Hulumtimi: Konsumi i tepërt i sheqerit rrit rrezikun e gurëve në veshka

10 Gusht 2023, 17:18Shëndeti TEMA

Hulumtimi: Konsumi i tepërt i sheqerit rrit rrezikun e gurëve në

Gurët në veshka janë mjaft problematike. Ata shkaktojnë dhimbje, të vjella, urinim me gjak, ethe, të dridhura dhe ndërhyjnë në cilësinë e jetës së një personi.

Faktorët e rrezikut për gurët në veshka përfshijnë obezitetin, diabetin dhe sëmundjen inflamatore të zorrëve.

Hulumtimet e reja tregojnë se marrja e sheqerit në masë të lartë mund të jetë një faktor rreziku për zhvillimin e gurëve në veshka.

Autorët e studimit analizuan të dhënat e 28,303 të rriturve ndërmjet viteve 2007- 2018 nga Sondazhi Kombëtar i Ekzaminimit të Shëndetit dhe Ushqimit (NHANES).

Të dhënat përfshinin historinë e gurëve në veshka të pjesëmarrësve dhe marrjen e tyre ditore të sheqernave të tepërt, të përcaktuara nga konsumi i ushqimit dhe pijeve.

Autorët e studimit e përkufizuan sheqerin e tepërt si "sheqerna ose ëmbëlsues, kalori të shtuar në ushqime ose pije gjatë përpunimit ose përgatitjes për të shtuar aromë ose për të zgjatur jetëgjatësinë".

Studiuesit zbuluan se pjesëmarrësit që konsumonin më shumë sheqer kishin më shumë gjasa të kishin gurë në veshka.

Për më tepër, përqindja e marrjes së energjisë kalorike nga sheqernat e shtuar ishte e lidhur me gurët në veshka.

Pjesëmarrësit që morën më shumë se 25% të energjisë së tyre totale nga sheqernat e shtuar kishin një shans 88% më të lartë për të zhvilluar gurë në veshka sesa ata me më pak se 5% të energjisë totale nga sheqernat e shtuar.

1 Komente

  1. R
    Ronald

    Çfarë është kjo fjalë "hulumtim"? Thuhet "studim". Ndërrojeni, se latë nam.

    Lini një Përgjigje