OBSH: Mund të shfaqet një variant më i rrezikshëm i COVID

11 Gusht 2023, 10:32Shëndeti TEMA

OBSH: Mund të shfaqet një variant më i rrezikshëm i COVID

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) aktualisht po monitoron disa variante të coronavirusit, përfshirë variantin e sapo zbuluar EG5, i cili po përhapet në SHBA dhe Britaninë e Madhe, tha sot Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Ai paralajmëroi se “ekziston rreziku që të shfaqet një variant më i rrezikshëm që mund të shkaktojë një rritje të papritur të rasteve të infeksionit dhe vdekjes”.

Ai shtoi se agjencia do të publikojë një raport të vlerësimit të rrezikut sot, raporton Reuters.


Përveç kësaj, OBSH lëshoi ​​sot një sërë rekomandimesh të përhershme për Covid-19, në të cilat u bëri thirrje vendeve që të vazhdojnë të raportojnë të dhënat për këtë infeksion, kryesisht për vdekshmërinë, dhe të vazhdojnë ofrimin e shërbimeve të vaksinimit.

2 Komente

 1. h
  hurlaburla

  Monkeypox is funny but Covid brings the money!

  1. S
   Satani me pushime n'Qimara

   Jena tuj punue fort qi ket sezon qy vjen te prodhojme Varientin mat'rezikshem qi kan pa njerzimi ,qe as Vaksinat mos t'i bajn derman . emrin s'ja kena gjet ala por ka disa propozime si psh , shpellari primitiv ose saleh hamutu muti etj . Ju prentojme se viktimat do jen ne shifra mjaft te sukseseshme se vitet e tjera . Hjat gzuar :per Virusin Apokaliptike qe do ban namin

   Lini një Përgjigje