Shqipëria në luftë nëse preket Kosova, Osmani paralajmëron traktatin e mbrojtjes së ndërsjellë mes dy shteteve

15 Gusht 2022, 13:55Rajoni TEMA

Shqipëria në luftë nëse preket Kosova, Osmani

Presidentja Vjosa Osmani ka thënë se është koha për një traktat me Shqipërinë për të reaguar në rast të cenimit të dy shteteve.

Këtë Osmani tha se e diskutoi në Presidencë me presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj, të cilin e priti në Prishtinë me nderime të larta shtetërore.

“Është me rëndësinë që me Shqipërinë, siç e diskutuam, të kemi një traktat për mbrojtje të ndërsjellë, me të cilin në mënyrë reciproke do të reagojmë në rast të cenimit të dy shteteve tona”, tha Osmani në një konferencë të përbashkët për media me Begajn.

Presidentja tha se kjo praktik “është në harmoni me praktikat ndërkombëtare dhe aplikohet nga shumë shtete”.

“Është koha që të bëjmë hapa të duhur në këtë drejtim”, tha ajo.

Osmani i tha Begajt se ka besim që nën udhëheqjen e tij do të intensifikohen marrëdhëniet ndërshtetërore. “Fakti që Shqipëria tashmë është anëtare e NATO-s krijon siguri më të madhe në gjithë rajonin tonë. Në këtë kohë kur po sfidohet arkitektura e sigurisë, siguria është shndërruar në prioritet”, tha Osmani ndër tjerash.

Begaj, në anën tjetër tha se Kosova dhe Shqipëria kanë të njëjtin vizion dhe bëjë të njëjtën rrugë. Ai foli për stabilitetin rajonal duke thënë se duhet punuar për ta mbajtur paqen, e cila tha se “është delikate”.

12 Komente

 1. S
  Shqiptari

  Osmonja kur vjen dhe na shan ne shtepi ne shqiptaret ti bej ysmet sumes vet , mos shkoj 5 her ne xhami , e mos iki nga syt komet si ne koh te luftes po ti dali per zot kosoves ,

  1. K
   Kalec Dega

   ahaaaaaaaaaaaaaa, vec mos sulmojne gjahtart e beogradit, se probem valllai do ishte...me luftu ene per Kuksin e Hasin...lol

  2. T
   Tomorri

   Shqiperia dhe Kosova do te jen nje kur Kosova te drejtohet nga udheheqes dhe jo nga rrugacet Osmani-Kurti.

   1. K
    Korabi

    Sa të ketë idiot si ty që përdorë këtë fjalorë shqipëria dhe Kosova të ndara do të jenë.

   2. S
    Shqiptari

    Osmone kan ndryshu kohet , daja jot ishte me pushtusin ne luften e dyt me xhaferr deven qe ju e keni hero , epra mos kerko bedela te vriten per sumen tate mos ikni nga syt komet te lini kosoven , ksaj rradhe dhe ne do bejm siç beri daja jot dhe xhaferr deva heroi juj , do rrim ne paqe me pushtusin , kush i tha falimderit te parve tan atyre deshmorve qe u vran per lirin e shqiperis ne luften e dyt , askush , sot i shajn i qeshin i beshtyn e i tallin nga Ed Rama e te ter , e pse duhet me u vra kot qe te tallin bythen te tjeret me ne , bei yzmet bythes tate dhe mos llap tu sha shqipnin e kur te vjen veza tek bytha therrisni o lagje hajde na ndimoni, e nuk funksionon keshtu, edhe per shqipnin vetem te persekutumit dhe pasardhsit e ballistozogistve dhe ish tradhtarve te dikurshem kta do luftojn , te qeshim dhe ne neser me deshmoret e ktyre si qeshin kta me tanet , ska nuk ka mo byth viçi .

    1. B
     Berisha Sali

     Moj Osmanllesh cfare traktati do ti dhe Kurti ,e harove cfare thoje ne parlamentin e. Shqiptareve per PS e Ramen ,po Kurti e haroje qe erdhi ne Shqiperi me rrezuar qeverine Rama ,per popullin e Kosoves jemi gati ,por per ty Osmani e Kurti kuren e kures ,

     1. l
      lufte me osmonin???

      ne lufte per nje shtet islamik ne evrope?na hengsh karin ti dhe ata qe e kan firmosur se mua as ma ndjen per lufte xhihadistesh

      1. l
       lali eri

       Shpresoj qe nuk je shqipetar, por ndonje serbolesh qe ka mesu shqipen...perndryshe, me vijen keq per ty dhe racen tende

      2. N
       Neutrino

       Mjerë ai pseudoshtesh që të ka vënë presidente. Por si duket je zgjidhja më e mirë për ta. Bashkë me Albinon. Shqipëria i ka ndihmuar kosovarët (e pabesë) me shumë se ke neurone ti. Nga ana tjetër ka marë me shumë shkelma nga ju.

       1. S
        SAL suma bythperpjete

        E si vinë gjërat e. Traktatin e doni por Edi Ramen nuk e dëgjonit dhe nuk e donit Dilini vet zot vendit tani bashkë me Kurtin Sali Bythën dhe Ilir kok lopën se i thyen në mes ai Serbët një per nje. Me gjitha të ne jemi vëllezër dhe nuk do tju lëmë kurrë në baltë ashtu siç ka thënë dhe presidenti ynë Begaj në traktatin e nënshkruar nga ai. Prandaj Kurti dhe Osmani mendohuni mirë herë tjetër me Shqiptarët dhe Edi Ramen per dakort esiste tona ndërmjet dy popujve vëllezër.

        1. ?
         ????????????????????????

         shqiperia ka gordh ne majtci menden ke shqiperia VK u kan djeg te gjalle ...keto maskarenjt e shqiperise kan 30 vjet qe vjedhin edhe spo mgopen kancerat e poshter

         1. P
          Pickaxhiu

          Kjo Osmani e padinjitet i paska bere me shume ysmet gopit se trurit

          Lini një Përgjigje