Kundërshtojnë hartën e re gjyqësore, avokatët futen në grevë

13 Qershor 2022, 11:03Sociale TEMA

Kundërshtojnë hartën e re gjyqësore, avokatët futen

Nga dita e nesërme avokatët do të futen në grevë. Avokati Maks Haxhia në një prononcim për mediat tha se nga nesër avokatët do të bojkotojnë seancat gjyqësore për katër ditë, pasi kundërshtojnë hartën e re gjyqësore.

Sipas tij, kjo grevë do të jetë një kambanë për ministrinë e Drejtësisë, që harta e re të mos miratohet nga qeveria.

“Kjo hartë cënon rëndë jo vetë eksesin në drejtësi të individëve, por edhe rrit kostot dhe shpenzimet.  Çdo avokat që ka çështje do marrë kopjen e vendimit në fjalë dhe do i bëjë një kërkesë gjykatës që nuk do të marrë leje.

Për masat e sigurisë është një pjesë e vendimi që nuk do të bojkotohen. Ne shpresojmë që kjo grevë të jetë një kambanë për ministrinë e drejtësisë që të merren parasysh interesat tona. Këtu nuk janë interesat e avokatëve, por të personave fizikë”, tha Haxhia. 

2 Komente

 1. D
  Detari

  cfare banesash, me keq se afghanistan, dhe thoni se jeni autokton...

  1. h
   hasani

   Sa keq, mjerim per avokatet. Keta duan fitime maksimale dhe nuk pranojne asnje ulje pagese. Keto jane sekseret qe se bashku me salen shkaterruan drejtesine.

   Lini një Përgjigje