Firma e barnave për humbje peshe bëhet më e vlefshmja në Evropë

5 Shtator 2023, 09:46Shëndeti TEMA
Firma e barnave për humbje peshe bëhet më e vlefshmja në

Prodhuesi i ilaçeve për humbje peshe, Wegovy, është bërë firma më e vlefshme në Evropë, që rrëzon nga froni konglomeratin luksoz francez LVMH.

Aksionet u rritën pasi gjigandi farmaceutik danez, Novo Nordisk, hodhi në treg ilaçin popullor në Mbretërinë e Bashkuar.

Në mbyllje të tregtimit të hënën, firma kishte një vlerësim të tregut të aksioneve prej 428 miliardë dollarësh.

Ilaçi tani është i disponueshëm në sistemin e kujdesit shëndetësor publik në Mbretërinë e Bashkuar dhe gjithashtu në tregun privat.

Wegovy është një trajtim për obezitetin që merret një herë në javë dhe i mashtron njerëzit të mendojnë se tashmë janë të ngopur, kështu që përfundojnë duke ngrënë më pak dhe duke humbur peshë.

Personalitete të famshme si Elon Musk janë ndër përdoruesit e raportuar të drogës, e cila ka mahnitur Hollywood dhe publikun më gjerësisht që kur u miratua nga rregullatorët në SHBA në vitin 2021.

Wegovy dhe Ozempic – një trajtim diabeti me efekte të ngjashme – janë përshkruar si ilaçe “mrekulli”.

Por ekspertët paralajmërojnë se ilaçet nuk janë një zgjidhje e shpejtë dhe as një zëvendësim për një dietë dhe stërvitje të shëndetshme.

Në prova, përdoruesit shpesh shtojnë peshë pas ndërprerjes së trajtimit.

Në Mbretërinë e Bashkuar, udhëzimet e NHS thonë se pacientët mund të përdorin Wegovy, i cili përmban ilaçin semaglutide, vetëm nëse janë mbipeshë të konsiderueshme dhe kanë probleme shëndetësore të lidhura me peshën.

Sipas Organizatës për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik (OECD), gati një në tre të rritur janë obezë në MB, që është niveli më i lartë në Evropë.

Muajin e kaluar, një provë e re tregoi se Wegovy gjithashtu është vërtetuar se zvogëlon rrezikun e një goditjeje ose sulmi në zemër.

Ndërsa gjetjet ende duhet të rishikohen plotësisht, ekspertët ranë dakord se rezultatet ishin potencialisht të rëndësishme.

1 Komente

  1. E
    Emigrant

    Si shum rellam po beni Un qe po ju shkruaj marr nje ilac per humbje peshe dhe mbajtjr nen kontroll diabetin dhe kolesterolin prej 2 viti Por humbje peshe spo shoh Per dijenin tuajen ilaci ka cmimin prej 250 euro Dhe pihet njehere ne dite para buke Emrin ilaci e ka Rybelsus r 7mg Komrese

    Lini një Përgjigje