29 vjeçari nga Durrësi mbjell 137 hektarë tokë me grurë dhe misër

15 Qershor 2022, 21:20Sociale TEMA

29 vjeçari nga Durrësi mbjell 137 hektarë tokë me

Erlin Lala, nga fshati Jubë i Durrësit, vetëm me vëllain e tij ka mbjelle dhe kultivuar drithëra në 137 hektarë tokë.

“Nga të cilat 55 ha janë grurë, 65 ha misër, 5 ha fasule dhe pjesën tjetër jonxhë. Pothuajse se gjysmën e fshatit e kam mbjellë unë më vëllanë, pjesën tjetër fshatarët,” – ka deklaruar i riu në një intervistë për Top Channel.

Ndryshe nga moshatarët e tij, Erlini thotë se puna që di të bëjë më mire, është të punojë tokën. Edhe pse studimet i ka përfunduar për informatike ekonomike, 29-vjeçari thotë se kompjuterin nuk e ka ndezur kurrë, pasi që në vogëli pasioni i tij ka qenë bujqësia. Ndonëse i ri, fermeri që mbjell gjysmën e fshatit me grurë dhe misër, thotë se pasioni i tij është dhe patriotik.

Sipas Erlinit, Shqipëria i ka potencialet bujqësore që të fitojë pavarësinë nga gruri i eksportit.

“Të hamë bukë shqiptare duhet filluar nga infrastruktura duke rregulluar rrugët dhe kanalet kulluese atëherë nuk do të mbesë asnjë copë toke pa mbjellë. Dhe nuk do të kemi nevojë për grurë eksporti”

53 Komente

 1. I
  Illyria-Shqiperia

  Bravo, bravo, bravo!!!!

    1. R
     Romioi filohelen alla TurkoPontos

     Bravo djalosh puntor. Ky eshte shembull per te ata qe duan te luftojn varsin nga gruri serb ne tregun Shqiptar.

     1. S
      Sara

      bravo mor cun

      1. k
       k

       Bravo,përgëzime dhe respekte me admirim. Kjo eshte rinia që preferoj dhe që na jep shpresa për të ardhmen e kombit.

       1. A
        Aron

        Ja pra, ata qe duan te bejne dicka me vlere nuk presin nga qeveria per cdo gje dhe te ankohen nga kafente apo nga kazanet mediatike.

        1. N
         NAIMI

         Nje falenderim nga zemra djaloshit.Hallall gjiri i nenes.Ky eshte shembulli me krenar i njeriut punetor per dhe patriot.Ta degjoje ministresha e bujqesise dhe te kuptoje jeten reale e te mos flase si kodra pas bregut.Ketij djali i duhet dhene mbeshtetje e subvencion nga shteti .Te mos nerret me subvencione idioteske. Edhe nje here qofsh i nderuar mor djalosh e diell ta befte perendia me gjithe familjrn tende Sinqerisht me ke emocionuar pasi me binde se paska njerez qe jo vetem punojne por dhe jane patriote te ndershem e jo si disa bythepambuke qe nuk denjojne te punojne por rojne me pensionin e prinderve.

         1. N
          Nacionalisti

          Eshte ne skeme subvencionesh, bile shteti me kanalet qe ka hapur i ka mundesuar te rrise siperfaqen dhe kane ne plan te vazhdojne ti plotesojne kerkesa te tjera qe i tskojn shtetit ti beje

         2. P
          Pisha

          Të lumtë një djalë I zgjuar.

          1. B
           Bisha NANO

           RESPEKT

          2. l
           lenci bira

           Moshataret e ketij heroi shikojne se ke te vjedhin dhe kushe duhet te vritet per te furnizuar benzin me nafte, respkte djali u befshe 100 vjeq se bashku me ke don zemra e juaj

           1. N
            Niki

            Eh me ne fund nje artikull zemer mbushes. Bravo o djale te shkofte mbare e perpiqu te mbjellesh dhe fushat e fshatit afer. Si ky duhen shembujt. Qe i japin shprese qendrimit ne SHQIPERI. Vec shendet e sukses te uroj.

            1. P
             Patrioti i vertete

             Duhet te kete stimuj nga Qeveria. Sic jepen stimuj per studentet e ekselences, duhet te jepen per fermeret e ekselences. Biles ky e ka marre nje ekselence per informatike, por kjo eshte me e rendesishme. Stimujt te jene konkrete, karburante me favorizim, blerje e sigurte nga shteti e prodhimit, ndihme me plehra e pesticide, makineri, etj. Me keto cmime te grurit sot per ton besoj se do ja dali. Sa te behen disa shembuj aq duhet. Nuk ka dyshim se edukata familjare ka qene e shendoshe. Te lumte, nuk kam c'te them.

             1. P
              Progon Vardarasi

              LE të HAPIN gabzherët Ramat e vagabondët e shumtë politikë e burokratët zhvatës të popullit. NJÊ PUNË MADHËSHTORE. "Bakllava e HOPUN" do të asfiksojë frymën e punës e të dashurisë për tokën Shqipëri dhe popullin shqiptar ARBNOR. JA PËRGJEGJA - vetëm këto trima si KY e mbajnë e do ta gjallërojnë edhe më shumë SHQIPËRINË e SHQIPTARIZMIN ! Të shkeltë këmba nëpër FLORI ty dhe të gjithë ata si ti që na e bëjnë tokën shqiptare FLORI ! RROFSH, arbnori i krenarisë sonë !

             2. I
              Ilir

              Te lumte o djal kesi djem i duhen kombit shqiptar

              1. a
               american16al

               Qeveri duhet t’i mbeshtese initiativa te tilla nga bujqit vendaj duke ja u bere me te lehte jeten e tyre te bujkut, per t’i bere shembull ne shoqerine shqipetare. BRAVO..!!!!

               1. s
                spartak

                Erlin LALA . Ora kishte kalu 9.30 kur hapa kompjuterin dhe po lexoja këtë shkrim . Me moshë je djali im. Puna juaj dhe pohimet kanë shumë shumë domethënie dhe shpirt madhësi . Njëlloj si ajo vajza nga Perlati i Mirditës , e cila përtej laurimit në La Sapienca të Romës, bëri mrekulli në vendlindjen e saj në fushën e blegtorisë . Të rinj si ju dhe qindra mijëra të tjerë këtu por dhe jasht, na bëjnë krenar, na japin frymëzim e besim , se ky vend , që është atdheu ynë i shtrenjtë, do bëhet e do shikojë ditë e të ardhme më të mira e më të begata Ndoshta nuk gjej dot fjalët e duhura për të përgëzuar, por po të shpreh gatishmërinë time , jo shumë për të ndihmuar , se ti s'ke nevojë mbasi je vetë shumë punëtor dhe i zoti, por simbolikisht dua të të quaj mik dhe të mbështes , me aq sa kam në dorë duke e ditur që do të vlejnë diçka dhe konkretisht: Për të gjithë mjetet e makineritë bujqësore, që ke në inventarin tënd , do mi sjellësh si emërtime, dhe nga firma SV Filter-Technik , një furnizim me filtra për të gjitha do ti kesh të garantuara dhe dhuratë . Përdore këtë numër telefoni 0682082147 dhe do të ndigjosh një zë miku . Të Uroj, të përshëndes dhe të mirëpres .

                1. n
                 nacionalisti

                 respekt spartak

                2. T
                 Torino

                 Hallall buka!

                 1. L
                  Lsi

                  Mire mo mire I lumte por nga I ka gjetur kaq shume toke ky se shumica e shqiptareve nga 3 dylym toke kane?

                  1. T
                   Toni

                   Thjeshte.. Familje larguar drejte qytetit.. emigrim etj psh 3 dynum toke per 60 individe ia ku behen 180 ha... kuptohet Erlini me te vllane pagarne qirane e tokes pronarve.

                  2. D
                   Dajti

                   Te lumte djalosh i mencur dhe punetor.Nje shembull per rinine Shqipetare.

                   1. N
                    Nazmiu

                    Ky eshte lajm te nderuar Shqipetare. Se mbetem duke lexuar bythet e njeres dhe siset e tjetres te mbushura me kallcuk... Kthim ne njerez qe perkrahin te bukuren...gruri eshte bereqet dhe jo kallcuku I bythepalareve...

                    1. d
                     drini

                     Bravo, Erlin ky eshte lajm

                     1. d
                      demokrati

                      Ja Modeli, i qarte, ekonomik dhe Shqiptar. edhe sikur gruri nga eksporti te vije me gjysmen e cmimit, gruri i Zoterise duhet blere nga Shteti Shqiptar si rezerve strategjike, duke nxitur ne te njejten kohe pridhimin vendas pasi ne nje rast emergjent as me 2 fishin e tregut nuk mund ta blesh pasi gruri po perdoret si arme nga ruset.Ky bujk dhe ata si ai duhen subvencionuar mjaft mos te kete toka djerre ne nje faze te pare kur duhet stimuluar Puna dhe Bujqesia.

                      1. M
                       Milano Moda ...

                       Bravo!! Bravo!! Kembana per sektorin e bujqesise keto....po kujt i flet asaj qe do te bej universitet per barinj..???!!!

                       1. Z
                        Zyko

                        Infrastruktura eshte kryesore vertet. Po kujt ja thua. "Piktori" as qe do t'ja dije nga keto qe nuk i sjellin para xhepi te mjaftueshme dhe se oligarket qe kane ekskluzivitet importi i zemerohen.????

                        1. T
                         Toni

                         Para nje muaje ai pittori qe.thua ti i shkelur me kembe ato te mbjellat e Erlinit... pastaj me vrap tv.

                        2. S
                         Shqipe

                         Ky eshte lajm,bravo!

                         1. L
                          Ledio

                          Njerez si ky duhen qe mos te hame krunde/helm nga Serbia.

                          1. E
                           EL

                           Bravo Erlin! Na ke nderuar te gjitheve gjithe Shqiptaret; dhe intervista jote duhet te jete mesim per t'gjithe rrinine shqiptare, te cilet jetojne ne fshat dhe qe duhet te bejne te njejten gje dhe jo te shkojne neper rruget e botes per "t'lare pjata"!! Na ka nderuar sidomos ne keto kohe te veshtira lufte qe jetojme (shume shpejt gjithe bota do ta perjetoje mungesen e dritherave).... Ne Kanada bene nje kenge njehere rreth viteve '70: "Gjithe te rrinjte lane fshatin dhe shkuan ne qytet per t'u bo ministra"!!! Urime ne punen e nisur dhe t'u prifte e mbara.

                           1. G
                            Genci Mane

                            Nje bravo te madhe .......shife kur mafia e eksportit te grurit nga Serbia tja beje jeten te veshtire ...... Made in Albania.....ose Made in Ballkan

                            1. x
                             xhoxhi

                             Bravo kapedan.Vazhdo kështu dhe do shikosh se sa i lumtur do jesh..

                             1. k
                              km

                              Shembulli i Jubes She i ketij djaloshi duhet pergjithesuar.Masmedia duhet te lozi rolin e saj.Te ndihmoje te prodhohet bereqet,Jo prostituta per Dubai dhe semafore

                              1. Q
                               Qytetare

                               Bravo djale!

                               1. T
                                Tani

                                Te lumte. Me shume mend.

                                1. S
                                 Shqiptari

                                 Eshte pak te thuash bravo. Ti je nje shembull qe duhet ndjek nga ata qe thone se nuk ka pune. Por ndihma e shtetit per keta punetore duhet te jete prezente.

                                 1. M
                                  Mali

                                  Sa keq qe kemi pak te tille. Bravo 1000 here. Mali

                                  1. S
                                   Shtriga

                                   Te lumte! Njeri i Zotit!

                                   1. D
                                    Detari

                                    skiptaret shpiken grurin 100 000 vjet me vone.

                                    1. C
                                     Celo Mezani

                                     Shqiptaret po i kthehen tokes 30 vjet pasi Doktor Murtaja i mesoi te zaptonin dhe te mos punonin.

                                     1. U
                                      Undefined

                                      Jevgjiti mou...ti je kete forum debili numer 2....vendin e pare e mban ai debili tjeter me pseudonim....Pellasgos apo Erdogan....vetem ai eshte me hhajvonse ty.....hahahahaha

                                     2. U
                                      Undefined

                                      Bravo......respekt per ty.....

                                      1. C
                                       Celo Mezani

                                       Respekte Erlin !!! Uroj qe veshtiresite te mos te te lodhin dhe ta cosh perpara biznesin tend.

                                       1. L
                                        LORA

                                        Respekt pa fund per talentin ,punen dhe kendveshtrimin e zhvillimit te ekonomise bujqesore shqiptare nga Erlin Lala dhe vellai i tij.

                                        1. A
                                         AGUSH

                                         Bravi ragazzi mos KUJTONI se eshte me mirejasht ku jam une . Po' beheni 4 vjet dhe vetem buke kemi ngrene Duke punuar flas se po' te rrishe kot te mer dreqi

                                         1. A
                                          AGUSH

                                          Bravi ragazzi mos KUJTONI se eshte me mirejasht ku jam une . Po' beheni 4 vjet dhe vetem buke kemi ngrene Duke punuar flas se po' te rrishe kot te mer dreqi

                                          1. s
                                           shqip

                                           Kjo eshte ne kufirin e te pabesueshmes.Ky lajm i mrekullueshem duhej bere emision ne te gjithe kanalet TV dhe jo brockullat pa fund dhe banale.BRAVO ESHTE PAK PER NJE SHEMBULL SI KY.

                                           1. P
                                            Progon Vardarasi

                                            LEXOJ shpirtin e lexuesve shqiptarë me fytyrë, me dinjitet, të sinqertë, burrëror. Rrofshi të gjithë ! Ja fytyra e shpirti i mirëfilltë shqiptar ! Qofshi të nderuar se nderoni, përmes këtij vigani shpirtëror SHQIPËRINË e SHQIPTARIZMIN !

                                            1. L
                                             Lekondi

                                             NDERI I KOMBIT, ERLIN LALA TE UROJ SHENDET E JET TE GJAT. PO TE ISHA I RI DO PUNOJA PUNTOR NE FERMEN TENDE DHE DO ISHA SHUM KRENAR E SHUM I LUMTUR.

                                             1. S
                                              Skenderi

                                              Bravo djalosh ti je shembull për të gjithë Shqipërinë

                                              1. B
                                               Bardhyl

                                               Shpresojme te te eci puna mbare. Se sa larg qendrojme kundrejt popujve te perparuar shihet tek gezimi i madh ne komente, dhe me te drejte. Nje shqiptare, si dhe i ri, puntore me pikesynime! Aq te rralle jane.

                                               Lini një Përgjigje