“Zgjeruam kufijtë e Greqisë”: Dendias: E ardhmja e Ballkanit është Europa, jo rindërtimi i Perandorisë Osmane

18 Shtator 2022, 19:56Rajoni TEMA

“Zgjeruam kufijtë e Greqisë”: Dendias: E ardhmja e

 

Vërtet, ka thënë Dendias, që Serbia dhe Turqia për shembull kanë marrëdhënia të mira, por edhe Athina me Beogradin ruajnë një nivel shumë të mirë lidhjesh dhe të mos harrojmë -është shprehur ai- se shumica e shteteve në rajon kanë zgjedhur integrimin evropian si qëllim strategjik të tyre.

“Më lejoni t’ju jap një shembull: Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, të cilin e njoh mirë, mban marrëdhënie të përzemërta me presidentin turk. Megjithatë, kjo nuk e pengon atë të jetë një nga përkrahësit më të rëndësishëm të perspektivës europiane të vendit të tij. Një perspektivë e cila do të thotë se Shqipëria do të jetërsojë plotësisht një kod parimesh dhe vlerash në kundërshtim me riekzaminimin kritik të historisë (revizionizmin).  Europa është e ardhmja e Ballkanit dhe jo rindërtimi i Perandorisë Osmane”, tha Dendias.

Dendias ka shprehur kënaqësinë e tij për zhvillimin e konferencës së parë ndërqeveritare të BE-së me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut,ndërsa ka folur edhe për të drejtën e Greqisë të zbatojë zgjerimin e ujërave të saj territoriale me 12 milje edhe në zona të tjera, përveç atyre në kufij me Shqipërinë.

“Në janar 2021, pata nderin t’i propozoja Kuvendit të Greqisë, në emër të qeverisë, projektligjin për shtrirjen e ujërave territoriale në Jon, deri në Kepin e Tenaros, në 12 milje detare. Ky është një projektligj me rëndësi historike, pasi për herë të parë që nga viti 1947, Parlamentit iu kërkua të votohej për rritjen e zonës së sovranitetit kombëtar, duke ushtruar një të drejtë sovrane që rrjedh nga Konventa e OKB-së  mbi Ligjin e Detit. Sipas nenit 1, paragrafi 2 i këtij  ligji, vendi ynë shpreh qartë se rezervon privilegjin  për të ushtruar këtë të drejtë përkatëse në rajonet e tjera të territorit. Prandaj shtrirja e ujërave territoriale në 12 milje detare përbën një privilegj të patjetërsueshëm që buron nga e Drejta Ndërkombëtare dhe që vendi ynë do ta ushtrojë në çdo vend  dhe në çdo kohë që do të zgjedhë, me qëllim mbrojtjen e interesave kombëtare”.

13 Komente

 1. t
  taso kume

  Sot ne central park te nju jorkut ,tre emigrante SHqiptare me origjin çame i than Erdoganit :ki parasysh dhe çamerine po fillove luften me gerqine.

  1. z
   zhaku i pamposhtur

   Heheheee...po mir mor kodoshi I Kristaq Rames ju sikur e cuat ne gjykate krte ceshtjwn e detit? Ky Dendia po thote :ashtu sikurse u zgjeruam me shqiperine me 12 milje te zgjehohemi edhe ne drejtime te tjera..kaq I sigurte eshte ky nga rezultatet e gjykates?dicka mban ere ne kete mes..vec nje gje me ben habi ..fakti qe greket nuk duan ta cojne ne gjykate per te ushtruar te 'drejten' e zgjerimit me 12 milje edhe me turqine.nuk 4 di arsyen por fakti qe greket nuk duan ta cojne ne gjykate sigurisht qe kane frik se mos humbasin..keto 30 vitet e fundit 'esat pashet' jane shtuar shume ne shqiperi..

   1. d
    dinjiteti

    Po kush e diskuton kete qe thua o DENTIS??PO BOLL,,NUK JE ATY PER TE PROVOKUAR,,APO MADE IN PALIKARI

    1. m
     mut qe te hashe do zgjerohesh kurve greke

     E gjitha eshte nji pordh greku ,qe tenton te helmoje Opinionin ne Shqiperi ,mirpo ajo ngelet po atje edhe ku del posht shaleve te grekut - Ti rruash bolet Ramos ti etj Gjaprinje si ty

     1. j
      ja pra Shteti me Shkerdhate ne Bote gerrqia

      Ngelet duke provokuar ,me te tilla diversione Politike ,duke ju genjyer mendja juaj qe i keni sa bolet e Rames ,se po ju hecen me shqiptaret ,por me kot hani mut o Shteti me Shkerdhate i Botes ,qe kakarisni si kaposhi maje plehut ,per Europe ne nji kohe kur ju me Europen s'ju lidh asgje vec dokumentave qe jeni pjes Stradegjike e Europes . _Sa i takon zhgjerimit te Kufijve qe perserisni si per te akorduar vrymat e Gerrnetes se prishur ,mos ngrini ndonji Kerm ndonji Kufome ne valle , e tmja gje qe ka gjasa te zgjerohet eshte vryma e bythes suaj . Keni filluar edhe te aludoni apo jane halucinacione qe shikoni naten me Perendarine Turke ne Ballkan ,dhe me qesharakja e Politikes tuaj te Karagjozit eshte se na pellisni per Politika Europiane ,nderkohe qe jeni shteti me shkerdhate ne Europe e Rajon qe ju Urrejne te GJITHE dhe kjo jo se nuk keni asgje Europiane dhe ju pranuan ne BE me "Dokumento Fallso" si e keni tradite ju Greket kudo shkoni ne Europe duke qit dokumente Bankare Fallso njelloj si Bilancet Fallso qe net per te hyre ne BE ,por na kapardiseni e shiteni sikur po beni ju Politikat Europiane _ haaaaaahahahahahah o Pederastet e Bodes uroj qe Turqia tÄju shkedhej faren e ju zhduke nga kjo Bote ,sepse ju meritoni gjithcka negatve ne kte Bote se i keni shume borxhe Shqiptareve pse jo edhe Turqeve sepse keni perfituar Teritore Detare e Tokesore ishuj qe s'ju takojne kurr Shqiperise e Turqise dhuruar nga Kurva Plake .Mirpo Bota rrotullohet dhe ju qe keni qen dikur atje lart sot ju vjen radha te bini poshte sipas Ligjit te Natyres . ha mut tani e ftoji Kufomat e Shpelles Shqiptare ne Greqi me u puth ne buze _Shteti me Shkerdhate ne Bote . U zhdukshi nga kjo Bote e mos ngelshi asnji gjalle Gjaprinjt e Njerezimit

      1. .
       .

       O shkerdh e ndershme, boll pellite si histerik ... Greqin nuk e futen ne Europ, por ishte iniciatorja e krijimit te Europes qe ne periudhen e Kostandin (te Pare) Karamanli ne vitet 60-70. . Gjithcka u pezullua ne 7 vecarin e diktatures se Juntes dhe ne 1981 Greqia i be pjestari i 7-e i EOK-ut. . Ne cdo enciklopedi te Botes (hap internetin) emrin Europa e ka mare nga mitologjia Greke (keshtu thone te mecurit e Botes) dhe jo une o kari. . Tre shtyllat kryesore te Europes jane Kultura Greke, legjislacioni Romak spiritizmi i Krishterer, e thone te mencurit e Botes o kari dhe jo une. . Sa per Perandori qe "shikon Greku ne endrra" ato i shkruan gjith Bota, por syt e tua qe te te plasin nuk e shikojne, shikoj vetem "lesh te zi", prandaj ju them qe hiqeni karin Turk nga Goja qe te shikoni realitetin. . Lexo ne intetnet ... "Erdoğan vying for Islamic world leadership through neo-Ottomanism - analyst" . Prandaj vazhdo te hash mut kot, per deri sa te shijon.

       1. o
        ore Pika e pederastit Grek qe s'le gjo pa imituar

        o Pika Vryma e Bythes se Pederastise Njerezore _ e para , nuk e di se si mundet t'i japesh vehtes ti te drejten e Perfaqsimit te Grekut e Pederasteve te Greqis ktu (hahahah O GojeKare Pederasti) _nderkohe qe asnji nuk ben Debat me nji Bythqim Halesje si ty, qe ke vite zvarritesh ne Halete e Medies Shqiptare ,duke bo zhurmuesin ne menyren me absurde , duke na treguar brockulla greiresh dhe shfryre kunder ne Shqiptareve sikur ta kemi shkerdhyer fisin ne Bythe dhe i paskan shkaktuar dhimbje te madhe ! Dicka e pasjegueshme ky shperthim i Bythes e Gojes tate prej Pederasti Histerik ktu ,ne medien Shqiptare ._ Tjeter ,gjej e perdor Fjalet e tua o Pedrast ji ato qe lexon nga ne shqiptaret ne KOmentet qe ne jua drejtojme juve Pederasteve rraces me te qelbur ne Bote ,si Histerike apo kur Mbani ne Goje Karin Turk ! - K u p t o v e ???????????? Ta qifsha kulturen Greke ,qe e ka prejradhjen ne bythe . Meso te perdorersh jo ato qe te thote kundershtari o Pederast i peshtire ._ Sa i takon Enciklopedie brickullave e mashtrimeve prrallave qe hedhin internetit si ke Vikipedia etj ,lexoj ti pederast ,qe te thelloshe semundjen e trurit ,duke ju shplare truri me ujrat e zeza te mashtrimeve por edhe talljeve te bythes qe ben bota me ju hajvanet pederaste . _Jne Halucinacionet qe vijne nga Kercenimet Turke ,ato qe shikon Qiverria e Pederasteve te Athines ,po ju del Turku ne Enderr nga Frika qe ju ka mberthyer bythen ,e ju duket sikur po formohet Perandoria Turke hahahah yyyyyyyyyyyt rraca e Mutit te Botes .Hajt shko e qiu ne noj WC te Athines tani te kuptosh se sa Grek je

        1. .
         .

         Bravo "o pler e pa riciklueshme e rjeteve sociale", pergjigjia jote me vertetoj 100% ne ato qe shkruajta me siper.

         1. .
          . Picke Greku

          hahah interesant ,,,me gruan ose motren tende O Korifillak ,jam i bindur se do isha kuptuar shuuume - shuuuume me mire se me ty dhe arsyeja eshte se un nuk lejoj qe nji pederaste si ty t'ma marri mua Carin ne goje ,ndryshe nga femrat tuja . Qeke me shume pederast,se i semure mendor . Turku po behet gati ,po e mpreh shpaten tju shkoj ne hell o Pesti Njerezimit

        2. U
         Undefined

         Europa eshte emer Fenikas o zhabzi...dhe jo grek....lexoje mire librat jo me koke poshte....e motra e Kadmit fenikas si edhe alfabeti qe u shkruajt gjuha teknike helene....o kokrra e kkkkk....doni te beni "kompetentin" kur jeni koqe nga trute......

        3. U
         U zhdukshi sa me pare nga kjo Bote

         Greqiret ,kane 31-vjet jane hudh ne sulme kunder Shqiperise ,me te gjitha metodat prej bythqimi grek ,me Propagande ne Medieat e Botes ,ne financimin e mediev ne Shqiperi , me Gjaprin Janullatos ,me mendimin se po Greqizonin Jugun Ortodokset Shqiptare ,(por na hongren carin se i dhjene me goj ) ,me ndryshimet me Dhune Sheteterore te Emrave te shqiptareve qe punojne ne Gerrqi , si atyre te fese muslimane,ortodokse ,katolike , (bene e bejne ala sot Represion Shteteror vs Emigranteve ,para syve te gjithe Botes dhe asnji mut Politikani nuk ndihet !) ngriten kryqe pederastesh Korifillkave te vrare nga Italianet ne Permet etj ,qe duhet te fshihen nga ajo toke ,sulmojn me cdo Politike e bejne Presione duke nderhyre ne Politiken e Brendeshme Shqiptare _pra te gjitha Poshtersiste dhe Shteti jone ben Sehir e nuk blen nji "Bombe Atomike" ta shuaje faren e Gjaprit Grek , si Shtet Fallso e Toksik mbi kte Planet . MALLKIM NE JETE TE KETEVE per rracen me te ndyre te Njerezimit greqiret

         1. D
          Dule evgjiti , ben grekeun per 300 euro

          Ti zgjeroi kufijte e Greqise , te drejte ke , kur gjen keta leshkot ndyresirat tane , keta Esat Pashe Toptanet moderne te diteve tona qe nga i pari dhe deri te i fundit ....vec mos te te vije keq kur nga Lindja , me "atdheun e kaltert "duan dhe ata te zgjerojne kufijte .... Shtet debil dhe pervers deri ne palce ....ty po ta mban zgjeroi dhe ne lindje kufijte ...qe te shikojme se sa do te vleje lekura ....provoje nje here ....po keni gjetur keta qelbesirat tane qe duhen varur nga gjuha per se gjalli , nga Sali Berisha me dylberin Lul , tek agjenit juaj Meta dhe deri te trangulli Rama ..... Dhe e fundit , cberi Esat Pashe Toptani me teper ????????? Kush me jep nje pergjigje ?? Po pergjigje reale ama jo hajde te gjendemi ne biseda .....do tja dije per shume nder ...

          1. A
           Ali Pasha

           Gratë helene janë nga më të nxehtat në rajon por nga pidhi ju vjen era sallam sado qe te lahen dhe këtë e kanë nga origjina jevgjite qe ato kanë. Por ju mos u stepni nga kjo, vini mask te hunda dhe mos jua derdhni brenda se ju pastroni rracën por në gojë sepse e kanë stil te preferuar

           Lini një Përgjigje