Mjekët: Pas një periudhe pa raste, rritja e lëvizjes rikthen infektimet me Covid

8 Gusht 2023, 15:50Shëndeti TEMA

Mjekët: Pas një periudhe pa raste, rritja e lëvizjes rikthen

Rikthehet virusi i Covid 19. Mjekët nëpër qendra shëndetësore kanë konfirmuar nëpërmjet rapid test raste të infektuara me Covid.


Koronavirusi ka prekur edhe fëmijët vegjël, madje ka dhe raste të shtruara në shërbimin pediatrik.

Mjekët thonë se ka raste nga më të lehtat, deri tek ato mesatare me simptoma ku dominon temperaturë e lartë për tre ditë.

Nuk ka asnjë deklaratë zyrtare se cili është varianti i Covid 19 që po qarkullon në këtë sezon  në vendin tonë.

Mjekët bëjnë thirrje të bëhet kujdes me respektimin e masave, pasi  jemi dhe në prag të vjeshtës ku fillojnë të mbivendosen edhe virozat e stinës, edhe pse në këtë periudhë po qarkullojnë shumë.

2 Komente

 1. F
  Fshatari

  Nje nga anet pozitive te shqiptareve ishte dhe eshte, se ne stinen e veres edhe kur gjithe bota ishte e bllokuar shqiptaret merrnin “fryme lirisht”. Covid s’ekzistonte per ne ne vere.Vecanerisht shqiptaret ne Greqi kur ktheheshin shikonin ndryshimin dramatic. Por pse e bien kete perralle te vjeter pa asnje vlere? Pergjigjia eshte se cdo komb i merr urdherat nga ‘’Kominterrni’’. Ne Evrope si edhe ne Shqiperi temperaturat e larta kane rene, vecanerisht ne vendet perendimore ku temperaturat pak te ngrohta jane sh te mirepritura. Nga frika e ngrohejes globale asnje su friksua. ‘’Zjarri’’ i frikes duhet te vazhdoje, pra u hodhen prape tek Covid. Me shpesh ti perserisin genjeshterat e vjetera, pak dhe me pak njerez do kene besim tek qevertite qe jane mashtruesit me te medhenj.

  1. B
   Baliu

   Varianti eshte Ghost Covid 0.00

   Lini një Përgjigje