      2. D
       Detari

       serbet jane me evropiane se sunitet shqipfoles. Krahaso Beogradin me Teheranen. Dhe Kosova para 2000 nuk kishte femra t embuluara, as arab as sallam aleko

       1. m
        mos me keqkuptoni thjesht nje opinion

        ishte hiperbole si ato qe thote i gjati qe jam i gjate dhe po te dua nuk vjedh dot

      3. B
       Baca

       Fjalia e fundit eshte e rendesishme.

       1. T
        Tahir Gashi

        Vetem po te zuri Taulant Balla e Flamur Noka! Gjej vrime e futu o Vuçiç.

        1. .
         ...

         Deklaratë e madhe e cila nuk lë sorrë pa trembur!! O Vuçiçi bytha, nuk trëmbet më njeri nga Putin. Dhe kjo pasi ishte vetë ai që zbuloi bythët dhe bota pa forcën e tij reale pas sulmit në Ukrainë. Ti do t'i thuash botës që të bëjë lëshime dhe ti njohë Rusisë ato territore që mban akoma të pushtuara në Ukrainë. Por Rusia ashtu siç i mori me forcë, le t'i mbajë me forcë po qe e zonja për t'i mbajtur. Ishte vetë Rusia që hoqi dorë nga llogjika dhe arsyeja, duke përdorur forcën për realizimin e qëllimit. Tani le t'a gjejë ajo që gjeti udhëheqësin tënd shpirtëror, Millosheviçin, i cili dërgoj taborret të për të shfarosur dhe shpërngulur me dhunë popullsinë autoktone të Kosovës dhe e humbi atë përgjithmonë. Sa për armët bërthamore ato trëmbim njëlloj, si armikun por dhe atë që i ka. Bota është në paqe kaq gjatë në histori vetëm nga ekzistenca e tyre, pasi ato trëmbim njëlloj poseduesit e tyre.

         1. G
          Gjatesori

          Kujdes me komentin se Vuqiqi eshte miku i ngusht i atij te gjatit tend

         2. Z
          Zamir Kastrat Rama

          ky dhe rama e marrin mallin ne te njejtin vend

          1. B
           Beni

           Kur u be dhe ky budallai ti beje presion Natos

           1. P
            Po na vjen balli kombetar trala tralala

            Edhe po filloi lufta,shqiptaret trima syshqiponje qe kane care rrondelen e historise me shpate ne dore,do dalim fitimtare... Aleanca dhe bashkimi i treshes sali,agush dhe edi do perballoj cdo sulme me cfurqe e lopata.... Bashke me keta do dalin ose rreshtohen dhe ballistet e koteceve me alibegun ne krye....

            1. P
             Po na vjen Çlirimtarja me gisht ne bythe hey hey U

             Po he mo ti trimi nacional clirimtares, edhe ju te hani mutin tashti se ju ka lene komandanti loqendar jetim dhe vetem beno gam gam neper forume, o te dhjefsha ty me gjithe gjoja heronjte me dyfekun me gjalme.

            Lini një Përgjigje