Zbulohet varianti i ri i Covid-it më infektues deri më tani

24 Gusht 2023, 14:27Shëndeti TEMA

Zbulohet varianti i ri i Covid-it më infektues deri më tani

Qendrat për Kontrollin e Sëmundjeve (CDC) kanë zbuluar praninë e një varianti të ri Covid, që ka një potencial më të lartë për të infektuar njerëzit, tashmë të vaksinuar kundër virusit.

Zyrtarët kanë konfirmuar praninë e BA.2.86, një formë shumë e mutuar e Covid-19, në ujërat e zeza brenda Shteteve të Bashkuara.

CDC nuk tregoi se në çfarë vendi në SHBA, u identifikua varianti. Më parë është zbuluar në Mbretërinë e Bashkuar, Danimarkë, Afrikën e Jugut dhe Izrael, si dhe në ujërat e zeza të Zvicrës.

“BA.2.86 mund të jetë më i aftë për të shkaktuar infeksion te njerëzit që kanë pasur më parë COVID-19 ose që kanë marrë vaksina kundër COVID-19”, tha CDC të mërkurën.

Megjithatë, agjencia vuri në dukje gjithashtu se testet dhe trajtimet ekzistuese duket se janë efektive kundër variantit të ri.

“BA.2.86 është një formë shumë e mutuar e BA.1, e njohur më mirë si varianti Omicron. Varianti i ri ka mbi 30 ndryshime të aminoacideve nga i afërmi i tij më i afërt, BA.2.8, duke e bërë atë “radikalisht të ndryshëm në strukturë”, tha CDC.

Zyrtarët thanë se është shumë herët për të ditur se sa i rëndë apo i transmetueshëm është varianti i ri. Deri më tani janë konfirmuar vetëm nëntë raste.

Variantet e mutuara të koronavirusit janë përhapur me shpejtësi gjatë gjithë vitit. Në shkurt, varianti Eris filloi të përhapet në të gjithë Evropën. Deri në korrik, varianti ishte përgjegjës për afro 200,000 infeksione në mbarë botën.

Më vonë në korrik, shkencëtarët në Indonezi identifikuan variantin më jashtëzakonisht të mutuar të zbuluar ndonjëherë, në një pacient të shtruar në spital në Xhakartë.

Varianti përmbante mbi 113 mutacione unike, më shumë se dyfishi i sasisë së gjetur në variantin origjinal Omicron.

6 Komente

 1. T
  Tit Vasili

  Fucku ju qifsha kurvat

  1. T
   Teo

   Si ka.mundesi qe NE ameriken e veriut kanada e USA,kane nje muaj qe thone burimet,qe NE 15 shtator do ven kufizime e perdorin maskash?? Apo ata e dinin para 2 muajsh qe virusi po vjen. A Ka njeri qe I beson keto propaganda NGA amerikanet??? Harrova ajo eshte"demokracia" me e Madge e botes,kuptihet per CA tru shpelare

   1. k
    klaus shaba

    Lexojeni me vemnedje kete fjali: “BA.2.86 mund të jetë më i aftë për të shkaktuar infeksion te njerëzit që kanë pasur më parë COVID-19 ose që kanë marrë vaksina kundër COVID-19”, tha CDC të mërkurën. -- ja kjo eshte nje genjeshter e madhe. Te gjithe e dine qe po e kalove disa here nje semundje , je i mbrojtur nga ajo semundje. Dhe te gjithe e dime qe cdo njeri ne kete planet e ka kaluar Corona virusin 3 ose 4 here. Genjejne qe tu fusin friken njerezve qe te bejne vaksinen e re qe ka bere Pfizeri pa e testuar fare me pare te kafshet , se te njerezit as nuk lodhen ta testojne se nuk iu intereson fare. Duan para , nuk ngopen kurre me para

    1. F
     Fshatari

     Pavaresisht nga genjeshtera e madhe qe s’heqin dot dore, qe eshte se, gripi sezional I emeruar Covid, ketu eshte nje e vertete. E verteta eshte Ujerat e Zeza. Eshte e provuar mendoj shkencerish ( dhe jo shkencera te genjeshtera) dhe llogjikisht se ujerat e zeza te qyteteve te medha , pavaresisht nga filterimi qe I bejne perseri ka permbajtje te ‘super bakterive” qe qarkullojne perseri ne trupin e njeriu pasi jane perdorur vecanerisht si ne formen e Vitaminave shtese gjoja per te mirembajtur shendetin. Eshte e njejta gje eshte si te vaksinosh apo ta ushqesh me kimike nje kafshe dhe me von te hash mishin. Sigurisht nje pjese e atyre kimikeve apo vaksines do kaloje tek mishngrenesi. Keshtu edhe per frutat. Per qytete e medha uji I qarkulluar e ne keto metoda eshte normale. Pra normale eshte qe do ndodhin semundje nga vete ne duke zgjedhur ku jetojme dhe c’fare hame edhe pime. Kur gripin sezional e duajten gogolin Covid imagjino nje semundje reale( e krijuar perseri nga dora e njeriut ) si do e manipulojne. Nje arsye mendoj llogjike pse une vazhdoj ta quaj veten fshatar.

     1. P
      Phoenix

      Meros i ka ngel faqja e shendetit te Kovidi. Me sa duket po hidhen praoe para e madhe per propaganden e mashtrimit te Covid-19/ Merua e nuhat Lekun nga 1 milion Kilometra large.

      1. U
       Universi shpresa ime

       Kta vetëm mashtrojn..... BA.2.86 mund të jetë më i aftë për të shkaktuar infeksion te njerëzit që kanë pasur më parë COVID-19 ose që kanë marrë vaksina kundër COVID-19”, tha CDC të mërkurën..... Pasi e bën thuajse të detyrueshme vaksinimin dalin me kto teorira qe deri dje I kundershtonin. Nuk ekziston vaksin kundra virusit. KY ësht mutant dhe ti thjrsht ke virusin në sistem gjith jetës Po Jo nga natyra ksaj Radhe e ke nga laboratori. Thjrsht minj laboratori

       Lini një Përgjigje