"Ju lutemi ndaloni avionin": Shqiptarja e trafikuar në Britani lutet të mos e dëbojnë

14 Qershor 2022, 22:25Sociale TEMA

"Ju lutemi ndaloni avionin": Shqiptarja e trafikuar në Britani

Një azilkërkues shqiptar dhe viktimë e dyshuar e trafikimit ka thënë se është në një “gjendje shumë të keqe mendore” teksa pret të hipë në një fluturim deportimi për në Ruanda, një vend për të cilin ajo nuk di asgjë.

26-vjeçarja shqiptar është një nga shtatë azilkërkuesit që kanë nisur sfidat ligjore të minutës së fundit për të shmangur fluturimin me forcë në vendin e Afrikës Lindore.

Të tjerë përfshijnë janë tre iranianë, një azilkërkues irakian dhe një vietnamez. Të gjithë mbërritën në Britani me varka të vogla në mes të majit. Viktimat e dyshuara të trafikimit supozohet se do të hetohen plotësisht para se të largohen nga Britania, shkruan The Guardian.

“Në Shqipëri jam shfrytëzuar nga trafikantët për gjashtë muaj. Më trafikuan në Francë. Nuk e dija se në cilin vend po më çonin.” – tha 26-vjeçarja.

Ajo tha se kur e hipën në një varkë të vogël në Francën veriore, iu dha të kuptonte se trafikantë të tjerë do ta prisnin kur të mbërrinte në Britani.

“Jam në një gjendje shumë të keqe mendore. Nuk dija asgjë për Ruandën. Nuk kam qenë kurrë në Afrikë dhe nuk mendoj se do të jetë e sigurt për mua. Unë nuk mund të kthehem në Shqipëri sepse trafikantët atje do të më vrasin. I vetmi vend i sigurt për mua është Britania. Si mund të dërgojnë një shqiptar në Afrikë?”

9 Komente

 1. T
  Tropoja

  Pse ike nga Shqiperia? Te trsfikuan? Genjen atje ne afrik te ikesh ne pidh te bubit,ose kthehu ne shqiperi i ke gjitha kushtet do behet dhe ura e re velipoj mal i zi aeroporti ne kukes dhe pritet nje i ri ne vlore hajde mos e brsktis vendin eshte shume mire ketu

  1. A
   Anglezi

   Mire ta bejne se na nxorret bojen o njerez plehra qe vini per tu marre me droge dhe perfundoni ne lavazho makinash duke u qare per kohen, per njerezit me ngjyre dhe per jeten e mutit qe beni ne getot e Londres. Na vjen turp qe i shohim te zbresin nga maunia apo skafi e bejne gishtat shqiponje.. kujtojne se gjykatesit dhe njerezit jane budallenj ne Angli, erdhen barbonat nga shqiperia ti genjejne. Pse nuk shkoni ne Gjermani te punoni meqe nuk gjeni dot pune ne Shqiperi? Aty rroga njesoj me Angline eshte. Njerez parazite dhe plehra. Tani ik gjeni pune ne Afrike.

   1. V
    Vlora

    Vini ne Angli dhe genjeni pee azil.lloj lloj puslleqesh thoni per vendin tuaj. Ik tani ne Rwanda. Ha ndonje banane andej

    1. P
     Perkthyesja

     Te pakten te ndryshojne histori se te gjitha te njejtat fjale thone. Te "keputet" shpirti kur tregojne telenovelat qe shikojne, deri ne ate pike qe ve ne dyshim veten nese jam e rrjedhur apo vertet ne kohen e Facebook-ut dhe te Instagram-it ndodh qe vajzat e hane sapunin per djathe. Pa le pretendimet qe kane shtepi para, dhe luten me keq se Urahipi per te marre gjera te perdorura dhe ushqime te konservuara te banka e ushqimeve. 26 vjecare qe hipet ne varke te vogel si deng leshi?!! Cudi shqiptare!

     1. U
      Unfortunately

      O tema perktheje mire nuk eshte "ajo" por "ai" 26 vjec... eshte pjese e brezit te dhjere te rinise qe nuk dine te bejne asgje por vetem te mbajne duart te koqet e ti bejne gishtat shqiponje.

      1. a
       anila

       jam plotesisht dakort me komentin tuaj nuke e kuptoj si degjeneroi shoqeria jone ne tre gjeneracione.

       1. a
        anila

        kjo eshte shoqeri jone

        1. K
         K

         Keshillu i larte i drejtesise Angleze ho dhi poshte çdo ankesë që mund të bëhet në këtë drejtim. Me mirë në ruande se ne fshatrat e pukes apo kirçes.

         1. E
          E verteta dhemb....

          E ku ka vend me te bukur se Ruanda per nje sunit......mes birazeresh, gezuar ramazonin.

          Lini një Përgjigje